Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 1-0

ολυμπιακος ντιογκο ζαϊρί πανηγυρικο

Ένα καλό πρώτο μέρος και ένα γκολ του Ζαϊρί (17') έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στον Πανιώνιο (video)

Οι Πειραιώτες με τον Ζίκο για πρώτη φορά στον πάγκο τους στο "Καραϊσκάκη" αλλά και φορώντας την γκρι εμφάνιση έκαναν την πιο καλή τους εμφάνιση επιθετικά στο πρώτο μέρος και πήραν μια σημαντική νίκη που τους φέρνει για πρώτη φορά φέτος στην πρώτη θέση της Superleague.
Χρυσός σκόρερ ο Ζαϊρί για τους νταμπλούχους Ελλάδας που στην επανάληψη έριξαν στροφές και έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του δύσκολου και κρίσιμου αγώνα με την Άρσεναλ στο Λονδίνο.

Οι "ερυθρόλευκοι" θα πετάξουν την Κυριακή για την πρωτεύουσα της Αγγλίας, με τον Έντσο Μαρέσκα να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή (πατήστε για περισσότερα).

Από την άλλη πλευρά οι Νεοσμυρνιώτες δεν έδειξαν φόβο απέναντι στον Ολυμπιακό, τον κοίταξαν στα μάτια, όμως δεν κατάφεραν να φύγουν με κάποιον βαθμό από τον Πειραιά.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Zεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Λεντέσμα, Τοροσίδης (80΄ Μήτρογλου), Ντουντού, Λεονάρντο (88΄ Όσκαρ), Ντιόγκο, Ζαϊρί (75΄ Στολτίδης).

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα):Μπέλιτς, Μανιάτης, Ριέρα, Κοντοές, Λάτκα, Τζαβέλλας, Καστελιόνε (80΄ Σίμωσης), Νικολάου (58΄ Αναστασόπουλος), Κουμορτζί, Ρεκόμπα (37΄Μπαρόνι), Μπάλαμπαν.

Κίτρινες: Ζαϊρί, Ντουντού, Στολτίδης / Κοντοές, Καστελιόνε, Λάτκα, Μπάλαμπαν.

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι στο "Καραϊσκάκη" ο Ζίκο δεν άλλαξε το σύστημα (4-1-4-1) που παίζει ο Ολυμπιακός από την αρχή της χρονιάς. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν οι Μέλμπεργκ και Α. Παπαδόπουλος, αριστερά ο Ραούλ Μπράβο, δεξιά ο Ζεβλάκοφ, ενώ αμυντικό χαφ ο Λεντέσμα. Στο κέντρο ο Ντουντού είχε παρτενέρ του τον φορμαρισμένο Τοροσίδη, δεξί χαφ ήταν ο Ζαϊρί, αριστερά ο Λεονάρντο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντιόγκο.

Από την άλλη πλευρά, ο Εμίλιο Φερέρα επέλεξε ένα άκρως επιθετικό σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπέλιτς, στο κέντρο της άμυνας Λάτκα και Κοντοές, αριστερά ο Τζαβέλλας, δεξιά ο Μανιάτης, στα χαφ ήταν οι Καστελιόνε, Νικολάου και Κουμορτζί, ενώ η επιθετική τριπλέτα απαρτιζόταν από τους Ρεκόμπα (αριστερά), Ριέρα (δεξιά) και Μπάλαμπαν (κορυφή).

Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και επιθετικά και από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο ρυθμός και το θέαμα της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικό. Τι κι αν έπαιζαν στην έδρα του πρωταθλητή Ελλάδας οι "κυανέρυθροί" μόνο φοβισμένοι δεν έδειχναν και προσπάθησαν από νωρίς να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ. Δεν άργησαν μάλιστα να τα καταφέρουν αφού στο 5ο μόλις λεπτό ο Νικολάου έκανε το σουτ, όμως ο Νικοπολίδης έδιωξε.

