Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Καλλιθέα 2-0

Σισέ, Κισκαμπάνης, Παναθηναϊκός, Καλλιθέα

Ανήμερα των 102ων γενεθλίων του ο ΠΑΟ προκρίθηκε στα ημιτελικά με 2-0 επί της Καλλιθέας

Ο Τζιμπρίλ Σισέ ήθελε αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει, ο Λέτο παρόλο που ψηφίστηκε MVP δεν βοήθησε ουσιαστικά και οι περίπου 2000 οπαδοί που αψήφισαν την παγωνιά είδαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κατακτούν μια χαλαρή αλλά όχι εύκολη πρόκριση για την ημιτελική φάση του θεσμού μετά το 2-0, σκορ που ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο.
Ζεστός και με διάθεση στο ξεκίνημα

Παρά την παγωνιά στο Μαρούσι και την εικόνα των άδειων κερκίδων ο Παναθηναϊκός με αρκετούς βασικούς στο βασικό σχήμα ξεκίνησε "ζεστός" πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ κόντρα στην Καλλιθέα.

Ο αντίπαλος, με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, είχε στο νου...αποκλειστικά κάποια ξαφνική αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι στο 2' μόλις έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν μετά την σέντρα του Λέτο από τα αριστερά, ο Χριστοδουλόπουλος θα κάνει την κεφαλιά αλλά θα στείλει την μπάλα άουτ.

Με την συμπλήρωση του 10λεπτου και ενώ οι παίκτες του Νιόπλια, αναζητούσαν τον τρόπο που θα διασπάσουν την "διπλή άμυνα ζώνης" των "μπλε", είχαν την δεύτερη καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Σαριέγκι μετά από απομάκρυνση των αντίπαλων αμυντικών σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής ωστόσο η μπάλα πέρασε και πάλι κόρνερ.

Επηρεασμένος ή άτυχος ο Γάλλος

Την σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών στο ΟΑΚΑ, πήρε ο Τζιμπρίλ Σισέ που στο 14' μετά την σέντρα του Σεϊταρίδη από δεξιά μόνος σχεδόν από πολύ κοντά πλάσαρε πάνω από την εστία του Αθανασόπουλου.

Η πίεση των "πράσινων" έδινε χώρους στην Καλλιθέα και στο 16' σε μια ξαφνική αντεπίθεση λίγο έλειψε ο Μαρουλάκης να προλάβει την έξοδο (σχεδόν στο κέντρο) του Γκαλίνοβιτς, με τον Κροάτη πορτιέρο την ύστατη ώρα να απομακρύνει.

Οι "πράσινοι" ωστόσο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και εκτός από τις πλευρές (Χριστοδουλόπουλο, Λέτο) ο Καραγκούνης έψαχνε μια κάθετη πάσα για τον Σισέ. Αυτό το πέτυχε ο αρχηγός των "πράσινων" στο 20' και ο Γάλλος σταρ σε θέση που συνήθως σκοράρει (τετ α τετ) πλάσαρε μόλις άουτ απογοητεύοντας τους λιγοστούς οπαδούς, οι οποίοι ωστόσο προκειμένου να του ανυψώσουν το ηθικό φώναζαν το όνομά του.

Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν το γκολ αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στο φινάλε των προσπαθειών τους. Στο 24' ο Καραγκούνης έκανε την σέντρα και ο Λέτο μ' ένα φιλόδοξο πλασέ με το εξωτερικό προσπάθησε να νικήσει τον πορτιέρο της αντίπαλης ομάδας. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σισέ και πάλι μετά την σέντρα από τα δεξιά του Χριστοδουλόπουλου, δεν θα μπορέσει να πλασάρει από νέα ευνοϊκή θέση.

Ο χρόνος κυλούσε αλλά μάταια...

Οι γηπεδούχοι μετά το ημίωρο "έριξαν" κάπως τους ρυθμούς τους και παρά το γεγονός ότι η Καλλιθέα δεν μπορούσε να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο, με ατομικές ενέργειες οι παίκτες του Νιόπλια δεν είχαν πολύ τύχη. Στο 38' ο Σισέ με σουτ από το ύψος της περιοχής στάθηκε και πάλι άτυχος βλέποντας την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Ο "λυτρωτής" του ματς με τον Πιερικό, Σίλβα Κλέιτον λίγο έλειψε να γίνει πάλι ο "πράσινος ήρωας" -στο 40', καθώς μετά την σέντρα του Σεϊταρίδη από τα δεξιά, ο Σισέ θα κάνει πάσα με κεφαλιά στον Βραζιλιάνο άσο, που προσπάθησ με τον ίδιο τρόπο να νικήσει από κοντά τον Αθανασόπουλο, στέλνοντας όμως τη μπάλα... κόρνερ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Σειταρίδη να σουτάρει από μακριά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η μπάλα πέρασε άουτ, στην τελευταία ουσιαστικά προσπάθεια των "πράσινων". Ήταν οπότε λογικό η τεχνική ηγεσία να κατευθυνθεί στα αποδυτήρια σαφώς προβληματισμένη από την αστοχία των παικτών.

