Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 3-0

Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για να νικήσει ο ΠΑΟ 3-0 τον Λεβαδειακό. Σκόρερ οι Σαλπιγγίδης, Λέτο και Σισέ

Με MVP του ματς τον Στέργο Μαρίνο (που αποχώρησε και τραυματίας μετά την προσπάθειά του στο 1-0) ο Παναθηναϊκός μετά από ένα στείρο (αλλά και άτυχο πρώτο 45λεπτο) έδιωξε τα φαντάσματα στο ΟΑΚΑ, λύγισε την κούραση και τις απουσίες και πήρε μια ακόμα νίκη που τον διατήρησε με την απόσταση ασφαλείας του +2 στην κορυφή της βαθμολογίας.
Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Διαιτητής: Βοσκάκης Μιχαήλ (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Μπαλτάς Χρήστος (Αχαϊας), Καρσιώτης Μιχαήλ (Κορινθίας)

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Μαρίνος (67' λ.τρ. Μπιάρσμιρ), Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (74' Ρουκάβινα), Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ (81' Πετρόπουλος).

Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Μπλάζιτς, Μπράνκο, Κόλτζος, Αλεξίου, Μαρτορέλ, Μπεγκόνια, Ζησόπουλος, Αμπουμπακάρι (86' Μαχαίρας), Μπάρκογλου, Αγκάλι (82' Σόλα), Βασιλείου (59' Σερζίνιο).

Κίτρινες: (Παναθηναϊκός) / Μπεγκόνια (Λεβαδειακός)
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς της Νέας Σμύρνης παρατάχθηκε ο γηπεδούχους Παναθηναϊκός. Ο Νίκος Νιόπλιας δεν είχε στην διάθεσή του, τους Νίνη (τραυματίας), Βύντρα (τιμωρημένος) και Δάρλα και στην θέση τους επέστρεψαν οι Καραγκούνης, Σπυρόπουλος και Μαρίνος. Ετσι οι παίκτες του "τριφυλλιού" που φορούσαν "λευκές" εμφανίσεις είχαν τους Κατσουράνη, Ζιλμπέρτο Σίλβα ως αμυντικά χαφ, στα άκρα τους Λέτο, Σαλπιγγίδη και τον Καραγκούνη ελεύθερο με τον Σισέ προωθημένο.

Με έξι αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς και με σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Δημήτρης Φαράντος στο ΟΑΚΑ. Ο Ελληνας τεχνικός των Βοιωτών έβαλε στην άμυνα τους Μπράνκο, Κόλτζος στα άκρα και αμυντικό "δίδυμο" τους Μαρτορέλ, Μπεγκόνια. Η τετράδα της μεσαίας γραμμής ήταν οι Αλεξίου, Ζησόπουλος, Αμπουμπακάρι και Βασιλείου με τους Μπάρκογλου και Αγκάλι να αλλάζουν θέσεις στην επίθεση είτε παράλληλα, είτε κάθετα.

Πίεση από νωρίς...

Μετά τα πρώτα πέντε αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την εδαφική υπεροχή και έχοντας τα πατήματα στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, άρχισε την πίεση στον αντίπαλό του. Στο 7' ο Λέτο εξαπέλυσε ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα (10'), ο Καραγκούνης βρήκε τον Σαλπιγγίδη εκείνος έκανε το συρτό σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, εκμεταλλευόμενοι το παθητικό -κυρίως- παιχνίδι των Βοιωτών, αναζητούσαν τρόπο να φτάσουν στο γκολ. Ετσι, στο 16' μετά το κόρνερ του Λέτο, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους αλλά η μπάλα και πάλι πέρασε άουτ.

Με την συμπλήρωση του 20λεπτου, οι παίκτες του Νιόπλια μετά από έναν έξοσο συνδιασμό των Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδη η μπάλα κατέληξε στα πλάγια στον Καραγκούνη που πέρασε τον αντίπαλο του μπήκε και έστρωσε στον Λέτο που από κοντά νικήθηκε από τον Μπλάζιτς που έπεσε στα πόδια του και έσωσε την ομάδα του Λεβαδειακού.

Ατυχος ο Γάλλος σημάδεψε το δοκάρι

Το έργο ήταν αναμενόμενο και συνεχές αφού το παιχνίδι παίζονταν σχεδόν στο μισό γήπεδο με τον Παναθηναϊκό να πιέζει, αναζητώντας το γκολ (κάτι που ζητούσαν επίμονα και οι φίλοι του). Στο 25' ο Λέτο και πάλι από αριστερά σούταρε πιεζόμενος και ο Μπράνκο με προβολή έκανε την κόντρα με την μπάλα να καταλήγει στον Σισέ που απευθείας σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γάλλος διεθνής "άγγιξε" το γκολ, όταν μετά την σέντρα του Μαρίνου έκανε την προβολή αλλά μετά το σουτ του, η μπάλα "χτύπησε" στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπλάζιτς που κοιτούσε την μπάλα και εν συνεχεία ο Λέτο που αιφνιδιάστηκε έστειλε την μπάλα άουτ, από πλεονεκτική θέση.

Και πάλι ο Σισέ ήταν πρωταγωνιστής μια ακόμα χαμένης ευκαιρίας όταν μετά την σέντρα του Καραγκούνη στο 31' έκανε ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι αλλά ο Μαρτορέλ βρέθηκε στη πορεία της μπάλας και με το στήθος την έβγαλε κόρνερ.

Εχανε ευκαιρίες, πρόσεχε σε αντεπιθέσεις

Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν "κλείσει" στα καρέ τους τους παίκτες του Λεβαδειακού, αυτόματα έδινε την δυνατότητα στους παίκτες του Φαράντου να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις που τις έψαχναν στην διάρκεια του ματς και περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.

Στο 36' ο Καραγκούνης είχε μια "βολίδα" που ανάγκασε τον Μαυροβούνιο πορτιέρο της Λιβαδειάς να πραγματοποιήσει μια δύσκολη και εντυπωσιακή απόκρουση. Τρία λεπτά μετά (39') οι παίκτες του Λεβαδειακού βγήκαν στην σε μια αντεπίθεση και πριν ο Μπάρκογλου γίνει απειλητικός ο Σπυρόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ (ενώ ο Τζόρβας έβγαινε να μπλοκάρει την μπάλα).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι μια ανάσα από το γκολ όταν μετά το 13ο (!!! στο πρώτο ημίχρονο) κόρνερ του Καραγκούνη, ο Καντέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου (45+1') ο Καραγκούνης και πάλι πραγματοποίησε άλλη μια σέντρα και ο Σισέ είδε άλλη μια προσπάθειά του (με κεφαλιά τώρα) να καταλήγει άουτ, και με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Προσπαθούσε και δεν μπορούσε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τους δύο τεχνικούς και με το ίδιο "έργο" στο ματς τους γηπεδούχους να αναζητούν το γκολ. Στο 52' ο Καραγκούνης με ένα σουτ μετά από προσωπική ενέργεια προσπάθησε να σκοράρει αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ.

Τέσσερα λεπτά (56') αργότερα, μετά από ένα νέο δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα πάει στον Σισέ που έκανε και αυτός σούταρε, όμως η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.

Ο τεχνικός του Λεβαδειακού, θέλοντας να δώσει περισσότερη ώθηση στα άκρα του απέσυρε τον Βασιλείου και πέρασε τον Σερζίνιο στο ματς στο 59'.

Ανοιξε το σκορ... και καθάρισε αμέσως το ματς

Αυτό που αναζητούσαν για περισσότερο από μια ώρα οι γηπεδούχοι, το σημείωσαν στο 64', όταν μετά από συρτή σέντρα του Μαρίνου μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού από τα δεξιά, ο Σαλπιγγίδης με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μπλάζιτς και άνοιξε το σκορ και έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Επτά λεπτά αργότερα (71') και χωρίς άγχος πλέον οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο γκολ, όταν μετά από μια νέα σέντρα του Καραγκούνη, ο Σισέ δεν μπόρεσε να κάνει το "ψαλιδάκι" και η μπάλα κατέληξε στον Λέτο που με δυνατό συρτό σουτ διαμόρφωσε το 2-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια παικτών και οπαδών.

Το ματς "κλείδωσε" κυριολεκτικά στο 74'. Εκεί που ο Σαλπιγγίδης ανατράπηκε στην περιοχή και με την υπόδειξη του βοηθού ο Βοσκάκης υπέδειξε το σημείου του πέναλτι. Ο Σισέ ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά νικήθηκε από τον Μπλάζιτς αλλά στην συνέχεια (ριμπάουντ) ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε, φτάνοντας έτσι τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ξεκούραση και ευκαιρία για αλλαγές

Αφού το ματς είχε πλέον κριθεί ο Νίκος Νιόπλιας αλλά και ο Δημήτρης Φαράντος έδωσαν την ευκαιρία και σε άλλους παίκτες να αγωνιστούν με τον Κοζανίτη τεχνικό του "τριφυλλιού" να ξεκουράζει τους Καραγκούνη και Σισέ που αποχώρησαν με τους Ρουκάβινα και Πετρόπουλο να μπαίνουν στο γήπεδο.

Μάλιστα οι δύο αλλαγές συνεργάστηκαν στο 85' με τον Κροάτη να βρίσκει τον ταλαντούχο Ελληνα που έκανε το σουτ αλλά ο Μπλάζιτς με τα πόδια απομάκρυνε και εν συνεχεία πλόκαρε σταθερά.

Συνέντευξη Τύπου

Νίκος Νιόπλιας (Παναθηναϊκός): Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο ήταν θέμα χρόνου το γκολ. Θα έπαιζε σημαντικό ρόλο και όπως φάνηκε ότι έπαιξε όσο αργεί όσο καλός και αν είσαι αντιμετωπίζεις δυσκολίες. Το αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα. Το ματς αυτό ερχόταν μετά από μια μεγάλη πρόκριση κόντρα στην Ρόμα, μια εβδομάδα με πολλές απουσίες εκ μέρους των διεθνών ήταν δύσκολη εβδομάδα.

Πάντα υπήρχαν προβλήματα όταν είχαμε τέτοιας φύσεις απουσίες και ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα με πάρα πολλούς διεθνείς και δεν μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα σου. Είμαστε ευχαριστημένοι και με το αποτέλεσμα και το σκορ. Σιγά-σιγά πρέπει να τα αφήνουμε πίσω και να κοιτάμε τα παιχνίδια που έρχονται κάθε ματς να το βλέπουμε ξεχωριστά."

- Την Πέμπτη ακολουθεί ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι πιστεύεται πως υπάρχει μεγαλύτερη πίεση στα παιχνίδια του πρωταθλήματος;
"Πιστεύω πως ναι. Από τις συζητήσεις με τους παίκτες που έχω κάνει όλοι έχουν τη δίψα του πρωταθλήματος. Αλλά δεν παραμελούμε κανέναν στόχο."

- Ο Λεβαδειακός έπαιξε πάρα πολύ αμυντικά σήμερα ο Παναθηναϊκός όμως έκανε περισσότερες ευκαιρίες από κάθε άλλο ματς;
"Το δουλέψαμε καλά το παιχνίδι, γνωρίζαμε ότι θα παίξουν άμυνα. Ότι πρέπει να έρθουν σέντρες, να βγαίνουν τα μπακ, το γκολ δεν ερχόταν από τη στιγμή που ήρθε τελείωσε και το παιχνίδι."

- Είδαμε έναν Μαρίνο πάρα πολύ καλό στο διάστημα που έπαιξε, τι συνέβη με τον τραυματισμό του;
"Το παιδί είναι άτυχος καθώς συνέχεια ήταν τραυματίας και χθες το απόγευμα μου είπε ότι πονάει και πάλι. Το πρωί του είπα αν θα παίξεις η όχι. Λογικό είναι όταν το επιβαρύνεις μέσα από τον αγώνα και σε έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο να μην μπορείς να βγάλεις όλο το ματς. Δεν είναι όμως κάτι ανησυχητικό.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεται αλλά είναι ο μοναδικός συμπαίκτης μου στην Χαλκηδόνα. Τον ξέρω πολύ καλά και μετά τον είχα στη συνέχεια παίκτη στην Ελπίδων. Ήταν χαφ και πολύ καλός στο μεσοεπιθετικό κομμάτι πλέον γίνεται καλός και μεσοαμυντικά και μπορεί και στέκεται καλά σε μια ομάδα με μεγάλους παίκτες. Τους χρειαζόμαστε όλους γιατί έχουμε πολλά παιχνίδια."

