Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-1

παναθηναικος ομαδικη

Με δύο γκολ του Μάντζιου ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ (3-1) και το σοκ από το γκολ του Γεωργιάδη στο 92'

Οι «πράσινοι» με δύο γκολ του Μάντζιου και ένα του Ιβανσιτς έκαμψε μετά από 120 λεπτά αγώνα την αντίσταση του «ψυχωμένου» αντιπάλου του, που παρόλο που αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 79’, ισοφάρισε το σκορ της Τούμπας, στην εκπνοή του ματς με τον Γεωργιάδη αλλά δεν άντεξε.
Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ένταση, πάθος, συγκινήσεις, σασπένς, δραματική εξέλιξη, παράταση, τέσσερα γκολ, δοκάρι (Μελίσσης), αποβολή (Χαραλάμπους), ωραία ατμόσφαιρα και άλλα, οι 30.000 και πλέον οπαδοί του Παναθηναϊκού είδαν την ομάδα τους να προσπαθεί και να παίρνει τελικά την πρόκριση, συνεχίζοντας ταυτόχρονα το σερί των καλών εμφανίσεων από το πρωτάθλημα, για όσο διάστημα τουλάχιστον είχε δυνάμεις.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον (51’ Λεοντίου), Μόρις, Γκούμας (71’ λ. τρ. Μπίσκαν), Μπόβιο, Τζιόλης, Ιβανσιτς, Νίνης (65’ Παπαδόπουλος), Μάντζιος, Σαλπιγγίδης.

ΠΑΟΚ (Γ. Παράσχος): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Μελίσσης, Μέγκαχεντ (70’ Τόργκελε), Κωνσταντινίδης, Ηλιάδης, Ζαγοράκης (81’ Μπαλάφας), Μουμίν (46’ Γεωργιάδης), Μίετσελ, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Κασναφέρης Γ. (Αθηνών)

Βοηθοί: Ιωσηφόγλου Ν. (Αθηνών)-Ακρίβος Χ. (Αθηνών)

Τέταρτος: Φινoκαλιώτης Κ. (Αθηνών)

Κίτρινες: Βύντρα, Τζιόλης / Χαραλάμπους (2), Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουαν

Κόκκινες: Χαραλάμπους
td> Με μια ματιά
Με δύο νέα πρόσωπα παρέταξε τελικά ο Βίκτορ Μουνιόθ την ενδεκάδα σε σχέση με τα ματς σε Ξάνθη και ΟΑΚΑ (με Πανιώνιο). Οι Αντρέας Ιβανσιτς και Ρικάρντο Μπόβιο πήραν την θέση των Σεμπαστιάν Ρομέρο και Σωτήρη Λεοντίου. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός που είχε κάποιες μικροενοχλήσεις κρίθηκε σκόπιμο να πάρει κάποιες ανάσες, όπως και ο αριστεροπόδαρος Ελληνας με τον Βραζιλιάνο να επανέρχεται στο αρχικό σχήμα μετά το πρώτο ματς με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην Τούμπα.

Από την άλλη και ο Γιώργος Παράσχος αναθεώρησε τις απόψεις του σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο Παγκρήτιο. Ετσι το 3-5-2 κόντρα στον Εργοτέλη μετατράπηκε με 4-5-1 με μοναδικό προωθημένο τον Μάρτιν Μίετσελ και αρκετά «γεμάτο» το κέντρο προκειμένου να διατηρήσει μακριά τους «πράσινους» από την περιοχή του Φερνάντεζ.

Με μια καλή φάση για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε το πρώτο «αναγνωριστικό» δεκάλεπτο του ματς. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διαπιστώσουν εντός αγωνιστικού χώρου τις προθέσεις του αντιπάλου και παρά την εδαφική υπεροχή των «πράσινων» η μοναδική καλή στιγμή ήρθε στο 10’ όταν μετά από ένα φάουλ από τα πλάγια που εκτέλεσε ο Νίνης, ο Τζιόλης αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά η οποία όμως πέρασε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό (11’) ο Σαλπιγγίδης στην πρώτη του επιθετική ενέργεια έδειξε πλεονέκτης όταν σε κόντρα με τους γηπεδούχους να έχουν την αριθμητική υπεροχή (3 εναντίον 2) προτίμησε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αντί να δώσει πάσα σε έναν εκ των Μάντζιο (δεξιά) και Ιβανσιτς (αριστερά) με την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων πίεζαν ολοένα τους παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά», προκαλώντας ταυτόχρονα τα παράπονα του κ. Παράσχου που ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του «ανέβουν» ενώ μετά την κίτρινη που δέχθηκε στο 19’ ο Χαραλάμπους έφερε τον Κωνσταντινίδη πίσω στην άμυνα και μετέφερε τον Κύπριο πιο μπροστά.

Ο παίκτης που σκόραρε στην Τούμπα, ο Βαγγέλης Μάντζιος έχασε και την πρώτη «κλασική» ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, όταν στο 21’ ο Νίνης πραγματοποίησε την σέντρα από τα δεξιά, αφού πέρασε τον Κωνσταντινίδη και ο επιθετικός των «πράσινων» στην κίνηση σούταρε μόλις άουτ, ξεσηκώνοντας ακόμα την εξέδρα που από το πρώτο λεπτό δεν είχε σταματήσει να ενισχύσει τους παίκτες του Βίκτορ Μουνιόθ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, ήταν πέντε λεπτά αργότερα. Στο 26’ ο Μελίσσης έκανε την σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας αμαρκάριστο στο άλλο άκρο τον Χαραλάμπους, ο οποίος αφού κοντρόλαρε την μπάλα σούταρε στην «κλειστή γωνία» του Γκαλίνοβιτς που απομάκρυνε με γροθιές.

Ένα δίλεπτο «φωτιά» δεν «καρποφόρησε» για τον Παναθηναϊκό, λίγα λεπτά μετά την συμπλήρωση του ημίωρου στο ματς. Συγκεκριμένα στο 32’, ο Ιβανσιτς που ήταν ο αποδέκτης των περισσότερων επιθετικών πρωτοβουλιών στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο, έκανε την σέντρα και ο Χαραλάμπους με αυτοθυσία και προβολή χτύπησε την μπάλα πάνω στον Μάντζιο (πέρασε άουτ) ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Ιβανσιτς να σταθεί άτυχος όταν το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ, παρά την προσπάθεια του Σαλπιγγίδη να την στείλει με προβολή στα δίχτυα του Φερνάντεζ, προκαλώντας και πάλι ένα μεγάλο «αχ» στην εξέδρα των «πράσινων».