Αλλαγές Νιόπλια, ευκαιρίες η Καλλιθέα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νίκο Νιόπλια να εκφράζει τον προβληματισμό του από την εικόνα του πρώτου μέρους κάνοντας δύο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης. Οι Χριστοδουλόπουλος και Κλέιτον έμειναν στα αποδυτήρια με τους Σαλπιγγίδη και Πετρόπουλο να μπαίνουν στο γήπεδο.

Το ματς ξεκίνησε με την Καλλιθέα να βγαίνει πιο "ζεστή" αφού πρώτα στο 46' ο Καραδήμος από το ύψος της περιοχής σούταρε δυνατά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς -παρότι είχε παίκτες μπροστά του- μπλόκαρε στη γωνία του. Ιδια αντίδραση και τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Σαριέγκι έκανε το λάθος σε γύρισμα του Δάρλα και ο Μαρουκάκης δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κροάτη τερματοφύλακα του "τριφυλλιού" που σταμάτησε την μπάλα και χειροκροτήθηκε για την νέα απόκρουσή του.

Σάλπι-σμα πρόκρισης

Αυτό που δεν μπορούσαν να κάνουν οι "πράσινοι" για 45λεπτά, το πέτυχε στο έβδομο λεπτό συμμετοχής του ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης. Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους επίθεση έχασαν την ευκαιρία μετά την πάσα του Σισέ με τον Λέτο να πλασάρει και ο Αθανασόπουλος να αποκρούε. Ο διεθνής επιθετικός, όμως, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε (ότι έκανε και με την ΑΕΚ) "λυτρώνοντας" την ομάδα του. Μάλιστα ο Ελληνας επιθετικός δεν πανηγύρισε το γκολ, κρίνοντας ίσως ότι οι συμπαίκτες του θα έπρεπε να είχαν πετύχει κάποιο τέρμα από πιο νωρίς.

Με το γκολ των "πράσινων" ο Στάθης Σταθόπουλος άρχισε να δίνει ευκαιρία και σε νέα παιδιά και έκανε σε διάστημα 10 λεπτών και τις τρεις αλλαγές του, με τους Ζουμπουλάκη, Παπαναστασίου και Καλτσά να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ανιαρό φινάλε με αυτογκόλ... Αρκούδα

Την ίδια ώρα στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να αναζητούν ένα γκολ για να "κλειδώσουν" το ματς με τον χρόνο να κυλάει και την πίεση της εξέδρας για καλύτερο θέαμα να μην μπορεί να γίνει πράξη από τους παίκτες του Νιόπλια.

Ο 45χρονος τεχνικός μάλιστα λίγα λεπτά την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Σιμάο, -ο οποίος στο 76' σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ- τον απέσυρε και πέρασε στο κέντρο τον Κατσουράνη.

Η επόμενη καλή επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων που δεν έδειχναν διάθεση, ήρθε στο 80' με τον Σαλπιγγίδη μετά την σέντρα του Πετρόπουλου να πλασάρει και να χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ, αλλά και της ομάδας του.

Ενα λεπτό αργότερα, ήρθε άλλη μια καλή φάση των γηπεδούχων όταν ο Σισέ βγήκε στα πλάγια και έκανε την σέντρα αλλά το σουτ του Λέτο με το δεξί δεν είχε τύχη και ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

Τελικά ότι δεν μπορούσαν να πετύχουν οι γηπεδούχοι το πέτυχε ένας παίκτης της Καλλιθέας. Στο 89' ο Σαλπιγγίδης γύρισε την μπάλα, ο Αρκούδας έδιωξε πριν τον Σισέ αλλά το ριμπάουντ πήγε στον Καραγκούνη που σούταρε προς την εστία αλλά στην προσπάθειά του να απομακρύνει και πάλι ο Αρκούδας πέτυχε με αυτογκόλ το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Μήτσιος Χ. (Ηπείρου)
Βοηθοί διαιτητή: Γεωργαράκος Ν. (Αθηνών) / Κουρομπιλιά Σ. (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Δημητρόπουλος Α. (Αθηνών)
Κίτρινες: Σιμάο, Καραγκούνης (Παναθηναϊκός) / Ζουμπουλάκης, Κατσαρός, Ηρακλής (Καλλιθέα)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Γκαλίνοβιτς, Δάρλας, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Μπιάρσμιρ, Σιμάο, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος (46' Πετρόπουλος), Κλέιτον (46' Σαλπιγγίδης), Λέτο, Σισέ.

Καλλιθέα (Στάθης Σταθόπουλος): Αθανασόπουλος, Ηρακλής, Κισκαμπάνης, Κατσαρός, Καραδήμος (53' Ζουμπουλάκης), Κουτρουμπής, Φουντουκίδης (65' Καλτσάς), Μαρουκάκης (63' Παπαναστασίου), Πλατέλλας, Γουσούλης, Αρκούδας.