X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Βύντρα, Ζοάν Κάρλος, Παναθηναϊκός, Αστέρας Τρίπολης

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα στο ΟΑΚΑ και έχασε την ευκαιρία για το +4 από τον Ολυμπιακό

Οι φιλοξενούμενοι αφού κράτησαν το μηδέν στο πρώτο 45λεπτο σκόραραν πρώτοι στο ματς με τον Ουντότζι και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα από το 63' με την αποβολή του Λαδάκη, διατήρησαν το 1-1 μετά το γκολ του Σισέ στο 74'.
Οι «πράσινοι» που έχασαν σωρεία ευκαιριών με το δοκάρι του Σαριέγκι στις καθυστερήσεις διαμαρτύρονται για μια ανατροπή του Βύντρα στο 80' σε μια αναμέτρηση που έγινε υπό το βλέμμα του πρώην πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Καραμανλή.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Διαιτητής: Αμπάρκιολης Α. (Μακεδονίας)
Βοηθοί διαιτητή: Τρύφωνας Σ. (Κέρκυρας) / Μπαλτάς Χ. (Αχαϊας)
Τέταρτος διαιτητής: Γιαννόπουλος Σ. (Αθηνών)

Κίτρινες: Σιμάο, Γκάμπριελ, Τζόρβας (Παναθηναϊκός) / Λαδάκης (2), Ουντότζι (Αστέρας Τρίπολης)
Κόκκινες: Λαδάκης (Αστέρας Τρίπολης)

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Σιμάο (61' Ρουκάβινα), Κατσουράνης, Νίνης (73' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (80' Πετρόπουλος), Λέτο, Σισέ

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Λαδάκης, Ουντότζι (78' Ζεάν Κάρλος), Βίλτσες (65' Ρόκας), Ουριμπάρι, Τσέζαρεκ (84' Καούνος), Αργυρόπουλος, Καρέρα, Μαρσελάο
Με μια ματιά
Το έκτακτο οικογενειακό πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα δεν αναθεώρησε πολύ τα πλάνα του Χενκ Τεν Κάτε, αφού ο Ολλανδός τον αντικατέστησε στο αρχικό σχήμα με τον Σιμάο Μάτε Τζούνιορ.

Ετσι, η άμυνα έμεινε ως είχε με τους Γκάμπριελ, Σπυρόπουλο στα άκρα και Βύντρα, Σαριέγκι στο κέντρο. Μπροστά ο αντικαταστάτης του Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο είχε παρτενέρ τον Κατσουράνη. Μπροστά τους ο Νίνης σε ελεύθερο ρόλο και στα άκρα της μεσαίας γραμμής και στα άκρα ο Λέτο με τον Σαλπιγγίδη. Μπροστά προωθημένος και πάλι ο Τζιμπρίλ Σισέ.

Στην αντίπερα όχθη και παρά τις σημαντικές απουσίες (κυρίως στο κέντρο), ο Βαγγέλης Βλάχος προσπάθησε να «θωρακίσει» τα μετόπισθεν της ομάδας του και την παρουσίασε με σύστημα 4-4-1-1.

Οι Λαζαρίδης, Μαρσελάο στο κέντρο της άμυνας με τους Ουριμπαρί (δεξιά) και Αργυρόπουλος (αριστερά). Μπροστά τους άλλη μια τετράδα με τους Ουντότζι (αριστερά) Καρέρα (δεξιά), Φυτανίδη και Λαδάκη στο κέντρο ενώ μπροστά τους και αλλάζοντας συνεχώς πλευρές πρώτα ο Βίλτσες και πιο μπροστά ο Τσέζαρεκ.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που προσπάθησαν από νωρίς να «κυνηγήσουν» το γρήγορο γκολ προκειμένου να κάνουν πιο εύκολο το έργο τους για την συνέχεια. Πρωταγωνιστής και μέσα σε όλες τις φάσεις ο Τζιμπρίλ Σισέ, που έδειχνε «ορεξάτος» από νωρίς. Ο Γάλλος επιθετικός στο 6' και το 9' σούταρε αλλά ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε.

Ιδια τύχη για τον σταρ των «πράσινων» και στο 13' που στην κόντρα επίθεση των γηπεδούχων σούταρε πέφτοντας από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά και πάλι δεν ανησύχησε τον αντίπαλο πορτιέρο. Ενα λεπτό αργότερα, ο Νίνης πήρε την «σκυτάλη» και σούταρε δυνατά αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των Αρκάδων φώναξε παρών.

Η εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων ήταν σαφής στον αγωνιστικό χώρο αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να διατηρήσουν πολύ την μπάλα στα πόδια τους. Ωστόσο η πίεση και η τελική προσπάθεια δεν ήταν με ψυχραιμία ή σωστή γεγονός που ανάγκαζε τον Χενκ Τεν Κάτε να δίνει οδηγίες στον τρόπο εκτέλεσης των φάσεων.

Στο 21' ο Σαλπιγγίδης από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Κατσουράνης στην προσφιλή του συνήθεια πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε δεν είχε θετική κατάληξη αφού πέρασε μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι βγήκαν σε μια νέα αντεπίθεση με τον Νίνη να έχει αντίπαλο μόνο τον Λαζαρίδη αλλά τόσο η προσποίηση όσο και το αριστερό σουτ του διεθνή πέρασε ψηλά άουτ.

Ο «μικρός» ήταν αρκετά κινητικός και δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στην μεσαία και αμυντική γραμμή των παικτών του Βλάχου. Στο 26' πάσαρε με το κεφάλι στον Σαλπιγγίδη αυτή την φορά με τον «χρυσό» σκόρερ της Εθνικής στο Ντόνετσκ, να γυρίζει και να σουτάρει στην εστία του Αναστασόπουλου χωρίς να βλέπει αλλά και πάλι ο πορτιέρο του Αστέρα μπλόκαρε την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο «Σάλπι» έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία των «πράσινων» αφού μετά το κόρνερ του Νίνη με κεφαλιά εξ' επαφής ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ σε νέα θετική επέμβαση. Το δίλεπτο «φωτιά» των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με μια ακόμα χαμένη ευκαιρία όταν ο Λέτο από αριστερά μπήκε με την μπάλα στην περιοχή έκανε την σέντρα σουτ και ο Κατσουράνης στην πορεία λίγο έλειψε με πλασέ να σκοράρει αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια καλή στιγμή για κάθε ομάδα. Την πρώτη απειλητική παρουσία του Αστέρα Τρίπολης, όταν μετά από στημένη φάση στο 43' και το φάουλ του Βίλτσες ο Λαζαρίδης με τον Σαριέγκι προσπάθησαν να κάνουν την κεφαλιά και ο Βάσκος αμυντικός οριακά την απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 45' ο Νίνης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή η μπάλα κόντραρε στην προσπάθειά του και έφτασε στον Κατσουράνη που σούταρε αλλά και πάλι ο εντυπωσιακός Αναστασόπουλος είπε «όχι».

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ οι δύο τεχνικοί δεν άλλαξαν κάτι στις επιλογές τους, ο Αστέρας Τρίπολης έκανε την πρώτη καλή φάση. Ο Τσέζαρεκ στο 53' βγήκε από πλάγια θέση απέναντι στον Τζόρβα και πιεζόμενος από τον Βύντρα, ωστόσο το σουτ που έκανε πέρασε μόλις άουτ.

Ο Χενκ Τεν Κάτε από την ανάπαυλα είχε σηκώσει για ζέσταμα τους Πετρόπουλο, Χριστοδουλόπουλο και Ρουκάβινα ωστόσο έβλεπε στα πρώτα δέκα λεπτά τους παίκτες του να μην δείχνουν ψύχραιμοι και να δείχνουν να επηρεάζονται ακόμα περισσότερο όσο κυλούσε ο χρόνος.

Η διαφορά στην εικόνα του ματς, από το πρώτο μέρος επιβεβαιώθηκε όταν στο 61' μετά από φάουλ του Βίλτσες ο Τζόρβας με πίεση στον αέρα από τον Λαζαρίδη έχασε την μπάλα και στο ριμπάουντ ο Ουντότζι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού, παγώνοντας το ΟΑΚΑ και ξεσηκώνοντας τους περίπου 300 οπαδούς του Αστέρα στην Θύρα 18.

Το γκολ αυτό άλλαξε τα πλάνα του Τεν Κάτε που εκεί που θα άλλαζε τον Νίνη με τον Ρουκάβινα έβαλε τον Κροάτη μεσοεπιθετικό αντί του Σιμάο, ρισκάροντας έτσι περισσότερο και κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική. Οι φιλοξενούμενοι στο 63' είδαν τον Λαδάκη μετά από μια λανθασμένη ψυχολογικά ενέργεια να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες αφού κλώτσησε την μπάλα στα πλάγια μετά από σφύριγμα του διαιτητή.

