Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Ολυμπιακός-Πανθρακικός 3-0

Γκαλέτι, Μήτρογλου, Όσκαρ, Λεονάνρντο

Με τέρματα των Γκαλέτι (37') και Ντουντού (45', 58') ο ΟΣΦΠ επικράτησε με 3-0 του Πανθρακικού (vid)

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 15 λεπτά προκειμένου να βάλει μπρος τις μηχανές του ο Ολυμπιακός και να αρχίσει να απειλεί τα καρέ του Πανθρακικού.
Ωστόσο από τη στιγμή που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα το γκολ ήταν απλά θέμα χρόνου και με τους Γκαλέτι και Ντουντού να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 37' και 45' αντίστοιχα, οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 2-0 υπέρ τους.

Στο 58' ο Ντουντού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στα υπόλοιπα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα απλά διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι, Όσκαρ (71' Τοροσίδης), Μπράβο, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου, Λεονάρντο (72' Ζαϊρί), Μαρέσκα (87' Ντομί)

Πανθρακικός (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης, Σακελλαρίου (46' Στόικος), Χαριτωνίδης, Μπαχαρίδης, Άλβες, Αργυρίου (84' Μίτου), Μπερτράντ, Φαγιάρδο (80' Δραγανίδης), Μπουβάλ, Καζάκης

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Α. Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
Βοηθοί: Δ. Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Η. Αλεξέας (Μεσσηνίας)
Κίτρινες: Α. Παπαδόπουλος, Λεονάρντο / Άλβες, Φαγιάρδο
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Με νωπές τις μνήμες από την πρόκριση στις "16" καλύτερες ομάδες του Champions League την προηγούμενη Τετάρτη, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Πανθρακικό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" έχοντας μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς της νίκης που θα τον επανέφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα της Κομοτηνής, μία από τις... βασικές υποψήφιες για να αποχαιρετήσουν την κατηγορία στο τέλος της σεζόν, μετέβη στο φαληρικό γήπεδο με όνειρα για μία καλή εμφάνιση και γιατί όχι ένα θετικό αποτέλεσμα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί κυρίως τον παράγοντα κούραση των γηπεδούχων από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και αυτό ασπάστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Βραζιλιάνος τεχνικός των ερυθρόλευκων, Ζίκο. Οι 11 που ξεκίνησαν στην αναμέτρηση με την Άρσεναλ ήταν εκείνοι που παρατάχθηκαν και στο "χορτάρι" του "Καραϊσκάκης" στην αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Super League.

Ο Νικοπολίδης στην εστία, με τους Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλο και Γκαλίτσιο να συνθέτουν την 4άδα της άμυνας. Ντουντού και Μαρέσκα στα χαφ με τους Λεονάρντο και Γκαλέτι αριστερά και δεξιά στη μεσαία γραμμή αντίστοιχα. Μπροστά τους βρέθηκε ο Όσκαρ με τον Μήτρογλου να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Με αρκετές απουσίες (13 συνολικά!!!) παρατάχθηκε ο Πανθρακικός που ξεκίνησε με τους Ταΐρη, Κανωτίδη, Σακελλαρίου, Χαριτωνίδη, Μπαχαρίδη, Άλβες, Αργυρίου, Μπερτράντ, Φαγιάρδο, Μπουβάλ και Καζάκη.

Ανοιχτά μεν, χωρίς φάση δε

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση για ανοιχτό και επιθετικό παιχνίδι. Και αν για τον Ολυμπιακό αυτό θεωρείται δεδομένο, πόσο μάλλον εντός έδρας, για τον Πανθρακικό ήταν θεωρητικά έκπληξη! Βέβαια αν κάποιος αναλογιστεί ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απολύτως τίποτα να χάσουν τότε αυτό πιθανότατα αποτελεί και την λογικότερη εξήγηση!

Πάντως το πρώτο δεκάλεπτο δεν... έκρυβε κάποια σπουδαία ευκαρία με τη μοναδική αξιόλογη φάση να είναι μία αδύναμη κεφαλιά του Μέλμπεργκ στο 8', έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαλέτι, που κατέληξε στα χέρια του Ταΐρη.

Ανέβασε στροφές

Μετά την πάροδο δέκα λεπτών στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Ταΐρη, κυρίως από τα άκρα με Γκαλέτι και Λεονάρντο.

Μάλιστα στην πρώτη μεγάλη στιγμή, η οποία καταγράφηκε στο 18', ο Μήτρογλου άνοιξε αριστερά στον Λεονάρντο ο Βραζιλιάνος άλλαξε παιχνίδι για τον Γκαλέτι και ο Αργεντινός με σέντρα βρήκε τον Όσκαρ στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο το πλασέ στην κίνηση που επιχείρησε ο Ισπανός απομακρύνθηκε από τον Ταΐρη.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι ερυθρόλευκοι πατούσαν όλο και περισσότερο την αντίπαλη περιοχή! Μάλιστα στο 25' Μήτρογλου και Όσκαρ απώλεσαν σπουδαία διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο "Γερμανός" έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από κόντρες αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Ταΐρης. Ο Όσκαρ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ασθενή απόκρουση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι ύστερα από νέες κόντρες.

Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο (τελικές προσπάθειες 14-4 , 63%-37% η κατοχή), ο Μήτρογλου βρισκόταν μέσα σε όλες τις φάσεις και όλα έδειχναν ότι το γκολ ήταν απλά θέμα... χρόνου.

Γκαλέτι ο... 13ος

Τελικά στο 37' η υπεροχή του Ολυμπιακού μεταφράστηκε σε γκολ, όχι όμως με τον συνήθη ύποπτο, Κώστα Μήτρογλου, αλλά τον Λουτσιάνο Γκαλέτι. Ωστόσο από τα πόδια του διεθνή Έλληνα επιθετικού του Ολυμπιακού ξεκίνησε το τέρμα που έβαλε μπροστά στο σκορ τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Ο Μήτρογλου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χαριτωνίδη, μπήκε στην περιοχή, "σέρβιρε" στον Αργεντινό και ο τελευταίος με τον Ταΐρη στο έλεός του δεν δυσκολεύτηκε να τον πλασάρει και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ παράλληλα έγινε ο 13ος διαφορετικός παίκτης της ομάδας που βρήκε δίχτυα.

Οι παίκτες του Καρτιέ προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η κεφαλιά του Καζάκη στο 41' δεν βρήκε στόχο! Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Μήτρογλου δύο λεπτά αργότερα αλλά ο Ταΐρης με ενστικτώδη επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του επιθετικού της ομάδας του Πειραιά.

Ντου... ντου και 2-0

Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων αποτυπωνόταν ανάγλυφα στον αγωνιστικό χώρο και μετά από εξαιρετική συνεργασία της δεξιάς πτέρυγας του Ολυμπιακού ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Γκαλέτι με άψογη κάθετη πάσα βρήκε στην περιοχή τον Γκαλίτσιο ο οποίος με τη μία γύρισε την μπάλα παράλληλα στον Ντουντού, ο οποίος με άπιαστο πλασέ έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στο βάθος της αντίπαλης εστίας στο 45'.

Ο Σιδηρόπουλος σφύριξε για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 να του δίνει σημαντικό προβάδισμα νίκης!

Χαλαρά και... 3-0

Με προίκα το 2-0 από το πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο χαλαρά στην επανάληψη με στόχο ένα ακόμα τέρμα με το οποίο θα "κλείδωνε" και τυπικά η νίκη.

Και η αποστολή στέφθηκε με επιτυχία στο 58' με τον Ντουντού να πετυχαίνει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαλέτι ο Ταΐρης απομάκρυνε με γροθιές προ του Μέλμπεργκ, ωστόσο η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μήτρογλου που επιχείρησε σκαστό σουτ από το ύψος της περιοχής, αυτή έφτασε στον Ντουντού και ο τελευταίος με γυριστή κεφαλιά από τα όρια της μικρής περιοχής έκανε το 3-0.

Αν και αρχικά υπήρξε ένα μπέρδεμα μεταξύ βοηθού και διαιτητή (σ.σ. για οφσάιντ του Βραζιλιάνου μέσου) τελικά ο Σιδηρόπουλος έδειξε σωστά τη σέντρα καθώς όπως φάνηκε και στο ριπλέι ο Ντουντού καλυπτόταν από τον Στόικο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στα λεπτά που ακολούθησαν με τον Μήτρογλου πάντως σε δύο ευκαιρίες να μην μπορεί να νικήσει τον εξαιρετικό, παρά το 3-0, Ταΐρη. Στο 65' ο Γκαλέτι γυρισε εξαιρετικά την μπάλα στον ελεύθερο Μήτρογλου αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και ο Ταΐρης μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα πάλι από συνεργασία των δύο, ο φορ των ερυθρόλευκων "νικήθηκε" από τον νεαρό πορτιέρο των φιλοξενούμενων που απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του.

