X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-1

Στην μοναδική του ευκαιρία ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Τσιρίλο και πήρε την ισοπαλία (1-1) από τον Παναιτωλικό. Δεν κατάφεραν να κρατήσουν οι Αγρινιώτες το προβάδισμα που πήραν με τον Θεοδωρίδη και πλέον είναι σε δύσκολη θέση

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου για ακόμη μια φορά επιβεβαιώθηκε στο Αγρίνιο και στην αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής μεταξύ του Παναιτωλικού με τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με τον Παναιτωλικό να έχει την υπεροχή και να παίρνει το προβάδισμα με τον Θεοδωρίδη και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Τσιρίλο στην μοναδική φάση που είχε στον αγώνα.

Με την ισοπαλία αυτή ο Παναιτωλικός είναι σε δύσκολη θέση καθώς είναι στην 14η θέση με 25 βαθμούς και κινδυνεύει με υποβιβασμό, ενώ έχει και δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στην 4η θέση με 43 βαθμούς.

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο ήταν κλειστό, με ελαφρά υπεροχή της κατοχής για τους γηπεδούχους (54-46%) και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην καλύτερη από αυτή (28') ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα. Το "φτωχό" πρώτο ημίχρονο αποτυπώθηκε και στη στατιστική με 5 προσπάθειες για γκολ από τους γηπεδούχους (οι δύο στην εστία) και μόλις 2 για τον "δικέφαλο" (καμία εύστοχη).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός πίεσε και προσπάθησε για το δεύτερο γκολ αλλά, χωρίς αποτέλεσμα. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ στην μοναδική του ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να βάλει γκολ με τον Τσιρίλο και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ταυτότητα

Γήπεδο: Αγρινίου

Διαιτητής: Γιάχος

Βοηθοί: Ακρίβος, Τρύφων

Παναιτωλικός (Τάκης Λεμονής): Τζενάμο, Γκόλιας, Αναστασιάδης, Ρότσα, Θεοδωρίδης, Χαριστέας, Ντολεζάι, Μητρόπουλος (91' Μουμίν), Σιόντης (73' Παλαιολόγος), Άντι (71' Ονουάτσι), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς, Αποστολόπουλος (62' Παπάζογλου), Γκαρσία, Γεωργιάδης (69' Νιμανί), Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Λίνο (78' Σταφυλίδης), Φωτάκης, Λάζαρ, Αθανασιάδης.

Σκόρερ: Θεοδωρίδης 28'-Τσιρίλο 85'

Κίτρινες: Λίνο 38', Λάζαρ 62', Σταφυλίδης 78', Νιμανί 87'

Ψυχωμένος ο Παναιτωλικός

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι μπορεί να ήταν "κλειστό" και να είχε λίγες φάσεις, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που είχε μπει ψυχωμένα και κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε.

Στο 7ο λεπτό ο Γκόλιας έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά με τον Χαλκιά προλαβαίνει την μπάλα πριν αυτή φτάσει στον Χαριστέα.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και στην καλύτερή της ευκαιρία κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε.

Στο 28', ο Άντι έκανε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Χαριστέας με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Θεοδωρίδη, ο οποίος με ωραία κίνηση έκανε το 1-0 για τους Αγρινιώτες.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει την κατοχή και στο 37', μετά από μπαλιά του Ρότσα στον Χαριστέα, ο τελευταίος νίκησε τον Τσιρίλο, με προβολή, αλλά ο Χαλκιάς μπλόκαρε.

Μια υποψία φάσης για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 42', όταν από ένα μακρινό σουυ του Λάζαρ ο Τσενάμο μλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Μια φάση και γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν ίδιο με τον κλειστό ματς, μια ελαφρά υπεροχή ο Παναιτωλικός και ο ΠΑΟΚ το γκολ στην μοναδική φάση που έκανε.

Στο 49' από μια σέντρα-σουτ από τον Σαλπιγγίδη, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Παναιτωλικού.

Στο 75' ο Παναιτωλικός έχασε διπλή ευκαιρία για να σημειώσει και άλλο γκολ. Αρχικά ο Χαριστέας απέφυγε τον Λάζαρ πλασάρε με τον Χαλκιά να αποκρούει η μπάλα έφτασε στον Θεοδωρίδη ο οποίος έκανε το σουτ και την έστειλε άουτ.

Και φτάσαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να "χτυπάει" Στο 85' μετά από κόρνερ ο Τσιρίλο στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσενάμο κάνοντας το 1-1 και "παγώνοντας" το Αγρίνιο.

Στο 90' ο Τσενάμο μπλόκαρε το σουτ του Σαλπιγγίδη, ενώ ο Παναιτωλικός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 92'. Ο Καμαρά έκανε το δυνατό σουτ με τον Χαλκιά να αποκρούει εντυπωσιακά και το παιχνίδι κάπου εκεί να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 1-1.

MVP

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην ήταν καλός στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, ωστόσο ο Μπρούνο Τσιρίλο ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν, καθώς σημείωσε το γκολ με το οποίο οι "ασπρόμαυροι" πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αδύναμος κρίκος

Η αδυναμία του Παναιτωλικού να σημειώσει δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση, αποδείχθηκε μοιραία, καθώς το ένα που σημείωσε δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη.