Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Σκόντα Ξάνθη 1-0

Κατσουράνης σκοράρει

Με κορυφαίο παίκτη τον "διψασμένο" Νίνη και σκόρερ τον man of the match Κατσουράνη ο ΠΑΟ νίκησε 1-0 την Ξάνθη

Μετά την νίκη στην πρεμιέρα επί του Εργοτέλη, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και την σκληροτράχηλη Ξάνθη στο ΟΑΚΑ παρουσία περίπου περίπου 30.000 οπαδών αλλά και του "κατάσκοπου" της Γαλατάσαραϊ (Τόλγκα).
Το σύνθημα των οργανωμένων οπαδών της ομάδας πως το πρωτάθλημα δεν είναι στόχος αλλά ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ, φαίνεται να είναι στο μυαλό των "πράσινων" που αν και με σημάδια κούρασης ανταπεξήλθαν και πήραν μια επαγγελματική νίκη που δεν πήρε έκταση στο σκορ λόγω της εντυπωσιακής κλάσης του κορυφαίου παίκτη των Ακριτών, Γκσπούρνινγκ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Γκάμπριελ, Δάρλας, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (82' Ρουκάβινα), Χριστοδουλόπουλος (67' Νίνης), Λέτο (93' Σπυρόπουλος), Σισέ.

Skoda Ξάνθη (Βολφ Βόλφγκανγκ): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Στρμπα, Κωστούλας, Γιάγκι, Ζίεντσουκ (57' Μαρσέλο), Κιντάνα, Πόι, Σουάνης (57' Στούβαρ), Κουκιέλκα (71' Τάιντερ).

Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο
Διαιτητής: Σταθόπουλος Γ. (Πάτρας)
Βοηθοί: Ακρίβος Χρ. (Αθήνα), Μπάλτας Χρ, Κιντάνα
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Μέσα ο Μάριο, έξω ο Βύντρα και οι Τζιωρτζιόπουλος, Ταϊντέρ

Με το γνώριμο σχήμα σε παράταξη αλλά νέα πρόσωπα στην άμυνα εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός σε σχέση τόσο με το ματς στο Ηράκλειο απέναντι στον Εργοτέλη, αλλά και αυτό της Μαδρίτης απέναντι στην Ατλέτικο. Στο 4-2-3-1 του Χενκ Τεν Κάτε, ο Γκαλίνοβιτς παρέμεινε στην υπεράσπιση της εστίας σε σχέση με όσα είχε δοκιμάσει (τον Τζόρβα και τον Καρνέζη) ο Ολλανδός σχεδόν όλη την εβδομάδα στην Παιανία.

Στην άμυνα ο Σαριέγκι είχε παρτενέρ τον Μπιάρσμιρ (με τον Βύντρα να μένει στον πάγκο) και στα άκρα ήταν οι Γκάμπριελ (δεξιά και αφού είχε πάει καλά στην Μαδρίτη στον ρόλο αυτό) και Δάρλας (αριστερά). Στην μεσαία γραμμή οι Ζιλμπέρτο Σίλβα και Κατσουράνης ως αμυντικά χαφ ενώ ο Χριστοδουλόπουλος σε ρόλο και πάλι επιτελικού είχε στήριγμα στα άκρα τους Λέτο (αριστερά) και Σαλπιγγίδη (δεξιά) με τον Σισέ στην κορυφή της επίθεσης.

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στην πρεμιέρα και το ματς στα "Πηγάδια" εμφάνισε την ομάδα του ο Βολφ Βόλφγκανγκ. Ο Γερμανός τεχνικός των φιλοξενούμενων, άφησε εκτός ενδεκάδας τους Τζιωρτζιόπουλο, Ταϊντέρ, Ριζογιάννη, Αλ Σαϊφι ενώ ο πρώτος αλλά και ο Λουτσιάνο ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού. Η παράταξη της Ξάνθης ήταν το 4-4-2 με τους Σουάνη και Κουκιέλκα να είναι οι "κίνδυνοι" της άμυνας των γηπεδούχων.