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίζονταν είτε με οργανωμένες επιθετικές ενέργειες (κυρίως από τα αριστερά λόγω της δυσκολίας στο μαρκάρισμα του Μελίσση) είτε με στημένες που όμως δεν είχαν την τύχη να έχουν ουσία στο τελείωμά τους. Η σειρά του Γιάννη Γκούμα ήταν στο 36’ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση όταν με κεφαλιά (σε κόρνερ του Νίνη) δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πορτογάλο γκολκίπερ που είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Τελικά, αυτό που επιδίωξαν από τα πρώτα λεπτά οι «πράσινοι» ήρθε από τα πόδια ενός παίκτη που είχε σκοράρει όταν ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ηττηθεί με 2-1 στην επίσκεψή του στο πρωτάθλημα. Ο Αντρέας Ιβανσιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ντανιέλ Φερνάντεζ και έβαλε «φωτιά» στην εξέδρα των οπαδών του Παναθηναϊκού, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δεύτερο σουτ του ΠΑΟΚ στον αγώνα, με τον Ζαγοράκη «δράστη» αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Γκαλίνοβιτς πάλι να απομακρύνει σε κόρνερ, αφού η «τροχιά» της μπάλας είχε περίεργη πορεία. Το τελικό σφύριγμα του κ. Κασναφέρη για τα πρώτα 45λεπτά βρήκε τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ πρόκρισης αλλά και με το «ζεστό» χειροκρότημα της εξέδρας για την προσπάθειά τους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον κ. Μουνιόθ να μην αλλάζει κάτι στις αρχικές του επιλογές, αφήνοντας τις όποιες αλλαγές για την πορεία του αγώνα σε αντίθεση με τον κ. Παράσχο που απέσυρε τον Χουσεϊν Μουμίν βάζοντας στην θέση του τον έμπειρο και πρώην «πράσινο» Γιώργο Γεωργιάδη προκειμένου να βοηθήσει τον Μίετσελ (ο οποίος στο πρώτο μέρος ήταν απελπιστικά μόνος του).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να «μπαίνουν» πιο «ζεστοί» στον αγωνιστικό χώρο και γνωρίζοντας ότι η πρόκριση είναι σε άλλα… πόδια πλέον αναγκάστηκαν να παίξουν πιο επιθετικά από τα πρώτα λεπτά προσπαθώντας να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα.

Η απάντηση του Βίκτορ Μουνιόθ στις αλλαγές ήρθε με τον Ισπανό τεχνικό να κρίνει πως πρέπει να γίνει αλλαγή στα άκρα της άμυνας. Ετσι, ο Λεοντίου αντικατέστησε τον Νίλσον στο παιχνίδι με τον Βύντρα να «μετακομίζει» στα δεξιά και τον Ελληνα μέσο να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της άμυνας (προφανώς για να μαρκάρει τον γρήγορο Γεωργιάδη).

Στο 57’ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή και «διπλή» στιγμή στην επανάληψη όταν μετά από σέντρα του Νίνη από δεξιά, ο Μάντζιος έκανε την κεφαλιά και ο Φερνάντεζ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ιβανσιτς και ο Μόρις ανενόχλητος μετά την λάθος έξοδο του Πορτογάλου γκολκίπερ αιφνιδιάστηκε και έκανε μια κεφαλιά μόνος του χωρίς να σημαδεύσει σωστά.

Σε μια φάση «καρμπόν» έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί και μετά από μια οργανωμένη επίθεση κατάφεραν να φθάσουν στην επίτευξη ενός ακόμα γκολ. Ηταν το 63’ όταν μετά την σέντρα του Νίνη ο Μάντζιος ανενόχλητος «κάρφωσε» την μπάλα στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Φερνάντεζ, ξεσηκώνοντας τους 30.000 και πλέον οπαδούς του «τριφυλλιού» με το 2-0.

Ο Ισπανός τεχνικός των «πράσινων» στο επόμενο λεπτό «έριξε» στο ματς τον Παπαδόπουλο, δίνοντας ανάσες στον εκπληκτικό και πάλι «πιτσιρικά» Νίνη (που αποθεώθηκε) και ο διεθνής επιθετικός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, πρώτα απομάκρυνε δύσκολα την κεφαλιά του (μετά το κόρνερ του Ιβανσιτς) ενώ στην συνέχεια ο ίδιος σούταρε από κοντά άουτ.

Το παιχνίδι στην συνέχεια κυλούσε με την μπάλα να πηγαίνει γρήγορα πάνω-κάτω αφού οι γηπεδούχοι ήθελαν ένα γκολ που θα του «κλείδωνε» την πρόκριση ενώ από την άλλη πλευρά ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήθελε το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Ο Γιώργος Παράσχος σαν τελευταία του «χαρτιά» για κάτι καλύτερο έβαλε στο ματς τους Τόργκελε και Μπαλάφα ενώ από την άλλη ο Μπίσκαν πήρε την θέση του τραυματία Γκούμα. Ο Μακεδόνας τεχνικός στα σχέδιά του είδε δυσάρεστα τον Χαραλάμπους μετά από ένα μαρκάρισμα του στον Παπαδόπουλο να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη) από τον κ. Κασναφέρη, αφήνοντας στο 79’ τους συμπαίκτες του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Παρόλο την δυσμενή εξέλιξη αυτή οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ και το άγγιξαν στο 83’. Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μελίσσης από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι, δείχνοντας αν μη τι άλλο πως δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν τα τελευταία λεπτά να περάσουν χωρίς να «παλέψουν».

Ετσι, οι ποδοσφαιριστές του Παράσχου ανταμείφθηκαν για την επιμονή τους να πιέσουν στο τέλος παίζοντας ακόμα και με δέκα παίκτες. Ο Μπαλάφας στο 90’ έκανε την σέντρα ο Γκαλίνοβιτς που έδειχνε να ελέγχει την πορεία της φάνηκε να την μπλοκάρει αλλά με την κόντρα επάνω στον Γεωργιάδη του έφυγε και η «χρυσή» αλλαγή του Παράσχου μόνος του σε κενή εστία μείωσε σε 2-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Όπως συνηθίζει τα τελευταία παιχνίδια ο Παναθηναϊκός (να ξεκινάει δυνατά σε κάθε ημίχρονο) έτσι και στην παράταση ο Βαγγέλης Μάντζιος μετά από εκπληκτική ενέργεια στο 96’ (από την πάσα του Παπαδόπουλου) ξεπέρασε τους Αραμπατζή και Μπαρκαουάν και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φερνάντεζ βάζοντας «φωτιά» και πάλι στις εξέδρες δίνοντας ταυτόχρονα σκορ πρόκρισης και πάλι στην ομάδα του μετά το 3-1.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ με την «πλάτη στον τοίχο» και πάλι βγήκαν από τα καρέ τους και ένα λεπτό αργότερα (97’) ο Μίετσελ μετά την σέντρα του Κωνσταντινίδη με ένα «αεροπλανικό» σουτ λίγο έλειψε να σκοράρει, από το ύψος του πέναλτι στην μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Το δεύτερο ημίχρονο έδειχνε την κόπωση αποτυπωμένη σε κάθε ενέργεια των 22 ποδοσφαιριστών που δεν μπορούσαν να κάνουν μια οργανωμένη προσπάθεια και μια σωστή τελική επίθεση. Ο χρόνος κύλησε υπέρ των «πράσινων» τελικά που απλά προσπάθησαν και διατήρησαν το τελικό 3-1 με τον Μίετσελ στο 115 να χάνει την μοναδική καλή στιγμή του ΠΑΟΚ να πάρει την πρόκριση όταν από κοντά καθυστέρησε να πλασάρει (με τους Βύντρα και Μόρις να απομακρύνουν σωτήρια).

Στο 119’ ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» την πρόκριση αφού μόνος του σε τετ α τετ με τον Φερνάντεζ δεν μπόρεσε να τον περάσει με τον υψηλόσωμο γκολκίπερ που άπλωσε τα χέρια του και απομάκρυνε σωτήρια.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά όπου θα συναντήσουν την Ξάνθη σε διπλές αναμετρήσεις με φόντο την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.
td> Συνέντευξη Τύπου
Μουνιόθ: "Ήταν ένας κλασικός αγώνας Κυπέλλου,θέλαμε ν'ανατρέψουμε το εις βάρος μας αποτέλεσμα,πιστεύω οτι ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και έφθασε δίκαια στη νίκη. Δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες και πετύχαμε δυο γκολ, απο ένα σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ απείλησε, όπως το δοκάρι του Μελίσση και κατάφερε να φθάσει στο γκολ που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Απο την ώρα που ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες βελτιώθηκε, όπως και στην παράταση, όμως εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν εξίσου καλός και πέτυχε άλλο ένα γκολ. Ο ΠΑΟΚ απο ένα σημείο και μετά έπρεπε να επιτεθεί, έκανε κάποιες κινήσεις που δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως απο μια ολιγωρία κατάφεραν να σκοράρουν.

