Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Παναθηναϊκός-Θρασύβουλος 3-0

ιβανσιτς

Εύκολο 3-0 (Πετρόπουλος 2, Ιβανσιτς) με τον Θρασύβουλο με τους οπαδούς να ζητούν "διπλό" στο Μιλάνο

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, μετά από 21 ημέρες (από την Νέα Σμύρνη) και τις απώλειες με τους Ολυμπιακό (ισοπαλία εντός), Λάρισα (ισοπαλία εκτός). Οι "πράσινοι" που φορούσαν "λευκά" ως γηπεδούχοι μετά το πάθημα με Εργοτέλη και Ηρακλή, ήταν αποφασιστικοί και ουσιώδεις στο παιχνίδι με την ομάδα της Φυλής, νικώντας εύκολα με 3-0.
Πετρόπουλος (54', 57') και Ιβανσιτς (7') τα γκολ για τους γηπεδούχους που έδειξαν όρεξη, πάθος και διάρκεια στο παιχνίδι τους αναγκάζοντας τους περίπου 10000 οπαδούς τους να ζητήσουν και νίκη στο Μιλάνο στο επερχόμενο ματς του Τσάμπιονς Λιγκ την προσεχή Τετάρτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Τζιόλης (46' Ζιλμπέρτο Σίλβα), Σιμάο, Γκάμπριελ, Ιβανσιτς (83' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (65' Νίνης), Πετρόπουλος.

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Ροκαστλ, Σωτήρχος, Βασιλείου (41' λ.τρ. Λουίς Αλβες), Λιαπάκης, Δήμος (61' Μαυρογενίδης), Χλωρός (52' Πουλάκος), Μίχος, Βεντούρα, Ουέλιγκτον, Κατσίκης.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

Βοηθοί: Καλαϊτζίδης (Αθηνών), Γιαννουγλίδης (Αθηνών)

Κίτρινες: Σπυρόπουλος / Βασιλείου, Σωτήρχος

Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Με τέσσερις αλλαγές και νέο σχήμα (4-4-2) παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με τον Θρασύβουλο, μετά την ισοπαλία στο Αλκαζάρ. Ο Τεν Κάτε άφησε για διάφορους λόγους τους Ζιλμπέρτο Σίλβα, Ρουκάβινα, Καραγκούνη και Μάντζιο εκτός με τους δύο τελευταίους να είναι και εκτός αποστολής. Ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα ο Πετρόπουλος ενώ επέστρεψε ο Ιβανσιτς και ο Σαλπιγγίδης.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-1-2-1 δίνοντας έμφαση και δύναμη στην μεσαία γραμμή αλλά και στις αντεπιθέσεις έχοντας στα άκρα τους Ουέλιγκτον και Κατσίκη ενώ μοναδικό προωθημένο τον Χλωρό.

Στο ίδιο γνώριμο σκηνικό των εντός έδρας αγώνων του "τριφυλλιού" οι φιλοξενούμενοι χάνουν μια σπουδαία ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Ετσι και με την ομάδα της Φυλής, που στο 2' ο Χλωρός βγήκε σε θέση βολής απέναντι στον Γκαλίνοβιτς αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε, με τον Κροάτη πορτιέρο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Αντίθετα, με την ευκαιρία του Θρασύβουλο, οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους απειλητική διάθεση κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 7' ο Σπυρόπουλος έκανε την σέντρα από αριστερά ο Πετρόπουλος δεν μπόρεσε να σουτάρει κάτι που έκανε πίσω του ο επερχόμενος Ιβανσιτς που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωστάκη. Το 3ο γκολ που σημειώνει ο Αυστριακός μέσος το αφιέρωσε στους οπαδούς του "τριφυλλιού" που πανηγύριζαν.

Το γκολ αυτό έδιωξε το όποιο άγχος στους γηπεδούχους που μέχρι το πρώτο 20λεπτό, δημιούργησαν και έχασαν άλλες τέσσερις ευκαιρίες. Στο 12' ο Πετρόπουλος δεν πρόλαβε να περάσει τον Κωστάκη που με τα πόδια απομάκρυνε (φώναξαν οι γηπεδούχοι για ανατροπή...), στο 16' ο Σαλπιγγίδης έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στα δύο επόμενα λεπτά οι Τζιόλης (17') και Γκάμπριελ (18') έκαναν τα σουτ που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Θρασύβουλου.

Στο 25' η ομάδα του Σάκη Τσιώλη απείλησε για άλλη μια φορά στο παιχνίδι, όταν ο Κατσίκης έκανε την σέντρα από δεξιά, και ο Ουέλιγκτον με εξαιρετική τεχνική στόπαρε την μπάλα με το στήθος μέσα στην περιοχή, γύρισε σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονταν με λευκές εμφανίσεις συνέχισαν να αναζητούν ένα δεύτερο γκολ, και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, ο Πετρόπουλος δύο φορές έδειξε ότι είναι αγχωμένος, αφού πρώτα στο 27' μετά την σέντρα του Σαλπιγγίδη δεν πρόλαβε να πλασάρει ενώ στο 30' μετά το φάουλ του Ιβανσιτς η κεφαλιά του υψηλώσομου επιθετικού πέρασε άουτ.

Η τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος έγινε στο 32' όταν ο Σπυρόπουλος εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κωστάκη. Η ευκαιρία αυτή διατήρησε "ζεστό" τον κόσμο που από το πρώτο λεπτό συμπαραστέκονταν στην ομάδα του Τεν Κάτε. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα, τα συνθήματα υπέρ των "πράσινων" μετατράπηκαν σε μήνυμα νίκης για το επερχόμενο ματς με την Ιντερ, με το σύνθημα " Διπλό με στο Μιλάνο... ΠΑΟ Ολε, Ολε".

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων πέρασε στο ματς τον Λουις Αλβες αντί του Βασιλείου που τραυματίστηκε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολλανδός προπονητής αντικατέστησε τον Τζιόλη με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, με τον Βραζιλιάνο μέσο να είναι πλέον ο παρτενέρ του Σιμάο. Από την άλλη πλευρά ο Τσιώλης περίμενε πρώτα επτά λεπτά για να κάνει την δεύτερη αλλαγή του με τον Πουλάκο να αντικαθιστά τον Χλωρό στην επίθεση.

Οτι δεν κατάφερε ο Πετρόπουλος στην πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων στο 48' το σημείωσε ο "μικρός" έξι λεπτά αργότερα. Ηταν το 54' όταν ο Σαλπιγγίδης έκανε την σέντρα κάτω από τα πόδια του Δήμου, ο Πετρόπουλος με πλάτη στο τέρμα κοντρόλαρε γύρισε και με συρτό σουτ, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πανηγύρισε το "παρθενικό" του επίσημο γκολ με την φανέλα του "τριφυλλιού".

Με την ψυλογογία στα ύψη πλέον και με τον Σαλπιγγίδη να του "σερβίρει" γκολ, ο Πετρόπουλος δέχθηκε τρία λεπτά αργότερα νέα ασίστ του διεθνή επιθετικού και με άψογο πλασέ ανέβασε στο 57', τον δείκτη του σκορ σε 3-0, δίνοντας ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Ο Σάκης Τσιώλης βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει και να έχει πρόβλημα στην μεσαία γραμμή "έριξε" στο ματς τον Μαυρογενίδη στο 61', ο οποίος έγινε αντικείμενο αποδοκιμασιών όποτε ο ΄πρώην "ερυθρόλευκος" είχε επαφή με την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα (66'), ο Σαλπιγγίδης αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού στην αλλαγή του για τις ασίστ και το εξαιρετικό ματς που είχε σε απόδοση, με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να παίρνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού και τον Σωτήρη Νίνη να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πετρόπουλος στο 68' έχασε την ευκαιρία να κάνει και χατ τρικ όταν μετά την σέντρα του Ιβανσιτς, ο σκόρερ των δύο από τα τρία τέρματα δεν πλάσαρε σωστά, αφού η μπάλα δεν βρήκε καλά στο σουτ που έκανε και πέρασε από κοντά άουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι "έριξαν" ρυθμούς και οι δύο ομάδες περίμεναν υπομονετικά την λήξη του αγώνα ενώ από την αντίπερα όχθη οι παίκτες του Τσιώλη βγήκαν δειλά δειλά στην επίθεση, διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση ανατροπής του Ουέλιγκτον από τον Βύντρα στο 86', αλλά ο κ. Παπασταμάτης έδειξε να συνεχιστεί το ματς ενώ λίγο αργότερα ο Αθηναίος ρέφερι σφύριξε την λήξη του ματς.
Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε (Παναθηναϊκός):" ( ποια στοιχεία κρατάτε και τι δεν σας άρεσε): Κρατάμε τους 3 πόντους και τα τρία γκολ, και δεν μου άρεσε που δεν σκοράραμε περισσότερο.

