X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Λάρισα 2-0

Μανουτσο πανηγυρικο

Με γκολ των Μανούτσο και Σαλπιγγίδη ο ΠΑΟ νίκησε 2-0 την ΑΕΛ και παρέμεινε στην κορυφή

Με εννέα αλλαγές στην βασική ενδεκάδα (ντεμπούτο Μανούτσο, επιστροφή Νίνη) και αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό μειονέκτημα των "βυσσινί" (αποβολή Γκαλίτσιου) κέρδισε τον πρώτο από τους επτά τελικούς... όπως είχαν δηλώσει τεχνική ηγεσία και παίκτες του "τριφυλλιού".
Και άλλα γκολ υποσχέθηκε ο Μανούτσο ενώ "μελανό" σημείο αποτέλεσε η αποχώρηση από νωρίς του εκνευρισμένου Γκονζάλες, μόλις ανακοινώθηκε ότι είναι εκτός αποστολής.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Διαιτητής: Βασσάρας Κ. (Θεσ/κης)
Βοηθοί διαιτητή: Μποζατζίδης Δ. (Θεσ/κης), Σαραϊδάρης Δ. (Θεσ/κης)
Τέταρτος διαιτητής: Μαζαράκος Η. (Αρτας)
Κίτρινες: Μάτος, Νίνης, Σπυρόπουλος, Καραγκούνης / Γκαλίτσιος (2), Ινγκλέσιας, Φέρστερ, Κώτσιος
Κόκκινη: Γκαλίτσιος

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Σπυρόπουλος, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Σιμάο, Μάτος, Ιβανσιτς (88' Ρομέρο), Νίνης (57'Καραγκούνης), Μανούτσο (76' Ποστίγκα), Σαλπιγγίδης.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Κώτσιος, Βενετίδης, Γκαλίτσιος, Πάρα (46' Μπαχράμης), Κλέιτον, Σαρμιέντο, Φωτάκης (84' Λαμπρόπουλος), Φέρστερ, Ινγκλέσιας (77' Καλαντζής), Ζουράφσκι.
Με μια ματιά
Με εννέα (!!) αλλαγές σε συνάρτιση από το ματς του Περιστερίου παρέταξε την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο. Στο γνώριμο 4-4-2, ο Πορτογάλος τεχνικός εκτός από τους Γκαλίνοβιτς και Μόρις, άλλαξε όλους τους άλλους παίκτες του ίσως για πρώτη φορά να έκανε τόσο μεγάλο rotation.

Νίλσον, Σπυρόπουλος στα άκρα και Γκούμας παρτενέρ του Νοτιοαφρικάνου επέστρεψαν στην άμυνα (με τον "χρυσό" σκόρερ κόντρα στον Ατρόμητο) Σαριέγκι να μένει εκτός αποστολής. Σιμάο και Μάτος στο κέντρο με τους Ιβανσιτς και Νίνη στα άκρα με τον "μικρό" να παίζει πρώτη φορά βασικός και να επανέρχεται μετά από 98 μέρες και την αλλαγή του στο ματς με την Ξάνθη. Στην γραμμή κρούσης ο Σαλπιγγίδης επέστρεψε με τον Μανούτσο στο πλάι του στο ντεμπούτο με την "πράσινη" φανέλα.

Στην αντίπερα όχθη, ο κ. Δώνης προτίμησε το σύστημα 4-3-3 δείχνοντας ότι είχε πρόθεση να "χτυπήσει" το ματς και να εκμεταλλευθεί τους χώρους που θα του δίνονταν χάρη στην τριπλέτα των Κλέιτον, Ζουράφσκι και Πάρα στην επίθεση.

Μετά από ένα χλιαρό σουτ του Μανούτσο στο 6', οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη καλή φάση στο ματς, όταν στο 11' μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου, ο Ζουράφσκι με κεφαλιά τροφοδότησε τον Φωτάκη που σούταρε δυνατά αλλά εντυπωσιακά ο Γκαλίνοβιτς απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι χάρη στο στήσιμο των δύο ομάδων από τα πρώτα λεπτά έδειχνε να είναι "ανοικτό" και ο ρυθμός ήταν συνεχής (πάνω-κάτω) και από τους 22 ποδοσφαιριστές. Στο 15' ο Μάτος "έστρωσε" στον Νίνη αλλά το σουτ του νεαρού άσου πέρασε άουτ.

Η απάντηση των "βυσσινί" ήταν άμεση αφού στην επόμενη φάση ο Πολωνός Ζουράφσκι βρήκε τον Κλέιτον που σούταρε στην γωνία του Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Κροάτης με γρήγορα αντανακλστικά απομάκρυνε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Η σειρά των "πράσινων" να απειλήσουν πριν το 20λεπτό, όταν ο Σιμάο μετά το κόρνερ του Ιβανσιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν ανησύχησε τον Κηπουρό που μπλόκαρε, παρόλο που είχε παίκτες να του κρύβουν το οπτικό πεδίο. Στα επόμενα δέκα λεπτά οι δύο ομάδες "έριξαν" τους ρυθμούς τους μέχρι να συμπληρωθεί το ημίωρο του αγώνα.

Στο 31' ο Ιβανσιτς από στημένη φάση και με φάουλ προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (35') ο Μάτος και πάλι από φάουλ, "έσπρωξε" την μπάλα στον Σαλπιγγίδη αλλά τον "κεραυνό" που εξαπέλυσε απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Στην συνέχεια της φάσης και μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Ιβανσιτς, ο Κηπουρός απομάκρυνε αλλά όχι μακρυά και ο Σιμάο στην κίνηση σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Λάρισας.

Η φάση που στιγμάτησε το ματς στο πρώτο μέρος ήταν η δεύτερη κίτρινη που είδε ο Γκαλίτσιος στο 44' μετά την ανατροπή του Σαλπιγγίδη πριν μπει στην μεγάλη περιοχή. Ο διεθνής άσος των "βυσσινί" που είχε γίνει από την έναρξη το "κόκκινο πανί" για τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, είχε δεχθεί την πρώτη κίτρινη στο 4'.

Ο τεχνικός της ΑΕΛ, στην έναρξη της επανάληψης και έχοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα έβαλε τον Μπαχράμη στα δεξιά και απέσυρε τον Πάρα, αφήνοντας την επίθεσή του με τους Ζουράφσκι και Κλέιτον.

Ο Πεσέιρο βλέποντας ότι η ομάδα του δεν αναπτύσεται καλά θεώρησε ότι ο Νίνης είχε κουραστεί και τον απέσυρε για να βάλει τον Καραγκούνη. Ο διεθνής μέσος αλλά και Μανούτσο Γκολνσάλβες επιχείρησαν με δύο δυνατά σουτ να νικήσουν τον Κηπουρό αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο 61' όμως μετά από έναν ωραίο συνδιασμό των Σπυρόπουλο και Ιβανσιτς ο Ελληνας μπακ έκανε την σέντρα και ο Μανούτσο στην κίνηση με δυνατό πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ προκαλώντας έξαλλα πανηγύρια στους οπαδούς του "τριφυλλιού" με τον ίδιο τον Ανγκολέζο επιθετικό να πανηγυρίζει με... στρατιωτικό στυλ.

Το γκολ αυτό προκάλεσε εκνευρισμό για λίγα λεπτά στους φιλοξενούμενους ενώ έδωσε "αέρα" στους γηπεδούχους που είχαν λιγότερη πίεση πλέον, αφού το πολυπόθητο γκολ είχε έρθει..

Οι φιλοξενούμενοι παρόλο το αριθμητικό μειονέκτημα αναγκάστηκαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και πιέζοντας είχαν δύο καλές στιγμές με τους Φέρστερ (69' με δυνατό σουτ) και Κλέιτον (73' με κεφαλιά) οι οποίες όμως δεν ανησύχησαν τον Κροάτη πορτιέρο του "τριφυλλιού".