Διαχείριση του 3-0

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν σωστή διαχείριση του υπέρ του 3-0, κάτι που έπραξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου, το οποίο βρήκε τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν το στόχο τους και να επανέρχονται σε λιγότερο από 24 ώρες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Άλλωστε κάποιες σπασμωδικές επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων να πετύχουν ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ενώ εξάλλου και στη φάση του Μπουβάλ στο 84' η μπάλα κατέληξε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού της εστίας του Νικοπολίδη.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου

Ζίκο (Ολυμπιακός): " Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους παίκτες γιατί μετά από ένα σημαντικό ματς, πέτυχαν τρία γκολ και θα μπορούσαν να βάλουν και περισσότερα. Ανησυχούμε μήπως χαλαρώσουμε όταν παίζουμε με μια πιο μικρή ομάδα και για αυτό προσπαθώ να κρατώ τους παίκτες μου σε εγρήγορση", τόνισε αρχικά ο Ζίκο και συνέχισε λέγοντας: "Θέλαμε οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς. Είμαι ευχαριστημένος και χαρούμενος που επιστρέφουν μερικοί παίκτες. Οι Τοροσίδης και Ζαϊρί πήραν ήδη χρόνο και ο Ζεβλάκοφ μέσα στην εβδομάδα θα πάρει λεπτά συμμετοχής".

Για ποιο λόγο καθυστέρησε τις αλλαγές: " Θεώρησα πως οι παίκτες δεν ήταν τόσο καταπονημένοι. Ήταν μια χαρά όλοι τους. Οι παίκτες δεν αισθάνονταν κάπως και αποφάσισα να κάνω τότε την αλλαγή".

Για τον Λούα Λούα: " Τον περιμένω. Δεν τον ξέρω, όσο τον ξέρετε εσείς. Θέλω να τον δω και από κοντά και αν είναι σε καλή κατάσταση θα δώσω το πράσινο φως για να ξεκινήσει η απόκτηση του".

Για τον Έλτον Μπραντάο της Σάο Καετάνο: " Έχουμε δώσει διάφορα ονόματα στην διοίκηση. Είναι ένας πολύ καλός παίκτης και περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη".

Για την δεύτερη μεταγραφή αν αποκτηθεί ο Λούα Λούα: " Θα το επαναλάβω. Οι τρεις θέσεις είναι του αριστερού χαφ, μια θέση του επιτελικού μέσου όπου παίζει ο Όσκαρ και έναν φορ όπως ο Μήτρογλου. Ουσιαστικά θέλω να δουλεύω με παίκτες σε κάθε θέση. Εμείς σε κάποιες θέσεις έχουμε παραπάνω και για αυτό παίζουν σε άλλες θέσεις".

Για την θέση του Τοροσίδη: " Το θετικό είναι πως ο Τοροσίδης μπορεί να παίξει σε όποια θέση θέλει. Δεν βλέπω γιατί να μην βάλω τον Τοροσίδη λίγο πιο μπροστά. Και με την ΑΕΚ εκεί έπαιξε και έβαλε δύο γκολ. Καλός ήταν και ο Ντομί, αν και έπαιξε στο κέντρο".

Καρτιέ (Πανθρακικός): " Πιστεύω πως το σημερινό ματς ήταν ενδιαφέρον για όλους. Αυτό ισχύει και για τους παίκτες των δύο ομάδων αλλά και για τους φιλάθλους", τόνισε αρχικά ο Καρτιέ και συνέχισε λέγοντας: "Σήμερα ήταν ένα ανοιχτό ματς αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά στο επίπεδο".

Για την εμφάνιση του Ταΐρη: " Όταν παίζεις απέναντι στον Ολυμπιακό, είναι ενδιαφέρον για τον τερματοφύλακα να συμμετάσχει σε τέτοιο παιχνίδι".
Όλα τα λεφτά...

Μπορεί να δέχθηκε τρία γκολ, ωστόσο ο 20χρονος Ταΐρης πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους επιθετικούς του Ολυμπιακού. Άλλωστε αν δεν ήταν αυτός ίσως το σκορ να είχε ανέβει σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα.

Η εμφάνιση του Γκαλέτι ο οποίος πέρα από το τέρμα που πέτυχε, δημιούργησε και αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ δείχνοντας να βρίσκει τον καλό του εαυτό. Καλή εμφάνιση και από τον Μήτρογλου από τον οποίο ωστόσο έλειψε μόνο το γκολ.

