X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Οριακές νίκες για Σοθιεδάδ και Βιγιαρεάλ

Η Σοθιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Βαγιαδολίδ στο "Σαν Σεμπαστιάν", ενώ η Βιγιαρεάλ εκτός έδρας νίκησε με το ίδιο σκορ την Χετάφε.

Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Κάρλος Βέλα ύστερα από ασίστ του Πάρδο. Ο Γκριεζμάν είχε κέφια και αναστάτωνε την άμυνα της Βαγιαδολίδ αλλά τόσο ο σκόρερ, όσο και ο Σεφέροβιτς δεν βρήκαν τρόπο να παραβιάσουν εκ νέου την εστία του Χιμένεθ.

Για τους φιλοξενούμενους οι Όσκαρ και Γκουέρα προσπάθησαν περισσότερο (47%-53% η κατοχή μπάλας), αλλά ο πρώτος δεν μπόρεσε να νικήσει από ευνοϊκή θέση τον Μπράβο στο 58', στην κορυφαία ευκαιρία της Βαγιαδολίδ στο ματς.

Με την σειρά της η Βιγιαρεάλ επιβλήθηκε εκτός έδρας με σκορ 1-0 της Χετάφε, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σκόρερ τον Ζερεμί Περμπέ από ασίστ του Τζόκιτς.

Ο Γάλλος επιθετικός των φιλοξενούμενων είδε τον Κοδίνα να του στερεί ένα δεύτερο γκολ στο 21', ενώ αστόχησε εκ νέου από πλεονεκτική θέση στο 61'.

Με τους Κολούνγκα, Λαφίτα και Αλέξις, η Χετάφε είχε την ευκαιρία να απαντήσει, δίχως όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας (64% - 36%) στην αναμέτρηση αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς.

Σοθιεδάδ και Βιγιαρεάλ πλησίασαν στην 5η θέση της βαθμολογίας την Σεβίλλη, ενώ αντίθετα Βαγιαδολίδ και Χετάφε παρέμειναν στην ζώνη του υποβιβασμού.

Οι συνθέσεις

Σοθιεδάδ: Μπράβο (c), Ζαλδούα, Ανσοτέγι, Μαρτίνεθ, Άνχελ, Μπεργκάρα, Πάρδο (84' Γκόρκα), Βέλα, Κανάλες (66' Τσάβι Πριέτο), Γκριεζμάν, Σεφέροβιτς (72' Αγκιρέτσε).

Βαγιαδολίδ: Χιμένεθ, Ρουκάβινα, Ρουέδα, Μίτροβιτς, Πένια, Ρούμπιο (c) (71' Ρόσι), Πέρεθ, Λάρσον (61' Βαλντέτ), Γκονθάλεθ, Γεφρέν (61' Ομάρ), Γκουέρα.

Χετάφε: Κοδίνα, Βαλέρα (c), Λόπεθ, Αλέξις, Εσκουδέρο, Μίτσελ, Λασέν (77' Μοσκουέρα), Σαράμπια (69' Λόπεθ), Σαμίρ (56' Πέδρο Λεόν), Λαφίτα, Κολούνγκα.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Κόστα, Παουλίστα, Πάντιτς, Τζόκιτς, Τόρες (70' Κάνι), Τριγκουέρος, Σοριάνο (c), Γκόμεθ, Περμπέ, Ούτσε (57' Ντος Σάντος - λ.γ. 63' Πίνα).