Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα: 3-1

Νίνης, πανηγυρικό, μαύρα

Μισή... πρόκριση στην υγειά του Σωτήρη Νίνη πήρε ο ΠΑΟ στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου hellas online, νικώντας με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα, που μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Κούσα

Εκτός ο Λέτο, μέσα ο Νίνης

Με τους Νίνη και Γκάμπριελ να είναι στο βασικό σχήμα σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, παρέταξε την ομάδα του στο πρώτο ημιτελικό, ο Νίκος Νιόπλιας. Ο 45χρονος τεχνικός ήθελε να έχει βασικούς παίκτες και στο ματς με την ομάδα της Ηπείρου για να "κλειδώσει" την πρόκριση από το πρώτο ματς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκος Αναστόπουλος προτίμησε πιο συντηριτικό σχήμα ενώ κράτησε αρκετούς βασικούς παίκτες στον πάγκο του αλλά και εκτός αποστολής (Ντάσιος, Σίσιτς, Ρόβας). Ετσι, ο "μουστάκιας" με σύστημα 4-3-2-1 ήθελε να κρατήσει μακριά από την εστία του Ζαφειρόπουλου τους γηπεδούχους έχοντας δυνατή μεσαία γραμμή ενώ στην επίθεση οι Κοντογουλίδης (κορυφή) και Ντιμπαλά, Αρας να αλλάζουν συχνά θέσεις.

Πέτυχε το γρήγορο γκολ με τον "πρώην"

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίεσαν τους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα, αναλαβάντοντας την εδαφική υπεροχή. Δείχνοντας ότι θέλουν ένα γκολ όσο το δυνατό πιο σύντομα , η πρώτη απειλή ήρθε στο 2', όταν ο Σισέ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ζαφειρόπουλο να διώξει σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά, αργότερα ο Νίνης με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο αλλά δεν τα κατάφερε αφού εύκολα μπλόκαρε την μπάλα.

Τελικά το γκολ ήρθε από τα πόδια ενός αντιπάλου. Στο 14' οι παίκτες του "τριφυλλιού" βγήκαν σε μια αντεπίθεση και ο Σαλπιγγίδης στην προσπάθεια να βγάλει με σέντρα σε θέση βολής τον Σισέ, είδε τον Κώτσιο με προβολή να διώχνει αλλά άθελά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ζαφειρόπουλου.

Απείλησε ο ΠΑΣ, έπεσε ο ΠΑΟ

Η αντίδραση των παικτών του Αναστόπουλου ήταν άμεση και αιφνιδιαστική μετά το γκολ των γηπεδούχων. Στο 15' ο Καζναφέρης σούταρε με δύναμη έξώ από την περιοχή εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι κανείς δεν τον μάρκαρε, και στην πορεία της μπάλας ο Κοντογουλίδης πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Τζόρβα, προς απογοήτευση των φιλοξενούμενων.

Ο ρυθμός στο ματς έπεσε με τους προπονητές στην σκακιέρα του ματς να κάνουν "πειράματα" και παρεμβολές. Ο Νίκος Νιόπλιας πρώτος έδινε οδηγίες για περισσσότερη πρωτοβουλία στον Νίνη και το παιχνίδι του στην μεσαία γραμμή, ενώ ο "αλενατόρε" ζήτησε και άλλαξαν θέσεις ο Αρας με τον Ντιμπαλά (αριστερά, δεξιά).

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε από τους παίκτες του "τριφυλλιού" όταν ο Σισέ στην κίνηση προσπάθησε να εκμεταλλευθεί μια σέντρα του Σαλπιγγίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε στο 25', μπλόκαρε εύκολα ο 36χρονος πορτιέρο του ΠΑΣ. Στο 33' ένα σουτ του Νίνη δεν βρήκε στόχο, αφού και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Διπλό δοκάρι ο Αράς, γκολ ο "el ninio"

Οι παίκτες του Αναστόπουλου από το 20ο λεπτό και μετά είχαν ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα και έτσι, κατάφεραν να απειλήσουν για δεύτερη φορά στο ματς την εστία του Τζόρβα. Ο Αρας στο 36' πέρασε τον Γκάμπριελ και από πλάγια πραγματοποίησε την σέντρα, όπου με περίεργη τροχιά βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία το κάθετο του "αιφνιδιασμένου" πορτιέρο του "τριφυλλιού", με την μπάλα τελικά να απομακρύνεται από τον Βύντρα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 1-0 να τους "χωρίζει", ο Κώτσιος σε μια λάθος αντίδραση δεν απομάκρυνε σωστά έξω από την περιοχή του, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Νίνη να "κλέψει" την μπάλα και να πλασάρει τον Ζαφειρόπουλο κάνοντας το 2-0 σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο. Ο σκόρερ του Παναθηναϊκού με κίνηση αφιέρωσε το γκολ στον κόσμο της ομάδας που χειροκροτούσε και ζητούσε το πρωτάθλημα και το Κύπελλο.

Αγωνίστηκε 15' λεπτά ο Μπουχάν

Ο Νίκος Αναστόπουλος ήταν ο μοναδικός που με την έναρξη του δεύτερου μέρους έκανε αλλαγή, με τον Μπουχάν να μπαίνει στην θέση Μιχαλόπουλου, προκειμένου να προσφέρει ποιότητα στην μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων.

Στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι με έναν "κεραυνό" του Σαλπιγγίδη στο 52' απείλησαν πρώτοι αλλά ο Ζαφειρόπουλος απομάκρυνε με γροθιές την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό, οι περίπου 7000 φίλοι του "τριφυλλιού" χειροκρότησαν τον Ζιλμπέρτο Σίλβα που μπήκε στο γήπεδο μετά από έναν τραυματισμό τέσσερα λεπτά νωρίτερα (που αρχικά φάνηκε να είναι σοβαρός).

Δέκα λεπτά στην επανάληψη και ο Νιόπλιας έριξε στο ματς τον Λέτο στην θέση του Καραγκούνη, ο οποίος πριν αποχωρήσει άθελά του σε εκτέλεση κόρνερ "γκρέμισε" από το "τείχος" τον άτυχο Μπουχάν που δέχθηκε την μπάλα στο κεφάλι και αποχώρησε ζαλισμένος, με τον Νίκο Αναστόπουλο να τον βγάζει εκτός με τον Τζανή να μπαίνει στην θέση του.

Σάλπι και Σισέ δεν έβρισκαν στόχο

Στο 65' ο Νίνης (λίγο πριν αποχωρήσει) βρήκε εκπληκτικά τον Σαλπιγγίδη, σε θέση βολής αλλά η προβολή του σταμάτησε στον πολύ καλό πορτιέρο του ΠΑΣ Γιάννινα, που γλύτωσε και πάλι την ομάδα του. Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια, μετά την είσοδο και του Κλέιτον (στην θέση του Νίνη) έγιναν ακόμα πιο δραστήριοι και αναζητούσαν ένα ακόμα γκολ.

Στο 73' μετά από σέντρα του Λέτο από αριστερά, ο Σισέ κάνει την προβολή από κοντά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γάλλος επιθετικός τα έβαλε ακόμα πιο πολύ με την τύχη του, όταν ο Κλέιτον έκανε την σέντρα μέσα από την περιοχή και η κεφαλιά του πρώτου σκόρερ των γηπεδούχων χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζαφειρόπουλου και εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τον Κώτσιο.

Δύο λεπτά αργότερα (78') και μετά από κομπίνα σε φάουλ του Παναθηναϊκού, ο Κατσουράνης άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Κλέιτον εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Ζαφειρόπουλου.

Το "κερασάκι" από Σισέ... και Κούσα

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν τελικά το ματς στο 85' με τον Τζιμπρίλ Σισέ. Ο Βύντρα κέρδισε πέναλτι από τον Κούσα στο 84', και ο Σισέ ανέλαβε να το εκτελέσει. Ο Γάλλος επιθετικός όπως και με τον Λεβαδειακό νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι αλλά στην επαναφορά την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα.

Ο Γάλλος άσος παρά το γεγονός ότι οι συμπαίκτες του έπεσαν πάνω του να πανηγυρίσουν, εκείνος έδειχνε αρκετά εκνευρισμένος. Τελικά στο σκορ αυτό (3-0) δεν έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με κεφαλιά του Κούσα σε αντεπίθεση για να κάνουν το 3-1 και να αναπτερώσουν τις λιγοστές ελπίδες τους για πρόκριση. Μάλιστα το παιχνίδι δεν... τέλειωσε εκεί, καθώς ο Τζιμπρίλ Σισέ έχασε άλλη μια ευκαιρία πριν το τελικό σφύριγμα με την μπάλα να καταλήγει μετά από δυνατό σουτ στο εξωτερικό μέρος των διχτύων του Ζαφειρόπουλου. Με την λήξη οι οπαδοί ζητούσαν το πρωτάθλημα και το Κύπελλο από τους γηπεδούχους.