- Πέντε ματς απέμειναν υπάρχει όμως κάποιο παιχνίδι κλειδί;
"Κανονικά πρέπει να κοιτάζεις κάθε ματς με την σειρά αλλά σημαντικό παιχνίδι μην κρυβόμαστε είναι αυτό με τον ΟΣΦΠ αλλά πιο σημαντικό είναι της Τρίπολης αλλά πιο μπροστά της Πέμπτης. Αν εμείς είχαμε κάνεις τις δύο ήττες κόντρα σε Καβάλα και ΠΑΟΚ και δεν είχαμε την Ρόμα και την μεγάλη πρόκριση δεν θα είχαμε ανέβει τόσο ψηλά. Δεν θα είχαμε πιστέψει ξανά στους εαυτούς μας."

- Τι γίνεται με τον Σεϊταρίδη, θα κάνει επέμβαση και τι με τον Γκάμπριελ;
"Είναι ιατρικά θέματα αυτά δεν τα ξέρω. Προπονείται με εμάς ο Γιούρκας και ακόμα δεν έχει αποφασισθεί κάτι. Όσο για τον Γκάμπριελ επιστρέφει."

- Μας άρεσε ο Ρουκάβινα σε αυτό το ρόλο, πιστεύεται ότι εκεί μπορεί να προσφέρει ή στα δεξιά;
"Εγώ θέλω αυτοί οι παίκτες με αυτά τα χαρακτηριστικά να παίζουν παντού. Και στις τρεις θέσεις. Δίνει λύσεις πολλές θέλω να πιστεύω και σε αμυντικούς που μπορούν να παίξουν και αριστερά και σαν σέντερ μπακ είναι ότι καλύτερο. Πράγματι μπήκε καλά."

- Την Πέμπτη ματς για την Ευρώπη, τη Κυριακή πρωτάθλημα, ξανά μετά Ευρώπη, το ντέρμπι και εν συνεχεία το Κύπελλο. Θα τα καταφέρει η ομάδα με τόσα παιχνίδια;
"Βασικός μας στόχος είναι το πρωτάθλημα. Θα γίνονται αλλαγές αλλά θα κρατάμε και κορμό στα παιχνίδια μας. Θα βάζουμε και νέο αίμα. Παίκτες που περιμένουμε να μας βοηθήσουν. Ποδοσφαιριστές που θα μας βοηθήσουν στα άλλα παιχνίδια γιατί είναι καλοί παίκτες."

- Υπάρχει μια αίσθηση ότι ο Κατσουράνης είναι σκασμένος, έπαιξε 90 λεπτά όμως ενώ είχε παίξει 90 λεπτά και με την Εθνική;
"Μπορεί να τον έβγαζα αλλά την Πέμπτη δεν θα παίξει και έβγαλα τον Καραγκούνη. Θα έβγαζα και τον Λέτο ο οποίος ήταν άρρωστος αλλά μετά το 2-0 το παιχνίδι άνοιξε και τότε δεν χρειάζεσαι τόσα πολλά τρεξίματα από τους επιθετικούς."

- Ο Νίνης θα παίξει την Πέμπτη;
"Δεν το ξέρω 100%. Για σήμερα δεν θα ήταν έτοιμος. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε 2-3 μέρες. Είναι προτιμότερο να τον έχω στην Τρίπολη παρά με την Σταντάρ. Έτσι την είχαμε πατήσει και στον προηγούμενο τραυματισμό του όταν θέλαμε να παίξει με την ΑΕΚ και στην συνέχεια έμεινα πιο πολύ καιρό έξω

."

Δημήτρης Φαράντος (Λεβαδειακός): Τακτικά ήμασταν καλά στημένοι στην άμυνά μας αλλά η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού ολοένα επιδείνωσε την κατάσταση. Στο 60' είχα την κρυφή ελπίδα ότι μπορούμε να πάρουμε κάτι αλλά δεν μπορέσαμε.

Πλέον είναι ρευστά τα πράγματα και μέχρι την τελευταία Κυριακή θα υπάρχει ενδιαφέρον και για τον πρωταθλητή και για τις ομάδες που θα μείνουν στην κατηγορία

."

Όλα τα λεφτά...