Η συγκεκριμένη φάση λειτούργησε ως καμπανάκι για τους παίκτες του Ζίκο που αφυπνίστηκαν και πέρασαν στην αντεπίθεση, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή φάση των νταμπλούχων προήλθε από στημένη φάση και βραζιλιάνικη... κομπίνα. Συγκεκριμένα ο Ντουντού εκτέλεσε με πάσα το φάουλ, ο Λεονάρντο έκανε απευθείας το σουτ, όμως ο Μπέλιτς έσωσε την εστία του.

Το σουτ του Λεονάρντο ήταν μόνο η αρχή για τους Πειραιώτες που στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ρυθμό και πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση επιθετικά, δημιουργώντας πολλές καλές ευκαιρίες. Μοιραίος παίκτης για το συγκρότημα του Ζίκο ήταν ο Ντουντού καθώς θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ τόσο στο 11' με σουτ, όσο και στο 16' με κεφαλιά όμως δεν τα κατάφερε.

Μαροκινός... καμικάζι (1-0)

Ο Ζαϊρι βέβαια αποδείχτηκε πιο εύστοχος και ένα λεπτό αργότερα (17') κατάφερε να ανοίξει το σκορ πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ. Όλα ξεκίνησαν από τον Ντιόγκο που πάσαρε από τα αριστερά και ο Μαροκινό με άψογο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Παρά το γκολ οι παίκτες του Εμίλιο Φερέρα δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα όμως το σουτ του Ριέρα στο 20ο λεπτό πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη και το 1-0 έμεινε.

Τα λεπτά περνούσαν με τον ρυθμό να πέφτει και τον Ολυμπιακό να έχει πάντα τον έλεγχο. Ο φορμαρισμένος Τοροσίδης είχε την ευκαιρία να πετύχει άλλο ένα γκολ φέτος, όμως η κεφαλιά του στο 37' ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα του Ζαϊρί, δεν βρήκε στόχο και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν ήταν ίδιο, αφού ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους παίκτες του Ζίκο να κατεβάζουν στροφές και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων.

Στο 53' μάλιστα παραλίγο να το πληρώσουν, όχι από οργανωμένη επίθεση αλλά από στημένη φάση. Ο Μπάλαμπαν εκτέλεση με ωραίο σουτ ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Νικοπολίδης έπεσε δεξιά και έδιωξε τον κίνδυνο.

Συντήρηση δυνάμεων και... αστοχία

Οι Πειραιώτες μπορεί να μην είχαν την ίδια όρεξη για μπάλα, όμως το πείσμα του Ντιόγκο λίγο έλειψε να φέρει το 2-0. Ο Βραζιλιάνος μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά μπάλα δεν το έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ.

Κι αν οι "κυανέρυθροι" ήταν αυτοί που κυνηγούσαν το γκολ κυρίως από στημένες φάσεις (φάουλ και κόρνερ) ο Ολυμπιακός έχασε άλλη μια ευκαιρία, την πιο σημαντική του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ντουντού έκανε ένα ωραίο σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Μπέλιτς.

Το παιχνίδι πλησιάζε προς την λήξη και οι Πειραιώτες ήθελαν να το τελειώσουν λίγο νωρίτερα. Είχαν μάλιστα μια ευκαιρία στο 79ο λεπτό, όμως το πλασέ του Λεονάρντο απέναντι από τον Μπέλιτς κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα (80') ο Ζίκο πέρασε στην θέση του Τοροσίδη τον Μήτρογλου που πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, ενώ ο Ντιόγκο έπαιξε για πρώτη φορά στα δεξιά.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα μείνει ο Μπάλαμπαν καρδιοχτύπησε τους "ερυθρολεύκους" όμως το σουτ του εξουδετέρωσε ο Νικοπολίδης και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν έστω και δύσκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Συνέντευξη Τύπου
Ζίκο (προπονητής Ολυμπιακού): "Πάντα όταν κερδίζουμε είμαστε ευχαριστημένοι. Θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι σύμφωνα με τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Παίξαμε καλά, οργανωμένα, με πάσες κυρίως από τις δύο πλευρές όπως έπρεπε αν και βάλαμε μόνο ένα γκολ. Στο δεύτερο μέρος πέσαμε σε απόδοση γιατί κάθε 3 μέρες παίζουμε ματς και είναι φυσικό οι παίκτες να είναι κουρασμένοι.

