Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Λανς 0-0

Ιβανσιτς

Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στο 0-0 με τη Λανς και αποχαιρέτησε το ΟΥΕΦΑ με την αίσθηση ότι μπορούσε και άξιζε κάτι καλύτερο

Παρά την «λάβα» των 50.000 οπαδών στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» δεν έπεισαν με την απόδοσή τους και χωρίς να πιέσουν όσο θα έπρεπε δεν πέτυχαν τον σκοπό τους, δηλαδή το 2-0. Ετσι μετά το 3-1 του «Φελίξ Μπολάρ» οι Λανσουά θα αντιμετωπίσουν στους «16» την Λεβερκούζεν.
Ατυχία και φοβία τα στοιχεία που εμπόδισαν τους «πράσινους» από τον στόχο της πρόκρισης, παρά την προσπάθειά τους. Οριζόντιο δοκάρι ο Τζιόλης με κεφαλιά στο 76’, αποβολή ο Μόρις στο 79’ και κορυφαίος του αγώνα ο Ιβανσιτς.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπεντε, Βύντρα (46’ Λεοντίου), Μόρις, Γκούμας, Νίλσον, Τζιόλης, Μπόβιο, Ίβανσιτς, Νίνης (81’ Ρομέρο), Παπαδόπουλος (57’ Μάντζιος), Σαλπιγγίδης

Λανς (Φρανσίς Ζιλό): Ιτάνζ, Μπαρούλ, Κουλιμπαλί, Χίλτον, Τισιέ, Σεντού Κεϊτά, Σιντί Κεϊτά, Ντεμόν (87’ Ζιλέτ), Καριέρ (84’ Μοντερούμπιο), Ζεμάα, Κουζέν

Διαιτητής: Γιάροσλαβ Γιάρα (Τσεχία)
Βοηθοί Διαιτητή: Μίροσλαβ Ζλάμαλ (Τσεχία) / Αντονίν Κορντούλα (Τσεχία)
Τέταρτος διαιτητής: Κόβαρικ Λιμπόρ (Τσεχία)
Κίτρινες: Ιβανσιτς / Χίλτον
Κόκκινες: Μόρις
td> Με μια ματιά
Με δύο αλλαγές τελικά στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Βίκτορ Μουνιόθ, ο οποίος προτίμησε ως βασικές μονάδες στο κρίσιμο αυτό ματς τους Βύντρα για την δεξιά πλευρά της άμυνας, στέλνοντας τον Νίλσον (αντί του Λεοντίου) στα αριστερά και τον Μπόβιο στην μεσαία γραμμή παρτενέρ του Τζιόλη.

Στις άλλες θέσεις οι «γνωστοί» με τον Εμπεντε κάτω από τα δοκάρια, τους Μόρις, Γκούμα στο κέντρο της άμυνας, Ιβανσιτς και Νίνης στα άκρα και επιθετικό «δίδυμο» οι Σαλπιγγίδης και Παπαδόπουλος με τον τελευταίο να γυρνάει περίπου μέχρι την σέντρα για να βοηθάει στον ανασταλτικό παράγοντα.

Με σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Φρανσίς Ζιλό κάνοντας την έκπληξη αφού άφησε εκτός ενδεκάδας τον επικίνδυνο επιθετικό Ντιντάν. Αντίθετα «έριξε» στο ματς τους Κουλιμπαλί ενισχύοντας την άμυνα του με ένα «θωρηκτό» όπως έμοιαζε ο παίκτης της γαλλικής ομάδας ενώ στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκε και ο Σιντί Κεϊτά αντί του Μπουκαρί. Στην «γραμμή κρούσης» ο Κουζίν είχε για συμπαραστάτη τον Ντανιέλ Κουζίν.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες που περίμενε η μια να διαπιστώσει το παιχνίδι της άλλης. Σαφώς οι «πράσινοι» είχαν σκοπό και οδηγίες από τον τεχνικό τους να μην παρασυρθούν από την εξέδρα. Οι Γάλλοι απείλησαν μόνο στο 3’ όταν ο Κουζίν έκανε ένα δυνατό σουτ που πέρασε πάνω από την εστία του Εμπεντε.

Οι παίκτες του Βίκτορ Μουνιόθ ανέβασαν ρυθμούς από το πρώτο τέταρτο και με αιχμές τα άκρα του (Ιβανσιτς, Νίνη) προσπάθησε να μπει στην αντίπαλη άμυνα. Η βοήθεια των περίπου 50.000 οπαδών του Παναθηναϊκού, άρχισαν να «σπρώχνουν» με την συμπεριφορά τους, τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Στο 20’ οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους επικίνδυνη φάση στα αντίπαλα καρέ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπόβιο, ο Μόρις γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε για την κεφαλιά όμως ο Ίλτον έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
Το Ολυμπιακό στάδιο «ζεστάθηκε» και όπως φάνηκε και το συγκρότημα του Βίκτορ Μουνιόθ που ανεβάζοντας την απόδοσή του, πέντε λεπτά αργότερα (25’) απείλησε εκ νέου αλλά δεν στάθηκε τυχερό ν’ ανοίξει το σκορ. Ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε να εκμεταλλευθεί την λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Λανς, έκανε την προβολή στο ύψος της περιοχής περνώντας την μπάλα από τον Ιτάνζ, όμως είχε γυρίσει ο Κουλιμπαλί και απομάκρυνε σωτήρια.

Με σωστή αλληλοκάλυψη στην μεσαία γραμμή και απόλυτο έλεγχο στην άμυνά τους οι Λανσουά διατηρούσαν το πολύτιμο μηδέν και παράλληλα όποτε χρειάζονταν έβγαιναν και σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο 35’ ο Ζεμάα βγήκε από τα δεξιά και γύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής όπου ο Ντεμόν ανενόχλητος σούταρε πολύ δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Εμπεντε.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την καθίζηση και όχι σωστή ανάπτυξη των «πράσινων» από το ημίωρο και μετά, ισορρόπησαν πλήρως την εικόνα του αγώνα και πήγαν με το μηδέν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος αλλά και με μια καλή φάση στο παιχνίδι. Ηταν το 43’ όταν μετά από σέντρα του Ντεμόν από τ’ αριστερά, ο Ζεμάα χωρίς αντίπαλο στην μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά, η μπάλα όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Εμπέντε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βίκτορ Μουνιόθ να κάνει την πρώτη διορθωτική του κίνηση αντικαθιστώντας τον Βύντρα με τον Λεοντίου που πήγε στην αριστερή πλευρά με τον Νίλσον να μετατίθεται στα δεξιά. Σε αντίθεση όμως με τα άλλα παιχνίδια των γηπεδούχων που πάντα στα πρώτα λεπτά των ημιχρόνων πίεζαν και δημιουργούσαν ευκαιρίες τώρα στο πιο κρίσιμο δεν είχε ανάλογη εικόνα.

Ετσι, ο Ισπανός τεχνικό βλέποντας τα πρώτα δέκα λεπτά να περνάνε χωρίς οι παίκτες του απειλούν τους Λανσουά, «έριξε» στον αγωνιστικό χώρο και τον Μάντζιο στην θέση του Παπαδόπουλου.

Ο Αντρέας Ιβανσιτς από τους κορυφαίους του παιχνιδιού αποφάσισε να «σπρώξει» όσο μπορούσε την ομάδα του. Ο Αυστριακός σε διάστημα έξι λεπτών έγινε ο «μοιραίος» παίκτης αφού πρώτα στο 60’ με δυνατό σουτ και μετά στο 66΄ με απευθείας χτύπημα φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιτανζ, που απομάκρυνε σε κόρνερ με γροθιές.

Η τύχη είχε γυρίσει για τα καλά την πλάτη στους γηπεδούχους. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού πραγματοποιήθηκε στο 76’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη από τα δεξιά και κεφαλιά του Τζιόλη, η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ, επέστρεψε πίσω και ο Σαλπιγγίδης από κοντά αιφνιδιάστηκε στέλνοντας από κοντά την μπάλα άουτ.

Σαν να μην έφθανε αυτό, ήρθε να προστεθεί και η αποβολή του Μόρις στο 79’ όταν σε μια ξαφνική αντεπίθεση των παικτών του Ζιλό, με τον Κουζίν ο Νοτιοαφρικάνος τον ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης έξω από την περιοχή και ο Τσέχος διαιτητής τον ανέτρεψε, δείχνοντας την κόκκινη στον αμυντικό του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποχωρώντας χειροκρότησε τους οπαδούς του συλλόγου.

Οι Λανσουά διατήρησαν μέχρι τέλος το υπέρ τους 0-0 και πήραν την πρόκριση, αφού στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, παρά την υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Μουνιόθ να χειροκροτούν ευχαριστώντας τον κόσμο τους με τους 50.000 φίλους τους να ανταποδίδουν. Αντίστοιχα οι Γάλλοι πανηγύρισαν προς την πλευρά των φίλων τους την πρόκριση στους «16».
td> Συνέντευξη Τύπου
Βίκτορ Μουνιόθ
"Είναι μια θλιβερή μέρα γιατί η προσπάθεια των παικτών μου δεν απέδωσε και η σημερινή ισοπαλία δείχνει οτι όλα κρίθηκαν στο Λανς. Αντιμετωπίσαμε μια δυνατή, μια δύσκολη ομάδα και δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση. Με την υποστήριξη των οπαδών οι παίκτες έκαναν οτι ήταν δυνατό αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε τύχη, δεν είχαμε τύχη να σημειώσουμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά ούτε και στο δοκάρι του Τζιόλη. Η πρόκριση σε αυτή την διοργάνωση κρίθηκε στον πρώτο αγώνα, ωστόσο πρέπει να συνεχίσουμε, οι παίκτες είναι κουρασμένοι σε αντίθεση με την Λανς που ήρθε πιο φρέσκια, ενώ και η κόκκινη κάρτα του Μόρις έπαιξε ρόλο.

Ήταν δύσκολη αποστολή, αρχικά ποντάραμε στην πίεση αλλά μας εμπόδισαν ο Κουζέν και οι μακρινές μπαλιές, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πιέσουμε όπως θέλαμε, με αποτέλεσμα να μην αποδώσουν καρπούς οι προσπάθειες μας. Ο κάθε προπονητής έχει την άποψη του και είναι σεβαστή, ο Ζιλό απο την πλευρά του μην ξεχνάμε οτι έβγαλε απο την ενδεκάδα τον Ντιντάν που είναι ο καλύτερος παίκτης της Λανς.

Κάναμε οτι ήταν δυνατό για να ξεπεράσουμε την Λανς, οι παίκτες αυτή την στιγμή είναι πολύ κουρασμένοι και οι περισσότεροι δύσκολα θα μπορούν να είναι έτοιμοι για την Κυριακή. Κάθε στιγμή προσπάθησαν να ξεπεράσουν τους αντιπάλους, αλλά δεν καταφέραμε να έχουμε πολλές ευκαιρίες, παρόλα αυτά είχαμε 4-5 ευκαιρίες περισσότερες απο την Λανς και είναι κρίμα που δεν γιορτάσαμε με τους οπαδούς μια νίκη.

Δεν νομίζω οτι οι παίκτες δίστασαν να κάνουν σουτ, απλά ο αντίπαλος δεν τους επέτρεψε να κάνουν σουτ και πάσες. Οι ποδοσφαιριστές μου είναι νέοι και λογικά την Παρασκευή θα είναι κουρασμένοι, το Σάββατο λιγότερο και την Κυριακή με την καλύτερη δυνατή προετοιμασία θα εμφανιστούμε για τον αγώνα. Το πρόγραμμα υπάρχει και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, όλοι οι παίκτες είναι χρήσιμοι και θα χρησιμοποιηθούν κατά το μέτρο του δυνατού.

