X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 2-1

Σισέ

Με δύο γκολ του Σισέ (9' πεν, 11') ο ΠΑΟ πήρε δύσκολη νίκη με Πανιώνιο. Ο Ριέρα μείωσε (53') ο Μπάλαμπαν δοκάρι στο 42'

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Δάρλας, Γκάμπριελ, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης (60' Σεϊταρίδης), Καραγκούνης, Νίνης (63' Ρουκάβινα), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Κοντοές, Μανιάτης, Όμο, Τζαβέλλας, Κουμορτζί, Καστελιόνε (13' Λάτκα), Νικολάου, Γουνδουλάκης (77' Εστογιανόφ), Ριέρα, Μπάλαμπαν.

Διαιτητής: Παπασταμάτης Κ. (Αθήνα)

Κίτρινες: Κατσουράνης, Δάρλας, Γκάμπριελ, Σιμάο, Μπιάρσμιρ (Παναθηναϊκός) / Τζαβέλλας (Πανιώνιος)

Κόκκινη: Ομο

Με μια ματιά

Για άλλη μια αγωνιστική ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε την ομάδα του με διαφορετικό σχήμα σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ (και ενώ είχε μεσολαβήσει το Κύπελλο με τον Εορδαϊκό). Συγκεκριμένα, οι Σπυρόπουλος (λόγω της συμφωνίας με Πανιώνιο) και Ζιλμπέρτο Σίλβα (τραυματίας) έμειναν εκτός με τους Δάρλα και Σιμάο να τους αντικαταστούν.

Ο Τζόρβας μετά την απουσία στην Κοζάνη επέστρεψε ενώ διατηρήθηκαν τα ίδια πρόσωπα όπως με τον "Δικέφαλο του Βορρά" από την μέση και μπροστά (Καραγκούνης, Νίνης, Σαλπιγγίδης και Σισέ). Στην μεσαία γραμμή ο Κατσουράνης είχε παρτενέρ τον Σιμάο και στην άμυνα στο αριστερό άκρο επέστρεψε ο Δάρλας. Στην αποστολή του αγώνα και για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα συμπεριλήφθει ο Σεϊταρίδης ενώ ο Λέτο για δεύτερη φορά (όπως και με ΠΑΟΚ) έμεινε εκτός ενδεκάδας.

Για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης, ο Εμίλιο Φερέρα προτίμησε την πετυχημένη "συνταγή" των τελευταίων αγωνιστικών σε ότι αφορά τα πρόσωπα που επέλεξε με μοναδική αλλαγή την επιστροφή του Γιάννη Μανιάτη στο δεξί άκρο αντί του Τσέχου, Μάρτιν Λάτκα.

Σε ότι αφορά τα άλλα πρόσωπα και με σύστημα 4-4-2, ο Βέλγος τεχνικός είχε στην άμυνα τους Κοντοέ, Ομο στο κέντρο και τα άκρα τους Μανιάτη (δεξιά) και Τζαβέλλα (αριστερά). Στην μεσαία και ενισχυμένη γραμμή των "κυανέρυθρων" οι Κουμορτζί, Καστελιόνε, Νικολάου και Γουνδουλάκης με τους Ριέρα και Μπάλαμπαν προωθημένους.

Ξεκίνημα με μύνημα εξέδρας... και Σισέ

Ακριβώς με την σέντρα στο ΟΑΚΑ, την παράσταση "έκλεψαν" οι οπαδοί του Παναθηναϊκού και κυρίως οι οργανωμένοι που έστειλαν τα μηνύματά τους τόσο στους παίκτες όσο και στα ΜΜΕ. Αρχικά φώναξαν το σύνθημα " Πρωτάθλητή σε θέλουμε Παναθηναϊκέ..." και εν συνεχεία εξέφρασαν με σύνθημα φωνάζοντας το όνομα του Τεν Κάτε την συμπαράστασή τους στον Ολλανδό ενώ σήκωσαν και πανό που καταφερόταν κατά των δημοσιογράφων.

Μετά από μια φάση μ' ένα μακρινό σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή στο 6', οι "πράσινοι" βρήκαν γρήγορα τον δρόμο προς τα δίχτυα εκμεταλλευόμενοι το πάθος που έδειξαν από το ξεκίνημα να "καθαρίσουν" από νωρίς το ματς. Και αυτό έγινε στο 9' με μια φάση που στιγμάτησε το ματς. Ο Σισέ δέχθηκε με κάθετη μπαλιά βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή με αντίπαλο τον Όμο, και την ώρα που ο Γάλλος φορ έκανε το σουτ ο αμυντικός του Πανιωνίου σταματάει την μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα ο Παπασταμάτης να δείξει τη βούλα του πέναλτι και να αποβάλει τον αμυντικό των "κυανέρυθρων".

Ο Σισέ από τα 11 βήματα νίκησε τον Μπέλιτς και άνοιξε μ' έσα σε έξαλλα πανηγύρια το 1-0. Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν και ενώ ο Λάτκα ακόμα έκανε "ζέσταμα" για να μπει άμεσα, ο Νίνης με νέα κάθετη μπαλιά έδωσε στον Σισέ που πρόλαβε την έξοδο του Σλοβάκο πορτιέρο και με πλασέ "έγραψε" το 2-0 μέσα σε αποθέωση για τον Γάλλο σταρ από 30.000 οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Ευκαιρίες ο Πανιώνιος... "ζεστός" όμως ο Τζόρβας

Ενα σουτ του Σισέ, ένα του Νίνη και ένα του Καραγκούνη δεν είχαν μέσα σε διάστημα 8 λεπτών δεν είχαν τύχη γεγονός που ανάγκασε τον Χενκ Τεν Κάτε να σηκωθεί και να ζητήσει από τους παίκτες του να παίζουν κυρίως με κάθετες πάσες προς τον Τζιμπρίλ Σισέ.

Την ίδια ώρα ο Εμίλιο Φερέρα έδινε οδηγίες στους παίκτες του να ανεβάσουν στροφές και να πιέσουν λίγο τον αντίπαλό τους. Και αυτό έγινε μετά το ημίωρο, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την ταχύτητα που κατέβασαν οι "πράσινοι".

Αρχικά, στο 30' ο Μπάλαμπαν πέρασε τον Δάρλα και πριν σουτάρει από διαγώνια με τάκλιν πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Σιμάο. Δύο λεπτά αργότερα, (32') ο Κροάτης επιθετικός του Πανιωνίου με εξαιρετική ασίστ έβγαλε τετ α τετ τον Κουμορτζί αλλά το πλασέ του σταμάτησε ο Τζόρβας κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας.

Φινάλε με δοκάρι... για "κυανέρυθρους"

Οι δύο ομάδες στα τελευταία πέντε λεπτά είχαν από μια εκτέλεση φάουλ με τον Νίνη στο 40' να σημαδεύει έξω από την περιοχή το "τείχος" των φιλοξενούμενων σε αντίθεση με τον Μπάλαμπαν που από αρκετά μακριά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα (φάνηκε να ακουμπάει λίγο την μπάλα) και να στέκεται τυχερός στην καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Εσωτερική αλλαγή ο ΠΑΟ... γκολ ο Πανιώνιος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολλανδό τεχνικό να έχει κάνει μια αλλαγή στον καταρτισμό της ενδεκάδας με τον Καραγκούνη να παίζει πίσω από τον Σισέ και τον Νίνη να πηγαίνει στο αριστερό άκρο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς όταν απείλησαν με τον Σαλπιγγίδη να χάνει από κοντά με κεφαλιά την ευκαιρία να σκοράρει στο 51'. Οτι δεν μπόρεσε ο διεθνής επιθετικός των "πράσινων" το πέτυχε ο Ριέρα για την ομάδα του.

Ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και την εκπληκτική πάσα από το φάουλ στο κέντρου του Τζαβέλλα και με δυνατό σουτ μείωσε για τους "κυανέρυθρους" δίνοντας νέο χρώμα στο ματς και με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν στον πάγκο τους.

Το γκολ αυτό προκάλεσε τα "σφυρίγματα" μερίδας οπαδών προκειμένου να αφυπνήσουν τους παίκτες του Τεν Κάτε που δεν είχαν μπει το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο μέρος.

Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά το 2-1, ο Λάτκα μετά από στημένη φάση έπιασε την κεφαλιά νικώντας στον αέρα τον Σιμάο και λίγο έλειψε να νικήσει τον Τζόρβα με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με μια ακόμα χαμένη ευκαιρία από τον Σαλπιγγίδη, όταν δέχθηκε την μπάλα σε θέση βολής αλλά υπό την πίεση του Λάτκα σούταρε με δύναμη πάνω από την εστία του Μπέλιτς.

Ντεμπούτο Γιούρκα... έξω και ο Νίνης

Ο Χενκ Τεν Κάτε ένα 15λεπτο από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποίησε με διαφορά 3 λεπτών δύο αλλαγές. Αρχικά απέσυρε τον Κατσουράνη και έβαλε στο 60' τον Γιούρκα Σεϊταρίδη στο ντεμπούτο του (με χειροκρότημα των οπαδών). Με την κίνηση αυτή ο Γκάμπριελ πέρασε ως αμυντικό χαφ στο πλάι του Σιμάο.

Τρία λεπτά μετά ο Ρουκάβινα αντικατέστησε τον Νίνη στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής για το "τριφύλλι" με τους φίλους της ομάδας να χειροκροτούν τον Ελληνα παίκτη στην αποχώρησή του.

Στο ματς και ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως να κρατούν την μπάλα περισσότερο στην κατοχή τους, έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία από στημένη φάση. Στο 76' μετά από "κομπίνα σε φάουλ με πάσα Καραγκούνη σε Γκάμπριελ το σουτ του Βραζιλιάνου μέσου πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπέλιτς.

Μέσα και ο "ξανθός" Εστογιανόφ...

Ο Ριέρα βλέποντας πως η ομάδα του δεν πιέζετε και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας ήθελε να δώσει περισσότερο ώθηση στην επίθεσή του και έτσι απέσυρε τον Γουνδουλάκη και "έριξε" στο ματς τον Εστογιανόφ.

Οι "κυανέρυθροι" συνέχισαν να πιέζουν προκαλώντας σφυρίγματα από την εξέδρα, ενώ οι γηπεδούχοι όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο έδειχνε πως θέλει να κρατήσουν το υπέρ τους 2-1. Μάλιστα, στο 84' σε μια αντεπίθεση ο Σισέ νικήθηκε με πλασέ από τον Μπέλιτς, ενώ τρία λεπτά μετά (87') ο Γάλλος επιθετικός περιμένοντας στηρίγματα σε νέα ξαφνική αντεπίθεση βρήκε τον Γκάμπριελ αλλά με δευτερόλεπτα καθυστέρηση με τον Βραζιλιάνο άσο να βγαίνει οφ σαιντ.

Συνέντευξη Τύπου
Πριν από την συνέντευξη Τύπου, ο πρόεδρος του ΠΣΑΤ, Παύλος Γερακάρης, έκανε παρέμβαση για τις δηλώσεις Τεν Κάτε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά και για ένα πανό που υπήρχε στο ΟΑΚΑ, εναντίον των δημοσιογράφων, ρωτώντας: " Είμαι εδώ ως πρόεδρος της Ένωσης των Αθλητικών Συντακτών να συγχαρώ για τη νίκη τον κ. Τεν Κάτε και τον Παναθηναϊκό. Η παρουσία μου εδώ οφείλεται στο ότι υπάρχουν δημοσιεύματα στα οποία φαίνεται να μιλάει με απαξιωτικούς τρόπους κατά των δημοσιογράφων και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχει και ένα απειλητικό πανό στην εξέδρα. Όλα αυτά διαταράσσουν τη σχέση μας. Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις από τον Τεν Κάτε για να μην υπάρχουν σκιές στη σχέση μας.

Χενκ Τεν Κάτε (Παναθηναϊκός): " Πρώτα από όλα κατανοώ τη παρουσία σας και την ερώτηση σας. Είμαι πολύ χαρούμενος με την έκφραση ότι η σχέση της ομάδας με τους δημοσιογράφους θα πρέπει να βασίζεται στον αμοιβαίο σεβασμό. Όντως σέβομαι τη πλειοψηφία των δημοσιογράφων, απλά δεν σέβομαι όσους με κυνηγούν και μου επιτίθενται χωρίς λόγο. Επιπλέον δεν συνηθίζω να αντιδράω σε πράγματα που φέρεται να έχω πει στην Παιανία. Σαν δημοσιογράφος γνωρίζετε ότι κάποιες ειδήσεις κατασκευάζονται και αν όσοι τα έγραψαν αυτά έχουν τη δυνατότητα να αναφερθούν σε πηγές που να επιβεβαιώνουν αυτά είμαι πρόθυμος να απολογηθώ ενώπιον όλων.

Ελπίζω να κατανοείται ότι όταν δουλεύεις σε μια ομάδα είναι σαν μια οικογένεια. Όταν λες κάτι με την οικογένεια σου αυτό δεν δημοσιοποιείται και αυτός είναι ένας κανόνας που έχω στη ζωή μου. Μιλάμε στο οικογενειακό τραπέζι και ότι λέμε μένει εκεί. Όσοι συμμετέχουν ξέρουν πολλά αλλά το τραπέζι δεν μιλάει. Κατανοώ την ερώτηση σας και αναγνωρίζω ότι οφείλετε ως εκπρόσωπος των δημοσιογράφων να βρίσκεστε εδώ και να την κάνετε. Επιπλέον θα πρέπει να ξέρετε ότι κάποια πράγματα παρερμηνεύονται.

Δεν μίλησα για τους δημοσιογράφους εν γένει αλλά για μερικούς από εσάς. Και όποιος θεωρεί ότι προσβλήθηκε από αυτή τη διατύπωση ας είναι. Δεν εννοούσα όλους. Στους 16 μήνες είχα την εμπειρία της γνωριμίας καλών δημοσιογράφων αλλά όσο υπάρχουν καλοί υπάρχουν και κακοί και δυστυχώς είχα την ευκαιρία να τους γνωρίσω

Εν συνεχεία και πάλι ο κ. Γερακάρης τόνισε: " Κατηγορείται ένας κλάδος χιλίων και πλέον δημοσιογράφων. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κακοί δημοσιογράφοι όπως και κακοί προπονητές αλλά ακόμα και με τη λέξη μερικοί δεν είναι αρκετό. Είμαι όμως ικανοποιημένος από την απάντηση σας" για να δεχθεί την απάντηση του Ολλανδού: " Εύχομαι και εγώ τις επόμενες φορές να υπάρχουν συγκεκριμένες πηγές"

- Αγωνιστικά να μιλήσουμε για δεύτερη Κυριακή, μετά από μια νίκη, δεν γίνεται λόγος για την επιτυχία της ομάδας. Ενα σχόλιο...

"Δεν θεωρώ ότι είναι ο ίδιος ο Παναθηναϊκός που φταίει για αυτό. Δεν φτιάχνουμε εμείς τα νέα. Θα ήμουν ευχαριστημένος να απαντάω μόνο για ποδόσφαιρο. Και ελπίζω από εδώ και πέρα να μιλάμε για αυτό.

Είχαμε ένα καλό 20 λεπτό με αρκετές ευκαιρίες και δύο όμορφα γκολ. Ακόμα και το πέναλτι προήρθε από ωραία επίθεση. Και μετά εμφανίστηκε το μυστήριο του ποδοσφαίρου. Όταν αντιμετωπίζεις μια ομάδα με δέκα παίκτες και ένα μέρος της δικής σου ομάδας πιστεύει ότι πρέπει να δουλέψουμε λιγότερο το πράγμα αντιστρέφει. Γιατί αυτοί που αγωνίζονται με δέκα δίνουν το κάτι παραπάνω και δεν υπάρχει πλέον αριθμητικό μειονέκτημα. Και με εξαίρεση το διάστημα των πρώτων είκοσι λεπτών δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών μου.

Και φυσικά εγώ είμαι υπεύθυνος και είμαι έτοιμος να δεχτώ την κριτική γιατί η εικόνα δεν ήταν καλή. Χάσαμε κάθε αίσθηση της τακτικής και ο καθένας έκανε το δικό του με συνέπεια να μην παίζουμε σαν ομάδα και αυτό φυσικά μας δυσαρέστησε.

Εκφράζω τη λύπη μου για τους οπαδούς της ομάδας μας γιατί γνωρίζω καλά ότι το ποδόσφαιρο παίζεται για αυτούς και δεν τους προσφέραμε τίποτα εκτός τους τρεις πόντους, οι οποίοι είναι σημαντικοί αλλά δεν είναι αρκετοί. Οπότε θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον κόσμο και ίσως τώρα να είναι μια κατάλληλη στιγμή για να μαζευτεί η ομάδα στην Παιανία να συζητήσουμε με τους παίκτες και να συγκεντρωθούμε στον αγώνα του Γκράτς γιατί αν πάρουμε τη νίκη θα είμαστε κοντά στη πρόκριση. Έβγαλα τον Κατσουράνη γιατί είχε κίτρινη κάρτα και με δεδομένο το 2-0 ήμουν σίγουρος ότι θα κερδίζαμε.

Με το ίδιο σκεπτικό έπραξα και στον Νίνη, ο οποίος έχει παίξει αρκετά το τελευταίο διάστημα με συνέπεια να χάνεται η φρεσκάδα του. Οπότε η αλλαγή έγινε για να τον έχω φρέσκο. Στο μέλλον αυτό θα συμβεί και με άλλους παίκτες γιατί έχουμε ένα πλούσιο ρόστερ με τη ποιότητα να μην διαφέρει. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια ματς χρειάζεσαι έναν παίκτη και σε κάποια έναν άλλο. Ωστόσο η ραχοκοκαλιά της δεν θα αλλάξει.

Για τη πρώτη εμφάνιση του Σεϊταρίδη, είστε ικανοποιημένος και γιατί δεν έπαιξε ο Λέτο θεωρείται ότι ίσως είναι ντεφορμέ... " Για τον Σεϊταρίδη είμαι χαρούμενος που είναι πλέον σε θέση να παίζει, του λείπει η τριβή σε αγώνες και θα προσπαθήσουμε να το καλύψουμε με τις συμμετοχές του όσο το δυνατόν περισσότερο.

Όσο για τον Λέτο έπαιξε ένα ολόκληρο ματς την Τετάρτη και έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι την Πέμπτη και ένα την επόμενη Κυριακή. Σας είχα πει ότι έχουμε επτά αγώνες σε εικοσιδύο μέρες και οι διεθνείς εννιά ματς σε 30 μέρες οπότε για να είναι όλοι ετοιμοπόλεμοι πρέπει να προφυλάσσουμε τους παίκτες μας. Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου

."

Εμίλιο Φερέρα (Πανιώνιος): " Είμαστε πολύ απογοητευμένοι σήμερα λόγω της ήττας. Μπορούσαμε να πάρουμε ένα βαθμό. Η ομάδα προσπάθησε πολύ και είχε καλά σημεία. Καλή κατοχή και ατομική προσπάθεια.

Προσπαθούμε κάθε εβδομάδα να κάνουμε μια συμπαγή ομάδα. Και τώρα έχουμε την υποχρέωση να πάμε στην Ξάνθη με ίδια οργάνωση και σοβαρότητα για ένα καλό αποτέλεσμα. Οσο για σήμερα είναι λογικό να είμαστε απογοητευμένοι αφού μετά από 3 νίκες μείναμε πίσω από την ήττα αυτή. Ευχομαι ότι καλύτερο για ματς Παναθηναϊκού την Πέμπτη και μακάρι να προκριθεί είναι σημαντικό για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

"