Σύνθημα τίτλου και αποθέωση Λέτο

Το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την κατοχή της μπάλας περισσότερο από τους Ακρίτες, ωστόσο δεν ήταν δυνατό να φτάσουν στην άμυνα τους λόγω της συμπαγής μεσαίας γραμμής που έδιναν βοήθεια στην άμυνα της Ξάνθης. Την ίδια ώρα το σύνθημα "πρωτάθλητη σε θέλουμε Παναθηναϊκέ" δονούσε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, με τους φίλους της ομάδας μετά το Παγκρήτιο αλλά και τα ματς με Σπάρτα Πράγας και Ατλέτικο να ζητούν και πάλι την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο 15' πραγματοποιήθηκε η πρώτη καλή φάση με τους παίκτες του Τεν Κάτε να απειλούν με προσωπική ενέργεια του Λέτο, αλλά το σουτ που επιχείρησε από τ' αριστερά πέρασε μόλις άουτ από πλάγια θέση. Αυτό όμως και δύο ντρίπλες μετά ήταν αρκετό για τον κόσμο να τον χειροκροτήσει και να τον αποθεώσει στα κόρνερ που πήγαινε να εκτελέσει και από τις δύο πλευρές.

Η επόμενη καλή στιγμή που ωστόσο δεν λογαριάζεται και ως ευκαιρία έγινε στο 28', όταν μετά το κόρνερ του Γκάμπριελ, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Το πρώτο ημίωρο πέρασε με τον Παναθηναϊκό να μην δείχνει λύσεις απέναντι στην αντίπαλη άμυνα και με τους παίκτες του ν' αναζητούν τρόπο από τα άκρα (Λέτο, Σαλπιγγίδη) για να απειλήσουν τον πολύ ήσυχο Γκσπούρνινγκ, που έμοιαζε θεατής στο ματς.

"Καμπανάκι" Σουάνη... και γκολ αλά Εθνική

Οι παίκτες της Σκόντα Ξάνθης άρχισαν να δείχνουν και σημάδια επιθετικών ενεργειών στο ματς και μάλιστα στο 38' σήμαναν συναγερμό στην άμυνα των "πράσινων". Μετά από μια εξαιρετική ενέργεια του Πόι από δεξιά (πέρασε τον Γκάμπριελ) έγινε η σέντρα η άμυνα του "τριφυλλιού" απομάκρυνε ο Κουκιέλκα με σουτ βρήκε τον Σουάνη που δεν ήταν σε θέση οφσάιντ ωστόσο ο Ελληνας επιθετικός από την μικρή περιοχή αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε με γυριστό σουτ να απειλήσει από ευνοϊκή θέση.

Η φάση αυτή... λειτούργησε αντίθετα προς την απόδοση των γηπεδούχων που ενώ ξεκίνησαν "ζεστά" δεν μπόρεσαν να δείξουν κάτι καλό επιθετικά προς την αντίπαλη άμυνα.

Τελικά, η λύση ήρθε πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και ενώ ο Χενκ Τεν Κάτε δεν μπορούσε άλλο όρθιος και ήταν στην άκρη του πάγκου. Στο 40' μετά από μια ακόμα εκτέλεση κόρνερ από τον Χριστοδουλόπουλο αυτή την φορά ο Κατσουράνης σε μια δοκιμασμένη (ακόμα και στην Εθνική Ελλάδος) κίνηση πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με γυριστή κεφαλιά πρόλαβε τον Αυστριακό πορτιέρο της Σκόντα και άνοιξε το σκορ μέσα σε πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας.

Χωρίς αλλαγές... αλλά ίδιο σύνθημα

Οι δύο τεχνικοί στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν τα πλάνα τους στις δύο ενδεκάδες, ωστόσο είχαν σηκώσει από δύο παίκτες εκατέρωθεν για προθέρμανση. Την ίδια ώρα με την έναρξη το σύνθημα "πρωτάθλητη σε θέλουμε... Παναθηναϊκέ" ακούστηκε και πάλι από τους οργανωμένους φίλους των "πράσινων".

Στο 54' λίγο έλειψε να συμβεί ότι και στο γκολ των "πράσινων", όταν ο Λέτο έκανε το κόρνερ ο Κατσουράνης και πάλι στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε και με προβολή ανάγκασε τον Γιάγκι που ήταν πάνω στην γραμμή να απομακρύνει σε νέο κόρνερ.

Η φάση αυτή "ζέστανε" την εξέδρα και ανάγκασε τον Γερμανό τεχνικό να κάνει λίγα λεπτά μετά δύο αλλαγές μαζί. Ζίεντσουκ και Σουάνης αποχώρησαν και στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Μαρσέλο και Στούβαρ.

Απειλητικός και με θέαμα

Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως ανέβαζαν στροφές στο ματς και στο 62' έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν παρόλο που η φάση από την αρχή ήταν οφ-σάιντ που κακός δεν δόθηκε από τον βοηθό του κ. Σταθόπουλου. Ο Σισέ βγήκε στα πλάγια έκανε την σέντρα στον Σαλπιγγίδη που ήταν ένα κλικ πιο μπροστά από τους αμυντικούς της Ξάνθης, ωστόσο την κεφαλιά του σταμάτησε ο Γκσπούρνινγκ με τα πόδια και στην συνέχεια το σουτ του Κατσουράνη πέρασε μόλις άουτ.

Εξι λεπτά αργότερα, οι Ακρίτες απείλησαν για δεύτερη φορά στο ματς, όταν μετά το φάουλ του Μαρσέλο ο Δάρλας άθελά του έκανε προς τα πίσω την κεφαλιά και σωτήρια με το δεξί απομάκρυνε ο Γκαλίνοβιτς που δεν αιφνιδιάστηκε.

Στην συνέχεια της φάσης ο Μπιάρσμιρ απομάκρυνε και στην κόντρα ο Νίνης έδωσε πάσα στον Σισέ που απο πλάγια εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" με τον πορτιέρο της Σκόντα να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Θέαμα Νίνη αλλά χωρίς ουσία

Ο Σωτήρης Νίνης με σημάδια βελτίωσης αλλά και πάθους στο παιχνίδι του έδειξε να έχει πάρει στην πλάτη του την ομάδα δείχνοντας από την ώρα που αντικατέστησε τον Χριστοδουλόπουλο καλύτερη εικόνα στην θέση πίσω από τον επιθετικό.

Στο 71' ο "El ninio" όπως είναι το παρατσούκλι του σούταρε έξω από την περιοχή αλλά με τα δάχτυλα ο εξαιρετικός πορτιέρο της Ξάνθης απομάκρυνε και πάλι σε κόρνερ. Ανάλογη στιγμή και στο 79' με τους ίδιους πρωταγωνιστές και τον Αυστριακό τερματοφύλακα να απομακρύνει με τα πόδια μετά την έξοχη προσωπική ενέργεια του Νίνη.

Στα τελευταία λεπτά ο Χενκ Τεν Κάτε έριξε στο ματς τον Ρουκάβινα αλλά οι "πράσινοι" έδειχναν στο φινάλε να περιμένουν τον αντίπαλο περισσότερο και να διατηρούν όσο μπορούν την μπάλα στην κατοχή τους για να λήξει το ματς. Η τελευταία καλή στιγμή έγινε από τους γηπεδούχους με τον Νίνη και πάλι στο φινάλε (90') να σουτάρει από πλάγια και μέσα την περιοχή αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Συνέντευξη Τύπου

Χενκ Τεν Κάτε: "Ηταν ένα δύσκολο ματς κόντρα σε μια ομάδα πολύ καλά οργανωμένη. Δημιουργήσαμε 4-5 ευκαιρίες το σκορ είναι λίγο φτωχό αλλά η εμφάνιση μας δεν είναι άσχημη αν αναλογιστεί κανείς πόσο κακός είναι ο αγωνιστικός χώρος.

Παρόλο αυτά η απόδοση μας είναι ικανοποιητική, είδα έναν φανταστικό Ζιλμπέρτο Σίλβα, και έναν εξαιρετικό Μπιάρσμιρ. Ψύχραιμος με σωστές τοποθετήσεις. Εχουμε έναν καλό παίκτη στην άμυνα.

( - Πως θα λύσει ο ΠΑΟ το πρόβλημα να μην καταφέρνει παρά την πίεση να κάνει γκολ): Είναι πολύ δύσκολο όταν οι αντίπαλοι είναι πίσω από την μπάλα. Πρέπει να την γυρνάς πολύ γρήγορα. Αλλά στα 5 μέτρα που γίνεται η πάσα αναπηδάει 3 φορές η μπάλα στο γήπεδο.

Και πιστεύω ότι και η ΑΕΚ θα έχει πρόβλημα αφού παίζει στο ίδιο γήπεδο. Παίζει καθοριστικό ρόλο αυτό. Πρέπει και οι δύο ομάδες (ΑΕΚ) να βρουν λύση για το θέμα. Δεν μπορείς να παίξεις έτσι. Το λέω τώρα και δεν μπορώ να το επικαλεστώ σε άσχημο αποτέλεσμα ως δικαιολογία.

Συνεπως το μόνο που μπορούμε να πούμε εκτός από αγωνιστικό χώρο είναι ότι δεν σκοράραμε. Και ενώ είχαμε ευκαιρίες και αν είχε συμβεί θα ήταν αλλιώς η ψυχολογία. Αλλά έστω και από μια στημένη φάση σκοράραμε όπως θα μπορούσαμε να δεχθούμε και γκολ από την άτυχη απομάκρυνση του Δάρλα και την εξαιρετική απόκρουση του Γκαλίνοβιτς. Ομως δεν δώσαμε χώρο και ευκαιρίες στους αντιπάλους μας. Ο Ματίας έπαιξε καλά.

( - Το ρόστερ έχει κλείσει): Το είπα και σε προηγούμενες δηλώσεις δεν χρειαζόμαστε άλλους παίκτες. Γράφονται πολλά για ενίσχυση της άμυνας. Επαιξε για πρώτη φορά ο Μπιάρσμιρ. τα πάντα είναι διαφορετικά για την ζωή του έχει αλλάξει ακόμα και η ώρα του φαγητού. Πρεπει να αλλάξουν πολλά ακόμα και από την πλευρά του Τύπου. Εχουν γραφτεί πολλά πράγματα για την άμυντική μας λειτουργία. Μπορεί ο Λουκάς να μην περνάει καλά αυτή την περίοδο αλλά πιστεύω ότι θα επιστρέψει και μάλιστα πολύ δυναμικά σύντομα.

( - Υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουν οι Τζιόλης, Μάντζιος αν δεν φύγουν): Δεν το ξέρουμε... "

.

Βολφ Βόλφγκανγκ:" Καλησπέρα και συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τους τρεις βαθμούς που πήρε μέσα στην έδρα του. Ηταν μια δύσκολη νίκη που την άξιζε ωστόσο. Εχω δει την ομάδα του Παναθηναϊκού με την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο πρώτο μέρος ήθελαν να έχω μια συμπαγή ομάδα και έτσι δεν μπόρεσε να κάνει πολλές φάσεις μέσα στο παιχνίδι. Το γκολ προήλθε από μια στημένη φάση που έκανε πολλές φάσεις ο Παναθηναϊκός.

Ξέραμε ότι ήταν μια δυνατή ομάδα στον τομέα αυτό αλλά δεν προσέξαμε. Στο διάδστημε αυτό δεν είχαμε θάρρος να δημιουργήσουμε κάτι. Αν είχαμε λίγο περισσότερη αυτοπεποίθηση θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι θετικό.

Στο β΄μέρος θέλαμε να ξεκουράσουμε την άμυνα αλλά και πάλι δεν τα καταφέραμε. Και στην μια ευκαιρία που κάναμε ο Γκαλίνοβιτς έκανε μια σπουδαία απόκρουση και έτσι πρέπει να δουλέψουμε παραπάνω. Συγχαρητήρια στην ομαδα μου για την αμυντική της λειτουργία αλλά θα πρέπει να δουλέψουμε στην επιθετική μας λειτουργία.

Σίγουρα κάναμε λάθη στο επιθετικό μας κομμάτι αλλά παίζαμε εκτός έδρας και κόντρα στον Παναθηναϊκό που περιμένεις να σε πιέζει συνεχώς. Δόθηκαν και πολλά φάουλ στην μεσαία γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός ξέρουμε ότι έχει καλή μεσαία γραμμή και επίθεση αλλά έχει κενά στην άμυνα που εμείς δεν καταφέραμε να εκμεταλλευθούμε."

Ο Σεμπαστιάν Λέτο μίλησε για τον αγώνα, αλλά και την εθνική Αργεντινής.

Γενέθλια σήμερα χωρίς γκολ, αλλά με δώρο τη νίκη;

" Αυτό είναι σημαντικό για μας, να πάρουμε τους 3 βαθμούς".

Έχεις τραυματιστεί;

" 'Οχι είναι από την κούραση, αλλά έφαγα και 2-3 καλές κλοτσιές, αλλά αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. Προσπαθούμε να παίξουμε, να κυκλοφορήσουμε σωστά την μπάλα, μερικές φορές αυτό είναι δύσκολο. Με τον καιρό θα γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι".

Θα επηρεάσει την ομάδα η διακοπή του πρωταθλήματος;

" Όχι είναι κάτι φυσιολογικό. Συνεχίζουμε τις προπονήσεις για να είμαστε όταν πρέπει".

Ο Μαραντόνα σκέφτεται να σε καλέσει στην Αργεντινή, έχεις κάποια ειδοποίηση;

" Το ελπίζω, αλλά εντάξει δεν τρελαίνομαι, απλά περιμένω. Φυσικά και είναι ένα όνειρο".

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα δήλωσε από την μεριά του:

" Είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα, μετράει ότι πήραμε τους 3 βαθμούς και μετά από ένα άσχημο αποτέλεσμα κόντρα στην Ατλέτικο.

Είναι σημαντικό ότι βάλαμε στο παρελθόν ότι έχει γίνει και ήρθαμε εδώ για να παλέψουμε γι' αυτό που θέλουμε στο πρωτάθλημα και είναι σημαντικό ότι πήραμε τους 3 βαθμούς. Ο αντίπαλος έπαιζε πίσω από τη σέντρα, έτσι ήρθαν για να πάρουν βαθμό. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα λάθη μπορείς να τα πληρώσεις, αλλά εμείς κάναμε τη δουλειά μας

".

Δεν έχετε δεχθεί γκολ σε δύο αγώνες πρωταθλήματος, η άμυνα έχει βελτιωθεί;

" Έχουμε κάνει καλή δουλειά στα δύο παιχνίδια είναι σημαντικό που δεν έχουμε δεχτεί γκολ, αλλά όταν δεχόμαστε γκολ δε σημαίνει ότι φταίνε μόνο οι αμυντικοί. Άλλες φορές αμυνόμαστε καλά, είμαστε καλοί στις αντεπιθέσεις, έχουμε δυνατότητες για να πετυχαίνουμε εύκολα γκολ".

Ο Κώστας Κατσουράνης που βγήκε και "Man of the Matchείπε αρχικά για τον τραυματισμό του:

" Δεν είναι κάτι το σοβαρό. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, παίξαμε πιο γρήγορα. Τέλος καλό όλα καλά, το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους βαθμούς. Δεν είναι δικαιολογία, αλλά ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν σε καλή κατάσταση.

Τέτοιες ομάδες πρέπει να τις παίξεις γρήγορα, να έχεις το νου σου να μη σου φύγει το κοντρόλ γιατί το γήπεδο είναι σε άθλια κατάσταση και νομίζω ότι δυσκολεύει πολύ και ψυχολογικά και μέσα στο γήπεδο.

Η ομάδα έχει νέα πρόσωπα, πρέπει να μπουν κι αυτοί σιγά σιγά στο παιχνίδι. Πρέπει να έχουμε υπομονή κι εμείς και ο κόσμος και η ομάδα θα αποδώσει καλό ποδόσφαιρο. Όταν παίρνεις τρεις βαθμούς σε ένα μαραθώνιο, όπως είναι το πρωτάθλημα, τότε αυτό είναι το σημαντικό είτε παίζεις καλά είτε όχι. Το να είσαι στην κορυφή παίζει μεγάλο ρόλο και να σε κυνηγάνε, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα

".

Τέλος ο άσος των "πράσινων" μίλησε για τα ματς της Εθνικής: " Είναι δυο σημαντικά παιχνίδια για να προκριθούμε στο Μουντιάλ και θα τα δώσουμε όλα. Έχουμε σημαντικές απουσίες, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία και θα τα δώσουμε όλα μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι να είμαστε υγιείς και να πετύχουμε το στόχο μας".

Ο Φίλιππος Δάρλας είπε:

" Η ουσία είναι αυτή που μετράει. Η ομάδα έχει πολλές δυνατότητες. Σήμερα δεν δείξαμε καλό πρόσωπο αλλά θα μπορούσαμε να βάλουμε και άλλα γκολ. Δεν δεχτήκαμε μεγάλη πίεση. Η Ξάνθη έπαιξε κλειστά, αυτό το ματς ήταν διαφορετικό από του "Βιθέντε Καλντερόν".

Σε ότι αφορά τη διακοπή του Πρωταθλήματος είπε: " Η διακοπή πιστεύω θα μας κάνει καλό για την συνέχεια. Η ομάδα είτε παίζει καλά είτε όχι πρέπει να παίρνει τους τρεις βαθμούς. Αυτό είναι το σημαντικό. Στόχος μας είναι το Πρωτάθλημα και θα κάνουμε τα πάντα για αυτό".

Όλα τα λεφτά...

Η παρουσία των οπαδών της ομάδας στην πρεμιέρα της στο ΟΑΚΑ για το ελληνικό πρωτάθλημα, με συνεχή συνθήματα (μύνημα σε όλους) για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την ανυπαρξία των Ακριτών στον επιθετικό τομέα αφού οι ευκαιρίες που έκαναν δεν ξεπερνούσαν τα δάχτυλα του ενός χεριού. Ακόμα το σκληρό παιχνίδι ορισμένων παικτών της ακριτικής ομάδας.
Μικρά-μικρά από ΟΑΚΑ
- Σε συνέντευξή του στο ματς programme "ΠΑΟ news" o Σεμπαστιάν Λέτο τόνισε για την αναμέτρηση με την Ξάνθη: " Μετά το νικηφόρο ξεκίνημα μας στην Κρήτη θέλουμε πολύ να κερδίσουμε άλλους τρεις πόντους, αυτή την φορά μέσα στην έδρας μας, προκειμένου να μείνουμε στην κορυφή και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο και μας στηρίζει" είπε ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός που δηλώνει θαυμαστής της Μπαρτσελόνα.

- Το χειροκρότημα της εξέδρας κέρδισε ο Γκαλίνοβιτς όταν βγήκε νωρίς για την προθέρμανσή του δείχνοντας έτσι ότι αρκετοί από τους οπαδούς τον στηρίζουν ψυχολογικά σε αντίθεση με όσα είχαν γραφτεί στον Τύπο και προέκυπταν από τις προθέσεις του Τεν Κάτε να ρίξει στο ματς κάποιον άλλο γκολκίπερ.

- Σπουδαία γκολ από τους "πράσινους" και αναμετρήσεις από το παρελθόν κόντρα στην ακριτική ομάδα έδειχναν λίγη ώρα πριν το ματς τα μάτριξ του ΟΑΚΑ.

- " Το πρωτάθλημα δεν είναι στόχος... είναι ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ. Θ13" ανέγραφε ένα πανό που αναρτήθηκε με την έναρξη από τους οργανωμένους φίλους των γηπεδούχων.

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ξάνθη
Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Πόι, Κιντάνα, Τζάγκι, Σουάνης, Βάλλας, Ζιέντσουκ, Κωστούλας, Στρμπα, Κουκιέλκα.
Η 11άδα των γηπεδούχων Παναθηναϊκός
Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο, Χριστοδουλόπουλος, Μπιέρσμιρ, Γκάμπριελ, Δάρλας, Κατσουράνης.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Ο.Α.Κ.Α.
Διαιτητής: Γ.Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Χ.Ακριβός (Αθηνών), Χ.Μπαλτάς (Αχαΐας)

1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
10' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το σημαντικό στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Και οι δύο ομάδες είναι προσεκτικές στις κινήσεις τους.
15' Κόρνερ Παναθηναϊκός
15' Σουτ Παναθηναϊκός Λέτο
Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Λέτο μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
26' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Σισέ
28' Κόρνερ Παναθηναϊκός
28' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Ζιλμπέρτο
Κεφαλιά του Ζιλμπέρτο, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκσπούρνινγκ.
31' Κόρνερ Παναθηναϊκός
35' Κόρνερ Ξάνθη
39' Κόρνερ Παναθηναϊκός
40' Γκολ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, καταπληκτική κεφαλιά του Κατσουράνη, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.
45' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Κόρνερ Παναθηναϊκός
57' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Στίβαρ στη θέση του Σουάνη και ο Μαρσέλο στη θέση του Ζίεντσουκ.
59' Οφσάιντ Παναθηναϊκός
60' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Στρμπα
61' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
67' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Δάρλας
67' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.
68' Ευκαιρία Ξάνθη
Παραλίγο αυτογκόλ του Δάρλα με κεφαλιά, αλλά απέκρουσε ο Γκαλίνοβιτς.
68' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Δυνατό σουτ του Σισέ, αλλά απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ.
70' Σουτ Παναθηναϊκός Νίνης
Πολύ καλό σουτ του Νίνη, αλλά απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ.
71' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κιντάνα
72' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ταϊντέρ στη θέση του Κουκιέλκα.
80' Κόρνερ Παναθηναϊκός
81' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Σαλπιγγίδη.
90' Σουτ Παναθηναϊκός Νίνης
Χαμηλό σουτ του Νίνη μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκσπούρνινγκ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
93' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός