X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0: Είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά έμειναν στο μηδέν στο πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν

SUPERLEAGUE 2024-2025 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι των αιωνίων ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, όμως το γκολ δεν ήρθε.

Το πρώτο ντέρμπι των αιωνίων της σεζόν 2024/25 δεν είχε νικητή. Η μάχη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League έληξε ισόπαλη 0-0.

Οι τελικές και τα xGoals στο Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Το πρώτο μέρος κύλησε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τις πιο ποιοτικές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ στο πρώτα 45λεπτο, όμως το μηδέν παρέμεινε.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και ήταν εκείνος που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις. Ωστόσο, το 0-0 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 14 πόντους και βρίσκεται μαζί με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρη στα υψηλότερα "σκαλιά". Το τριφύλλι είναι στην 8η θέση με εννέα βαθμούς.

Μετά την διακοπή, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο (20/10, 18:00). Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του στην 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League θα κοντραριστεί με τον Λεβαδειακό στο Καραϊσκάκης (20/10, 16:00).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού φρόντισε να είναι πιο απειλητικός. Μόλις στο 4ο λεπτό, οι πράσινοι έφεραν την μπάλα στην περιοχή, ωστόσο οι προσπάθειες του Ιωαννίδη και του Μπακασέτα σταμάτησαν στα σώματα της ερυθρόλευκης άμυνας. Το τριφύλλι συνέχισε να απειλεί με γεμίσματα στην περιοχή και στατικές φάσεις.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πρεσάρει ψηλά και με άμεσο ποδόσφαιρο να φτιάξει τις δικές του ευκαιρίες. Στο 15' ο Μαρτίνς πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ντρίμπλαρε, αλλά η άμυνα βγήκε από τον Παναθηναϊκό. Ο Μουζακίτης έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Λοντίγκιν. Δύο λεπτά αργότερα, το τριφύλλι ήταν εκ νέου απειλητικό με τον Τζούριτσιτς.

Ο Ίνγκασον στο 21ο λεπτό δεν ήταν εύστοχος με το κεφάλι και άλλη μία ευκαιρία πέρασε για τον Παναθηναϊκό. Στο 26' ο Ολυμπιακός υπενθύμισε πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει. Ο Μαρτίνς προσπάθησε να πατήσει στην περιοχή από τα αριστερά, δεν τα κατάφερε, αλλά ο Έσε τσίμπησε την μπάλα, εκτέλεσε με το αριστερό και αστόχησε για λίγο.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και τρεξίματα. Στο 30ο λεπτό, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ελευθέρωσαν την μπάλα, με τον Τζούριτσιτς να τροφοδοτεί τον Μλαντένοβιτς στα αριστερά. Εκείνος πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ, χωρίς να βρει στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ. Ο Λοντίγκιν έκανε στραβοκλωτσιά, με τον Μαρτίνς να γίνεται αποδέκτης. Ο Πορτογάλος τροφοδότησε αμέσως τον Ελ Κααμπί, εκείνος ντρίμπλαρε, σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Ίνγκασον να διώχνει πριν η μπάλα πέρασε την γραμμή.

Στο 44ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε τον Ιωαννίδη, με τον Σπόραρ να παίρνει τη θέση του. Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, το τριφύλλι άγγιξε το γκολ, με τον Σλοβένο φορ να είναι πρωταγωνιστής. Μετά από εκτέλεση φαόυλ από τον Μπακασέτα, ο Τζολάκης βγήκε, αλλά η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή. ο Σπόραρ σε δύο χρόνους δεν νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ενώ στη συνέχεια ο Τετέ αστόχησε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Μεντιλίμπαρ πέρασε τον Μπάμπη Κωστούλα στη θέση του Ολιβέιρα, με τους ερυθρόλευκους να έχουν δύο 17χρονους στην ενδεκάδα τους. Στο 55' Ολυμπιακός "χτύπησε" την πόρτα του Παναθηναϊκού. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τον Μουζακίτη από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μαρτίνς, ο οποίος ήταν μόνος του.

Ο Πορτογάλος σούταρε, με την μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνς γέμισε εξαιρετικά στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι, η οποία πήγε στο κέντρο της εστίας, όπου και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Οι δύο προπονητές θέλησαν να αλλάξουν πράγματα, με τον Μεντιλίμπαρ να ρίχνει στο ματς τους Βέλντε και Γκαρθία αντί των Μαρτίνς και Κοστίνια, ενώ ο Αλόνσο πέρασε τους Μακσίμοβιτς και Πελίστρι αντί των Τσέριν, Τζούριτσιτς. Στο 71ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ. Οι ερυθρόλευκοι κυκλοφόρησαν, ο Μουζακίτης έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά στην περιοχή. Ο Λοντίγκιν απέκρουσε, χωρίς να διώξει, ο Ίνγκασον έκανε μία μικρή απομάκρυνση, με τον Κωστούλα να κάνει την προβολή από κοντά, υπό την πίεση του Γέντβαϊ, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο 90+1' ο Αράο έπιασε μία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει, χωρίς πρόβλημα. Στο 90+1' ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ. Μετά την εξαιρετική πάσα του Κωστούλα, ο Μασούρας βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού βγήκε νικητής. Έτσι, το 0-0 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75' Κώτσιρας), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65' Μακσίμοβιτς), Μπακασέτας (76' Ουναχί), Τετέ, Τζούριτσιτς (65' Πελίστρι), Ιωαννίδης (44' Σπόραρ).
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια (62' Γκαρθία), Μουζακίτης (86' Μασούρας), Έσε, Ολιβέιρα (46' Κωστούλας), Ροντινέι, Μαρτίνς (62' Βέλντε), Ελ Κααμπί.