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι διατηρώντας όσο περισσότερο μπορούσαν την μπάλα στα πόδια τους ενώ από τεχνικής άποψης ο κ. Πεσέιρο άλλαξε τον κουρασμένο -όπως έδειχνε- σκόρερ του Παναθηναϊκού, Μανούτσο με τον Ποστίγκα.

Η απάντηση του αντίπαλου τεχνικού να βάλει τον Καλαντζή στο ματς αντί του Ινγκλέσιας ενισχύοντας την επιθετική του γραμμή, αφού η ΑΕΛ ήταν και πίσω στο σκορ. Ενα σουτ του Σιμάο (79) και ένα του Μπαχράμη (83') δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες.

Αντίθετα, η Λάρισα που είχε ανεβάσει την απόδοσή της έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όταν η αλλαγή του Δώνη, Καλαντζής κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος μετά την πάσα του Σαρμιέντο, αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε μόλις άουτ.

Οτι δεν κατάφερε ο επιθετικός των φιλοξενούμενων το πέτυχε ο πρώτος σκόρερ των "πράσινων" όταν στο 87' όταν μετά το φάουλ του Ιβανσιτς ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε και με κεφαλιά νίκησε τον Κηπουρό γράφοντας το τελικό 2-0.
Συνέντευξη Τύπου
Ζοσέ Πεσέϊρο

"Σε ένα δύσκολο ματς κάναμε μια καλή νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος λόγω της αξίας της Λάρισας που είναι καλή ομάδα, με οργάνωση και προσανατολισμό. Είχε κατοχή μπάλας και μας δημιούργησε προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο με το αριθμητικό πλεονέκτημα είμασταν καλύτεροι και δικαιούμαστε τη νίκη, τα καταφέραμε με δυο γκολ αυτή την την φορά και όχι με 1-0, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και είμαστε ικανοποιημένοι γιατί παραμένουμε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Απο την στιγμή που ήταν στην ενδεκάδα Μανούτσο και Νίνης σημαίνει οτι ήταν σε κατάσταση για κάτι τέτοιο, ωστόσο όλοι οι παίκτες έκαναν καλό αγώνα και είμαι ευχαριστημένος απο όλους. Μακάρι μερικές φορές το ποδόσφαιρο να ήταν σαν το μπάσκετ, να είχε τάιμ-άουτ για να μπορούμε να πούμε κάποια πράγματα στους παίκτες. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε ένα χρονικό διάστημα που είχαμε παραχωρήσει την κατοχή της μπάλας στην Λάρισα και αυτό δεν είναι σωστό να γίνεται όταν έχεις αριθμητικό πλεονέκτημα.

Εμείς έπρεπε να κρατήσουμε την μπάλα, αυτό προσπαθούσα να τους πω, όμως μερικές φορές οι παίκτες δεν ακούν και λόγω της κατάστασης που επικρατεί στην εξέδρα. Τώρα θα έχουν δυο μέρες ρεπό, ώστε να μείνουν μακριά απο την Παιανία και να ξεκουραστούν, κυριως ψυχολογικά, γιατί μας περιμένει δύσκολος αγώνας την επόμενη εβδομάδα.

Για το rotation έχω ήδη πει, έχω μιλήσει και στους παίκτες μου. Τα παιχνίδια είναι λίγα και πρέπει να υπάρχει κορμός. Μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχουμε τραυματισμούς και θέλουμε να συνεχιστεί αυτό. Πρέπει να δουλέψουμε με ενθουσιασμό και αποφασιστικότητα για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα".

Γιώργος Δώνης

"Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, δουλέψαμε σκληρά και είμαι ευχαριστημένος απο την εμφάνιση της ομάδας. Μετά την αποβολή δυσκολευτήκαμε αλλά αποφασίσαμε να παίξουμε με ρόμβο ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε την κυκλοφορία της μπάλας και σε μεγάλο βαθμό τα καταφέραμε. Πληρώσαμε την αδράνεια μας σε δυο φάσεις, αλλά για μας δεν έχει τελειώσει τίποτα στο πρωτάθλημα.