Είναι φυσικό οι παίκτες να κουράζονται και να κάνουν λάθη όμως είμαστε εδώ για να τους βοηθήσουμε να βρουν τις δυνάμεις του και να παρουσιαστούν καλοί και έτοιμοι στην Αγγλία.

Αν κάνουμε ροτέισον θα χάθει η καλή εικόνα που έχει η ομάδα αφού πάει από νίκη σε νίκη. Εμείς κοιτάζουμε κάθε παίκτη ξεχωριστά προκειμένου να επανέλθει στην κατάσταση που πρέπει αν έχει πρόβλημα.

Είναι ξεχωριστό πως θα παίξουν οι παίκτες με την Άρσεναλ. Με απασχολεί η φυσική κατάσταση των παικτών που είδα πως κουράστηκαν στο δεύτερο μέρος και θα κάνουμε κάτι γι αυτό.

Έχουμε σκεφτεί να παίξουμε με δύο επιθετικούς αλλά έχουμε Ντιόγκο και Μήτρογλου και πρέπει να προσαρμόσουμε σωστά τα σχέδια μας για να μην τους χάσουμε και τους δύο.

Ήξερα τον Ντιόγκο από την Βραζιλία και γνώριζα ότι έπαιζε λίγο πίσω από τον επιθετικό. Αυτή τη στιγμή αναγκάζεται να παίζει με πλάτη και στην κορυφή κάτι που είναι δύσκολο γι αυτόν.

Δεν είχαμε πολύ χρόνο να αλλάξουμε τον τρόπο παιχνίδιου μας. Σιγά σιγά προσπαθούμε να αλλάξουμε το παιχνίδι μας.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος γιατί είχα πει στους παίκτες να πιέσουν ασφυκτικά για 15 λεπτά για να μπει ένα γρήγορο γκολ. Πίεσαν για ένα ημίχρονο, έπαιξαν από τα πλάγια.

Αυτή τη στιγμή ο Ντουντού είναι μόνος του και παίρνει την ευθύνη όμως έχουμε και δύο μεγάλης κλάσης παίκτες όπως Γκαλέτι και Μαρέσκα. Σίγουρα όταν θα γυρίσουν αυτοί όλοι μαζί θα βοηθούν την ομάδα.

Ο Τοροσίδης παίζει και στον κέντρο και από την στιγμή που έχουμε ανάγκες γιατί να μην το βάλουμε σ' αυτή τη θέση. Άλλωστε και στην εθνική παίζει στα αριστερά και αφού έχει πολύ καλή τελική πάσα μπορεί να παίζει και πίσω από τους δύο επιθετικούς"

.

Εμίλιο Φερέρα (προπονητής Πανιωνίου): "Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα για εμάς γιατί δυσκολευτήκαμε να αντιμετωπίσουμε τον Τοροσίδη. Όταν το πετύχαμε ο Ολυμπιακός είχε ήδη προηγηθεί στο σκορ. Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν λογικό αποτέλεσμα βάση των ευκαιριών.

Εμείς είχαμε και τον τραυματισμό του Ρεκόμπα που την θέση του πήρε ο Ουέλιγκτον ο οποίος ήθελε χρόνο για να βρει τα πατήματά του. Για το δεύτερο μέρος είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την δουλειά της ομάδας. Τόσο στο πρέσινγκ, στην πίεση όσο και στον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε πολύ περισσότερες ευκαιρίες κι αυτό είναι επικίνδυνο γιατί θα μπορούσαν να μας χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, όμως ευτυχώς ο Ολυμπιακός δεν λειτούργησε σωστά . Είχαμε πολλά κόρνερ που δείχνει πως παίξαμε πολύ καλύτερα απ' ότι περιμέναμε στο παιχνίδι.