- ( καλό που ένας παίκτης που δεν παίζει πολύ ("Πετρόπουλος") σκοράρει..) Σίγουρα είναι θετικό και μερικές φορές χρειάζεται και η τύχη. Που για παράδειγμα δεν έπαιξαν οι Μάντζιος και Ρουκάβινα. Χρησιμοποήσε στοιχεία που διαθέτει όπως να βάζει το σώμα του καλά. Θετικό ότι σκόραρε δυο φορές σήμερα. Και ένα σχόλιο ακόμα πως ο Πετρόπουλος είναι ένας παίκτης που δεν ταλαιπωρεί την μπάλα. Δεν κάνει πράγματα φαντεζί. Σκοράρει και έχει ουσία στο ματς.

- ( δεν είναι καλός Μάτος στις προπονήσεις και έβαλε αλλαγή τον Σίλβα): Για τακτικούς λόγους η αλλαγή. Θέλαμε να γίνουμε πιο παραγωγικοί. Ο Σίλβα είναι δημιουργικός και ο Μάτος πιο ανασταλτικός παίκτης. Θέλαμε να γίνει πιο παραγωγικός ο Παναθηναϊκός και έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα γεγονός που δικαιώνει την επιλογή να παίξουμε με δύο πιο δημιουργικούς μέσους.

- ( για ματς Τετάρτης ένα σχόλιο): Οχι, κάτι ιδιαίτερο. Είναι πιο δύσκολο πάντα πριν από ένα ματς σε Τσάμπιονς Λιγκ να παίζεις με μια ομάδα που θεωρητικά μπορείς να κερδίσεις και μπορεί εύκολα να μην πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ευτυχώς όμως εμείς τα καταφέραμε και νικήσαμε.

- (για φωνές Πατέρα και εικόνα πρώτου μέρους... αν δεν υπήρχαν) Θα είχαμε χάσει μάλλον. Είναι σημαντικό να κάνεις ότι μπορείς. Ο κ. Πατέρας έπραξε σωστά και ο πρόεδρος είχε μια σωστή συμπεριφορά αφού εκείνος γνώριζε ότι ήταν σωστό να γίνει αυτό.

".

Σάκης Τσιώλης (Θρασύβουλος):" Οπως εξελίχθηκε ήταν μια εύκολη νίκη για Παναθηναϊκό. Κέρδισε ο καλύτερος και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Φάγαμε δύο εύκολα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου. Θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο γιατί είμαστε σε καλύτερη κατάσταση το διάστημα αυτό.

Δεν είμασταν καλοί στο σκοράρισμα. Βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα μέχρι τώρα. Το ερχόμενο Σάββατο παίζουμε άλλο ένα δύσκολο ματς με τον ΠΑΟΚ εντός. Εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο αποτέλεσμα στο ματς της Ευρώπης στον Παναθηναϊκό, και για την ομάδα και για την Ελλάδα. Εμείς σήμερα χάσαμε έναν πολύτιμο και βασικό παίκτη (Βασιλείου) της ομάδας.

".

Θανάσης Γιαννακόπουλος:" Ο Παναθηναϊκός πιστεύω πως θα βρει τον δρόμο του. Φέραμε τον προπονητή και φυσικά θα τον στηρίξουμε. Είναι πολύ καλός και θα φέρει τα αποτελέσματα που πρέπει. Το παιχνίδι με την Ιντερ είναι ένα σημαντικό παιχνίδι και ελπίζουμε να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά πιστεύω ότι θα ανατρέψουμε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό".

Παύλος Γιαννακόπουλος:" Όλα πήγαν καλά. Ο Παναθηναϊκός αυτή τη στιγμή δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι...".

Εκτός από τους αδελφούς Γιαννακόπουλος στο γήπεδο βρέθηκαν και οι Νίκος Πατέρας και Γιάννης Βαρδινογιάννης.

Εισιτήρια: 9905/Εισπράξεις: 108569
Όλα τα λεφτά...
Η συνεχή συμπαράσταση των περίπου 10.000 οπαδών του Παναθηναϊκού στους παίκτες του Τεν Κάτε και το μήνυμα νίκης για το επερχόμενο ματς με την Ιντερ, με το σύνθημα " <διπλό με="με" στο="στο" μιλάνο...="μιλάνο..." παο="παο" ολε="ολε" i="i"> ". Ακόμα μερικές εξαιρετικές ενέργειες του Ουέλιγκτον στο ματς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις άδειες εξέδρες... αφού οι φίλοι της ομάδας του Παναθηναϊκού μετά τις τελευταίες ισοπαλίες προτίμησαν την "ζεστασιά" του σπιτιού και την τηλεοπτική κάλυψη. Ακόμα τον οπαδό... που χρησιμοποίησε έστω για λίγο και πάλι το λέιζερ.

Sportravel.gr

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα η ομάδα Θρασύβουλου
3' Ευκαιρία Θρασύβουλος
Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρασύβουλο με τον Χλωρό να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον όμως Γκαλίνοβιτς να μπλοκάρει
6' Γκολ Παναθηναϊκός
Γκολ με τον Ίβανσιτς και 1-0 μετά από χαμηλή σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά
12' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ευκαιρία με τον Πετρόπουλο ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή του Θρασύβουλου και σούταρε, με τον Κωστάκη όμως να διώχνει σε κόρνερ
14' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος
Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Τζιόλη
17' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σουτ του Γκάμπριελ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά μόλις άουτ
25' Ευκαιρία Θρασύβουλος
Καλό σουτ του Ουέλινγκτον μέσα από την περιοχή του Γκαλίνοβιτς με την μπάλα όμως να περνάει άουτ
30' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Εκτέλεση φάουλ από τον Ίβανσιτς με τον Πετρόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει άουτ
32' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Κούρσα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή του Κωστάκη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι
38' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για πέντε περίπου λεπτά με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε πάσες στον χώρο του κέντρου
40' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Αναγκαστική με τον Άλβες να παίρνει την θέση του Βασιλείου
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Τζιόλης αφήνει την θέση του στον Ζιλμπέρτο Σίλβα
47' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σουτ του Ίβανσιτς με την μπάλα να περνά μόλις άουτ
49' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Δήμο
52' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Χλωρός έξω στην θέση του ο Πουλάκος
54' Γκολ Παναθηναϊκός
Όμορφο γκολ του Πετρόπουλου ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Κωστάκη από τον Σαλπιγγίδη, γύρισε το σώμα του και έκανε το 2-0.
57' Γκολ Παναθηναϊκός
Σαλπιγγίδης και Σπυρόπουλος συνδυάστηκαν και πάλι με τον τελευταίο να βάζει το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι και να κάνει το 3-0
61' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Δήμος έξω στην θέση του ο Μαυρογενίδης
65' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης αποχωρεί και την θέση του παίρνει ο Σωτήρης Νίνης
66' Σχόλιο
Μετά το 3-0 ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει κατακόρυφα με το ματς να αναλώνεται σε πολλά φάουλ στην μέση του γηπέδου
67' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πετρόπουλο, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με το πλασέ μου όμως να βγαίνει άουτ
68' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος
Κίτρινη κάρτα στον Σωτήρχο για μαρκάρισμα στον Νίνη
79' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός πιέζει συνέχεια στον αγώνα αλλά δεν έχει δημιουργηθεί κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από τα καρέ του Κωστάκη
82' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Έξω ο Ίβανσιτς στην θέση του ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
90' Έναρξη καθυστερήσεων