Στο 66' ο Κατσουράνης έκανε την σέντρα στην μικρή περιοχή και ο Λέτο οριακά πρόλαβε την μπάλα στέλνοντάς στην ωστόσο άουτ, με την απογοήτευση των φίλων της ομάδας να είναι μεγάλη. Ο Ολλανδός τεχνικός την ίδια ώρα έριξε στο ματς και τον Χριστοδουλόπουλο αντί του κουρασμένου Νίνη για να πιέσει ακόμα περισσότερο την αντίπαλη άμυνα.

Η πίεση των τελευταίων λεπτών απέδωσε καρπούς στο 74', όταν ο Ρουκάβινα έβγαλε με μπαλιά πάνω από την αντίπαλη άμυνα τον Σισέ σε θέση βολής και ο Γάλλος σταρ με δυνατό σουτ νίκησε τον «ανίκητο» Αναστασόπουλο βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες και στο ματς μετά το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα βγήκαν και πάλι στην επίθεση και μετά από ενέργεια του Λέτο και σέντρα του Σπυρόπουλου, ο Ρουκάβινα βρέθηκε σε θέση βολής σούταρε αλλά με αυτοθυσία ο Λαζαρίδης απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ. Στην εξέλιξη του οποίου η μπάλα έφτασε στον Βύντρα που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και πάρα τις διαμαρτυρίες οπαδών και πάγκου ο κ. Αμπάρκιολης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν και αναζητούσαν το τρίτο γκολ και ο Χενκ Τεν Κάτε για να βοηθήσει σ' αυτό έβαλε στο ματς και τον Πετρόπουλο, δίπλα στον Σισέ. Στο 83' μετά το φάουλ του Χριστοδουλόπουλου ο Κατσουράνης έκανε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε την μπάλα. Η τελευταία αλλαγή των «πράσινων», Πετρόπουλος βγήκε στο 88' σε θέση βολής αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Λέτο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαριέγκι με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αναστασόπουλο.

Μικρά-μικρά από το ΟΑΚΑ

- Πολύ κόσμος αναρωτιόταν μέχρι την ύστατη στιγμή για ποιο λόγο δεν ακούστηκε το όνομα του Ζιλμπέρτο Σίλβα, στην 11αδα του «τριφυλλιού», μέχρι να μάθουν την είδηση της απουσίας του.- Στα επίσημα του ΟΑΚΑ, βρέθηκε ο πρώην πρωθυπουργός και αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας, Κωνσταντίνος Καραμανλής.
Συνέντευξη Τύπου
Βαγγέλης Βλάχος (προπονητής Αστέρα): " Ευτυχώς που μπορώ μέσω της συνέντευξης Τύπου να συγχαρώ την Εθνική ομάδα για τη μεγάλη επιτυχία που πέτυχε. Θεωρητικά ήμασταν το μεγάλο αουτσάιντερ του αγώνα, αλλά μόνο στα χαρτιά. Στο γήπεδο και στα δύο ημίχρονα οι παίκτες μου έκαναν αυτό που έπρεπε. Κοιτάξαμε στα μάτια μια μεγάλη ομάδα, παίξαμε καλά σε όλο τον αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο επικρατήσαμε πλήρως μέχρι την αποβολή.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες που όχι μόνο υπερέβαλαν εαυτούς, αλλά έδειξαν ότι μια λεγόμενη μικρή ομάδα μπορεί να τα καταφέρει απέναντι σε μία μεγάλη. Ο βαθμός θα είναι πολύτιμος αν το Σάββατο κερδίσουμε στην έδρα μας την Ξάνθη. Είμαι υποχρεωμένος, σαν παλιός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού να ευχηθώ καλή επιτυχία στην ομάδα σε όλα τα επίπεδα

".

Χενκ Τεν Κάτε (προπονητής Παναθηναϊκού): " Εκτός από τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, παίξαμε πολύ καλά και χάσαμε σπουδαίες ευκαιρίες. Είναι όμως μια μέρα που μπορεί να κάνεις πολλές ευκαιρίες, αλλά από ένα λάθος τα πράγματα να μην πάνε πολύ καλά. Βέβαια ήταν μία μέρα, που εκτός από τις ευκαιρίες, υπήρχαν και κάποιες αμφίρροπες διαιτητικές φάσεις. Βέβαια αυτό είναι εύκολο να το δεις μόνο από την τηλεόραση. Όμως ένας διαιτητής που ήταν πιο κοντά θα μπορούσε να διαπιστώσει στη φάση του Βύντρα ότι κάτι έγινε.

