X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναιτωλικός - Πανιώνιος 0-0

Μπορεί να έκανε πολλές ευκαιρίες, όμως, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στον Πανιώνιο κι έμεινε στο 0-0. Πολύ καλός ο Γιάννης Ανέστης, δοκάρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν οι γηπεδούχοι, φωνές για ένα πέναλτι από τους φιλοξενούμενους.

Για τρίτο παιχνίδι έμειναν χωρίς νίκη Παναιτωλικός και Πανιώνιος, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής.

Οι Αγρινιώτες, οι οποίοι παρέμειναν αήττητοι για άλλο ένα εντός έδρας παιχνίδι, ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καλύτεροι, έχασαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο πάρα πολλές φάσεις μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πιο συγκεντρωμένος, διόρθωσε αρκετές από τις πολλές ατέλειες που είχε η αμυντική του λειτουργία κι έτσι πέρασε ένα πιο εύκολο 45λεπτο. Έχοντας και τον Ανέστη σε πολύ καλή μέρα κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα, αλλά δεν απείλησε τον Ράφαελ μένοντας έτσι για τρίτο παιχνίδι χωρίς γκολ.

Οι "κυανέρυθροι" για μία ακόμη φορά στη φετινή σεζόν έδειξαν πως είναι ομάδα χωρίς φαντασία και πως δεν μπορούν να δημιουργήσουν εύκολα φάση. Ωστόσο, διαμαρτύρονται για τη φάση του 71ου λεπτού όταν ο Καλί στην προσπάθειά του να κάνει κεφαλιά έπεσε κάτω και... μπλόκαρε την μπάλα με τον Κάκο να θεωρεί ότι είναι ακούσιο και να μη δίνει πέναλτι.

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Παναιτωλικού

Καιρός: Αίθριος

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Μαγιάνης (Άρτας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΧΑΒΟΣ): Ράφαελ, Γκόλιας (80' Δάρλας), Καλί, Κούσα, Γκάλο, Γοδόι (62' Μπελόν), Ζούνιορ, Μπακάκης, Καμαρά, Παπουτσογιαννόπουλος (75' Καλογέρης), Μπόγιοβιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΠΑΝΤΕΛΗΣ): Ανέστης, Κούρντι, Κουλουχέρης, Αυλωνίτης, Κούρος, Μητρόπουλος, Καλτσάς, Μενδρινός (67' Καμπάνταης), Κολοβός (86' Λαμπρόπουλος), Αραβίδης, Γιάννου (93' Τόσκας)

Γκολ: -

Κίτρινες κάρτες: 21' Κούσας, 50' Παπουτσογιαννόπουλος, 77' Γκόλιας, 81' Μπελόν / 18' Αραβίδης, 47' Κούρος, 62' Κουλουχέρης, 71' Καλτσάς, 95' Καμπάνταης

Κόκκινες κάρτες: -

Δείτε το live της αναμέτρησης, το οποίο επιμελήθηκε ο Παναγιώτης Χαραλάμπους

Ανασκόπηση

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Παναιτωλικός κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο γήπεδο. Του λόγου το αληθές, η κατοχή έφτασε να είναι στο 76-24% υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έχαναν τη μία καλή στιγμή μετά την άλλη. Πολύ κακός ο Πανιώνιος, ο οποίος δεν μπορούσε να παγώσει τον ρυθμό και να κρατήσει για λίγο την μπάλα.

Στο 1ο λεπτό ο Μπόγιοβιτς δοκίμασε το πόδι του και ο Ανέστης απέκρουσε με τα πόδια. Η απάντηση των "κυανέρυθρων" ήρθε στο 3' με τον Κολοβό να κάνει ωραία ενέργεια, να μπαίνει προς την περιοχή και να σουτάρει με το αριστερό αναγκάζοντας τον Ράφαελ να κάνει την πρώτη του επέμβαση. Δύο λεπτά μετά ο Αυλωνίτης έπιασε σουτ στην κίνηση από εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού και έστειλε την μπάλα άουτ.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν την υπεροχή τους. Στο 8' ο Ανέστης μπλόκαρε προβολή του Καμαρά, ενώ στο 14' ο Γκάλο είδε τον Μητρόπουλο να βγάζει την κεφαλιά του την τελευταία στιγμή. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Μπόγιοβιτς πέρασε άουτ και όλα έδειχναν πως οι Αγρινιώτες θα αυξήσουν ακόμα περισσότερο την υπεροχή τους.

Η αντίδραση της άμυνας του Πανιωνίου στα στημένα ήταν κάκιστη και γι' αυτό δεχόταν τη μία φάση μετά την άλλη. Στο 19' ο Μπόγιοβιτς από εκτέλεση φάουλ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Καμαρά στο 38'. Δύο λεπτά μετά ο Ανέστης έκανε πολύ καλή επέμβαση σε σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, ενώ στο 45' είδε τους συμπαίκτες του να χάνουν μία ακόμη εναέρια μονομαχία και την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του από κεφαλιά του Μπακάκη.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο ο Πανιώνιος ισορρόπησε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι κάποιες ευκαιρίες, αλλά ήταν πολύ λιγότερες και όχι τόσο καλές. Ο Ανέστης δεν ανησύχησε ούτε στο σουτ του Καμαρά στο 52', ούτε στην κεφαλιά του Μπόγιοβιτς στο 55', ενώ αντέδρασε πολύ καλά στη φάση του 77' όταν απέκρουσε σουτ του Μπελόν.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Πανιώνιος επιχείρησε να απειλήσει 2-3 φορές με χαρακτηριστικότερες προσπάθειες αυτές του Κολοβού. Ωστόσο, το ένα σουτ του μπλόκαρε με άνεση ο Ράφαελ, ενώ το άλλο έφυγε πάρα πολύ άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι "κυανέρυθροι" παρότι έβαλαν και δεύτερο επιθετικό κοιτούσαν αρχικά να μη δεχτούν γκολ, κάτι που κατάφεραν. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φάσεις ήταν ελάχιστες με αποτέλεσμα να μη σκοράρει καμία εκ των δύο.

MVP της αναμέτρησης

Ο Γιάννης Ανέστης στην πρώτη του φετινή συμμετοχή με τη φανέλα του Πανιωνίου κράτησε το μηδέν πραγματοποιώντας μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ήταν ο κυριότερος λόγος για τον οποίο η ομάδα του έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο.

Η απογοήτευση

Αρνητικοί πρωταγωνιστές ήταν οι αμυντικοί του Πανιωνίου, οι οποίοι δέχτηκαν πολλές και εύκολες φάσεις. Ωστόσο, απογοήτευση του αγώνα είναι ο Μίλαν Μπόγιοβιτς γιατί είχε αρκετές φορές την ευκαιρία να σκοράρει και δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί.