Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Τσέλσι 0-0

Στολτίδης

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο κι έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Έμεινε, όμως, στο 0-0 με την Τσέλσι κι έτσι η πρόκριση θα παιχτεί στο Λονδίνο... (vid)

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Τσέλσι των εκατομμυρίων και των πολλών αστέρων, είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πολυπόθητη νίκη στη φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Τοροσίδη αλλά δεν τα κατάφερε.
Διαβάστε τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων πατώντας εδώ .

Αξίζει να σημειωθεί πως οι "μπλε" δεν κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη φάση μέσα στο Καραϊσκάκη αν και ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη. Η τακτική των πρωταθλητών δούλεψε τέλεια αλλά έλειψε το γκολ.

Εξαιρετικοί από πλευράς ερυθρολεύκων όλοι πλην του Τζόρτζεβιτς με τους Άντζα, Πάντο, Λεντέσμα, Γκαλέτι, να ξεχωρίζουν. Οι τρεις πρώτοι έδωσαν και κέρδισαν τις περισσότερες μάχες στην άμυνα και ο Αργεντίνος ήταν διαρκείς κίνδυνος για την άμυνα της Τσέλσι.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα πάει στο Λονδίνο να παίξει την πρόκριση έχοντας το "0" στην άμυνα από τον πρώτο αγώνα και κληρονομιά τις εκτός έδρας εμφανίσεις της φάσης των ομίλων.

Με γεμάτο κέντρο-εκτός αποστολής ο Λούα Λούα

Απέφυγε τις εκπλήξεις ο Τάκης Λεμονής και παρέταξε την ενδεκάδα που έδειξε στην τελευταία προπόνηση χωρίς τον Φερνάντο Μπελούτσι σε αυτή και σύστημα 4-5-1. Ο Έλληνας τεχνικός θέλησε να γεμίσει την μεσαία του γραμμή, με σκοπό να μπλοκάρει την Τσέλσι και κερδίσει τις "μπάλες" πριν αυτές φτάσουν στην άμυνά του.

Κάτω από τα δοκάρια ο φύλακας άγγελος των πρωταθλητών, Αντώνης Νικοπολίδης με τους Ζεβλάκοφ, Σέζαρ, Άντζα και Τάσο Πάντο στην τετράδα της άμυνας από τα δεξιά στα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή Τοροσίδης, Λεντέσμα, Στολτίδης στα αμυντικά χαφ με τον Λουτσιάνο Γκαλέτι δεξιά και τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς αφού ο Λούα Λούα δεν κατάφερε να είναι έτοιμος για τον μεγάλο αγώνα και έμεινε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή.

Χωρίς Τέρι, Λάμπαρντ, Ράιτ Φίλιπς, ο Γκραντ

Από την πλευρά του ο Άβραμ Γκραντ επέλεξε να αφήσει αρκετά πρωτοκλασάτα ονόματα στον πάγκο ενόψει του Κυπέλλου στην Αγγλία. Ο αρχηγός Τζον Τέρι, ο Λάμπαρντ και ο Σον Ράιτ Φίλιπς έμειναν εκτός ενδεκάδας και του 4-3-3 που επέλεξε ο τεχνικός των "μπλε".

Κάτω από τα δοκάρια ο Πετρ Τσεχ, με τον Άσλεϊ Κόουλ στο αριστερό άκρος της άμυνας και τον Μπελέτι στο δεξιά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Καρβάλιο με τον αντικαταστάτη του Τέρι, Άλεξ στο πλευρό του. Στην μεσαία γραμμής δύο αμυντικά χαφ Εσιέν και Μακελελέ, με τον Μπάλακ να αγωνίζεται λίγο πιο μπροστά. Τέλος την επιθετική τριπλέτα των Άγγλων έφτιαξαν οι Μαλουντά, Τζο Κόουλ και Ντιντιέ Ντρογκμπά στην κορυφή.

Χωρίς φόβο

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά κοίταξαν τους αστέρες της Τσέλσι στα μάτια. Η τριπλέτα της μεσαίας γραμμής, Τοροσίδης, Λεντέσμα, Στολτίδης πήραν τις πρώτες μονομαχίες του κέντρου ανεβάζοντας την δική τους αυτοπεποίθηση αλλά και της ομάδας.

Η πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα καρέ των φιλοξενούμενων ήρθε νωρίς από τον Γκαλέτι σαν απάντηση στην προσπάθεια του Εσιέν να απειλήσει τον Νικοπολίδη με μακρινό σουτ στο 1ο λεπτό. Στο 5' λοιπόν, ο Αργεντίνος χαφ των ερυθρολεύκων έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο κόρνερ στον αγώνα το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Γκαλέτι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με τους υπόλοιπους να ακολουθούν και τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς να ήταν ο μόνος που υστερούσε. Ο Ολυμπιακός είχε μπει δυνατά στον αγώνα, είχε την κατοχή και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως η Τσέλσι ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος πατούσαν πολύ καλά στο γήπεδο και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με τον Γκαλέτι από τα δεξιά. Στο 13' ο Αργεντίνος έκανε τη σέντρα από τα πλάγια αλλά ο Καρβάλιο πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον Στολτίδη που είχε μπει στην περιοχή.

Ανέβηκε η Τσέλσι...

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαπενταλέπτου ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Τσέλσι και έλεγχε το κέντρο. Από εκείνο το σημείο η Τσέλσι έδειξε να ανεβάζει ταχύτητα και οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν περιμένοντας στο δικό τους μισό.