Ουσιαστικά παίζαμε με τρεις κυνηγούς (Σαλπιγγίδη, Μάντζιο, Ίβανσιτς). Μην ξεχνάμε οτι παίζαμε με αντίπαλο την Λανς κα θέλαμε ένα γκολ για να αλλάξουμε τις ισορροπίες του αγώνα. Δεν μας επέτρεψαν να παίξουμε όπως θέλαμε".

Φρανσίς Ζιλό
"Είχαμε ένα προβάδισμα απο τον πρώτο αγώνα και καταφέραμε να το κρατήσουμε, παρά το γεγονός οτι σε κάποια σημεία δεχθήκαμε πίεση, ωστόσο αντιδράσαμε καλά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν είχαμε τις ευκαιρίες που περιμέναμε, απο ένα σημείο και μετά δεν υπήρχε η σωστή κυκλοφορία απο τους γηπεδούχους και τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πιο εύκολα για μας. Σημαντικό ρόλο στον αγώνα έπαιξε και το γεγονός οτι ο κόσμος δεν άσκησε ιδιαίτερη πίεση στους παίκτες μου, καθώς περίμεναν κάτι απο τους παίκτες του Παναθηναϊκού που δεν ήρθε ποτέ.

Ο Νίνης ήταν ο μοναδικός που με χαιρέτησε πριν τον αγώνα και αυτό ήταν πολύ ευγενικό εκ μέρους του. Εγώ απο την πλευρά μου μετά την λήξη του αγώνα του είπα οτι είναι πολύ καλό παιδί και έχει όλα τα φόντα να κάνει καριέρα. Με την Λεβερκούζεν πιστεύω οτι θα τα καταφέρουμε, έχουμε τις απώλειες των Μπίσεβατς και τον Κοβάσεβιτς, ωστόσο πιστεύω οτι μπορούμε να τα καταφέρουμε, αν και όσο προχωράει η διοργάνωση τα πράγματα θα δυσκολεύουν".

Βαγγέλης Μάντζιος
"Κάναμε καλή προσπάθεια για να πάρουμε την πρόκριση. Ήταν δυνατό παιχνίδι με καλό ρυθμό, προσπαθήσαμε όλα τα παιδιά αλλά δεν μας βγήκε. Το αποτέλεσμα στην Γαλλία δεν ήταν καλό, θέλαμε δυο γκολ για να προκριθούμε αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στην φάση του Μόρις ήμουν μακριά, νομίζω οτι ο Μόρις πήρε την μπάλα, οπότε αν υπάρχει κάτι είναι φάουλ και όχι κόκκινη κάρτα. Απο εδώ και πέρα συνεχίζουμε, διεκδικώντας τους στόχους μας εντός συνόρων".

Δημήτρης Σαλπιγγίδης
"Δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο το αποτέλεσμα αφού δνε πήραμε την πρόκριση, Είμαστε όμως ευχαριστημένοι από την εμφάνιση και την προσπάθεια μας. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν είμασταν τυχεροί. Η πρόκριση δεν χάθηκε στην Γαλλία αφού και στα 2 παιχνίδια προσπαθήσαμε. 90 λεπτά τρέξαμε και είχαμε μία μεγάλη βοήθεια από τον κόσμο τον οποίο ευχαριστούμε. Μας μένουν πλέον 2 στόχοιι που θέλουμε να κατακτήσουμε. Είμαστε πιο κοντά στο κύπελλο και θα κυνηγήσουμε ότι καλύτερο στο πρωτάθλημα. Μας μένει πικρία από το σημερινό ματς γιατί δεν προκριθήκαμε".