Στο τέλος μια καθαρή ευκαιρία για γκολ που άμα δούμε το βίντεο θα δούμε πως ένα σοβαρό λάθος μας στέρησε το γκολ. Μια σοβαρή ευκαιρία που χάθηκε με τον Μπάλαμπαν εννοώ. Δεν κάναμε ευκαιρίες αλλά είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Ρεκόμπα έχει μια θλάση και μπορεί να μείνει 3 εβδομάδες εκτός. Ο Ουέλιγκτον πάντως ανταποκρίθηκε και ελέγχαμε καλύτερα αλλά είχαμε λιγότερες ευκαιρίες γιατί με τον Αλβάρο στο παιχνίδι θα είχαμε καλύτεροι επιθετικά"

.
Όλα τα λεφτά...
Η εμφάνιση των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο. Αυτός είναι ο Ολυμπιακός που θέλουν να βλέπουν οι φίλαθλοι του. Παθιασμένος, επιθετικός, κυριάρχος στον αγωνιστικό χώρο. Αυτός είναι ο λόγος που απολύθηκε ο Κετσπάγια, αυτός είναι και ο λόγος που ο κόσμος του Ολυμπιακού χειροκρότησε σήμερα τους παίκτες της ομάδας του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού και ειδικά του Ντουντού που θα μπορούσε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.
Video με το γκολ και τα στιγμιότυπα του αγώνα

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
Nικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Π, Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Ντουντού, Τοροσίδη, Λεονάρντο, Ζαϊρί, Ντιόγκο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Μπέλιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Κοντοές, Τζαβελλας, Νικολάου, Καστελιόνε, Κουμορτζί, Ρεκόμπα, Ριέρα, Μπάλαμπαν
1' Έναρξη αγώνα
5' Σουτ Πανιώνιος Νικολάου
Ο Νικολάου έλανε το σουτ από μακρινή απόσταση αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε και απομάκρυνε την μπάλα.
8' Σουτ Ολυμπιακός Λεονάρντο
Ο Ντοντού εκτέλεσε μα πάσα το φάουλ για τον Λεονάρντο αλλά το σουτ του τελευταίου έδιωξε ο Μπέλιτς.
11' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Ντιόγκο βρήκε με όμορφη κάθετη πάσα τον Ντουντού μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ δνε ήταν καλό με αποτέλεσμα να απομακρύνει ο Μπέλιτς.
16' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Λεονάρντο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Ντουντού δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία από τη γωνία της μικρής περιοχής.
17' Γκολ Ολυμπιακός Ζαϊρί
Ο Ντιόγκο γύρισε την μπάλα πριν τη τελική γραμμή και ο αμαρκάριστος Ζαϊρί με ψύχραιο πλασέ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0.
18' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ζαϊρί
20' Σουτ Πανιώνιος Ριέρα
Πολύ καλό μονοκόματο σουτ του Ριέρα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.
36' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μπαρόνι στη θέση του Ρεκόμπα.
37' Κεφαλιά Ολυμπιακός Τοροσίδης
Κεφαλιά του Τοροσίδη από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλιτς.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
53' Σουτ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ο Μπάλαμπαν εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.
56' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Ντιόγκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπέλιτς.
58' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Αναστασόπουλος πήρε τη θέση του Νικολάου
68' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
70' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Καλό σουτ από τον Βραζιλιάνο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
72' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κοντοές
75' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Στολτίδης στη θέση του Ζαϊρί
79' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λεονάρντο
Ο Λεονάρντο αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ.
80' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Καστελιόνε
81' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μήτρογλου στη θέση του Τοροσίδη
81' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Καστελιόνε έδωσε τη θέση του στον Σιμώση.
84' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Στολτίδης
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Όσκαρ στη θέση του Λεονάρντο
90' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Λάτκα
90' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μπάλαμπαν