Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Παναθηναϊκός-Ρόμα 3-2

Παναθηναϊκός

Επική ανατροπή από τον Παναθηναϊκό με γκολ του Σισέ στο φινάλε νίκησε 3-2 την Ρόμα. Οι χρυσές αλλαγές Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος ισοφάρισαν τα γκολ των Βούτσινιτς, Πιζάρο (vds)

Το ευρωπαϊκό του DNA, έδειξε για άλλη μια φορά ο Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη με μια πιο μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει στο 81' με 1-2 από την Ρόμα και με το φινάλε ο φωτινός πίνακας έδειχνε 3-2 υπέρ των "πράσινων". Το "χρυσό" γκολ στο φινάλε από τον Σισέ (που το κυνηγούσε και το ήθελε πολύ) άλλαξε τα σενάρια πρόκρισης, με το "τριφύλλι" να έχει πλέον ελπίδες ενόψει ρεβάνς.
"Χρυσές" και οι αλλαγές του Νιόπλια που σε αντίθεση με το ματς και την ήττα σοκ κόντρα στην Καβάλα, την Κυριακή, τώρα τον δικαίωσαν. Σαλπιγγίδης και Χριστοδουλόπουλος λίγα λεπτά μετά την είσοδό τους στο ματς άλλαξαν την ροή του και με γκολ τους ισοφάρισαν τα τέρματα των Βούσινιτς και Πιζάρο (πέναλτι) δίνοντας ψυχολογική ανάταση για το φινάλε στους "πράσινους" που με το γκολ του Σισέ πήραν μια πολύτιμη νίκη στους "32" του Europa League.

Μια αλλαγή ο Νιόπλιας, αναμεμόνενη Ρόμα

Με μοναδική αλλαγή τον Σωτήρη Νίνη αντί του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στην δεξιά πλευρά παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Νιόπλιας. Ο 45χρονος τεχνικός δεν άλλαξε πολύ τα πλάνα του σε συνάρτηση με το ματς της Καβάλας σε ότι αφορά πρόσωπα. Ομως τεχνικά είχε δώσει εντολή στους Κατσουράνη και Καραγκούνη να αλλάζουν συνεχώς στο κέντρο με τους δύο διεθνείς να δίνουν ανασταλτικά βοήθεια στον Σιμάο και παράλληλα να βρίσκονται και έξω από την περιοχή για να βοηθούν τον Σισέ.

Στην αντίπαλη πλευρά, ούτε ο Κλαούντιο Ρανιέρι επεφύλαξε κάποια έκπληξη στα πλάνα του. Συγκεκριμένα με σύστημα 4-2-3-1 είχε στην άμυνα τους Μότα, Ζουάν, Μπουρντίσο, Ρίισε και μπροστά τους, τους Ντε Ρόσι και Πιζάρο ως αμυντικά χαφ. Στην άλλη γραμμή και σχεδόν στο κέντρο με βοήθειες στον μοναδικό προωθημένο Βούτσινιτς ήταν η τριάδα των Μπρίγκι, Ταντέι, Μπαπτίστα με τον Βραζιλιάνο επιθετικό πίσω από τον Βούτσινιτς και στήριγμά του όποτε ήταν αναγκαίο.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα... αλλά και δοκάρι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το "τριφύλλι" που με την συμπλήρωση του 2ου λεπτού έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Μετά από σέντρα του Λέτο από δεξιά ο Ζουάν απομάκρυνε και στο ριμπάουντ έξω από την περιοχή ο Κατσουράνης σούταρε αλλά μετά από κόντρα ο τυχερός στην φάση Ζούλιο Σέρτζιο απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή με τους "τζιαλορόσι" να περιμένουν υπομονετικά στην άμυνά τους ελέγχοντας ταυτόχρονα τον χώρο της μεσαίας γραμμής με την "διπλή" άμυνα ζώνης που είχαν.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι και στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια. Στο 14' μετά από σέντρα του Μότα από δεξιά, η άμυνα των "πράσινων" αδράνησε και ο Ρίισε κατέβασε την μπάλα με το στήθος και σούταρε δυνατά αλλά το αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, χτύπησε στο δεξί του δοκάρι του Τζόρβα.

Αλλαγές θέσεων και γκολ κλάσης Βούτσινιτς

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μπουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και για τον λόγο αυτό προσπάθησαν να απειλήσουν και με σουτ έξω από αυτή. Στο 22' ο Λέτο σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Ρόμα. Στο ίδιο σημείο, του αγώνα, ο Νιόπλιας με εντολή άλλαξε πλευρές τον Νίνη με τον Λέτο προκειμένου να μπερδέψει τους αντιπάλους του.

Πέντε λεπτά (27') μετά και πάλι σε ανάλογη φάση με αυτή της αρχής, ο Νίνης αυτή την φορά , σούταρε με δύναμη στην αριστερή γωνία του Ζούλιο Σέρτζιο, αλλά ο Βραζιλιάνος εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ, την ύστατη ώρα.

Στο 29' η απάντηση των Ρωμαίων ήρθε αλλά και με ουσία. Σε μια φάση που ξεκίνησε από πίσω από το κέντρο και με τον Πιζάρο, η μπάλα έφτασε στον Μπαπτίστα και εκείνος πάσαρε αριστερά στον Βούτσινιτς, που με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζόρβα, που δεν μπόρεσε να το αποσοβήσει. Ένα γκολ που προκάλεσε πανηγύρια στους φίλους της Ρόμα και "παγωμάρα" στους "πράσινους" παρόλο που οι οργανωμένοι τραγουδούσαν για να στηρίζουν τους παίκτες για την συνέχεια.

Αναγκαστική αλλαγή πορτιέρο και ευκαιρία Σισέ

Λίγο μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο Κλαούντιο Ρανιέρι προχώρησε στην πρώτη του αναγκαστική αλλαγή στην θέση του τερματοφύλακα, αφού σε μια προσπάθεια να σουτάρει ο Ζούλιο Σέρτζιο έπεσε κάτω και αμέσως αντικαταστάθηκε από τον Ντόνι.

Στο παιχνίδι οι "πράσινοι" αναζητούσαν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, γεγονός καθόλου εύκολο. Έτσι ο χρόνος κυλούσε υπέρ των Ρωμαίων που είχαν το προβάδισμα στο σκορ.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια κλασική ευκαιρία στο ματς για να ισοφαρίσουν αυτή την φορά. Ο Λέτο έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πραγματοποίησε την σέντρα από αριστερά και ο Σισέ που πήδηξε μόνος του από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα μόλις άουτ, προς γενική απογοήτευση των 60000 οπαδών.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι "τζιαλορόσι" έχασαν άλλη μια καλή στιγμή, όταν μετά από κομπίνα σε φάουλ ο Ταντέι, βρήκε τον σκόρερ της Ρόμα και το σουτ του απέκρουσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Τζόρβας.

Χωρίς αλλαγές αλλά με πάθος... και ατυχία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην κάνουν αλλαγές στις αρχικές τους επιλογές ωστόσο και οι δύο είχαν σηκώσει παίκτες από τον πάγκο για "ζέσταμα" (Σαλπιγγίδης, Μαρίνος και Χριστοδουλόπουλος από Παναθηναϊκό).

Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι σε ένα ριπλέι του πρώτου ημιχρόνου, έτσι και στο 48' έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά στάθηκαν και πάλι άτυχοι. Και πάλι ο Κατσουράνης ο άτυχος πρωταγωνιστής που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντόνι απομακρύνει ενστικτωδώς με το στήθος γλυτώνοντας την Ρόμα.

Χρυσή... αποδείχθηκε η αλλαγή Σαλπιγγίδη

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν και το παιχνίδι γύρω-γύρω από την περιοχή των Ιταλών, είχε κουράσει αφού δεν υπήρχε τρόπος είτε από τα άκρα είτε από τον άξονα η μπάλα να μπει μέσα στην περιοχή.

Έτσι ο Νίκος Νιόπλιας απέσυρε τον Κατσουράνη και πέρασε στο ματς τον Σαλπιγγίδη, που τον τοποθέτησε δεξιά αντί του Νίνη που πήγε στον άξονα. Ο διεθνής επιθετικός τρία λεπτά (67') από την είσοδό του έκανε ότι δεν μπορούσαν οι συμπαίκτες του για σχεδόν μια ώρα.

Μετά το κόρνερ του Καραγκούνη από αριστερά, ο Σιμάο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο νεοεισελθών Σαλπιγγίδης από κοντά την έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι, βάζοντας "φωτιά" στο ΟΑΚΑ με το 1-1.

Ενίσχυσε το κέντρο ο Ρανιέρι και δικαιώθηκε

Σε μια κίνηση να "μπλοκάρει" ακόμα περισσότερο την μεσαία γραμμή, ο Κλαούντιο Ρανιέρι απέσυρε τους Βούτσινιτς και Ταντέι βάζοντας στην θέση τους, τους Μενέζ και Τσέρτσι, σε διάστημα πέντε λεπτών διαφορά.

Την ίδια ώρα ο Νίκος Νιόπλιας έβλεπε τους παίκτες του να προσπαθούν κυρίως με τους Λέτο και Σαλπιγγίδη να βγάλουν κάποια επίθεση κάτι που δεν ήταν εύκολο. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο "γεμάτοι" και με περισσότερες δυνάμεις κάτι που τους έδωσε το δικαίωμα να βγαίνουν στις αντεπιθέσεις και με συνέπεια να φτάσουν στο δεύτερο γκολ.

Στο 80' ο Σπυρόπουλος ανατρέπει τον Τσέρτσι και ο διαιτητής Σκόμινα υποδεικνύει πέναλτι που μετατρέπει σε γκολ ο Πιζάρο, κάνοντας το 1-2 για τους Ρωμαίους που είδαν τους 1000 οπαδούς τους να πανηγυρίζουν.

Απίστευτη... ανατροπή

Ο Νιόπλιας απέσυρε τον κουρασμένο Νίνη και πέρασε μετά το γκολ τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά από δύο λεπτά, με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 2-2, ξαναδίνοντας ελπίδες στην ομάδα του λίγο πριν το φινάλε. Ο 45χρονος τεχνικός των "πράσινων" αμέσως απέσυρε και τον Λέτο βάζοντας στο ματς τον Μαρίνο.

Απίστευτη ανατροπή του Παναθηναϊκού! Στο 89' μετά την σέντρα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, ο Σισέ νικάει τον Ζουάν στον αέρα και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι, βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους "πράσινους" να πετυχαίνουν μια μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη και τους παίκτες ένα κουβάρι με τον τεχνικό τιμ στο κέντρο του γηπέδου να αποθεώνονται.