Ειμαι ευχαριστημένος γιατί σαν προπονητής ξέρετε τη νοοτροπία μου οτι δεν βάζω το αποτέλεσμα μπροστά, αλλά θέλω να βλέπω θέαμα. Σήμερα ευχαριστήθηκα την ομάδα μου. Ανεξάρτητα απο το γεγονός οτι πήραμε το Κύπελλο την περασμένη σεζόν, φέτος είναι η καλύτερη χρονιά μας. Είναι μεγάλη η εξέλιξη της ομάδας, είμαστε σε καλό δρόμο και μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι.

Για τον απκλεισμό του Μπακαγιόκο απο την αποστολή δεν έχω να πω κάτι. 'Οσο για το πρωτάθλημα, θεωρώ οτι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα παλέψουν μέχρι το τέλος, καθώς η ΑΕΚ έχει μείνει λίγο πίσω.

Είμαστε δυνατοί και έχουμε καλή ομάδα για να μπούμε στην πεντάδα, όμως δεν είναι αυτοσκοπός, αυτοσκοπός είναι η δημιουργία καλής ομάδας. Όσο για την σκέψη του Intertoto δεν νομίζω οτι θα μας χρειαστεί καθώς πιστεύω οτι θα κατακτήσουμε το Κύπελλο και θα είμαστε στο ΟΥΕΦΑ την επόμενη περίοδο".

Παναγιώτης Μπαχράμης

"Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, μετά την αποβολή είχαμε την ίδια αμυντική λειτουργία όπως και πριν, όμως στην Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό πρωτοπόρο και με έναν παίκτη λιγότερο τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Παρόλα αυτά κάναμε φάσεις. Έχουμε τέσσερις αγώνες εντός έδρας και θέλουμε να τα καρδίσουμε όλα".

Μανούτσο Γκονσάλβες

"Είμαι χαρούμενος που πέτυχα το πρώτο μου γκολ ο κόσμος να έχει εμπιστοσύνη σε μένα γιατί πιστεύω οτι θα σημειώσω και άλλα. Εξάλλου, αυτή είναι η δουλειά μου. Η ομάδα δείχνει χαρακτήρα κι έχει τα στοιχεία να πάρει τον τίτλο. Αρχικά έχω έρθει για τρεις μήνες, αυτή είναι η συμφωνία, αλλά στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει".

Δημήτρης Σαλπιγγίδης

"Έιχαμε επτά τελικούς, τους θέλουμε όλους, κερδίσαμε τον πρώτο και μένουν έξι. Η Λάρισα ήταν μια πολύ καλή ομάδα, ίσως η καλύτερη απο αυτές που έχουν παίξει στην Λεωφόρο. Σίγουρα η αποβολή είχε σημασία, αλλά όλα παίζουν ρόλο στο ποδόσφαιρο. Η νίκη αυτή δίνει ακόμη περισσότερο ερέθισμα στον κόσμο για την συνέχεια που θέλουμε να μας στηρίζει μέχρι το τέλος".

Ηλίας Κώτσιος
"Πέρασα πολύ ωραία χρόνια στον Παναθηναϊκό και στιγμές που δεν θα ξεχάσω, αλλά και τώρα παίζω σε μια σπουδαία ομάδα. Δείξαμε οτι διαθέτουμε καλό σύνολο, μείναμε με δέκα παίκτες και σε μια ανύποπτη φάση δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Μετά κάναμε ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε αλλά στο φινάλε απο στημένη φάση δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ και ολα τελείωσαν. Σίγουρα ο Παναθηναϊκός μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα είχε προβάδισμα".

Σωτήρης Νίνης
"Νιώθω πολύ ωραία, είμαι χαρούμενος που ξανάπαιξα μετά απο καιρό. Η ομάδα πήγε πολύ καλά, είχαμε ευκαιρίες για γκολ. Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξη, το πρωτάθλημα είναι στα χέρια μας και εξαρτάται αποκλειστικά απο μας".

Φώτης Κηπουρός
"Απο την στιγμή που μείναμε με δέκα παίκτες τα πράγματα ήταν δύσκολα. Κάναμε κάποιες ευκαιρίες μετά το 1-0 αλλά μετά το 2-0 όλα τελείωσαν. Το παιχνίδι αυτό ανήκει στο παρελθόν, έχουμε μπροστά μας το ματς με τον ΟΦΗ και θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη. Μακάρι ο Παναθηναϊκός να πάρει το πρωτάθλημα γιατί έχει να το πάρει καιρό".
Όλα τα λεφτά...
Η εκτελεστική δυνότητα του Μανούτσο (με το αριστερό) και πάνω στην κίνηση. Η εξέδρα των φιλοξενούμενων που πραγματικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια αφού δεν σταματούσαν να ζητωκραυγάζουν υπέρ των "βυσσινί" του Δώνη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μερικές μεμονομένες ύβρεις προς τον Γιώργο Δώνη (κάποιοι ξέχασαν τι έχει προσφέρει στο "τριφύλλι") και μερικές τούμπες (γλύστρισε δύο φορές) του κ. Βασσάρα. H αποχώρηση από νωρίς από την Λεωφόρο του εκνευρισμένου Εζεκιέλ Γκονζάλες, μόλις ανακοινώθηκε ότι είναι εκτός αποστολής.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ Παναθηναϊκός : Νίνης
Άστοχο σουτ του Νίνη, η μπάλα πάνω απο την εστία του Κηπουρού.
3' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Γκαλίτσιος
5' Σχόλιο
Με κλασικό 4-4-2 ο Παναθηναϊκός, με 4-3-3 έχει παραταχθεί η Λάρισα.
6' Σουτ Παναθηναϊκός : Μανούτσο
Ο Μάτος έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και άνοιξε δεξιά για τον Νίνη, εκείνος τροφοδότησε στην περιοχή τον Μανούτσο που έκανε κάτι σαν σουτ, ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας αλλά τελικά έκανε φάουλ στον Κηπουρό που πρόλαβε να μπλοκάρει την μπάλα.
10' Σχόλιο
Με εξαίρεση το αδύναμο σουτ του Μανούτσο, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο.
11' Ευκαιρία Λάρισα : Φωτάκης
Σέντρα του Γκαλίτσιου απο δεξιά, ο Ζουράφσκι με το κεφάλι κατέβασε για τον Φωτάκη στο ύψος της περιοχής που σούταρε ψηλά στην γωνία, όμως ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
14' Σουτ Λάρισα : Ιγκλέσιας
Ο Ιγκλέσιας δοκίμασε με σουτ λίγο κάτω απο την μεσαία γραμμή να αιφνιδιάσει τον Γκαλίνοβιτς, όμως ήταν πολύ άστοχη η προσπάθεια, άουτ η μπάλα.
15' Σουτ Παναθηναϊκός : Νίνης
Ο Μάτος έστρωσε δεξιά για τον Νίνη που έκανε μακρινό σουτ, η μπάλα έξω απο την εστία του Κηπουρού.
16' Σουτ Λάρισα : Κλέϊτον
Ο Ζουράφσκι κατέβασε ωραία για τον Κλέϊτον αριστερά, ο Βραζιλιάνος ελίχθηκε και σούταρε απο το ύψος της περιοχής, όμως ο Γκαλίνοβιτς έπεσε στην γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.
18' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Σιμάο
Εκτέλεση κόρνερ απο αριστερά με τον Ίβανσιτς, ο Σιμάο έκανε σκαστή κεφαλιά, όμως ο Κηπουρός μπλόκαρε την μπάλα.
20' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Ο Ίβανσιτς έγινε κάτοχος της μπάλας στον άξονα και προσπάθησε ν' απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, όμως η προσπάθεια του ήταν άστοχη, άουτ η μπάλα.
25' Σχόλιο
Καλό παιχνίδι μέχρι τώρα με φάσεις μπροστά στις δυο εστίες...
30' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Ιγκλέσιας
30' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς απο δεξιά, η μπάλα λίγο πάνω απο την εστία του Κηπουρού.
33' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μάτος
35' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Ο Μάτος έστρωσε στον Σαλπιγγίδη να εκτελέσει φάουλ στον άξονα, η μπάλα άλλαξε τροχιά όμως ο Κηπουρός με τα δυο χέρια έδιωξε σε κόρνερ.
36' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σιμάο
"Φαρμακερή" εκτέλεση κόρνερ του Ίβανσιτς απο δεξιά, ο Κηπουρός απομάκρυνε αρχικά, όμως ο Σιμάο έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής και έκανε διαγώνιο σουτ, αλλά έστειλε άουτ την μπάλα.
42' Οφσάιντ Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Σωστή απόφαση.
43' Κόκκινη κάρτα Λάρισα : Γκαλίτσιος
Βαθιά μπαλιά του Νίνη για τον Σαλπιγγίδη που βγήκε στην πλάτη της άμυνας, ο Γκαλίτσιος τον ανέτρεψε εκτός περιοχής, ο Βασσάρας υπέδειξε το φάουλ και έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον δεξιό μπακ των Θεσσαλών.
45' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Νίνης
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 1'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μπαχράμης στην θέση του Πάρα.
48' Οφσάιντ Παναθηναϊκός : Μανούτσο
49' Οφσάιντ Λάρισα : Βενετίδης
51' Σουτ Παναθηναϊκός : Μανούτσο
Πάσα του Νίνη στον Μανούτσο, εκείνος ελίχθηκε στο ύψος της περιοχής και σούταρε, η μπάλα στην αγκαλιά του Κηπουρού.
52' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Μπαχράμης
56' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Σπυρόπουλος
57' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Καραγκούνης στην θέση του Νίνη.
59' Σουτ Παναθηναϊκός : Καραγκούνης
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, η μπάλα πάνω απο την εστία του Κηπουρού.
61' Γκολ Παναθηναϊκός : Μανούτσο
Ωραίος συνδυασμός απο αριστερά Ίβανσιτς-Σπυρόπουλου, ο δεύτερος έκανε δύσκολη σέντρα υπό πίεση και ο Μανούτσο με εξαιρετικό αριστερό πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίχτυα... 1-0!
63' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Φέρστερ
65' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Καραγκούνης
69' Σουτ Λάρισα : Φέρστερ
Μακρινό σουτ του Φέρστερ, η μπάλα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
73' Κεφαλιά Λάρισα : Κλέιτον
Σέντρα του Βενετίδη απο αριστερά, άστοχη κεφαλιά του Κλέιτον, άουτ η μπάλα.
76' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ποστίγκα στην θέση του Μανούτσο.
77' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλαντζής στην θέση του Ιγκλέσιας.
79' Σουτ Παναθηναϊκός : Σιμάο
Μακρινό φιλόδοξο σουτ του Σιμάο, άουτ η μπάλα...
80' Οφσάιντ Λάρισα : Βενετίδης
83' Σουτ Λάρισα : Μπαχράμης
Ο Μπαχράμης εκμεταλλεύθηκε το γλίστρημα του Σπυρόπουλου στην μεσαία γραμμή, έκλεψε την μπάλα, πλησίασε στην περιοχή και σούταρε, άουτ η μπάλα.
84' Ευκαιρία Λάρισα : Καλαντζής
Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού για τον Καλαντζή, που έκανε διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Λαμπρόπουλος στην θέση του Φωτάκη.
86' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάτος
Σουτ του Μάτος, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία του Κηπουρού.
87' Γκολ Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς απο δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι του Σαλπιγγίδη και η μπάλα στα δίχτυα... 2-0!
89' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρομέρο στην θέση του Ίβανσιτς.
93' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Κώτσιος