Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός-Πιερικός 2-1

Κλέιτον, Λέτο

Με σκόρερ τον ξεχασμένο Κλέιτον ο ΠAO λύγισε με 2-1 στο 94' τον Πιερικό και πέρασε στους "8"

Εστω και την ύστατη ώρα ο Παναθηναϊκός έχοντας παίκτη-κλειδί στο ματς τον παραγκωνισμένο από την αρχή της χρονιάς Σίλβα Κλέιτον, πήρε το εισιτήριο για τους "8" της διοργάνωσης αποκλείοντας μια σπουδαία και μαχητική ομάδα όπως ο Πιερικός.
Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός φέρεται να πήρε την "σκυτάλη" από τον Σισέ και σκόραρε δύο φορές (κάτι που στα προηγούμενα ματς το έκανε ο Γάλλος) και οδήγησε την ομάδα του έστω στο 94' στην πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν εξαιρετική εικόνα και παίζοντας έξυπνα και με πάθος είχαν μειώσει στο 40' με την κεφαλιά του Κοντεών.

Νέα πρόσωπα, "νέος" ΠΑΟ

Ηταν αναμενόμενο ο τεχνικός των "πράσινων" να παρατάξει την ομάδα του με αρκετά νέα πρόσωπα σε ένα ματς κρίσιμο μεν, αλλά ιδανικό για να διαπιστώσει και σε τι κατάσταση είναι παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στα ματς πρωταθλήματος. Ο 44χρονος προπονητής επανέφερε στο βασικό σχήμα τους Γκαλίνοβιτς, Δάρλα Σαριέγκι, Χριστοδουλόπουλο και Πετρόπουλο, ενώ για πρώτη φορά θέση στην βασική ενδεκάδα πήραν οι πρώην "κομμένοι" Τζιόλης και Κλέιτον, με τον Βραζιλιάνο άσο σε αντίθεση με τον Ελληνα μέσο να αγωνίζεται για πρώτη φορά επισήμως.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-2-1 με μοναδικό προωθημένο τον Γκουγκούλια στην "γραμμή κρούσης" ενώ ενίσχυσε σημαντικά την μεσαία του γραμμή με τους Πέντα, Μακρή, Κοντεών, Μαρτίνεζ, Φρέντερικς σε διπλή ζώνη.

Ντεμπούτο με γκολ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους "πράσινους" να έχουν από τα πρώτα λεπτά τα ηνία του ματς και με το διαιτητικό τρίο να μην έχει "ζεσταθεί" καλά αφού στο 5' έκαναν μια λάθος υπόδειξη, όταν ο Κλέιτον με κάθετη πάσα βρήκε τον Λέτο, τον οποίο και υπέδειξαν λανθασμένα οφ-σάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κλέιτον δοκίμασε το πρώτο σουτ του αγώνα εκτός περιοχής του Πιερικού ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Η πίεση των γηπεδούχων δεν ήταν μεγάλη, ωστόσο, με την εδαφική υπεροχή να είναι καταλυτική, υπήρχαν φάσεις μπροστά στην εστία του Καρακούτση. Στο 15' ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων -σωστά τοποθετημένος- μπλόκαρε την κεφαλιά του Πετρόπουλου μετά το φάουλ του Λέτο.

Οι Κατερινιώτες είχαν το πρώτο σουτ του ματς στο 17', όταν ο Μαρτίνεζ από αρκετά μακριά θέλησε να αιφνιδιάσει τον Γκαλίνοβιτς, ο οποίος ωστόσο δεν είχε πρόβλημα. Στην εξέλιξη μάλιστα της φάσης (18'), οι "πράσινοι" βγήκαν μπροστά από αριστερά, ο Λέτο πάσαρε στον Κλέιτον που έστρωσε την μπάλα μπροστά του με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και αφού η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό που αποθεώθηκε από τους συμπαίκτες του.

Χαλάρωσε και το "πλήρωσε" με γκολ

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ έδειξαν να χαλαρώνουν και αυτό έδωσε "τροφή" στους αντιπάλους να ανέβουν σταδιακά στο χώρο. Στο 20' μάλιστα σε μια αντεπίθεση, ο Γκαλίνοβιτς πρόλαβε με έξοδο τον Γκουγκουλιά και έκανε και ντρίπλα για την οποία κέρδισε το χειροκρότημα της εξέδρας.

Παίζοντας ωστόσο διαφορετικά από το πρώτο 20λεπτο, οι παίκτες του Νιόπλια περίμεναν τους αντιπάλους τους που ανέλαβαν να γίνουν ακόμα πιο ενεργητικοί στο ματς. Ετσι στο 29', ο Μακρής βρέθηκε μετά από πάσα του Φρέντερικς σε θέση βολής, ωστόσο ο Κροάτης τερματοφύλακας με τα πόδια γλύτωσε την ομάδα του.

Στο 31' ο Λέτο εκτέλεσε το φάουλ από μακρυά και ο Σαριέγκι "πετάχτηκε" στην πλάτη των αντίπαλων αμυντικών. Η κεφαλία του, ωστόσο, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ, προς απογοήτευση του Βάσκου αμυντικού αλλά και των οπαδών της ομάδας.

Το παιχνίδι κυλούσε με τους γηπεδούχους μετά το δοκάρι να είναι και πάλι φλύαροι. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο την "πάτησαν" με τον ίδιο τρόπο πυο έχουν δεχτεί τα περισσότερα φετινά γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέντα στο 40' ο Κοντεών με κεφαλιά (ψιλοκρεμαστή) προς τα πίσω νίκησε τον Γκαλίνοβιτς -που δεν είχε σωστή θέση- και ισοφάρισε αναγκάζοντας τους περίπου 30 οπαδούς της ομάδας του να πανηγυρίζουν στην Θύρα 20. Ετσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Σισέ και Νίνης μέσα, δοκάρι ο Παστός

Ο Νίκος Νιόπλιας γνωρίζοντας πως το Κύπελλο είναι θεσμός εκπλήξεων και προκειμένου οι "πράσινοι" να μην πάθουν ότι και πέρσι με τον Πανσερραϊκό, "έριξε" με την έναρξη της επανάληψης τους Σισέ και Νίνη αντικαθιστώντας στο βασικό σχήμα τους Πετρόπουλο και Χριστοδουλόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο νέα πρόσωπα για τους γηπεδούχους αλλά με τον Πιερικό να φτάνει πρώτος μια "ανάσα" από το γκολ. Ηταν το 51' όταν ο Παστός με έξυπνο και δυνατό σουτ από πλάγια και μακριά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς που προσπάθησε να διώξει αλλά δεν μπορούσε. Ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων εκτός από τα αμυντικά του καθήκοντα έδειξε να διαθέτει και δυνατό σουτ.

Η φάση αυτή "θορύβησε" τους γηπεδούχους με τος οπαδούς να σφυρίζουνν για λίγο για το θέαμα των παικτών του Παναθηναϊκού. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νίνης έκανε την σέντρα και ο Σισέ έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έβαλε στο ματς και τον Καραγκούνη αντί του Τζιόλη που αποδοκιμάστηκε και πάλι από τους φίλους του "τριφυλλιού" και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Στο 63', μετά το φάουλ του Νίνη ο Σισέ στην προσπάθεια να κάνει την κεφαλιά υπέπεσε σε φάουλ.

Τα διαιτητικά λάθη... και η πίεση

Στο δίλεπτο 68'-69' το διαιτητικό τρίο υπέπεσε σε δύο απανωτά λάθη. Αρχικά με την υπόδειξη του πρώτου βοηθού ο Γκουγκουλιάς λανθασμένα (σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φακό) υποδείχθηκε οφ-σάιντ στην πλάτη του Σαριέγκι και ενώ έβγαινε σε τετ α τετ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Σισέ μετά από κάθετη του Κλέιτον έπεσε στο έδαφος μετά το κοντρόλ του από το μαρκάρισμα του Μαρτίνεζ που δεν βρήκε μπάλα στην προσπάθεια του να ανακόψει τον Γάλλο.

Ηταν φανερό πως οι παίκτες του Νιόπλια αναζητούσαν το γκολ της πρόκρισης και οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν να διατηρήσουν μακριά από την εστία του Καρακούτση τους γηπεδούχους. Η μεγάλη ευκαιρία των παικτών του Παναθηναϊκού ήρθε στο 79' όταν μετά από μια μεγάλη μπαλιά από το κέντρο του Καραγκούνη στον Σισέ, ο Γάλλος σταρ λανθασμένα πλάσαρε και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Ο χρόνος κυλούσε και ο Σούλης Παπαδόπουλος άρχισε να τον "ροκανίζει" όπως και οι παίκτες του περισσότερο. Ετσι έβαλε στο παιχνίδι τους Κωνσταντινίδη και Τσιτλακίδη την ώρα που οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή και να πιέζουν προκειμένου να σπάσουν την απροσπέλαστη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Είχε "φύλακα άγγελο" τον Κλέιτον

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να φτάσουν στο γκολ αλλά τα σουτ των Σισέ, Νίνη και Καραγκούνη δεν βρήκαν στόχο με τον Τάσο Καρακούτση όποτε χρειάστηκε να είναι αποτελεσματικός, όπως και η άμυνα του Πιερικού.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ οι γηπεδούχοι ήταν σχεδόν όλοι μπροστά, ο Ολγουιν παραλίγο να "παγώσει" το ΟΑΚΑ αλλά ο Γκαλίνοβιτς την ύστατη ώρα απομάκρυνε.

Οτι δεν μπορούσαν να κάνουν για 90 λεπτά οι παίκτες του Νιόπλια το πέτυχαν στο τέλος και το 94' όταν ο Βύντρα πραγματοποίησε την σέντρα, ο Παστός απομάκρυνε με το κεφάλι και ο Κλέιτον με σουτ νίκησε τον θετικό μέχρι εκείνη την ώρα Καρακούτση, "λυτρώνοντας" την ομάδα του στο φινάλε και οδηγώντας την στην νίκη με 2-1.

Διαιτητής: Γιάχος Α. (Χίου)
Βοηθοί διαιτητή: Αλεξέας Η. (Μεσσηνίας), Αργυρός Π. (Αθηνών)
Τέταρτος: Δασκαλόπουλος Γ. (Κορίνθου)
Κάρτες: Δάρλας (Παναθηναϊκός) / Χατζηζήσης, Μαρτίνεζ, Τσιτλακίδης (Πιερικός)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Γκαλίνοβιτς, Δάρλας, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπιάρσμιρ, Κατσουράνης, Τζιόλης (61' Καραγκούνης), Χριστοδουλόπουλος (46' Νίνης), Κλέιτον, Λέτο, Πετρόπουλος (46' Σισέ).

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος: Καρακούτσης, Χατζηζήσης (65' Κωνσταντινίδης), Γιαζιτζόγλου, Παστός, Τασίδης, Πέντα (78' Τσιτλακίδης), Μακρής, Μαρτίνεζ, Φρέντερικς, Κοντεών, Γκουγκούλιας (85' Όλγουιν).