Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Ολυμπιακός-Σταντάρ: 2-1

osfp

Παρά το ''πάγωμα'' του Ντε Καμάργκο η νίκη του Ολυμπιακού ήταν θέμα χρόνου! O Στολτίδης σημείωσε το χρυσό γκολ (2-1) στο 93' κι έβαλε βάσεις πρόκρισης. Δείτε αποκλειστικά videos

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37', τι κι αν αντιμετώπισε προβλήματα από τους γρήγορους επιθετικούς της Σταντάρ, ο Ολυμπιακός του Ζίκο δεν φοβήθηκε, δεν παραδόθηκε, δεν έπαθε μπλακ άουτ, ρίσκαρε και με δύο γκολ τις καλύτερες χρονικά στιγμές (43', 93') πήρε μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι στο κυνήγι της πρόκρισης για τους "16" του Champions League.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο αγέραστος και ψυχωμένος Ιεροκλής Στολτίδης που 21 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά στις καθυστερήσεις χάρισε στον Ολυμπιακό την δεύτερη νίκη του στο Champions League χρίζοντάς τον φαβορί για την πρόκριση έστω κι αν η Άρσεναλ δεν του έκανε το χατίρι και δε νίκησε στην Ολλανδία την Άλκμααρ (1-1).

Ζίκο VS Mπόλονι

Με τον Βασίλη Τοροσίδη εκτός ενδεκάδας λόγω ίωσης και ένα σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ζίκο. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν οι "αχώριστοι" Μέλμπεργκ και Αβραάμ Παπαδόπουλος, αριστερό μπακ ο Ραούλ Μπράβο, ενώ δεξιά την θέση του Τοροσίδη πήρε ο Ζεβλάκοφ.

Στα χαφ ο Ντουντού είχε δίπλα του τον Μαρέσκα, δεξί χαφ ήταν ο Γκαλέτι, αριστερά προτιμήθηκε ο Ζαϊρί, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μήτρογλου ενώ λίγο πιο πίσω ο Όσκαρ.

Από την άλλη πλευρά ο Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπολάτ, σέντερ μπακ ήταν ο Φελίπε με τον Σαρ, δεξιά ο Καμοτσάτο, αριστερά ο Ρικάρντο Ρότσα, αμυντικά χαφ ήταν οι Μανγκαλά και Βίτσελ, λίγο πιο μπροστά τους ο Ντε Καμάργκο, αριστερό χαφ ο Γιοβάνοβιτς, δεξιά ο Νταλμά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μποκανί.

Ωραίος στην επίθεση...

To παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τις δύο ομάδες να έχουν μπει εκρηκτικά. Την αρχή έκαναν οι παίκτες του Ζίκο όπου στο 1ο μόλις λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά τον Μπολάτ με το Ντουντού να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η απάντηση από τους Βέλγους δεν άργησε να έρθει αφού στο 2' ο Μποκανί έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του και τα κατάφερε, όμως στις αντεπίθεσεις οι Βέλγοι ήταν φωτιά.

Πότε με τον Μποκανί και πότε με τον Νταλμά οι παίκτες της Σταντάρ αναστάτωναν την "ερυθρόλευκη" άμυνα, ενώ αντίθετα οι νταμπλούχοι Ελλάδας έπαιζαν πιο οργανωμένα από τα πλάγια και κυρίως από τα δεξιά με ηγέτη τον Λουτσιάνο Γκαλέτι.

Στο 17' ο Μποκανί έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ζαϊρί απάντησε με σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπολάτ.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά και ένα ξέφρενο ρυθμό με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ και αμφότερες να χάνουν διαδοχικές ευκαιρίες.

...μοιραίος στην άμυνα

Έτσι και στο 23' ο Νταλμά θα μπορούσε να σκοράρει όμως το σουτ κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα (24') ο Γκαλέτι άγγιξε το γκολ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού το εξαιρετικό του σουτ τράνταξε το δεξί δοκάρι της Σταντάρ και κατέληξε άουτ.

Το πρόβλημα πάντως για τους Πειραιώτες δεν ήταν στο δημιουργικό κομμάτι αλλά στο αμυντικό καθώς πίεζαν ψηλά, έδιναν την ευκαιρία στους γρήγορους επιθετικούς της Σταντάρ να βρουν ανοιχτούς χώρους και να απειλήσουν και το πλήρωσαν.

Στο 37ο λεπτό ο Ντε Καμάργκο ύστερα από ασίστ του Γιοβάνοβιτς μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Απάντηση με Μητρογκόλ

Οι "ερυθρόλευκοι" (τόσο ο κόσμος που δεν σταμάτησε να εμψυχώνει την ομάδα, όσο και οι παίκτες) δεν το έβαλαν κάτω, δεν απογοητεύτηκαν, δεν τα έχασαν από το αναπάντεχο γκολ των Βέλγων και απάντησαν γρήγορα την κατάλληλη στιγμή.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (43') ο Γκαλέτι δημιούργησε εκτελώντας ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή και ο Μήτρογλου με πλάτη στο τέρμα, με ψηλοκρεματή κεφαλιά έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα του Μπολάτ, τους οπαδούς του Ολυμπιακού στα ουράνια και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στο ίδιο έργο θεατές

Στην επανάλήψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι δύο ομάδες μπήκαν το ίδιο ορεξάτες και επιθετικές και οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν.

Την αρχή έκανε στο 49' ο Γιοβάνοβιτς με σουτ από κοντινή θέση που εξουδετέρωσε με τρομερή επέμβαση ο Αντώνης Νικοπολίδης. Οι Πειραιώτες απάντησαν με σουτ του Γκαλέτι (53') και κεφαλιά του Μέλμπεργκ (55') όμως και στις δύο περιπτώσεις το φινάλε δεν ήταν θετικό.

Τα λεπτά περνούσαν και πλέον κάθε λάθος ήταν σημαντικό. Στο 70' ο Γιοβάνοβιτς "καρδιοχτύπησε" το Καραϊσκάκη όμως ευτυχώς το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι.

Βλέποντας τα αμυντικά κενά και το γεγονός πως το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του ο Ζίκο αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα του και πέρασε στην θέση του Ζαϊρί τον Στολτίδη, δυναμώνοντας το κέντρο του.

Άλλωστε εκεί ήταν το πρόβλημα του Ολυμπιακού στο κέντρο και πίσω, αφού επιθετικά οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν φάσεις. Σαν κι αυτή του 76ου λεπτού όπου ο Γκαλέτι σέντραρε από τα δεξιά όμως το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Μπολάτ.

"Τείχος" ο Μπολάτ...

Το παιχνίδι πλησιάζε προς το τέλος και οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν την αντεπίθεσή τους κυνηγόντας το πολυπόθητο γκολ που θα τους δώσει τη νίκη όμως βρήκαν μπροστά τους τον Μπολάτ. Ο Τούρκος πορτιέρο της Σταντάρ με τρομερές επεμβάσεις τόσο στο σουτ του Μαρέσκα στο 87' όσο και στου Ντουντού ένα λεπτό αργότερα (88') κράτησε το 1-1.

... τον γκρέμισε ο μέγας Ιέρο

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν βαθμούς ο Στολτίδης είχε άλλη γνώμη. Ο μέσος του Ολυμπιακού που μπήκε αλλαγή στο 72' με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπολάτ στις καθυστερήσεις και χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι για την πρόκριση στους "16".