Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ολυμπιακός-ΠΑΟ 0-1

Παναθηναικος πανηγυρικο

Aπολύτη ονείρωξη για τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη. Το SPORT 24 περιγράφει, αναλύει, σχολιάζει και φωτογραφίζει το ματς

Το κλέψιμο του Σαλπιγγίδη στον Ανατολάκη, έδωσε την ευκαιρία στον "Παπ" να σκοράρει το καθοριστικό γκολ, δίνοντας στον ΠΑΟ το δικαίωμα να πανηγυρίσει μια νίκη μέσα στο Καραϊσκάκη μετά από δώδεκα χρόνια.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Σέζαρ, Ανατολάκης, Πάντος (56΄Τζόρτζεβιτς), Στολτίδης, Τοροσίδης, Μάριτς, Ριβάλντο, Οκκάς (72 Μπόρχα), Καστίγιο

Παναθηναϊκός: Εμπέντε, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Λεοντίου, Τζιόλης, Μπόβιο, Νίνης (75'Ρομέρο), Ίβανσιτς, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης (90 Μάντζιος)
td> Με μια ματιά
Από την στάση "Έμπεντε"(μάλλον έτσι θα μετονομάσει ο Γιώργος Σουφλιάς την στάση στο Καραϊσκάκη) που έκλεισε τα ρολά και με την απλή μέθοδο "κλέβω τη μπάλα και μαζί τη νίκη", ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να πάρει αυτό που ζητούσε και ποθούσε! Τους τρεις βαθμούς, μέσα στο Καραϊσκάκη, άβατο για τους "πράσινους" εδώ και δώδεκα χρόνια.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός στην απόλυτη στιγμή. Ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ανατολάκης φάνηκε να ελέγχει τη μπάλα, δεν υπολόγισε, όμως, σωστά, καθώς ο Σαλπιγγίδης έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον κενό χώρο εκεί που έτρεξε ο Παπαδόπουλος. Πλασέ με όλη την εστία φάτσα στον διεθνή επιθετικό. Σουτ στην αριστερή γωνία και 0-1! Ο Ολυμπιακός δεν πρόλαβε καν να αντιδράσει.

Οι "πράσινοι" έφευγαν νικητές. Για δεύτερη φορά επί του αιωνίου αντιπάλου, φέτος και με σαφές πλεονέκτημα, πλέον, στη μάχη για την έξοδο στο τσάμπιονς-λιγκ. Ακόμη και η διαφορά των οκτώ βαθμών που χωρίζει τον Παναθηναϊκό από την κορυφή (και τον Ολυμπιακό) έχει, σχεδόν, ξεχαστεί.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι η νίκη του ΠΑΟ δικαιώνει την τακτική Μουνιόθ. Οργάνωση στα μετόπισθεν, μακρινές πάσες και προσπάθεια για αντεπιθέσεις. Εκ του αποτελέσματος θα συμφωνήσει κανείς. Αν όμως οι "ερυθρόλευκοι" είχαν καταφέρει να σκοράρουν στις κλασικές ευκαιρίες που της δόθηκαν (με αποκορύφωμα την τριπλή απόκρουση του Εμπέντε στο 77) θα μιλούσαμε διαφορετικά. Με τα "αν" όμως δεν γράφεται η ποδοσφαιρική ιστορία.

Νίκησε, λοιπόν, ο επιφυλακτικός Παναθηναϊκός. Αυτός που βρισκόταν από το πρώτο ημίχρονο μισό μέτρο πάνω από τη σέντρα του γηπέδου, περιμένοντας τον Ολυμπιακό, να κάνει την επίθεσή του. Να βρει, δηλαδή, διαδρόμους με καλή κυκλοφορία της μπάλας, στην πολυπρόσωπη μεσαία γραμμή και εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του Καστίγιο και του Οκκά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 24 και με εξαίρεση το δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη στο 14, φάση δεν υπήρξε! Κι η πρώτη στιγμή που το Καραϊσκάκη σηκώθηκε στο πόδι, ήταν από το λάθος του Εμπέντε, όταν ο Καστίγιο ξεχύθηκε στην περιοχή, αλλά ο Γιάννης Γκούμας πρόλαβε με εντυπωσιακό τάκλιν και πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να ανεβάσει στροφές, στο 34 ο Ριβάλντο πάσαρε στον Τοροσίδη που με τακουνάκι βρήκε τον Καστίγιο, όμως ο Εμπέντε βούτηξε για να διώξει τη μπάλα. Στο 41 ήρθε η πρώτη «κόντρα» του Ολυμπιακού, με τον Καστίγιο να πασάρει στον Μάριτς και τον νεαρό Σέρβο να πλασάρει πάνω στο …στήθος του Εμπέντε.Σε αυτές τις τρεις φάσεις ο Παναθηναϊκός "απάντησε" στο 35, με μια ωραία σέντρα του Λεοντίου, τον Νίνη να κόβει μέσα στη περιοχή τη μπάλα και τον Σέζαρ να "καθαρίζει" τη φάση.

Με τον Λεμονή να κάνει πρώτος κίνηση (ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Πάντου, στο 56) κι αφού ήδη ο Καστίγιο είχε απειλήσει εις διπλούν (52 και 55) ο Ολυμπιακός αποφάσισε να βγει με περισσότερη ορμή στο παιχνίδι. Αν, βέβαια, ο Κασναφέρης πρόσεχε περισσότερο το μαρκάρισμα του Ανατολάκη, πάνω στον Παπαδόπουλο, ενδεχομένως να είχαμε από νωρίς ..."πράσινο γκολ" (με πέναλτι) αλλά αυτό ήταν το μοναδικό λάθος του εξαιρετικού ρέφερι.

Ο Τζόρτζεβιτς μπορεί να μην είχε δυνάμεις, έβαλε, όμως, ποιότητα στη μεσαία γραμμή των "ερυθρολεύκων". Ο Ριβάλντο πέρασε λίγο πιο μπροστά (κοντά στους δυο επιθετικούς) ενώ στο 72, ο Λεμονής έριχνε στο ματς και τον Μπόρχα. Ο Ολυμπιακός έγινε πιο κινητικός, απλώθηκε στο γήπεδο και το ματς ... άνοιξε για τα καλά. Στο 62 ο Καστίγιο σημάδεψε τον Εμπέντε, στο 72 ο Οκκάς, λίγο πριν βγει από το ματς, από το λάθος του Λεοντίου, έκανε ανάποδο ψαλίδι αλλά ο μοιραίος Καστίγιο μπροστά από τον Εμπέντε πέταξε τη μπάλα άουτ!

Στο 75΄ο Μπόρχα, από την σέντρα του Τζόρτζεβιτς έκανε εντυπωσιακή κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ και στο 77΄φάνηκε ότι η ...μπάλα δεν έμπαινε με τίποτε για τους γηπεδούχους. Ο Ριβάλντο έκανε το φάουλ, αλλά από μισό μέτρο, Στολτίδης (δυο φορές) και Τοροσίδης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν!

Ο Παναθηναϊκός είχε προλάβει να απειλήσει με τον κορυφαίο του παίκτη Αντρέα Ίβαντσιτς (απευθείας σουτ στο 73 από πάσα του Νίλσον και ωραία προσπάθεια αποφεύγοντας τον Ριβάλντο στο 82) με τον Νικοπολίδη να βάζει στοπ στις "πράσινες" φιλοδοξίες. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο χορτάρι, ωστόσο, τα λάθη πληρώνονται. Στο 89' ο Ανατολάκης, από τους κορυφαίους των γηπεδούχων, έκανε το λάθος της χρονιάς και το γκολ του Παπαδόπουλου ήταν γεγονός!
td> Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής
"Είναι μια ήττα που μας έχει στενοχωρήσει αλλά δεν μας έχει απογοητεύσει. Ήταν ένα παιχνίδι που κάναμε ένα λάθος στο 90' και το χάσαμε. Είμαι ευχαριστημένος απο τον τρόπο που αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός και για 90 λεπτά δείξαμε γιατί είμαστε στην πρώτη θέση, η διαφορά απο τον Παναθηναϊκό ήταν πολύ μεγάλη. Απο εδώ και πέρα σκεφτόμαστε τον αγώνα με την Καλαμαριά, όπου με ανάλογη εμφάνιση θα πάρουμε τη νίκη.

Για μένα είναι θέμα τύχης η νίκη του Παναθηναϊκού, καθώς η πρώτη τους αξιόλογη επίθεση έγινε στο 75'. Δείξαμε οτι θέλαμε τη νίκη, απο την άλλη ο Παναθηναϊκός έδειξε οτι θα ήταν ικανοποιημένος απο την ισοπαλία, αυτό έδειξε η νοοτροπία του, δεν άλλαξαν πάνω απο τρεις πάσες και μην ακούσω οτι ήταν θέμα τακτικής να παίξουν με μακρινές μπαλιές, ο Ολυμπιακός τους ανάγκασε με τον τρόπο που αγώνίστηκε να έχουν αυτή την συμπεριφορά.

Θα ήταν πολύ μεγάλο λάθος ο σχεδιασμός της ομάδας να εξαρτηθεί απο έναν αγώνα. Στο μυαλό μου δεν αλλάζει τίποτα απο αυτά που θα κάνουμε στο μέλλον. Ο κόσμος πικράθηκε αλλά κανείς δεν μπορεί να μην παραδεχθεί την προσπάθεια των παικτών.

Θα ήθελα να σταθώ στην ενέργεια των φιλάθλων του Ολυμπιακού να χειροκροτήσουν τον Νίνη στην αλλαγή του. Αξίζει ν' αναφέρουμε τέτοιες κινήσεις. Ήταν ανάγκη δική μου να χειροκροτήσουν οι παίκτες τους οπαδούς, θέλαμε τη νίκη για τον κόσμο, αισθανθήκαμε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε τον κόσμο στο τέλος του αγώνα για την συμπαράσταση τους. Για μένα έχουμε τους καλύτερους παίκτες και είμαστε με διαφορά η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Φτιάξαμε τις φάσεις, δεν απειληθήκαμε εκτός απο την φάση του 75', είχαμε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν νομίζω να συζητήσουμε αν θα έπρεπε να έχουμε περισσότερες λύσεις, δεν νομίζω να δείξαμε πρόβλημα στην λειτουργία της ομάδας".

Βίκτορ Μουνιόθ
"Ήταν μια καλοδουλεμένη νίκη, δουλέψαμε πάρα πολύ για να την πετύχουμε και παίξαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο που τα έδωσε όλα. Εμείς προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους χώρους και να μην αφήσουμε ευκαιρίες στους παίκτες του Ολυμπιακού. Στο τέλος ήρθε και το γκολ του Παπαδόπουλου για να ανταμείψει τις προσπάθειες που κάναμε.Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά και ήταν ένα καλό παιχνίδι.

Κοιτάμε συνολικά την βαθμολογία, μπροστά και πίσω. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε έξι νίκες, ξέρουμε οτι είναι δύσκολο αλλά αυτός είναι ο στόχος μας στις αγωνιστικές που απομένουν. Σχεδιάσα έναν αγώνα όπου θα μπορούσαμε να πετύχουμε γκολ και στο τέλος να πάρουμε τη νίκη. Ίσως αν είχαμε πετύχει νωρίτερα γκολ τα πράγματα να ήταν πιο εύκολα, απο την άλλη και ο Ολυμπιακός νομίζω οτι δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Για να είμαι ελικρινής νομίζω οτι είχαμε και τον παράγοντα της τύχης για να πάρουμε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

Εγώ βλέπω τον Ολυμπιακό κάθε Κυριακή και στους ανοιχτούς χώρους έχει πολλές ευκαιρίες. Δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες είχαν οι Ριβάλντο, Οκκάς, Καστίγιο και Τζορτζεβιτς. Με βάση την εικόνα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε λίγες ευκαιρίες.

Είμαι ευχαριστημένος απο την ομάδα γιατί δούλεψαν σαν σύνολο και καταφέραμε μια νίκη πολύ καλοδουλεμένη, απέναντι σε μια ομάδα που προσπάθησε να βρει λύσεις αλλά σήμερα είχε λιγότερες ευκαιρίες. Είναι η πραγματικότητα οτι έχουμε 3/4 νίκες στα ντέρμπι, αλλά δεν μπορώ να πω κάτι για την βαθμολογία, είναι πρώτος όποιος το αξίζει.

Στα τελευταία λεπτά πάντοτε γίνονται λάθη που μπορούν να εκμεταλευθούν οι δυο ομάδες. Οι ομάδες προσπαθούν να κάνουν περισσότερα απο αυτά που μπορούν, έτσι είναι οι αγώνες.

Η αντιπαλότητα είναι η... ομορφιά του ποδοσφαίρου, το αρνητικό είναι όταν βλέπεις τον κίνδυνο απο ρίψη βεγγαλικών και διάφορων αντικειμένων. Η ατμόσφαιρα του ποδοσφαίρου είναι φανταστική, μπορεί να έρθει ο κόσμος και να ευτυχήσει στο γήπεδο, όταν όμως περνάει το "κατώφλι" της βίας τότε πρέπει να την διώξουμε και να την καταδικάσουμε.

Είναι μια νίκη που κυνηγήσαμε, που ψάξαμε, με το ποσοστό τύχης που χρειάζεται να έχεις για να είσαι νικητης. Θα μου άρεσε να έβλεπα στο γήπεδο οπαδούς και των δυο ομάδων.

Εκτός απο τη νίκη, αξίζει η όμορφη αντιπαλότητα των δυο ομάδων. Είναι ωραίο να κερδίζεις τέτοια ντέρμπι, ωστόσο το σημαντικότερο είναι οι τρεις βαθμοί και η χαρά που δώσαμε στους οπαδούς της ομάδας. Όσο για το μέλλον μου στον Παναθηναϊκό, θεωρώ οτι δεν είναι η κατάλληλη ώρα για να μλήσουμε".

td> Όλα τα λεφτά...
Η τριπλή απόκρουση του Εμπέντε και το κλέψιμο του Σαλπιγγίδη. Τα ντέρμπι κρίνονται σε τέτοιες λεπτομέρειες.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Σε γενικές γραμμές η ατμόσφαιρα ήταν καλή. Να έλειπαν και τα συνεχόμενα καπνογόνα από την εξέδρα...
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Στολτίδης, Μάριτς, Οκκάς, Ζεβλάκοφ, Καστίγιο, Πάντος, Ανατολάκης, Τοροσίδης, Ζούλιο Σέζαρ, Ριβάλντο

Παναθηναϊκός: Εμπέντε, Μόρις, Μπόβιο, Γκούμας, Τζιόλης, Παπαδόπουλος, Λεοντίου, Σαλπιγγίδης, Νίνης, Ίβανσιτς, Νίλσον

1' Έναρξη αγώνα
Mε μερικά λεπτά καθυστέρηση, ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι του Ολυμπιακού.
2' Κόρνερ Ολυμπιακός
Ο Ριβάλντο περνάει την μπάλα στον Πάντο, ο οποίος έχει πορωθηθεί από δεξιά, ο αμυντικός του Ολυμπιακού προσπαθεί να σεντράρει, με την μπάλα να κοντράρει στον Λεοντίου και να φεύγει κόρνερ.
5' Σχόλιο
"Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό... τον Γιάννη", σε αυτά τα πρώτα λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες κάνουν αναγνωριστικό παιχνίδι.
9' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός, πιέζει περισσότερο, όμως ακόμα δεν έχει φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Εμπέντε
13' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Μπόβιο
15' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ο Μπόβιο, κόβει την μπάλα κοντά στην σέντρα, ο Ίβανσιτς παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος σούταρε με το αριστερό με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
23' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Ο Αυστριακός, βρίσκει ελεύθερο χώρο έξω από την μεγαλή περιοχή του Ολυμπιακού, σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο Εμπέντε κάνει τραγικό λάθος και δίνει στον Καστίγιο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή όμως πριν σουτάρει τον κόβει με εξαιρετική επέμβαση ο Γκούμας
32' Σχόλιο
Το παιχνίδι δεν έχει ρυθμό, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να αργούν πολύ στις μεταβιβάσεις τους.
34' Ευκαιρία Ολυμπιακός Κατίγιο
Ο Τοροσίδης, πατάει την μπάλα για τον Καστίγιο που μπαίνει μέσα στην περιοχή και βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον Εμπέντε, ο οποίος όμως του παίρνει την μπάλα
35' Σουτ Παναθηναϊκός
Σέντρα του Λεοντίου από αριστερά, ο Νίνης βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως ο Σέζαρ καθαρίζει την φάση.
40' Σουτ Ολυμπιακός Μάριτς
Ο Καστίγιο κατεβαίνει με την μπάλα από τον άξονα, πασάρει ίγο έξω από την περιοχή στον Μάριτς, αυτός φέρνει την μπάλα στο δεξί και σουτάρει όμως ο Εμπέντε αποκρούει και η άμυνα του Παναθηναϊκού απομακρύνει
42' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μάριτς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Σχόλιο
Ο αγώνας διακόπτεται λόγω της περιορισμένης ορατότητας, από τα καπνογόνα που έχουν ανάψει οι οπαδοί του Ολυμπιακού.
52' Σουτ Ολυμπιακός Κάστιγιο
Λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Ριβάλντο παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, την πατάει για τον Καστίγιο, ο οποίος σουτάρει, όμως ο Εμπέντε μπλοκάρει εύκολα.
54' Σουτ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Ριβάλντο σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
56' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς παίρνει την θέση του Πάντου
58' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Οκκάς
59' Σχόλιο
Μαρκάρισμα του Ανατολάκη στον Παπαδόπουλο, μέσα στην περιοχή, ο αμυντικός του Ολυμπιακού βρίσκει με το γόνατό του αυτό του επιθετικού του Παναθηναϊκού. Δύσκολη φάση για τον διαιτητή, ο οποίος θα έπρεπε να δώσει πέναλτι.
62' Σουτ Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, κάνει μια κούρσα από αριστερά σουτάρει με τον Εμπέντε να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.
64' Σχόλιο
Ο Κασναφέρης αποβάλλει τον προπονητή τερματοφυλάκων του Ολυμπιακού, Αλέκο Ράντο, για τις διαμαρτυρίες του.
71' Σουτ Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο Στολτίδης σκάβει μια μπαλιά για τον Οκκά, ο Λεοντίου κόβει προσωρινά, ο Κύπριος με ανάποδο ψαλίδι στέλνει την μπάλα στον Καστίγιο, ο οποίος πλασάρει τον Εμπέντε με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ.
72' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μπόρχα παίρνει την θέση του Οκκά
73' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Ο Νίλσον σεντράρει από δεξιά, ο Ίβανσιτς αμαρκάριστος πιάνει στην κίνηση το σουτ, όμως ο Νικοπολίδης με εξαιρετική επέμβαση σώζει την εστία.
74' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
75' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μπόρχα
Ο Τζόρτζεβιτς σεντράρει από αριστερά, ο Μπόρχα σηκώνεται πιο ψηλά από όλους, πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
75' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρομέρο παίρνει την θέση του Νίνη
76' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Ριβάλντο, εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Στολτίδης παίρνει την κεφαλιά με τον Εμπέντε να αποκρούει, ο Μπόρχα δεν μπορεί να σουτάρει, με τον Στολτίδη να τα καταφέρνει με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, να αποκρούει εξ επαφής, ενώ το ίδιο έκανε και στην προσπάθεια του Τορορσίδη.
81' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Ο Παναθηναϊκός, στην αντεπίθεση, ο Ίβανιτς αποφεύγει το άγαρμπο μαρκάρισμα του Ριβάλντο, σούταρε με δύναμη, ο Νικοπολίδης όμως με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε
87' Σχόλιο
Δυσφορία από τους οπαδούς του Ολυμπιακού για το θέαμα που παρακολουθούν τα τελευταία λεπτά.
89' Γκολ Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ο Σαλπιγγίδης κλέβει την μπάλα από τον Ανατολάκη, πασάρει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος δεν δυσκολεύεται να πλασάρει τον Νικοπολίδη για το 1-0.
90' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος παίρνει την θέση του Σαλπιγγίδη
93' Λήξη αγώνα
Ο Κασναφέρης αν και έχει δείξει τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις και με την κατάσταση που επικρατούσε με την ρήξη των φωτοβολίδων, σφυρίζει για την λήξη της αναμέτρησης.