X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναιτωλικός - Ξάνθη: 2-0

Το απόλυτο αφεντικό του αγώνα ήταν ο Παναιτωλικός, κερδίζοντας με 2-0 την Ξάνθη στο κατάμεστο γήπεδο του. Όμορφη μπάλα ανά διαστήματα από τους παίκτες του Τεννέ. Δείτε όλα τα γκολ και τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Τα δύο γκολ των γηπεδούχων στο 35' και στο 66' ήταν αρκετά προκειμένου ο Παναιτωλικός να πετύχει την δεύτερη εντός έδρας νίκη μέσα στην έδρα του. Πολύ καλή μπάλα ανα διαστήματα για τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, που δείχνει ομάδα πολύ σωστά δομημένη καιφαβορί για την παραμονή στην κατηγορία.

Από την άλλη μεριά, οι παίκτες του Ουζουνίδη έκαναν και στα δύο ημίχρονα, πολύ καλή αρχή, αλλά μετά το 10' και το 55' ο ρυθμός τους έπεσε με αποτέλεσμα να περιμένουν τον αντίπαλο, δείχνοντας χώρο και φυσικά να γνωρίσουν εύκολα την ήττα.

Δείτε το live της αναμέτρησης Παναιτωλικός - Skoda Ξάνθη 2-0.

Γήπεδο: "ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ"

Διαιτητής/Βοηθοί: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτ/νίας) / Δημήτρης Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτ/νίας)

4ος Διαιτητής/ Παρατηρητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) / Γεράσιμος Μαζαράκης (Κεφ/νίας-Ιθάκης)

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τέννες): Μπλάζιτς, Κουτρουμάνος, Κούσας, Ρότσα, Μπουμάλ, Χαριστέας, Εντζενγκέλε, Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Άντι, Καμαρά

Ξάνθη: (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιάνι, Εντιμάρ, Πόι, Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο, Μάρα, Κομεσίδης, Βάλλας, Στάσιακ, Ντάνι, Ντίκα

Γκολ: Μητρόπουλος 35'

Κίτρινες κάρτες: Ντολεζάι 3', Κομεσίδης 14'

Κόκκινες κάρτες: -

Πρώτο ημίχρονο

Η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με ένα γρήγορο γκολ. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Από το 10' και μετά ο Παναιτωλικός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε την Ξάνθη στα καρέ της.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναιτωλικός έιχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με το γκολ να είναι καθαρά θέμα χρόνου για να έρθει. Τελικά μετά από αρκετές μικροευακαιρίες, το γκολ ήρθε στο 35' και οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ ελευθερώθηκαν από το άγχος.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, στα πρώτα λεπτά παίχτηκε το ίδιο έργο με το πρώτο μέρος, όταν η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά προσπάθησε να ισοφαρίσει το γκολ του Μητρόπουλου, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να κάνει κάποια επικίνδυνη φάση. Από το 60' και μετά όμως ο Παναιτωλικός ανέβασε τον ρυθμό του και πηρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η προσπάθεια αυτή έφερε αποτέλεσμα, καθώς στο 65' έγινε το 2-0 και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι τελείωσε υπέρ των γηπεδούχων. Η συνέχεια ήταν μονόλογος με τον Παναιτωλικό να κάνει αρκετές φάσεις και το γήπεδο να αποθεώνει τους παίκτες τους Τεννέ.

Φυσικά σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Εντιμάρ. Το έργο της Ξάνθης ήταν πολύ δύσκολο από την αρχή, πόσο δε με μείον έναν παίκτη. Στα τελευταία λεπτά υπήρχαν κάποιες καλές φάσεις για τους Ακρίτες προκειμένου να μειώσουν, αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχει και μια φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι με έναν ακυρωθέν γκολ, αλλά ο διαιτητής υποστηρίζει πως έχει σταμτήσει τη φάση από νωρίς.

Παναιτωλικός - Ξάνθη 2-0 (Goals)

Το γεγονός του αγώνα

Τα χρονικά σημεία που πέτυχε τα γκολ ο Παναιτωλικός. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Φυσικά η αποβολή του Εντιμάρ, τελείωσε το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Η συνέντευξη Τύπου

Ο Μπάμπης Τεννές έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για τη νίκη επί της Skoda, τονίζοντας ότι η ομάδα του δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης υποστήριξε ότι η αποβολή του Εντιμάρ στο δεύτερο ημίχρονο έκρινε το ματς ενώ παραδέχτηκε πως ο Παναιτωλικός ήταν άξιος νικητής.

Το φιλμ του αγώνα

23': Πλασέ του Μάρα σχεδόν από τον κέντρο του γηπέδου, με τον Μπλάζιτς να είναι εκτός εστίας, αλλά το σουτ ήταν πολύ άστοχο.

35': ΓΚΟΛ 1-0 - Ο Μητρόπουλος μεκεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0 μετά από πολύ καλή προσπάθεια και σέντρα του Άγγελου Χαριστεά.

65': Πέναλτι για τον Παναιτωλικό σε ανατροπή του Καμαρά. Αποβολή του Εντιμάρ.

66': ΓΚΟΛ 2-0 - Ο Ρότσα ευστοχεί στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό τον διχτύων.

72': Πάσα του Κούσα στον Θεοδωρίδη στην αντεπίθεση, τετ α τετ ο τελευταίος σκάβει την μπάλα και την στέλνει λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι

74': Ο Ρότσα επιχείρησε τεχνικό σου έξω από την περιοχή της Ξάνθης, το σουτ χτύπησε στην συμβολή των δοκαριών

79': Σουτ του Βλαχοδήμου από την γωνία της περιοχής του Παναιτωλικού, ο Μπλάζιτς διώχνει σε κόρνερ

87': Σέντρα του Άντι, μετά απο μαγευτική ενέργεια από τα αριστερά, ο Καμαρά το σουτ στην κίνηση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

88': Κόρνερ του Μαρσελίνιο, σουτ του Μαρκόφσκι στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