X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Λάρισα 4-0

Σισέ

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ (2) τον Σισέ, ο ΠΑΟ νίκησε την άτυχη ΑΕΛ. Βύντρα και Κατσούρ τα άλλα γκολ

Οι "πράσινοι" μετά από ένα ανιαρό και πάλι πρώτο μέρος που "διασώθηκε" με το γκολ του "man of the match", Λουκά Βύντρα στις καθυστερήσεις, είχε πιο φρασκάδα στην επανάληψη (με την είσοδο του Νίνη) και παρέσυρε την ΑΕΛ, μετά από ένα εκπληκτικό διάστημα από το 55' εώς το 70'.
Απίστευτο γκολ, ο Κατσουράνης (θύμισε το πρόσφατο γκολ του Μάρτιν Παλέρμο της Μπόκα με κεφαλιά από 39 μέτρα που χάρισε στην ομάδα του επί της Βελέζ με 3-2) που με τον Σισέ να πετυχαίνει τα άλλα δύο διαμόρφωσε το τελικό 4-0, σκορ που αδικεί την Λάρισα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στάθηκε πολύ καλά είχε δύο δοκάρια με τους Τουάμα και Περέιρα ενώ έχασε και άλλες ευκαιρίες (μερικές από τις οποίες τις σταμάτησε ο Τζόρβας που και πάλι κέρδισε το χειροκρότημα).

Με την νίκη αυτή, οι "πράσινοι" πέτυχαν το 6Χ6 και συνεχίζουν να είναι οδηγοί της κούρσας στο πρωτάθλημα με 18 βαθμούς και διευρίνοντας το αήττητό τους για ένα ακόμα παιχνίδι (από τον προηγούμενο Νοέμβριο, αήττητος). Στα δυσάρεστα του ματς, ο τραυματισμός του Σαριέγκι και το επεισόδιο στην φυσούνα του Μετίν με τον Σισέ με τον Τούρκο να πετάει ένα μπουκάλι, αλλά τους ψύχραιμους να δίνουν γρήγορα ένα τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι (λ.τρ. 22' Γκάμπριελ), Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (61' Νίνης), Λέτο, Σαλπιγγίδης (75' Ρουκάβινα), Σισέ.

Λάρισα (Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Ααράμπ, Μελίσσης, Μπουκουβάλας, Τουάμα, Σίμιτς (74' Σιατραβάνης), Περέιρα (74' Κυριακίδης), Φερέιρα (63' Μετίν), Ντε Νίγκρις.

Διαιτητής: Χαραλαμπίδης Ναθαναήλ (Καβάλα)

Κίτρινες: Γκάμπριελ, Σισέ (ΠΑΟ) / Τουάμα, Νταμπίζας, Ντε Νίγκρις (ΑΕΛ)
Με μια ματιά

Με μια αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα των προηγούμενων αγώνων (ΑΕΚ, Ντιναμό Βουκουρεστίου) παρέταξε την ομάδα του ο Χενκ Τεν Κάτε. Ο Ολλανδός τεχνικός θέλοντας να δώσει περισσότερη επιθετική εικόνα στην ομάδα του "έριξε" στο αρχικό σχήμα και τον Τζιμπρίλ Σισέ αποσύροντας τον Σιμάο Μάτε Τζούνιορ.

Ετσι ο Κατσουράνης ήταν παρτενέρ του Ζιλμπέρτο Σίλβα στην μεσαία γραμμή και ο Καραγκούνης σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον επιθετικό. Ο Σισέ πήγε στην κορυφή της επίθεσης και ο Σαλπιγγίδης μετατέθηκε στο δεξί άκρο με σκοπό να δίνει λύσεις και βοήθεια στον Γάλλο σταρ, που πενθεί τον χαμό του πατέρα του.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, δεν είχε τους Βενετίδη, Γιαννακόπουλο (τραυματίας), Μετίν, Βλασόπουλο (πάγκο) ενώ επανέφερε στο 4-4-1-1 με την φανέλα βασικού τους Βραζιλιάνους Περέιρα, Φερέιρα και τον Σέρβο Σίμιτς (πίσω από Ντε Νίγκρις) ενισχύοντας σημαντικά και πιο ποιοτικά την μεσαία του γραμμή.