Στο 16ο λεπτό οι μπλε ανησύχησαν για πρώτη φορά σοβαρά τον Αντώνη Νικοπολιδή μετά από ασυνεννοησία στο κέντρο της ερυθρόλευκης άμυνας. Ύστερα από σέντρα του Ντρογκμπά από τα αριστερά ο Σέζαρ έδιωξε με κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Άντζα, ο Σέζαρ προσπάθησε να διώξει και πάλι, ο Μαλουντά έγινε αποδέκτης της μπάλα και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Νικοπολίδης μπλοκάρει την μπάλα όντας στην σωστή θέση.

...στις αντεπιθέσεις ο Ολυμπιακός

Στο 29' δόθηκε η πρώτη ευκαιρία στον Ολυμπιακό να απειλήσει με αντεπίθεση και το έκανε πολύ καλά χωρίς όμως να καταφέρει να τελειώσει τη φάση. Ο Στολτίδης έδωσε στον Τοροσίδη, εκείνος άνοιξε δεξιά για τον Γκαλέτι που έκανε την σέντρα, όμως ο Άσλεϊ Κόουλ έδιωξε με κεφαλιά σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στους επιθετικούς του Ολυμπιακού.

Από το κόρνερ προήλθε και η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου. Ύστερα από κόρνερ του Τζόρτζεβιτς από τα δεξιά ο Στολτίδης έκανε γυριστή κεφαλιά από την μικρή περιοχή, ο Τοροσίδης δεν προλαβαίνει με το κεφάλι να την στείλει στα δίχτυα και η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ. Τεράστια ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους που έδειχναν να παίρνουν και πάλι τα πάνω τους.

Οδεύοντας προς την λήξη του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελαν να ρισκάρουν ένα γκολ στο παθητικό τους σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η κατοχή της μπάλα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν μοιρασμένη 50-50, με τον Ολυμπιακό να περιμένει μόνο από τον αρχηγό του να ανεβάσει την απόδοσή του. Ο "Τζόλε" ήταν εκτός κλίματος με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις και χωρίς επελάσεις από τα αριστερά. Αξίζει να σημειωθεί πως η μοναδική που έγινε από εκείνη την πλευρά ήταν από τον Τάσο Πάντο!

Πίεση από του Άγγλους

Στην επανάληψη οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ καλύτερα από τον Ολυμπιακό στο γήπεδο και πίεσαν την ερυθρόλευκη άμυνα η οποία έδειξε χαρακτήρα αντιμετωπίζοντας τις επιθετικές διαθέσεις των Άγγλων.

Στο 47ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κόουλ από τα δεξιά, ο Τζόρτζεβιτς έδιωξε με κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μαλουντά που έκανε απευθείας το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε ευτυχώς απελπιστικά άουτ. Η Τσέλσι αν και είχε καθολική υπεροχή μέχρι το 60ο λεπτό δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευθεί, με τον εξαιρετικό κόσμο του Ολυμπιακού να είναι ο δωδέκατος παίκτης με τα εκωφαντικά σφυρίγματα να βοηθούν την άμυνα.

Όσο πέρναγε η ώρα τα χαφ του Ολυμπιακού έδειχναν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματά τους και με τον Κοβάσεβιτς που πάλευε με όλους τους αμυντικούς κερδίζοντας μονομαχίες και φάουλ ανέβασε πάλι την απόδοσή του.

Απάντηση με φάσεις για γκολ, αλλά...

Η αγωνιστική άνοδος των πρωταθλητών Ελλάδος επιβραβεύτηκε με μία καλή ευκαιρία στο 57ο λεπτό. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε με πάσα τον φάουλ από τα αριστερά, ο Τζόρτζεβιτς έκανε το απευθείας το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στα αριστερά, όμως ο Τσεχ έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 65' ο Ολυμπιακός είχε την δεύτερη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο αγώνα. Ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τζόρτζεβιτς, ο Στολτίδης βγήκε μόνος του από τα αριστερά έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο Γκαλέτι από τα δεξιά της μεγάλη περιοχής έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε λίγο άουτ.

Η ώρα των αλλαγών

Η Τσέλσι δεν μπορούσε να απειλήσει με τους ποδοσφαιριστές του Τάκη Λεμονή να είναι αυτοί που είχαν τις δύο μεγάλες φάσεις στην αναμέτρηση. Ο Γκραντ θέλησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην επίθεση πραγματοποιώντας διπλή αλλαγή στο 75'. Στον αγώνα πέρασαν οι Ανελκά και Καλού, στις θέσεις των Μαλουντά και Τζό Κόουλ. Ο Λεμονής απάντησε στον ομόσταυλό του βάζοντας τον Μπελούτσι αντί του κακού Τζόρτζεβιτς και τον Λεονάρντο στη θέση του κουρασμένου Γκαλέτι.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός υποχώρησε, θέλοντας να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Μπελούτσι και Νούνιες δεν πρόλαβαν να αλλάξουν κάτι προς το καλύτερο και έτσι τα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ουσιαστικό με το 0-0 να αδικεί περισσότερο τους "ερυθρόλευκους".

* Το έδειξαν με το εξαιρετικής έμπνευση "coreo" που έφτιαξαν πριν την έναρξη κι το επιβεβαίωσαν κατά την διάρκεια. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού ήταν για μία ακόμα φορά ο δωδέκατος παίκτης. Όσο για την έκπληξη που επιφύλασσαν καλύτερα να κοιτάξετε στο photostory.