Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Ολυμπιακός-Θρασύβουλος 2-1

γκαλετι ντουντου τζορτζεβιτς πανηγυρικο

Με γκολ-πέναλτι στο 91ο λεπτό ο ΟΣΦΠ νίκησε 2-1 τον Θρασύβουλο, διατηρώντας το απόλυτο στο Καραϊσκάκη

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, είχαν αφήσει το μυαλό τους στην επική πρόκριση επί της Χέρτα και παραλίγο να αυτοκτονήσουν, πετώντας δύο σημαντικούς βαθμούς στα σκουπίδια στον τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου.
Η απουσία του Ντιόγκο ήταν εμφανής καθώς ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς έδειξε για άλλον έναν αγώνα πως βρίσκεται μακριά από τον καλό περυσινό του εαυτό και στις περισσότερες φορές ήταν απελπιστικά μόνος.

Το σπάνιας ομορφιας τέρμα από τον Λέτο στο 20ο λεπτό, ισοφαρίστηκε άμεσα από τον Χλωρό και οι νταμπλούχοι Ελλάδας κυνηγούσαν για μία ώρα το πολυπόθητο γκολ. Η λύτρωση ήρθε στο 91' όταν ο Γκαλέτι εκτέλεσε εύστοχα στο πέναλτι που κέρδισε ο Ντουντού και οι Πειραιώτες αύξησαν την διαφορά τους από τον ΠΑΟΚ στο +6, ενώ έμεινε το +7 από τον Παναθηναϊκό.

Μοναδική ερυθρόλευκη όαση ήταν ο Σεμπάστιαν Λέτο που πέτυχε το πρώτο γκολ και ήταν ο μόνος που δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη εστία.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έφτασαν μια ανάσα από το να σπάσουν το απόλυτο των νικών του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης" και μπορεί να μην τα κατάφεραν αλλά άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς ήταν σίγουρα η ομάδα που δυσκόλεψε πιο πολύ την φετινή σεζόν τους νταμπλούχους Ελλάδας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ε. Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου (82΄ Τζόρτζεβιτς), Οσκαρ (58΄ Γκαλέτι), Κοβάτσεβιτς, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Αντζας, Ντουντού, Λέτο, Μπελούτσι, Πάντος (65΄ Τοροσίδης)

Θρασύβουλος (Σ. Τσιώλης): Πεκάνια, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ρόκας, Ροκάστλ, Λιαπάκης (+90΄ Κόζλεϊ), Χλωρός, Μπαριέντος (58΄ Καραμαλίκης), Μπελεγρίνης, Κατσίκης, Ουέλινγκτον (77΄ Αλβες).

Διαιτητής: Γ. Καστανίδης (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Ραούλ Μπράβο, Τζόρτζεβιτς - Μπαριέντος, Ρόκας, Μπελεγρίνης, Πεκάνια
Με μια ματιά
Με το γνωστό και πετυχημένο -βάσει αποτελεσμάτων- σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο Βάσκος τεχνικός προτίμησε να ξεκουράσει τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, έβαλε τον Ραούλ Μπράβο στην θέση του τραυματία Ντομί, ο Κοβάτσεβιτς αντικατέστησε τον Ντιόγκο, ενώ ο Λέτο επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα.

Συγκεκριμένα, την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Ζεβλάκοβ και Άντζας -στην θέση του Α. Παπαδόπουλου που έχει συμπλώρησει κίτρινες κάρτες-, δεξί μπακ ήταν ο Τάσος Πάντος, αριστερά ο Ραούλ Μπράβο, στα χαφ οι Πατσατζόγλου και Ντουντού, στο δεξί άκρο ο Όσκαρ, αριστερά ο Λέτο, σε ελεύθερο ρόλο ο Μπελούτσι και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς.

Aπό την άλλη πλευρά ο Σάκης Τσίωλης προτίμησε ένα σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πεκάνια, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Βεντούρα και Σωτήρχος, αριστερά ο Μπαριέντος, δεξιά ο Μπελεγρίνης, στα χαφ ήταν οι Ροκάστλ και Λιαπάκης, στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής ήταν ο Κατσίκης, αριστερά ο Ρόκας και επιθετικό δίδυμο ήταν οι Χλωρός και Γκονσάλβες.