Επικίνδυνοι φιλοξενούμενοι και φωνές Ολλανδού

Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να έχουν την εδαφική υπεροχή χωρίς ωστόσο να απειλήσουν άμεσα την αντίπαλη εστία, κάτι που έπραξαν με την πρώτη ευκαιρία οι παίκτες του Ουζουνίδη. Σε μια "πολιορκεία" της εστίας του Τζόρβα και πολλές κόντρες (μια απο αυτή στο πρόσωπο του Σαριέγκι) κατέληξε στον Κατσιαρό αλλά το δυνατό του σουτ πέρασε άουτ στο 7'.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, (11') ο Χενκ Τεν Κάτε σηκώθηκε και φώναξε σε Ζιλμπέρτο Σίλβα και Καραγκούνη για να πάρουν την μπάλα και να κάνουν προσωπικές ενέργειες αλλά και σωστές πάσες στα άκρα και τον Σισέ.

Στο 13' ο "δαιμόνιος" Σίμιτς έκανε την κάθετη στον Ντε Νίγκρις και εκείνος παρά την πίεση του Σαριέγκι σούταρε συρτά στην εστία του Τζόρβα, ο οποίος απομάκρυνε με το πόδι και δέχθηκε το χειροκρότημα, ενώ στην συνέχεια ο Τουάμα σούταρε ψηλά άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα ο Σισέ (μετά από λάθος του Σίμιτς) βγήκε σε θέση βολής απέναντι στον Μάλαρτζ αλλά ο γκολκίπερ των "βυσσινί" απεσώβησε το πλασέ του Γάλλου επιθετικού, στην πρώτη και καλύτερη φάση των παικτών του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι.

Εκτός από την κακή οργάνωση και απώλεια παίκτη

Δεν έφτανε στον Τεν Κάτε η κακή νοοτροπία στην επιθετική λειτουργία της ομάδας, ήρθε και ο πρώτος "πονοκέφαλος" με την απώλεια ενός παίκτη (σχεδόν κάτι που συνέβη και στο ματς με τον Αρη). Ο Σαριέγκι από το χτύπημα της μπάλας στην αρχή δεν μπορούσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Γκάμπριελ, που πήγε δεξί μπακ και ο Βύντρα πέρασε στο κέντρο αντί του Βάσκου και παρτενέρ του Μπιάρσμιρ.

Δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή (22') ο Λέτο με στημένη φάση προσπάθησε να απειλήσει έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά δεν τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να έχουν πολυπρόσωπο κέντρο και να σταματούν κάθε ενέργεια των "πράσινων".

Η καλύτερη φάση του "τριφυλλιού" έγινε στο 31', όταν μετά από κόρνερ του Καραγκούνη ο Μάλαρτζ θα διώξει με γροθιά και ο Βύντρα στην κλειστή γωνία και από πλάγια σούταρε με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού κάθετου δοκαριού της ΑΕΛ και να βγαίνει άουτ.

Μετά το δοκάρι... το γκολ από τον Λουκά

Το παιχνίδι κυλούσε με τους οπαδούς να χλευάζουν το άναρχο παιχνίδι των ποδοσφαιριστών του Τεν Κάτε που δεν έβρισκαν λύσεις για να μπουν στην περιοχή του Πολωνού γκολκίπερ της ΑΕΛ, και να απειλήσουν. Στο 44' ο Σίμιτς και πάλι ανάγκασε με σουτ (απέφυγε μαρκάρισμα του Καντέ) τον διεθνή τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει και να χειροκροτηθεί και πάλι.

Και ενώ όλοι περίμεναν πως αυτή θα ήταν η τελευταία φάση οι γηπεδούχοι μετά από κόρνερ του Καραγκούνη και κόντρα της μπάλας στον Κατσουράνη, αυτή κατέληξε στον Βύντρα που με πλασέ στις καθυστερήσεις έλυσε τον γόρδιο δεσμό και λύτρωσε τους "πράσινους" ανοίγοντας το σκορ, μέσα σε πανηγύρια των φίλων της ομάδας.

