Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Όταν γίνεται της... αλλαγής

Ο Μίτσελ μοιάζει να έχει το... άγγιγμα του Μίδα όταν αποφασίζει να περάσει παίκτη ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά όταν το παιχνίδι δεν πάει καλά. Τι λέει η φετινή στατιστική.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Λεβαδειακό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", γεγονός που ανάγκασε τον Μίτσελ να κάνει άρον άρον δύο αλλαγές στην ανάπαυλα.

Ο Φουστέρ έδωσε την ασίστ στον Ολαϊτάν για το 1-0, με τους δύο νεοεισελθόντες στον αγωνιστικό χώρο να δικαιώνουν άμεσα το ρίσκο του προπονητή τους, που λίγο αργότερα είδε την τρίτη του αλλαγή -Τσόρι Ντομίνγκες- να δίνει την ασίστ στον Χολέμπας για το τελικό 2-0 .

Δεν είναι πρωτόγνωρο αυτό όσον αφορά τον Μίτσελ και την έως τώρα παρουσία στον "ερυθρόλευκο" πάγκο. Σημάδια... μαντικής ικανότητας είχε αρχίζει να εμφανίζει από πέρσι και φέτος συνεχίζει ακάθεκτος με ολοένα και περισσότερες σωστές "προβλέψεις"!

• 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και οι αλλαγές Φουστέρ και Σαβιόλα σκοράρουν για την ανατροπή (2-1) κόντρα στον Ατρόμητο και το τέρμα του Ναπολεόνι.
  • 3η αγωνιστική στην Λιβαδειά και οι αλλαγές Μήτρογλου - Βάις, σκοράρουν 4 τέρματα (χατ-τρικ ο Έλληνας διεθνής στράικερ), μετατρέποντας το εύθραυστο 0-1 του ημιχρόνου στο θριαμβευτικό 0-5.
  • 7η αγωνιστική στο Φάληρο και εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά αλλά ο Μίτσελ το ίδιο... εύστοχος. Ο Τζόελ Κάμπελ έρχεται από τον πάγκο, σκοράρει δις και μοιράζει 1 ασίστ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0 κόντρα στην Βέροια (2-0 το ημίχρονο).
  • 9η αγωνιστική και ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΟΦΗ. Το ημίχρονο είναι στο 1-1, όμως στο τέλος του 90λεπτου ο φωτεινός πίνακας γράφει 5-1 για τους Πειραιώτες. Μανιάτης και Γιαταμπαρέ πέρασαν σαν αλλαγές στο ματς και βρήκαν δίχτυα από μια φορά, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην έκταση του σκορ.
  • 12η αγωνιστική στην Θράκη απέναντι στον Πανθρακικό με το ημίχρονο ξανά στο 1-1. Ο Μίτσελ ρίχνει στο παιχνίδι τον Κάμπελ και ο Κοσταρικανός με το κεφάλι βάζει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, που εντέλει επικράτησε με 1-4.
  • 14η αγωνιστική απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και μέχρι το 89' ο Ολυμπιακός προηγείται με το επικίνδυνο 1-0, όμως σε εκείνο το λεπτό ο Ολαϊτάν, που είχε έρθει από τον πάγκο, "κλειδώνει" το παιχνίδι για το 2-0.
  • 16η αγωνιστική με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Φάληρο και ο Κάμπελ μπαίνει στο ματς ως αλλαγή για να σημειώσει το 3-1, δίνοντας "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του πριν οι Ηπειρώτες μειώσουν στο τελικό 3-2.
  • Αυλαία του πρώτου γύρου της Super League στην Ριζούπολη και ο Ολυμπιακός ξεπερνά εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης, κερδίζοντας με 0-5. Ο Σαβιόλα ήρθε από τον πάγκο και με 2 γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
  • 18η αγωνιστική με την ΑΕΛ Καλλονής στο Φάληρο και ο Μασάντο ως αλλαγή θα σημειώσει το τέταρτο και τελευταίο γκολ του Ολυμπιακού (4-0).
  • 20η αγωνιστική και ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Λεβαδειακό, με το ματς να βρίσκεται στο 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά. Φουστέρ και Ολαϊτάν μπαίνουν στο παιχνίδι από το 46' και λίγο αργότερα ο πρώτος δίνει στον δεύτερο για το 1-0. Μέσα και ο Ντομίνγκες που θα κάνει την ασίστ για το 2-0.
  • Στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας με σκορ 4-0 του Αστέρα Τρίπολης, με τον Μπονγκ να περνά στο ματς ως αλλαγή και να σκοράρει το 3-0.
  • Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ο Ντομίνγκες ήρθε από τον πάγκο και ευστόχησε στο πέναλτι που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού κόντρα στην Άντερλεχτ, αποτέλεσμα που έδωσε το εισιτήριο πρόκρισης στους Πειραιώτες για την φάση των "16" της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ακόμη και όταν ο Ισπανός τεχνικός μοιάζει να μην έχει υπολογίσει σωστά κάποια πράγματα στα αρχικά του πλάνα ( όπως παραδέχθηκε και στην συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με τον Λεβαδειακό ), έχει την ικανότητα/χάρισμα να τα διορθώνει με τις αλλαγές του.

Και σίγουρα δεν μιλάμε για σύμπτωση, γιατί όταν επαναλαμβάνεται σε τέτοια συχνότητα, κανείς δεν μπορεί να μιλήσει για τον παράγοντα τύχη.

Σίγουρα παίζει ρόλο πως ο Μίτσελ έχει ένα ρόστερ γεμάτο και επομένως μπόλικες ποιοτικές λύσεις στον πάγκο, ωστόσο παίζει ρόλο και το πως και πότε διαλέγει τα "υλικά" του. Δίχως μάλιστα να χαμπαριάζει από το όνομα που γράφει στο πίσω μέρος η φανέλα...