Οι ερυθρόλευκοι που προερχόντουσαν από την πανηγυρική νίκη-πρόκριση κόντρα στην Χέρτα και είχαν αρκετά προβλήματα τραυματισμών, μπήκαν νωχελικά στον αγώνα και προσπαθούσαν με ανορθόδοξους τρόπους να ανοίξουν το σκορ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο Θρασύβουλος αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Παρόλα αυτά το νωθρό ξεκίνημα των νταμπλούχων Ελλάδας έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ στο 14' με τον Μπαριέντος να βγαίνει στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Με υπογραφή... Λέτο

Η ευκαιρία του Μπαριέντος αφύπνισε τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε κι αν το σουτ του Κοβάτσεβιτς στο 18' δεν είχε θετικό αποτέλεσμα, ο φορμαρισμένος Λέτο δύο λεπτά αργότερα (20') κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Αργεντινός άσος του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα από το κέντρο και με μια εξαιρετική κούρσα μπήκε στην περιοχή, έκανε από πλάγια θέση ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πεκάνια.

Πέντε λεπτά αργότερα (25') οι ερυθρόλευκοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν γρήγορα-γρήγορα τα τέρματα τους, όμως η προβολή του Μπελούτσι ύστερα από σέντρα Όσκαρ, πέρασε άουτ.

Δεν τον άφησε σε... Χλωρό κλαρί

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα περάσει ένα ήρεμο απόγευμα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ίδια άποψη και εκμεταλλεύτηκαν το αδύνατο σημείο των ερυθρολεύκων... τις στημένες φάσεις. Στο 29ο λεπτό ύστερα από φάουλ ο Χλωρός κέρδισε την κεφαλιά στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας και ισοφάρισε σε 1-1 "παγώνοντας" το Καραϊσκάκη.

Το γκολ του Χλωρού ανάγκασε τους ερυθρολεύκους να ανεβάσουν στροφές, όπως και έπραξαν πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα του Θρασύβουλου προκειμένου να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε είχαν την απόλυτη κυριαρχία αλλά και την κατοχή της μπάλας με 76-24(!) υπέρ τους, όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Στο 35' το σουτ του Μπελούτσι εξουδετέρωσε ο Πεκάνια, ενώ ίδια κατάληξη είχε και ο κεραυνός του Ντουντού δύο λεπτά αργότερα (37').

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1, με τον Ολυμπιακό βέβαια να διαμααρτύρεται για την φάση του 44' όπου ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι ενώ ο Όσκαρ καλυπτόταν καθαρά.

Ερυθρόλευκη κυριαρχία δίχως αποτέλεσμα

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους δίχως αλλαγές, ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί φάσεις.

Στο 51' ο Όσκαρ και τρία λεπτά αργότερα ο Κοβάτσεβιτς δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και το άγχος άρχισε να κυριεύει τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Ο Βάσκος τεχνικός βλέποντας πως το πολυπόθητο γκολ δεν έρχεται, πέρασε τον Γκαλέτι στην θέση του Όσκαρ για να δώσει φρεσκάδα στην δεξιά πτέρυγα.

Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του Αργεντινού ο Ρόκα τον έκοψε με πολύ σκληρό μαρκάρισμα όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Θρασύβουλου που είχε πάρει κίτρινη ένα λεπτό πριν.

Και ενώ ο Ολυμπιακός κυνηγούσε το γκολ, λίγο έλειψε να το πετύχει ο Θρασύβουλος, όταν ο νεοεισελθών Καραμαλίκης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νικοπολίδης με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε σε κόρνερ.

Ο χρόνος κυλούσε επικίνδυνα για τους νταμπλούχους Ελλάδας που δεν έβρισκαν τρόπο να διασπάσουν την σκληρή και σχεδόν αλάνθαστη άμυνα του Θρασύβουλου.

Στο 81' ο Ερνέστο Βαλβέρδε έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, βάζοντας τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στην θέση του Πατσατζόγλου, με τον αρχηγό των ερυθρολεύκων να αγωνίζεται στον άξονα.

Ένα λεπτό μετά την είσοδο του Τζόρτζεβιτς ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία όταν ο Άντζας μέσα από την περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρια του Πεκάνια και στην συνέχεια κατέληξε άουτ.

