LA LIGA

Όρθια στο "Μαδριγάλ" η Μπιλμπάο

Με γκολ του Αντούριθ, ο οποίος είχε χάσει πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, η Μπιλμπάο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Βιγιαρεάλ.

Ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο παρόλο που απομένουν άλλες 10 αγωνιστικές μέχρι το τέλος της Primera Division. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το "Μαδριγάλ" κι έτσι δεν επέτρεψε στη Βιγιαρεάλ να μειώσει τη διαφορά.

Οι Βάσκοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με το πέναλτι του Αντούριθ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια πίεσαν, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως έπαιζαν από το 68' με παίκτη παραπάνω και βρήκαν το γκολ με το οποίο πήραν τον βαθμό και πήγαν στο +6 από την πέμπτη πλέον Σοθιεδάδ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Μουσάκιο, Τζόκιτς, Μπρούνο, Πίνα, Κάνι (60' Ακίνο), Όλιβερ Τόρες (75' Χάουμε Κόστα), Ντος Σάντος, Ούτσε (67' Πάντιτς)

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος (76' Ιραόλα), Γκουρπέγκι, Λαπόρτε, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Μικέλ Ρίκο (72' Τοκέρο), Άντερ Ερέρα (80' Μπενιάτ) Σουσαέτα, Μουνιαΐν, Αντούριθ

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χετάφε - Γρανάδα 3-3 (6' Μάρικα, 38' Λισάντρο Λόπες, 72' Λαφίτα / 35' Ρίκι, 62' και 77' Ελ-Αραμπί)

Σάββατο

Λεβάντε - Θέλτα 0-1 (19' Νολίτο)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Αλμερία 3-1 (38' Μπουένο, 57' και 77' Λαριβέι / 72' Σοριάνο)

Μάλαγα - Ρεάλ 0-1 (23' Κρ. Ρονάλντο)

Ατλέτικο - Εσπανιόλ 1-0 (55' Ντιέγκο Κόστα)

Κυριακή

Έλτσε - Μπέτις 0-0

Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 7-0 (18', 63' και 88' Μέσι, 22' Αλέξις Σάντσες, 34' Ινιέστα, 78' Τέγιο, 90' Πέδρο)

Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 4-1 (23' πέν. Ράκιτιτς, 41' και 66' πέν. Γκαμεϊρό, 74' Ντιόγκο Φιγκέιρας / 77' Χάβι Γκέρα)

Σοθιεδάδ - Βαλένθια 1-0 (61' Αχιρέτσε)