Ισραηλινή... οβίδα και αφύπνιση γηπεδούχων

Οι παίκτες του Ουζουνίδη φάνηκε να μπαίνουν πιο "ζεστά" στο παιχνίδι και απείλησαν στα πρώτα δέκα λεπτά με δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 51' δοκάρι ο Ισραηλινός μέσος Τουάμα με μια βολίδα έξω από την περιοχή είδε την μπάλα να τραντάζει οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Περέιρα με κεφαλιά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει το ματς.

Αυτές οι δύο φάσεις φαίνεται πως αφύπνισαν τους γηπεδούχους που πραγματικά για 15 λεπτά "έκρυψαν" την μπάλα έχοντας και την φρεσκάδα που πρόσφερε ο Νίνης ο οποίος αντικατέστησε τον κουρασμένο Καραγκούνη.

Στο 56' ο Σισέ βρήκε έξω από την περιοχή τον Καραγκούνη αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Εξι λεπτά αργότερα (62') ο Κατσουράνης με σέντρα βρήκε τον Σισέ αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Μάλαρτζ. Λίγο μετά (65') ήταν η σειρά του Σαλπιγγίδη να σουτάρειέξω από την περιοχή αλλά και πάλι ο Πολωνός πορτιέρο έστω και δύσκολα απομάκρυνε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά.. κόλασης και αποθέωσης Σισέ

Και ενώ όλοι οι οπαδοί αποθέωναν τον Τζιμπρίλ Σισέ που χάνοντας τις ευκαιρίες έδειχνε περισσότερο πείσμα και λιγότερο απογοήτευση, ο Κατσουράνης έκλεψε την παράσταση. Ηταν το 66', όταν ο Γκάμπριελ έκανε την σέντρα ο Μάλαρτζ έδιωξε με γροθιά και έξω από την περιοχή ο Κατσουράνης με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά "ψαράκι" πέτυχε το 2-0 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους 30.000 οπαδούς των γηπεδούχων.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους "βυσσινί" που έδειξαν να μην αντέχουν στην πίεση, τρία λεπτά αργότερα(69') , και μετά από κόρνερ του Νίνη, ο Καντέ έκανε την γυριστή κεφαλιά και με προβολή ο Σισέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Γάλλος επιθετικός που έβγαλε την μπλούζα του και την φιλούσε δείχνοντας τον ουρανό, φάνηκε να ξεσπάει και να αφιερώνει το γκολ στον πατέρα του που πέθανε, πριν τρεις μέρες.

Δοκάρι η ΑΕΛ... γκολ ο Σισέ

Παρα το 3-0 οι "βυσσινί" βγήκαν στην επίθεση και είχαν και δεύτερο δοκάρι στο 71', όταν με μακρινό σουτ του Περέιρα, ο Τζόρβας βρήκε την μπάλα και στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το κερασάκι στην τούρτα... το έβαλε ο μεγάλος πρωταγωνιστής τηξ βραδιάς, Τζιμπρίλ Σισέ που μετά την κάθετη πάσα του Γκάμπριελ στο 87', σούταρε και νίκησε και πάλι τον Μάλαρτζ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0, που έστειλε τους "πράσινους" και πάλι στην κορυφή.

Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε: " (Τι άλλαξε στο β΄ μέρος και ο ΠΑΟ εκτός από γκολ είχε και θέαμα): Ισως επειδή ήμουν πολύ θυμωμένος από το πρώτο ημίχρονο,. Τρόπος να διώχνεις τον κόσμο από το γήπεδο. Μαρκάραμε με απόσταση, δεν κάναμε τίποτα. Στο β’ μέρος η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο και έχει ποιότητα. Ο πρώτος κανόνας ποδοσφαίρου είναι πως όλοι πρέπει να δουλεύουν, και να δίνουν μάχες να κερδίζεις μάχες. Μόνο τότε μπορείς να κερδίζεις. Ελπίζω να το κατάλαβαν και να έγινε κατανοητό, και να το κατάλαβαν οι παίκτες.

(Τι σκέφτηκε στο πρώτο γκολ και ήταν σκυνθρωπός): Συνήθως όταν σκοράρει ο προπονητής πανηγυρίζει. Η αντίδρασή μου ήταν πως αισθανόμουν ντροπή και έτσι όπως παίζαμε δεν αξίζαμε να προηγούμαστε. Παρά το γεγονός σε τελική ανάλυση ήμασταν καλύτεροι από ΑΕΛ και είχαμε 2-3 ευκαιρίες περισσότερες παρόλο αυτά παίξαμε χάλια.

(Σαν αλλαγή ο Νίνης βοήθησε να παίξει ο ΠΑΟ καλύτερα, γιατί δεν παίζει βασικός;): Την ίδια ερώτηση κάνω όταν βγάζω την αποστολή. Εχουμε 26 ποδοσφαιριστές και πρέπει να γίνονται επιλογές. Αν δεν είχε παίξει ο Καραγκούνης θα λέγαμε πως γιατί δεν έπαιξε ο παίκτης που σκόραρε με την Ντιναμό. Ο Νίνης είναι φανταστικός μέσος και δίνει ώθηση στην ομάδα, αν συνεχίσει έτσι θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για βασικός. Και υπάρχει ποιότητα στο ρόστερ που προκαλεί ανταγωνισμό. Αυτός φέρνει πρωταθλήματα, σε κάνει να ξεπερνάς τον εαυτό σου. Και ο Σιμάο ο καλύτερος παίκτης μας στο Βουκουρέστι δεν έπαιξε.

(Για την αγκαλιά του με τον Σισέ και την ψυχολογκή πίεση που είχε από την απώλεια του πατέρα του;): Μίλησα πολύ με τον παίκτη μέσα στην εβδομάδα και δεν περίμενα να παίξει. Καμία φορά ακολουθάς το ένστικτό σου και ο Σισέ σήμερα ήθελε να κάνει κάτι διαφορετικό σήμερα. Και ανταπέδωσε την εμπιστοσύνη μας πετυχαίνοντας 2 γκολ και δίνοντας πολλές μάχες για το καλό της ομάδας.

(Που θα κριθεί η μάχη του τίτλου με τον Ολυμπιακό;): Εχουμε παίξει 6 ματς, είναι πολύ νωρίς. Εχουμε ακόμα 24 αγωνιστικές πολλά παιχνίδια, και την Ευρώπη, όπως και ο Ολυμπιακός, ενώ άλλοι ανταγωνιστές δεν έχουν.

(Ο ΠΑΟ έχει 15 διεθνείς τι περιμένετε από τον κ. Ρεχάγκελ για Σεϊταρίδη και Σπυρόπουλο;): Ο Σπυρόπουλος είναι έτοιμος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Για τον Σεϊταρίδη άποψή μου είναι να μην αγωνιστεί . Δεν είναι έτοιμος, προπονείται μόλις 3 εβδομάδες, ίσως αν η Εθνική έπαιζε μετά από 2 εβδομάδες τότε θα μπορούσε να αγωνιστεί σε τέτοιο επίπεδο. Γίνονται μετρήσεις από το επιτελείο μας στην Παιανία, ο προπονητής βλέπει και ο Σεϊταρίδης δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί.

Τον έχουμε πάρει ν’ αγωνιστεί πολλά χρόνια αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος, προπονείται 3 εβδομάδες. Είναι και θέμα λογικής αν κρίνεται ότι έχει να παίξει 6 μήνες επίσημο ματς. Και λέω αυτό ότι σέβομαι τον κ. Ρεχάγκελ και την Εθνική ομάδα και με χαρά στέλνουμε τους παίκτες εκεί, αλλά στην περίπτωση του Σεϊταρίδη πρέπει να πατήσει φρένο.