Δεν κατηγορώ τους παίκτες μου, πάρα μόνο ότι δεν σκόραραν. Υπήρχε η κούραση των διεθνών. Ωστόσο δεν υπερβάλλω και δεν δραματοποιώ τίποτα. Όλοι όσοι έλεγαν ότι η διαιτησία ευνοεί τον Παναθηναϊκό ή καλύτερα αυτοί που κατηγορούσαν τον Παναθηναϊκό ότι η διαιτησία τον βοηθάει, έπρεπε να είναι εδώ σήμερα ή να δουν στην τηλεόραση το ματς για ν' αλλάξουν άποψη. Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα, ψηλά το κεφάλι, δουλεύουμε σκληρά και την επόμενη εβδομάδα θα είμαστε πάλι εδώ. Θέλω να πω συγχαρητήρια στην εθνική ομάδα και τον προπονητή της που έκαναν πολύ κόσμο και εμένα ως προπονητή του Παναθηναϊκού, υπερήφανους

(- για το αν επηρεαστεί η ομάδα από την ισοπαλία εν όψει ντέρμπι): " Όχι, σίγουρα όχι. Επηρεάζεσαι αρνητικά αν παίξεις άσχημα. Εμείς ήμασταν καλύτεροι, απλά δεν κάναμε γκολ, έτσι είναι η μπάλα".

(- για το αν αλλάζουν τα αγωνιστικά πλάνα για το Καραϊσκάκη, αφού το +2 δεν έγινε +4): " Όχι, πάντα παίζουμε για τη νίκη. Είτε είναι 2, είτε 4 οι πόντοι της διαφοράς, δεν αλλάζει αυτό που θα κάνουμε τη Κυριακή".

(- για τις καθυστερήσεις των παικτών του Αστέρα στο β' μέρος): " Τα τελευταία λεπτά θέλαμε να παίξουμε γρήγορα, αρχίσαμε να γεμίζουμε μπάλες στην αντίπαλη περιοχή και δεν παίξαμε όπως πριν από τα άκρα, αλλά το καταλαβαίνω γιατί υπήρχαν ο Πετρόπουλος και ο Ρουκάβινα, δύο ψηλά παιδιά μέσα στην περιοχή και εξάλλου κάναμε τις δύο ευκαιρίες με τον Πετρόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο. Θα προτιμούσα να συνεχίζαμε με υπομονή, αλλά... Σε ό,τι αφορά στον πραγματικό χρόνο παιχνιδιού, άλλοι διευθύνουν το ματς όχι εγώ. Ας προσπαθήσουν να διασφαλίσουν ότι το ματς παίζεται με καθαρούς όρους. Εγώ δεν το σχολιάζω. Έχω την άποψη μου, δεν την λέω".

(- για τις αμφισβητούμενες φάσεις του Νίνη και του Βύντρα): " Είπα ότι ήταν δύο φάσεις, η δεύτερη πιο καθαρή από την πρώτη. Δεν ξέρω αν είδατε, εγώ είδα τον ρέφερι να κατευθύνεται προς το σημείο του πέναλτι, αλλά κοιτώντας και μιλώντας με τον βοηθό, προφανώς δεν πήρε υποστήριξη της άποψής του.Τελοσπάντων, μετάνιωσα ήδη που άρχισα τη συζήτηση, δεν νομίζω ότι πρέπει να πέσουμε στο ίδιο επίπεδο με άλλους, κατηγορώντας αποφάσεις άλλων. Ας την τελειώσουμε εδώ και ας πούμε ότι χάσαμε πολλές ευκαιρίες και για αυτό δεν πήραμε νίκη".
Όλα τα λεφτά...
Το πάθος των γηπεδούχων αλλά και η θετική παρουσία του Νίκου Αναστασόπουλο κάτω από τα δοκάρια του Αστέρα. Ακόμα η παρουσία περίπου 35-40.000 οπαδών του «τριφυλλιού».
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το σκύλο που ήθελε να κλέψει την δόξα των παικτών στο ημίχρονο με τον Αλέξανδρο Τζόρβα με την είσοδό του να τον παίρνει «αγκαλιά» και να τον δίνει σε έναν σεκιουριτά. Την απουσία του Ζιλμπέρτο Σίλβα και τις χαμένες ευκαιρίες των «πράσινων» αλλά και τη μη υπόδειξη του πέναλτι στον Βύντρα από τον βοηθό που ήταν δίπλα.