Πρωταγωνιστής ο Καστανίδης, λυτρωτής ο Γκαλέτι

Και ενώ ο χρόνος περνούσε και όλα έδειχναν πως οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα πετάξουν δύο σημαντικούς βαθμούς, ο Ντουντού κέρδισε στο 91ο λεπτό ένα πέναλτι για το οποίο θα γραφτούν πολλά...

Ο Βραζιλιάνος μέσος φάνηκε να σπρώχνεται από τον Ρόκα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαλέτι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και λύτρωσε την ομάδα του από μια σίγουρη γκέλα.

*Πριν την έναρξη του αγώνα οι παλαίμαχοι του Ολυμπιακού βράβευσαν δύο φίλους της ομάδας που κατά την διάρκεια των επεισοδίων είχαν βρει μια τσάντα με 120.000 ευρώ και την έδωσαν στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής τους.
Συνέντευξη Τύπου
Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): " Όλα τα παιχνίδια δεν είναι ίδια. Άλλωστε, αν ήταν, δεν θα ερχόταν ο κόσμος στο γήπεδο. Οι φίλαθλοι έρχονται στο γήπεδο για να ζουν τέτοιες έντονες στιγμές.

Δεν υποτιμήσαμε τον Θρασύβουλο. Προερχόμασταν από ένα σκληρό ματς. Είχαμε ελλείψεις και χρησιμοποιήσαμε κάποιους παίκτες που έχουν αρκετές συμμετοχές φέτος. Πιστεύω πως αντιμετωπίσαμε σωστά τον αγώνα.

Το γεγονός ότι πήραμε τη νίκη στα τελευταία λεπτά με κτύπημα πέναλτι, δείχνει ότι ήταν δύσκολο να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είχαμε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει νωρίτερα το δεύτερο γκολ, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Ο αντίπαλος αμύνθηκε σωστά και μας χάλασε αρκετές επιθέσεις.

Ο Γκαλέτι είναι η πρώτη μας επιλογή για τα κτυπήματα πέναλτι, σε περίπτωση που βρίσκεται εκείνη την στιγμή εντός αγωνιστικού χώρου. Νιώθει αυτοπεποίθηση και του έχω εμπιστοσύνη

".

Σάκης Τσιώλης (προπονητής Θρασύβουλου): " Φτάσαμε πολύ κοντά σε μία σπουδαία επιτυχία, που θα μας βοηθούσε κυρίως στον ψυχολογικό τομέα. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, έχασε ευκαιρίες, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε την ισοπαλία. Το κλειδί του αγώνα ήταν η απόκρουση του Νικοπολίδη στην κεφαλιά του Καραμαλίκη κι ενώ το σκορ ήταν 1-1. Αν έμπαινε το γκολ, τότε θα ήμασταν πολύ κοντά στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Θρασύβουλος παλεύει όλα τα παιχνίδια. Μας αδικεί η βαθμολογική μας θέση. Η φιλοσοφία που θέλω να περάσω στους παίκτες είναι να μην κοιτάνε το όνομα του αντιπάλου. Με δεδομένη τη βαθμολογική μας θέση, πρέπει να έχουμε ως στόχο σε όλα τα παιχνίδια από εδώ και πέρα να μαζεύουμε βαθμούς.

Για τη φάση του πέναλτι δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, καθώς δεν είχα καλό οπτικό πεδίο. Τέτοιες επαφές γίνονται συνέχεια μέσα στη μεγάλη περιοχή κι όσο περνούν τα λεπτά. Θα δούμε τη φάση στην τηλεόραση και θα διαπιστώσουμε αν ήταν σωστή η απόφαση. Πραγματικά, όμως, θέλω να σταθώ στη φάση του Καραμαλίκη γιατί αν γινόταν γκολ, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αυτό που είπα στα παιδιά είναι πως μόνο αν βάζαμε και δεύτερο τέρμα θα είχαμε τύχη για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στο Καραϊσκάκη.

Ελπίζω το 2009 να είναι πιο ευνοϊκό για τον Θρασύβουλο και να μας δώσει αυτό που μας πήρε στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος

".
Όλα τα λεφτά...
Μετά το ματς με την Χέρτα, ο Λέτο πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Ο Αργεντινός άσος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, ενώ ήταν και δημιουργός αρκετών φάσεων του Ολυμπιακού. Όσο περνούν τα παιχνίδια ο Λέτο δείχνει να ωριμάζει και να παίζει περισσότερο για την ομάδα παρά για τον εαυτό του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το προβλημα που αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός στις στημένες φάσεις. Για άλλον έναν αγώνα οι Πειραιώτες έδειξαν ολιγωρία σε στημένη φάση και το πλήρωσαν με το γκολ του Χλωρού.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Άντζας, Μπράβο, Πάντος, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Λέτο, Όσκαρ, Μπελούτσι, Κοβάτσεβιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Θρασύβουλος
(Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ρόκας, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Χλωρός, Μπαριέντος, Μπελεγρίνης, Κατσίκης, Γκονσάλβες.
Κεφαλιά
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Πιέζει ο Ολυμπιακός και ψάχνει το γρήγορο γκολ.
10' Σχόλιο
Μαζικά αμύνεται ο Θρασύβουλος και οι οαίκτες του Βαλβέρδε ψάχνουν τρόπους να βρουν διαδρόμους για την εστία του Πεκάνια.
14' Σουτ Θρασύβουλος Μπαριέντος
Ο Μπαριέντος βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.
18' Σουτ Ολυμπιακός Κοβάτσεβιτς
Ο Σέρβος επιθετικός μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
20' Γκολ Ολυμπιακός Λέτο
Ο Αργεντινός μέσος ξεκίνησε μία απίστευτη κούρσα πίσω από τη σέντρα, έφτασε μέχρι την περιοχή του Θρασύβουλου και με δυνατό σουτ μέσα από αυτή έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Πεκάνια.
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο Όσκαρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά για το δεύτερο δοκάρι αλλά ο Μπελούτσι δεν πρόλαβε να βάλει σωστά την προβολή με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα άουτ.
29' Γκολ Θρασύβουλος Χλωρός
Αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού σε στημένη φάση για τον Θρασύβουλο και ο Χλωρός με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Νικοπολίδη.
35' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο Αργεντινός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Πεκάνια απέκρουσε με δυσκολία.
36' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Μπαριέντος
37' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Βραζιλιανος μέσος έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πεκάνια για ακόμη μία φορά έπεσε στη γωνία του και έδιωξε.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Κεφαλιά Ολυμπιακός Όσκαρ
Ο Μπράβο μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπελούτσι έκανε τη σέντρα και ο Όσκαρ που ήρθε σαν τρέιλερ στο δεύτερο δοκάρι έκανε τη δυνατή κεφαλιά αλλά ο Πεκάνια απέκρουσε.
54' Κεφαλιά Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ο Ντουντού έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά η κεφαλιά ψαράκι του Κοβάσεβιτς πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πεκάνια.
58' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Καραμαλίκης στη θέση του Μπαριέντος.
58' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γκαλέτι στη θέση του Όσκαρ.
60' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ρόκας
64' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λέτο
Ο Γκαλέτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πεκάνια έδιωξε αλλά η μπάλα έφτασε στον Λέτο που έκανε το πλασέ αλλά ο Βεντούρα απομάκρυνε πριν η μπάλα φτάσει στην εστία.
71' Κεφαλιά Θρασύβουλος Καραμαλίκης
Εξαιρετική κεφαλιά του Καραμαλίκη από την καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας αλλά ο Νικοπολίδης με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.
72' Ευκαιρία Θρασύβουλος Γκονσάλβες
Έξυπνη κομπίνα στο κόρνερ με τον Γκονσάλβες να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Νικοπολίδης αποσόβησε και πάλι την παραβίαση της εστίας του.
76' Φάουλ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Αργεντινός εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Πεκάνια έδιωξε εντυπωσιακά.
77' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Γκονσάλβες έδωσε τη θέση του στον Άλβες
80' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μπράβο
82' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς πήρε τη θέση του Πατσατζόγλου.
83' Ευκαιρία Ολυμπιακός Άντζας
Σουτ του Άντζα μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ.
84' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
85' Σουτ Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Ο Τζόρτζεβιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
90' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λέτο
Τεράστια απόκρουση από τον Πεκάνια σε σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή.
90' Πέναλτι Ολυμπιακός Νουντού
Ο Ντουντού κέρδισε πέναλτι μετά από επαφή μέσα στην περιοχή.
90' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και 2-1
90' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Πεκάνια