Ο Ολυμπιακός... έμαθε και με μία συγκροτημένη εμφάνιση πήρε αυτό που του άξιζε από το ματς, με τις αναμετρήσεις κόντρα σε Ηρακλή και Καβάλα να αποτελούν μία πικρή μεν αλλά μακρινή δε ανάμνηση.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το λάθος του Χαριτωνίδη που έδωσε την ευκαρία στον Ολυμπιακό να μπει μπροστά στο σκορ.
To Live του αγώνα... Από τον Ηλία Ευταξία
Ευκαιρία
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανθρακικός
(Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης, Σακελλαρίου, Χαριτωνίδης, Μπαχαρίδης, Άλβες, Αργυρίου, Μπερτάντ, Φαγιάρδο, Μπουβάλ, Καζάκης
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ζίκο): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι, Όσκαρ, Μπράβο, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου, Λεονάρντο, Μαρέσκα
Στοιχεία Αγώνα
1' Έναρξη αγώνα
8' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μέλμπεργκ
Ο Γκαλέτι εκτέλεσε το κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Μέλμπεργκ δεν είχε την απαραίτητη δύναμη και ο Ταΐρης μπλόκαρε εύκολα.
16' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Άλβες
18' Ευκαιρία Ολυμπιακός Όσκαρ
Υποδειγματική αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου άνοιξε αριστερά στον Λεονάρντο αυτός άλλαξε πλευρά για τον Γκαλέτι και ο τελευταίος έκανε τη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί ο Όσκαρ έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Ταΐρης έδιωξε ενστικτωδώς.
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Μήτρολγου έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από κόντρες αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε ο Ταΐρης. Ο Όσκαρ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ασθενή απόκρουση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι ύστερα από νέες κόντρες.
29' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α. Παπαδόπουλος
33' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Μήτρογλου εγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Ταΐρης.
36' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Φαγιάρδο
37' Στοιχεία Αγώνα
63%-37% η κατοχή της μπάλας.
14-4 οι τελικές προσπάθειες.
37' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Παιδικό λάθος στην άμυνα από τον Χαριτωνίδη με τον Μήτρογλου να δεχεται το δώρο και να δίνει στον αμαρκάριστο Γκαλέτι ο οποίος έκανε το 1-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή.
41' Κεφαλιά Πανθρακικός Καζάκης
Ο Καζάκης πήρε την κεφαλιά με στόχο την αριστερή γωνία του Νικοπολιδη αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
43' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Γκαλίτσιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά από το ύψος τη μηκρής περιοχής αλλά ο Ταΐρης έδιωξε αντυπωσιακά σε κόρνερ.
45' Γκολ Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Γκαλέτι με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Γκαλίτσιο μέσα στην περιοχή αυτός έστρωσε με την μία στον Ντουντού και ο Βραζιλιάνος με άπιαστο πλασέ έκανε το 2-0.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Στόικος στη θέση του Σακελλαρίου
58' Γκολ Ολυμπιακός Ντουντού
Ύστερα από κόρνερ του Γκαλέτι ο Ταΐρης έδιωξε πριν ο Μέλμπεργκ πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφτασε τον Μήτρογλου στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε κάτι σαν σουτ με την μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Ντουντού ο οποίος με μεφαλιά από τα όρια της μικρής περιοχής έκανε το 3-0.
61' Στοιχεία Αγώνα
8-2 τα κόρνερ του αγώνα.
63' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Λεονάρντο
65' Στοιχεία Αγώνα
19-7 οι τελικές προσπάθειες.
66' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Γκαλέτι γυρισε ξαιρετικά την μπάλα πριν την τελική γραμμή στον αμαρκάριστο Μήτρογλου αλλά το τελείωμα του επιθετικού ήταν κακό και ο Ταΐτης μπλόκαρε.
67' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μήτρογλου
Γλυκιά σέντρα του Γκαλέτι για τον Μήτρογλου αλλά ο Ταΐτης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του έλληνα στράικερ.
72' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Τοροσίδης και Ζαϊρί αντικατέστησαν τους Όσκαρ και Λεονάρντο.
75' Στοιχεία Αγώνα
62%-38% η κατοχή της μπάλας.
80' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Δραγανίδης στη θέση του Φαγιάρδο.
83' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Μίτου στη θέση του Αργυρίου.
84' Δοκάρι Πανθρακικός Μπουβάλ
Ο Μπουβάλ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
87' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντομί στη θέση του Μαρέσκα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά
90' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Ταΐτης βγήκε πάλι νικητής από την μονομαχία.
90' Σουτ Ολυμπιακός Ζαϊρί
Ο Ζαϊρί έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ταΐτης έδιωξε σε κόρνερ.