Είναι κρίμα που δεν πετύχαμε το 3-0 και τελικά ήρθε το 3-1, γι' αυτό και φαίνεται οτι κινδυνεύσαμε. Δεν θα μιλήσω για φαβορί γιατί πρέπει να φθάσουμε στον τελικό. Έχουμε άλλους δυο αγώνες όπου η Ξάνθη θα έχει κίνητρο και όρεξη.

Το ζητούμενο είναι να παίζουμε σε όλοκληρα 90λεπτα καλό ποδόσφαιρο, πρέπει να διατηρήσουμε την υψηλή ένταση για να το καταφέρουμε. Το Σάββατο, είναι ένας αγώνας πρωταθλήματος, τηρουμένης όμως της καταστάσεως μας θα πρέπει να παίξουμε όπως κάναμε στο Κύπελλο. Βέβαια και ο ΠΑΟΚ θα θέλει τη νίκη για να ικανοποιήσει τους οπαδούς του, θα είναι ένας αγώνας όπου οι δυο ομάδες θα κυνηγήσουν τη νίκη.

Δεν μπορώ να δώσω μια σαφή απάντηση. Θα ήθελα η ομάδα να προχωρήσει και στους τρεις στόχους. Ο Παναθηναϊκός λόγω της ομάδας που έχει και του κόσμου πρέπει να κυνηγήσει και τους τρεις στόχους. Αυτό το γεγονός σημαίνει οτι όλοι οι παίκτες πρέπει να είναι έτοιμοι.

Εγώ δεν έχω να μιλήσω για ποδοσφαιριστές και μεταγραφές οι δηλώσεις στην ισπανική εφημερίδα ήταν μια απάντηση σε μια ερώτηση και τίποτα περισσότερο. Ο Παναθηναϊκός πρέπει να σκέφτεται συνέχεια να ενισχύσει την ομάδα, το πρόβλημα είναι όταν έρχεται η ώρα να το πράψεις. Δεν ενισχύσαμε την ομάδα με ξένους παίκτες αλλά με Έλληνες.

Είναι άλλες συγκυρίες που δεν έγινε μεταγραφή ξένου, οπότε δεν θα ήθελα να πω κάτι παραπάνω".

Παράσχος: "Αισθάνομαι λίγο παράξενα για την ώρα που βρισκόμαστε εδώ. Και είμαστε αναγκασμένοι και να ξαναπαίξουμε το Σάββατο. Να βρούμε τρόπους να ξεκουραστούμε και θα δούμε. Κρίμα η προσπάθεια που έγινε. Στο πρώτο ημίχρονο παρ’ ότι είχα κάνει μία επιλογή περισσότερο μεσοαμυντικών παικτών, γιατί πίστευα ότι έτσι δύσκολα θα κινδυνεύαμε από τον Παναθηναϊκό, δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα, κάναμε πολύ μεγάλα λάθη και ίσως θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός να έχει προηγηθεί και νωρίτερα.

Στο δεύτερο ήμασταν κάπως καλύτεροι και ειδικότερα, όταν μείναμε με δίκαια παίκτες γίναμε άλλη ομάδα, αυτό είναι το παράξενο. Σε γενικές γραμμές, θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε δίκαια. Από κει και πέρα, εμείς πρέπει να προβληματιστούμε, έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας, αν θέλουμε να είμαστε ομάδα ανταγωνιστική, σύμφωνη με το μεγάλο όνομα του ΠΑΟΚ. Πρέπει να διορθώσουμε πολλά πράγματα.