Το πρώτο γκολ του Σαλπιγγίδη κυρίως γιατί έδιωξε το άγχος των γηπεδούχων. Ακόμα το πάθος του Σισέ που αποθεώθηκε στην αλλαγή του. Ακόμα τον κόσμο που δεν σταμάτησε να τραγουδάει στο παιχνίδι και να βοηθάει την ομάδα του Νιόπλια.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τις καιρικές συνθήκες που δεν επέτρεψαν σε περισσότερους οπαδούς να βρεθούν στο ΟΑΚΑ. Εκτός από το τσουχτερό κρύο υπήρχε και η βροχή που έκανε δύσκολη την ζωή και των ποδοσφαιριστών. Αγωνιστικά, το χαμένο (από ατυχία αφού υπήρχε πίεση, με 13-1 κόρνερ χαρακτηριστικό παράδειγμα αλλά και το δοκάρι του Σισέ).

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Παναθηναϊκός
(Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
Δημήτρης Φαράντος): Μπλάζιτς, Μπράνκο, Κόλτζος, Αλεξίου, Μαρτορέλ, Μπεγκόνια, Ζησόπουλος, Αμπουμπακάρι, Μπάρκογλου, Αγκάλι, Βασιλείου.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του Παναθηναϊκού
5' Σχόλιο
Πιέζει ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να κάνει ευκαιρίες.
7' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ο Σεμπάστιαν Λέτο έκανε πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς.
15' Σχόλιο
Το "τριφύλλι" προσπαθεί να αναπτυχθεί, όμως ο Λεβαδειακός έχει κλείσει καλά τους χώρους.
20' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ο Καραγκούνης μόνος του απέναντι από τον Μπλάζιτς θα καθυστερήσει πολύ να σουτάρει, με αποτέλεσμα να στρώσει την μπάλα στον Λέτο, που το πλασέ του θα διώξει ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.
25' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ο Λέτο θα ελιχθεί ωραία μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και θα δώσει ωραία στον Σισέ, το πλασέ του Γάλλο όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς.
27' Δοκάρι Παναθηναϊκός
Ο Μαρίνος έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Σισέ να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς. Στην συνέχεια ο Λέτο από κοντά δεν θα μπορέσει να σκοράρει.
31' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα του Μαρίνου, ο Σισέ θα κάνει "ψαλιδάκι", με την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ.
35' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός πιέζει ασφυκτικά την άμυνα του Λεβαδειακού, χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη.
36' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Δυνατό σουτ του Καραγκούνη έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Μπλάζιτς με δυσκολία θα διώξει σε κόρνερ.
40' Σχόλιο
Πιέζει ο Λεβαδειακός στα τελευταία πέντε λεπτά.
42' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Κόρνερ του Καραγκούνη από τα αριστερά, ο Καντέ θα πάρει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα του Λεβαδειακού.
53' Σχόλιο
Πολλά τα νεύρα από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που δεν έχουν βρει ρυθμό στο δεύτερο μέρος.
56' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα πάει στον Σισέ που έκανε και αυτός σουτ, όμως η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.
59' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Βασιλείου έξω στη θέση του ο Σερζίνιο.
64' Γκολ Παναθηναϊκός 1-0
Ο Μαρίνος πέρασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού από τα δεξιά, με τον Σαλπιγγίδη να κάνει ωραίο πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
66' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Μαρίνος έξω (τραυματίας), στη θέση του ο Μπιάρσμιρ.
71' Γκολ Παναθηναϊκός 2-0
Σέντρα του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο Σισέ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, όμως ο Λέτο που ακολούθησε την φάση έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζεκ.
72' Πέναλτι Παναθηναϊκός
Ο Γιώργος Κόλτζος ανέτρεψε τον Δημήτρη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Ο Σισέ το εκτέλεση, με τον Μπλάζεκ να αποκρούει.
73' Γκολ Παναθηναϊκός 3-0
Αμέσως μετά ο Σισέ πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας εύκολα τρία τα τέρματα της ομάδας του.
74' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Καραγκούνης έξω στη θέση του ο Ρουκάβινα.
78' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Κίτρινη κάρτα στον Μπεγκόνια για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη.
81' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κατσουράνη στον Σαλπιγγίδη, το σουτ του 29χρονου όμως πέρασε άουτ.
81' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Σισέ έξω, στη θέση του ο Πετρόπουλος.
82' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Αγκάλι έξω στη θέση του ο Κίκε Σόλα.
85' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ωραία μπαλιά του Ρουκάμινα στον Πετρόπουλο που βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστέρα, το σουτ του όμως μπλόκαρε ο Μπλάζιτς.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Με προσωπική ενέργεια ο Ρουκάβινα μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και θα κάνει το σουτ, με τον Μπλάζιτς να διώχνει.