(Θα επικοινωνήσετε με κ. Ρεχάγκελ): Θα μιλήσω με τον οποιοδήποτε. Θα τα γράφουν και οι εφημερίδες αύριο και ο κ. Αντωνίου θα επικοινωνήσει και με τον τεχνικό διευθυντή της Εθνικής, Τάκη Φύσσα. Είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση αυτή (σ.σ. Σεϊταρίδη) και αν όλα πάνε καλά θα πανηγυρίσω και εγώ μαζί με την Εθνική ενδεχόμενη επιτυχία της.

".

Μαρίνος Ουζουνίδης: " Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλό μας και αυτό ήταν ξεκάθαρο στο γήπεδο. Όμως αντί να προηγηθούμε, με επιπολαιότητα δώσαμε ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να βάλει γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά ήταν σίγουρα δύσκολα για μας. Ελέγχαμε 100% το παιχνίδι, αλλά ατυχήσαμε στη φάση του Ντε Νίγκρις.

Άτυχοι ήμασταν και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, δεν ισοφαρίσαμε, μετά έγιναν γρήγορα το 2-0 και 3-0 και όλα τελείωσαν. Χρησιμοποιήσαμε τον Κυριακίδη για να τον ενεργοποιήσουμε και τον νεαρό Σαντραβάνη που έκανε έτσι το ντεμπούτο του στη Super League.

Το 4-0 είναι σκορ που δεν δίνει την πραγματική εικόνα. Εμείς τα χάναμε, ο Παναθηναϊκός τα έβαζε, ίσως είναι και η ποιότητα των παικτών. Δεν μπορώ να έχω παράπονα, πλην της φάσης του τελευταίου λεπτού του πρώτου ημιχρόνου.

Φεύγουμε με βαρύ σκορ που δεν το δικαιούμασταν,. Δεν έχω παράπονα, εκτός από την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, που το έχουμε ξανακάνει. Το δουλεύουμε και δυστυχώς ξαναέγινε. Δύσκολα από νωρίς τα πράγματα για μας, λόγω πίεσης. Πρέπει να συνεχίζουμε και να δουλεύουμε.Τα ίδια κάναμε και με τον Ατρόμητο, τα ίδια και παλαιότερα, τα λέμε, τα ξαναλέμε και δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνονται τα ίδια λάθη.

Από τη στιγμή που έχουμε μείνει τόσο πίσω, το παιχνίδι με την Ξάνθη είναι παιχνίδι που πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε. Είναι νωρίς και είναι ένα ματς που πρέπει να κερδίσουμε. Η πίεση υπάρχει η ΑΕΛ είναι μια ομάδα που έχει στόχους στο πρωτάθλημα αλλά δεν έχουμε ξεκινήσει καλά. Σίγουρο είναι πως δεν επιτρέπεται να δεχόμαστε τέτοια γκολ. Ειχαμε πει να μην κάνουμε λάθη στις στημένες φάσεις και να μην κάνουμε παράλληλες πάσες αλλά δεν τα καταφέραμε τελικά και κάναμε λάθη που στοίχησαν

".

Εισιτήρια 23539 - Εισπράξεις: 270944
Όλα τα λεφτά...
Το πανό στήριξης των οργανωμένων οπαδών του "τριφυλλιού" που έγραφε: " Καλό ταξίδι Σπύρο, και με πολύ φωνή, στην τελευταία σου εκδρομή" για έναν ακόμα οπαδό του Παναθηναϊκού που έχασε την ζωή του. Ακόμα την θέληση του Τζιμπρίλ Σισέ που έχασε τον πατέρα του και την Τρίτη αναχωρεί για να πάει στην κηδεία του και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σκοράροντας δύο γκολ. Επίσης το εκπληκτικό γκολ του Κατσουράνη και την σπουδαία απόδοση των Βύντρα, Μπιάρσμιρ και Τζόρβα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ατυχία των φιλοξενούμενων να σκοράρουν αφού είχαν δύο δοκάρια με τους Τουάμα και Περέιρα.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Παναθηναϊκός (Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Βύντρα, Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ

ΑΕΛ (Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Ααράμπ, Μελίσσης, Κατσιαρός, Φερέιρα, Σίμιτς, Τοάμα, Ρομέου, Ντε Νίγκρις

1' Έναρξη αγώνα
7' Σουτ ΑΕΛ Ααράμπ
Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα καταλήγει στον Ααράμπ, που σουτάρει πάνω από τα δοκάρια
13' Ευκαιρία ΑΕΛ Ντε Νίγκρις
Ο Ντε Νίγκρις βάζει πλάτη τον Σαριέγκι, γυρίζει, σουτάρει, αλλά ο Τζόρβας αποκρούει με το πόδι
14' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σισέ
Λάθος του Σίμιτς, η μπάλα καταλήγει σταν Σισέ, ο οποίος πλασάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μάλαρτζ διώχνει την μπάλα
22' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Γκάμπριελ στη θέση του Σαριέγκι, που δεν μπορεί να συνεχίσει μετά από μια μπαλιά που δέχθηκε στο πρόσωπο
22' Σουτ Παναθηναϊκός Λέτο
Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Μάλαρτζ μπλοκάρει εύκολα την μπάλα
25' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
31' Δοκάρι Παναθηναϊκός Βύντρα
Εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη από αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον Βύντρα, που από πλάγια θέση σημαδεύει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού
34' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Τοάμα
45' Σουτ ΑΕΛ Σίμιτς
Ωραία ενέργεια του Σίμιτς, που αποφεύγει τον Γκάμπριελ και δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας μαζεύει την μπάλα
45' Γκολ Παναθηναϊκός Βύντρα
Εκτέλεση κόρνερ του Λέτο από δεξιά, η μπάλα περνάει απ' όλους και ο επερχόμενος Βύντρα με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Δοκάρι ΑΕΛ Τοάμα
Δυνατό αριστερό σουτ του Τοάμα, η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Τζόρβα
52' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Νταμπίζας
53' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από μακρινή απόσταση, ο Μάλαρτζ πέφτει στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει την μπάλα
54' Κεφαλιά ΑΕΛ Ρομέου
Σέντρα προς την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Ρομέου παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
56' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Δυνατό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
57' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Ντε Νίγκρις
61' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης στη θέση του Καραγκούνη
63' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σισέ
Μπαλιά του Κατσουράνη για τον Σισέ, που πλασάρει στην κίνηση, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Μετίν στη θέση του Φερέιρα
64' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Συνδυασμός Γκάμπριελ με Νίνη, με τον πρώτο να σουτάρει από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά τον Μάλαρτζ να απομακρύνει με γροθιές
65' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη έξω από την περιοχή, ο Μάλαρτζ διώχνει σε κόρνερ
66' Γκολ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Σέντρα από δεξιά, ο Μάλαρτζ διώχνει με γροθιές και ο Κατσουράνης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
68' Σουτ ΑΕΛ Σίμιτς
Σουτ του Σίμιτς έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας μπλοκάρει εύκολα
69' Γκολ Παναθηναϊκός Σισέ
Κόρνερ του Νίνη από δεξιά, κεφαλιά του Καντέ στο πρώτο δοκάρι, με προβολή ο Σισέ σκοράρει για το 3-0
70' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σισέ
71' Δοκάρι ΑΕΛ Ρομέου
Μακρινό σουτ του Ρομέου, ο Τζόρβας βρίσκει την μπάλα, που στη συνέχεια χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι
73' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Κυριακίδης και Σιατραβάνης αντί των Ρομέου και Σίμιτς
74' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Σαλπιγγίδη
78' Ευκαιρία ΑΕΛ Σιατραβάνης
Ωραία ενέργεια του Μετίν από δεξιά, γυρίζει την μπάλα προς την περιοχή, ο Σιατραβάνης παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία
87' Γκολ Παναθηναϊκός Σισέ
Κάθετη του Γκάμπριελ στον Σισέ, που με ωραίο διαγώνιο σουτ νικάει τον Μάλαρτζ
90' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