Νομίζω οτι πρέπει να κρατήσω την αγωνιστικότητα παικτών, Ειδικά όταν μείναμε με δέκα παίκτες, ανταποκρίθηκαν πλήρως. Μετά το ματς μπορείς να πεις πολλά. Μπορεί να υπήρξε και χαλαρότητα από τον Παναθηναϊκό, μετά την αποβολή του Χαραλάμπους και να φανήκαμε εμείς περισσότερο. Πάντως στο γήπεδό μας, δεν θα παίξουμε τόσο σφικτά, όσο σε αυτό τον αγώνα.

Πιστεύω ότι ο Μέγκαχεντ είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής και μπορείς να πάρεις πράγματα αν του δείξεις εμπιστοσύνη. Η ομάδα αυτή τη στιγμή έχει δύο στόπερ και νομίζω ότι πρέπει να κερδίσουμε κάποιον παίκτη. Νομίζω ότι ο Μέγκαχεντ έχει τα απαραίτητα στοιχεία.

Πρέπει να διορθωθεί η κυκλοφορία της μπάλας. Δεν είναι δυνατόν να μην μπορούμε να αλλάξουμε πάσες όταν αντιμετωπίζουμε πίεση. Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό, γιατί αυτό γίνεται από την αρχή της σεζόν. Αυτή την στιγμή το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε στις έξι πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Αν κάνουμε κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή, θα έχουμε κάνει υπέρβαση".

Μάντζιος: "Είχα καλή απόδοση αλλά δεν το βλέπω έτσι, προσπαθήσαμε όλοι, απο έμας πήγε το ματς στην παράταση, δώσαμε ωστόσο τον καλύτερο εαυτό μας. Συνεχίζουμε παρότι υπάρχει κούραση.Έγινε θρίλερ η πρόκριση αλλά ευτυχώς τα καταφέραμε. Έχουμε ένα δύσκολο ματς για το πρωτάθλημα στην Τούμπα και ο αντίπαλος μας θα είναι αρκετά καλύτερος. Με βάση τις ομάδες που προκρίθηκαν είμαστε φαβορί αλλά πρέπει να το αποδείξουμε στον αγωνιστικό χώρο".

Βίκτορ: "Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την προσπάθεια των παικτών και την πρόκριση. Συγχαρητήρια σε όλους, τώρα περάσαμε στα ημιτελικά και θα έχουμε καλύτερη τύχη στο μέλλον".

Γιώργος Βαρδινογιάννης: "Μίλησαν οι παίκτες στο γήπεδο, τι να πω εγώ;".

Ίβανσιτς: "Η σημερινή νίκη είναι πολύ σημαντική. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο για 90 λεπτά, αλλά δεχτήκαμε το γκολ στο τέλος. Ευτυχώς ο Βαγγέλης πέτυχε το πολύ όμορφο γκολ στην παράταση που ήταν πολύ σημαντικό για μας. Είμαι πολύ χαρούμενος που σκόραρα μετά από καιρό. Το έψαχνα το γκολ και αυτό ήρθε από στημένη φάση."

Μελίσσης: "Το δοκάρι ήταν απλά μια φάση, χάσαμε κι άλλες ευκαιρίες και ειδικά από τη στιγμή που μείναμε με δέκα αναγκαστήκαμε να ανέβουμε και χάσαμε αρκετές ευκαιρίες."
td> Όλα τα λεφτά...
Η «αριστουργηματική» εκτέλεση φάουλ του «μετρ» Αντρέας Ιβανσιτς, που ήρθε την κατάλληλη ώρα (το προσπαθούσε πολύ καιρό να το βάλει από φάουλ). Ακόμα η συμπαράσταση περισσότερων από 30.000 οπαδών του «τριφυλλιού» που βοήθησαν με τον τρόπο τους, τους παίκτες του Μουνιόθ. Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε και το πανό πάνω από τους οργανωμένους που έγραφε: «Ωραίος, μάγκας και Παναθηναϊκός. Καλό ταξίδι Νίκο Κούρκουλε».
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μερικά αντι-εθνικά συνθήματα από τους «πράσινους» οπαδούς για τον ΠΑΟΚ και την «πρωτομηνία» που μας βρήκε στο «παγωμένο» ΟΑΚΑ, λόγω της παράτασης.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
2' Άουτ ΠΑΟΚ
Σέντρα του Αραμπατζή απο τα δεξιά, κεφαλιά του Χαραλάμπους, η μπάλα μακριά απο την εστία καταλήγει άουτ.
5' Οφσάιντ ΠΑΟΚ
Βαθιά μπαλιά του Ζαγοράκη για τον Κωνσταντινίδη, όμως ο παίκτης του ΠΑΟΚ καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ.
7' Σχόλιο
Το 0-0 παραμένει χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο μέχρι τώρα στο ΟΑΚΑ.
9' Φάουλ Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος κέρδισε φάουλ απο τον Μελίσση λίγο έξω απο την περιοχή και αριστερά, σαν κοντινό κόρνερ το σημείο.
10' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Τζιόλης
Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Τζιόλης έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.
11' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ο Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύθηκε λάθος στην μεσαία γραμμή και βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε σουτ έξω απο την περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
12' Σουτ Παναθηναϊκός Μπόβιο
Φάση διαρκειάς στα καρέ του ΠΑΟΚ. Ο Μάντζιος έκανε σέντρα απο τα δεξιά, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ απομάκρυναν αρχικά, ο Μπόβιο επιχείρησε μακρινό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερναντές.
18' Άουτ Παναθηναϊκός
Ο Ίβανσιτς βρήκε χώρο και έκανε σέντρα απο τ' αριστερά, ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε να κάνει το "ψαλιδάκι" όμως η μπάλα έφυγε πολύ μακριά...
19' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Χαραλάμπους
Για μαρκάρισμα στον Νίνη.
21' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Ο Νίνης απέφυγε τον Χαραλάμπους και έκανε σέντρα στην μεγάλη περιοχή, ο Μάντζιος έκανε σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία του ΠΑΟΚ.
25' Οφσάιντ Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος προσπάθησε να κινηθεί στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
26' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Χαραλάμπους
Ο Μελίσσης έκανε σέντρα απο τα δεξιά, η μπάλα πέρασε για τον Χαραλάμπους που έκανε σουτ, όμως ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε στην κλειστή του γωνία.
31' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Κωνσταντινίδης
Για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη.
32' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα του Ίβανσιτς απο τ' αριστερά, ο Χαραλάμπους άπλωσε το πόδι, η μπάλα χτύπησε στον Μάντζιο και πέρασε έξω απο την εστία του ΠΑΟΚ.
33' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Σέντρα του Μάντζιου απο τ' αριστερά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν ν' απομακρύνουν, ο Ίβανσιτς έκανε "πονηρό" σουτ απο τα πλάγια, ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε ν' απλώσει το πόδι του και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία του Φερναντές.
36' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Γκούμας
Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη απο τ' αριστερά, ο Γκούμας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
39' Φάουλ Παναθηναϊκός
Ο Μέγκαχεντ ανατρέπει τον Μάντζιο λίγο έξω απο την περιοχή και ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει φάουλ σε πολύ καλή θέση.
40' Γκολ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Ο Ίβανσιτς εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ,έστειλε την μπάλα χαμηλά στην γωνία του Φερνάντες που δεν μπόρεσε ν' απομακρύνει την μπάλα παρά την προσπάθεια που έκανε.
43' Σουτ ΠΑΟΚ Ζαγοράκης
Ο Ζαγοράκης επιχείρησε μακρινό σουτ, ο Γκαλίνοβιτς με τις άκρες των δαχτύλων παραχώρησε κόρνερ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 1'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γεωργιάδης στην θέση του Μουμίν.
47' Σουτ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Πάσα του Ίβανσιτς στον Μάντζιο προς τα δεξιά της περιοχής, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού πήρε την μπάλα και έκανε σουτ, όμως ο Φερνάντες έδιωξε με το ένα χέρι.
52' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Λεοντίου στην θέση του Νίλσον.
53' Σχόλιο
Αλλάζουν τ' άκρα του Παναθηναϊκού. Ο Βύντρα πάει πλέον δεξιά και ο Λεοντίου αριιστερά.
55' Άουτ ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή απο τ' αριστερά, η μπάλα απευθείας άουτ.
57' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Σέντρα του Νίνη απο τα δεξιά, ο Μάντζιος έκανε κεφαλιά, όμως ο Φερνάντες παραχώρησε κόρνερ, πέφτοντας εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.
57' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Μόρις
Ο Ίβανσιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φερνάντες έκανε άστοχη έξοδο, όμως η κεφαλιά του Μόρις πέρασε έξω απο την εστία του ΠΑΟΚ.
61' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Ο Μελίσσης προωθήθηκε απο τα δεξιά και έκανε σέντρα, όμως ο Τζιόλης έδιωξε σε κόρνερ μπροστά απο τον Ηλιάδη.
63' Γκολ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Ο Μπόβιο έδωσε πάσα στον Νίνη που έκανε σέντρα απο τα δεξιά και ο Μάντζιος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.
65' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Παπαδόπουλος στην θέση του Νίνη, που γνωρίζει την αποθέωση.
65' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Εκτέλεση κόρνερ του Ίβανσιτς απο τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος έκανε την κεφαλιά, ο Φερνάντες απομάκρυνε και ο Παπαδόπουλος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απο την εστία των φιλοξενούμενων.
67' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μίετσελ
Ο Αραμπατζής εκτέλεσε κόρνερ, ο Μίετσελ έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
70' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Τόργκελε στην θέση του Μέγκαχεντ.
71' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μπίσκαν στην θέση του Γκούμα που δεν μπορεί να συνεχίσει.
78' Σχόλιο
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βιάζονται για να φθάσουν στην επίτευξη ενός γκολ, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα...
79' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ Χαραλάμπους
Ο ΠΑΟΚ μένει με δέκα παίκτες, καθώς ο Χαραλάμπους αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Παπαδόπουλο.
81' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας στην θέση του Ζαγοράκη.
83' Δοκάρι ΠΑΟΚ Μελίσσης
Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε κόρνερ απο τα δεξιά, ο Μελίσσης έκανε ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
86' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Βύντρα
90' Γκολ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Σέντρα απο τ' αριστερά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Γεωργιάδης έκλεψε την μπάλα μέσα απο τα χέρια του Γκαλίνοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον ατον αγώνα!
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 4'
90' Λήξη αγώνα
Ο Γεωργιάδης έδωσε το φιλί της ζωής στον ΠΑΟΚ, καθώς το 90λεπτο ολκληρώθηκε και η αναμέτρηση πάει πλέον στην παράταση!
91' Έναρξη παράτασης
95' Γκολ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Πάσα του Παπαδόπουλου στον Μάντζιο, που απέφυγε με καταπληκτικό τρόπο δυο αμυντικούς και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
97' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μίετσελ
Σέντρα του Κωνσταντινίδη απο τ' αριστερά, ο Μίετσελ έκανε... ακροβατικό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Γκαλίνοβιτς.
105' Σχόλιο
Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
106' Σχόλιο
Έναρξη του β' ημιχρόνου της παρατάσης.
107' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Μακρινό σουτ του Τζιόλη,η μπάλα άουτ.
109' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Σέντρα του Γεωργιάδη απο τα δεξιά, ο Βύντρα πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ.
113' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Τζιόλης
118' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ο Παπαδόπουλος βγήκε Παπαδόπουλο να τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τον Φερνάντες που απομάκρυνε την μπάλα.
119' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Μπαρκαουάν