Αντρέας Ίβανσιτς
"Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, η Λανς ήταν πολύ καλά στημένη στην άμυνα και το κέντρο, παίξαμε συγκρατημένα αλλά οχι όπως θα έπρεπε επιθετικά, δεν μπορούσαμε να βάλουμε ένα γκολ που θα άλλαζε την εξέλιξη του αγώνα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, έχουμε σημαντικά ματς στην συνέχεια θα κυνηγήσουμε τους δυο στόχους που μας έμειναν".

Πιέρ Εμπέντε
"Προσπαθήσαμε πολύ αλλά δεν ήμασταν τυχεροί αφού είχαμε ένα δοκάρι, αν είχαμε σκοράρει θα ήταν διαφορετικός αγώνας. Τελείωσε η Ευρώπη και συνεχίζουμε στην Ελλάδα όπου θα κυνηγήσουμε την δεύτερη θέση και το Κύπελλο".

Νασίφ Μόρις (για την αποβολή)
"Εγώ βρίσκω την μπάλα, απο την στιγμή που ο διαιτητής σφύριξε φάουλ σωστά έδειξε την κάρτα αλλά νομίζω οτι είναι λανθασμένη απόφαση".

Αργύρης Μήτσου
"Σήμερα η ομάδα έκανε αυτό που μπορούσε. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την συμπαράσταση και πιστεύω οτι τους ικανοποιήσαμε με την απόδοση. Θα συνεχίσουμε έτσι για να πραγματοποιήσουμε τους εντός έδρας στόχους".

Ότο Ρεχάγκελ (για Νίνη)
"Είναι πάρα πολύ καλός παίκτης, πρέπει να τον προστατεύσουμε και να τον προωθήσουμε στην Εθνική".
td> Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του Παναθηναϊκού. Με κόσμια συμπεριφορά στάθηκε σε όλο το παιχνίδι στην ομάδα του και χειροκρότησε στο τέλος τους «πράσινους» για την προσπάθειά τους. Ο Γιάννης Γκούμας έφθασε τις 64 συμμετοχές σε ευρωπαϊκούς αγώνες, όλες με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Άφησε λοιπόν πίσω του τους Κριστόφ Βαζέχα και Άγγελο Μπασινά.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δεν απείλησαν όπως θα έπρεπε για ένα τέτοιο ματς και από την στιγμή που ήθελαν και δύο γκολ για να προκριθούν. Ακόμα, την αποβολή του Μόρις.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
4' Άουτ Λανς : Κουζέν
Μακρινό σουτ του Κουζέν απο τα δεξιά, η μπάλα ψηλά πάνω απο την εστία του Εμπέντε.
5' Οφσάιντ Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
8' Άουτ Λανς : Κουζέν
Ο Κουζέν βγήκε και πάλι στα δεξιά (παρά το γεγονός οτι αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης), έκανε σέντρα, όμως η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ.
9' Οφσάιντ Λανς : Κουζέν
10' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Γύρισμα του Σαλπιγγίδη απο τ' αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ζεμάα απομάκρυνε με το κεφάλι σε κόρνερ.
15' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να χρειάζεται δυο γκολ, όμως μέχρι τώρα οι παίκτες του Μουνιόθ τηρούν κατά γράμμα τις εντολές του. Αυτό που προσέχουν είναι να μην δίνουν χώρους στους παίκτες της Λανς.
19' Κίτρινη κάρτα Λανς : Ίλτον
20' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Εκτέλεση φάουλ του Μπόβιο απο τα δεξιά, γύρισμα του Μόρις στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε για την κεφαλιά όμως ο Ίλτον έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
22' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Μακρινό σουτ του Ίβανσιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Ιτάνζ.
23' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
25' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε να εκμεταλλευθεί την λάθος συννενόηση των αμυντικών της Λανς και έκανε την προβολή στο ύψος της περιοχής περνώντας την μπάλα απο τον Ιτάνζ, όμως είχε γυρίσει ο Κουλιμπαλί και απομάκρυνε την μπάλα.
31' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Εξαιρετική συνεργασία Σαλπιγγίδη-Ίβανσιτς στ' αριστερά, ο Αυστριακός προσπάθησε να γυρίσει στην μικρή περιοχή αλλά οι Γάλλοι παραχώρησαν κόρνερ.
32' Ευκαιρία Λανς : Ντεμόν
Ο Ζεμάα βγήκε απο τα δεξιά και γύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής όπου ο Ντεμόν ήταν χωρίς αντίπαλο, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω απο την εστία του Εμπέντε.
36' Οφσάιντ Λανς : Ζεμάα
36' Οφσάιντ Λανς : Κουζέν
37' Σχόλιο
Οι Γάλλοι έχουν αρχίσει να ισορροπούν τον αγώνα με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην μεσαία γραμμή.
43' Κεφαλιά Λανς : Ζεμάα
Σέντρα της Λανς απο τ' αριστερά, ο Ζεμάα χωρίς αντίπαλο στην μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Εμπέντε.
45' Οφσάιντ Λανς : Ζεμάα
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 1'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Λεοντίου στην θέση του Βύντρα.
47' Οφσάιντ Λανς : Ζεμάα
49' Άουτ Παναθηναϊκός : Λεοντίου
Μακρινό σουτ του Λεοντίου, η μπάλα μακριά απο την εστία του Ιτάνζ.
52' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Πάσα του Λεοντίου στ' αριστερά για τον Ίβανσιτς που επιχείρησε σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στους Γάλλους και ο Λεοντίου δεν πρόλαβε να μπει στην φάση για να κάνει σουτ...
57' Σουτ Λανς : Σιντί Κεϊτά
Μακρινό σουτ του Σιντί Κεϊτά, η μπάλα πάνω απο την εστία του Εμπέντε.
58' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος στην θέση του Παπαδόπουλου.
59' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Μακρινό σουτ του Ίβανσιτς, η μπάλα έξω απο την εστία του Ιτάνζ που έπεσε για καλό και για κακό.
66' Φάουλ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς απο τα δεξιά, ο Ιτάνζ απομάκρυνε με γροθιές.
73' Σουτ Λανς : Σιντί Κεϊτά
Μακρινό σουτ του Σιντί Κεϊτά, η μπάλα και πάλι πάνω απο την εστία του Εμπέντε
76' Δοκάρι Παναθηναϊκός : Τζιόλης
Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη απο τα δεξιά, κεφαλιά του Τζιόλη, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.
77' Σουτ Λανς : Ζεμάα
Ο Ζεμάα βγήκε στην αντεπίθεση απο τ' αριστερά και επιχείρησε σουτ, όμως ο Εμπέντε ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
79' Κόκκινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μόρις
Ο Παναθηναϊκός μένει ξαφνικά με δέκα παίκτες. Ο Μορίς έκανε φάουλ στον Κουζέν στο ύψος της περιοχής, αλλά ο διαιτητής ήταν ιδιαίτερα αυστηρός με την απόφαση του.
82' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Ο Μάντζιος βγήκε δεξιά και έκανε σέντρα-σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή...
82' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρομέρο στην θέση του Νίνη.
85' Αλλαγή παίκτη Λανς
Ο Καριέρ στην θέση του Μοντερούμπιο.
87' Αλλαγή παίκτη Λανς
Ο Ζιλέ στην θέση του Ντιμόν.
88' Σουτ Λανς : Σιντί Κεϊτά
Σουτ του Σιντί Κεϊτά απο το ύψος της περιοχής, ο Εμπέντε έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.
89' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Γκούμας
Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναθηναϊκό απο τα δεξιά, κεφαλιά του Γκούμα αλλά και πάλι η μπάλα πάνω απο την εστία του Ιτάνζ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 4'