Εισιτήρια: 18.066 - Εισπράξεις: 214569

Όλα τα λεφτά...
Την στήριξη των οπαδών στον Τεν Κάτε, τις σωτήριες επεμβάσεις του Τζόρβα μετά το 2-0 αλλά και το πάθος των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το τσουχτερό κρύο στο ΟΑΚΑ και μερικά λάθη (κυρίως στιγμές αδράνειας) της άμυνας του Παναθηναϊκού.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Δημήτρη Χονδρογιάννη
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Εμίλιο Φερέρα: Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο, Τζαβέλλας, Κουμορτζί, Κοντοές, Καστελιόνε, Ριέρα, Νικολάου, Γουνδουλάκης, Μπάλαμπαν.
Η 11άδα των γηπεδούχων Παναθηναϊκός
Χενκ τεν Κάτε: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπιέρσμιρ, Γκάμπριελ, Δάρλας, Σιμάο, Κατσουράνης Καραγκούνης, Νίνης, Σισέ, Σαλπιγγίδης.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Σπύρος Λούης
Διαιτητής: Κ.Παπασταμάτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δ.Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δ.Γκάγκας (Λάρισας)

1' Έναρξη αγώνα
6' Σουτ Παναθηναϊκός Νίνης
Μακρινό σουτ του Νίνη, με την μπάλα να περνάει άουτ.
7' Πέναλτι Παναθηναϊκός
Ο Σισέ μέσα στην μεγάλη περιοχή με αντίπαλο τον Όμο, ο Γάλλος κάνει το σουτ και ο αμυντικός του Πανιωνίου σταματάει την μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα ο Παπασταμάτης να δείξει τη βούλα του πέναλτι.
7' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Όμο
Απευθείας κόκκινη.
9' Γκολ Παναθηναϊκός Σισέ
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.
11' Γκολ Παναθηναϊκός Σισέ
Κάθετη πάσα του Νίνη, ο Σισέ βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπέλιτς και με υπέροχο πλασέ, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
13' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Λάτκα στη θέση του Καστελιόνε.
13' Κόρνερ Παναθηναϊκός
20' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Κατσουράνης
22' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Σουτ του Σισέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλιτς.
30' Κόρνερ Πανιώνιος
32' Ευκαιρία Πανιώνιος Κουμορτζί
Καταπληκτική ενέργεια του Κουμορτζί, βγήκε τετ α τετ με τον Τζόρβα, έκανε και το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας των "πρασίνων" κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.
36' Κόρνερ Πανιώνιος
36' Σουτ Πανιώνιος Ριέρα
Σουτ του Ριέρα, αλλά ο Τζόρβας σε ετοιμότητα κατάφερε να αποκρούσει.
40' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Σουτ του Καραγκούνη, μπλόκαρε ο Μπέλιτς.
42' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Δάρλας
42' Δοκάρι Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Καταπληκτική, μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν, η μπάλα έφυγε με μεγάλη ταχύτητα και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζόρβα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Κόρνερ Παναθηναϊκός
51' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Κεφαλιά του Σαλπιγγίδη με την μπάλα να περνάει άουτ.
53' Γκολ Πανιώνιος Ριέρα
Εκτέλεση φάουλ από τον Φανούρη Γουνδουλάκη, ο Ριέρα μέσα στην μεγάλη περιοχή χωρίς να καθυστερήσει κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
56' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
58' Κεφαλιά Πανιώνιος Λάτκα
Κόρνερ του Τζαβέλλα, κεφαλία του Λάτκα, με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζόρβα.
59' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Σουτ του Σαλπιγγίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
60' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σεϊταρίδης στη θέση του Κατσουράνη.
63' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Νίνη.
66' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σιμάο
73' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Σουτ του Σισέ, μπλοκάρει εύκολα ο Μπέλιτς.
76' Σουτ Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Σουτ του Γκάμπριελ, με την μπάλα να περνάει άουτ.
77' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Εστογιανόφ στη θέση του Γουνδουλάκη.
78' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζαβέλλας
83' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Μπιέρσμιρ
84' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Σουτ του Σισέ, αλλά και αυτή τη φορά ο Μπέλιτς μπλοκάρει την μπάλα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά