Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-1

panioniosaek_06122009

Ο Πανιώνιος πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη επικρατώντας της ΑΕΚ στη "Νέα Σμύρνη" με 3-1

Η Ένωση μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι σε αντίθεση με τους παίκτες του Εμίλιο Φερέρα με αποτέλεσμα να το "πληρώσει" στο 21ο λεπτό με τον Μανιάτη να κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο δεν ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους καθώς από το 23' και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν δράση και με τον Λεονάρντο να... χρησιμοποιεί άψογα την τεχνική του ισοφάρισαν στο 28' σε 1-1.
Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς από εκείνο το σημείο και έπειτα δημιούργησαν τις προϋποθέσεις προκειμένου να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα, ωστόσο ο Μπλάνκο στην καλύτερη στιγμή για την ομάδα του δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Μέτριο το θέαμα στην επανάληψη, όμως ο Πανιώνιος με αντεπίθεση στα τελευταία δέκα λεπτά πανηγύρισε μία σημαντική εντός έδρας νίκη με 3-1. Ριέρα στο 79' και Μπάλαμπαν στο 89' οι σκόρερ του 2-1 και 3-1 αντίστοιχα.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Μπεθέρα, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ, Καστελιόνε, Κουμόρτζι, Νικολάου, Τζαβέλλας

AEK(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χέρσι, Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Λεονάρντο (67' Ζεράλντο Άλβες), Μαντούκα, Καράμπελας, Γκερέιρο, Μπλάνκο, Γκέντσογλου

Γήπεδο: "Νέας Σμύρνης"
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Γκέντσογλου, Αραούχο / Καστελιόνε
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Με αρκετές απουσίες αλλά... μπόλικη πίστη τόσο από τους παίκτες όσο και από την τεχνική ηγεσία για την κατάκτηση της νίκης, παρατάχθηκε η ΑΕΚ στη γήπεδο της "Νέας Σμύρνης" κόντρα στον Πανιώνιο στην αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωστόσο, οι αγωνιστικοί "πονοκέφαλοι" για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν ισχυροί καθώς δεν μπορούσε μεταξύ άλλων να υπολογίζει στις υπηρεσίες του πιο φορμαρισμένου παίκτη της Ένωσης στα τελευταία παιχνίδια, Νάτσο Σκόκο. Παρόλα τα προβλήματα το ζητούμενο παρέμενε η κατάκτηση της δεύτερης εκτός έδρας νίκης για τη φετινή σεζόν.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, αγωνιστικά προβλήματα είχε να αντιμετωπίσει και ο Εμίλιο Φερέρα με το σημαντικότερο να ακούει στο όνομα του "ανέτοιμου" Αλβάρο Ρεκόμπα.

Βέβαια με την ψυχολογία στα ύψη έπειτα από την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" (σ.σ. 1-1) αλλά και την υποστήριξη του κόσμου ο Βέλγος τεχνικός προσδοκούσε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Δυνατά και... άστοχα

Τα πρώτα λεπτά του ματς της "Νέας Σμύρνης" ανήκαν στους "κυανέρυθρους", οι οποίοι μέχρι το 15' είχαν επισκεφθεί τρεις φορές με αξιώσεις τα καρέ του Σεμπαστιάν Σάχα. Ο Σίτο Ριέρα ήταν ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων που απείλησε την εστία της Ένωσης με έξοχη ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Στο 8' έπειτα από σέντρα από τα αριστερά τόσο ο Κουμορτζί όσο και ο Εστογιανόφ δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών ο Μανιάτης "προειδοποίησε" με κεφαλιά την οποία πάντως μπλόκαρε ο Αργεντινός πορτιέρο.

Ο "αρχηγός" έδειξε τον δρόμο

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος κυρίως λόγω του πάθους που έδειχναν από την αρχή οι παίκτες του Φερέρα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της ήταν "μπλοκαρισμένη" και παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα δεν είχε φρεσκάδα και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι της.

Τα ηνία, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, ήταν στα χέρια των παικτών του Πανιωνίου και... μοιραία, για τους φιλοξενούμενους, ήρθε το γκολ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα, ο Μανιάτης σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά ο "αρχηγός" των κυανέρυθρων στο 21' άφησε εμβρόντητο τον Σάχα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα 1' λεπτό αργότερα και θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ψυχρολουσία των παικτών της ΑΕΚ ο Εστογιανόφ απείλησε για το 2-0 με δεξί διαγώνιο σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε κοντά από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

Συνήλθε...

Ίσως να χρειαζόταν ένα δυνατό... χαστούκι προκειμένου η ΑΕΚ να ξυπνήσει από τον αγωνιστικό λήθαργο που είχε πέσει από την έναρξη του ματς. Και τελικά το γκολ του Μανιάτη έδωσε το έναυσμα στους παίκτες του Μπάγεβιτς για αντεπίθεση.

Με τον Λεονάρντο να αξιοποιεί την εξαιρετική του τεχνική κατάρτιση, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο γκολ, καθώς ο νεαρός Βραζιλιάνος με ατομική προσπάθεια άφησε πίσω του τον Όμο μπήκε στην περιοχή και με αριστοτεχνικό πλασέ σημείωσε το 1-1 στο 28'.

Με την πάροδο του χρόνου ο Λεονάρντο εξελισσόταν σε... κακό δαίμονα για την "κυανέρυθρη" άμυνα και σε συνεργασία με τον Γκερέιρο και τον Μπλάνκο, η Ένωση πλησίασε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα στο 36', στην καλύτερη στιγμή της μετά το γκολ, ο Αργεντινός επιθετικός βγήκε στην πλάτη της άμυνας έπειτα από "έξυπνη" εκτέλεση φάουλ του διεθνή Πολωνού, ωστόσο η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπεθέρα.

Λίγο πριν ο Σπάθας στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Μαϊστόροβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο έστειλε από πλεονεκτική θέση την μπάλα πάνω από την εστία των γηπεδούχων, ενώ λίγο νωρίτερα ο Πανιώνιος είχε απαντήσει στην κεφαλιά του Μπλάνκο με ένα σουτ του Μπάλαμπαν, η πορεία του οποίου όμως δεν ανησύχησε.

Push the tempo

Αν το πρώτο ημίχρονο είχε 2 τέρματα, αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, ρυθμό και εναλλαγή συναισθημάτων στην επανάληψη κανέναα από τα παραπάνω στοιχεία δεν εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Τα γκολ είχαν δώσει τη θέση τους στα σκληρά μαρκαρίσματα και το γρήγορο τέμπο στα πολλά λάθη και τα νεύρα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την απουσία δημιουργικότητας στο παιχνίδι των δύο ομάδων και συνεπώς την έλλειψη επικίνδυνων καταστάσεων μπροστά από τις δύο εστίες. Άλλωστε μέχρι το 60' φάση δεν υπήρξε ούτε για... δείγμα.

Μοιραίος ο Μπλάνκο, "ωραίος" ο Ριέρα

Χρειάστηκαν να περάσουν πάνω από 15 λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο προκειμένου να υπάρξει υποψία φάσης και ο Ριέρα στο 63' εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή κατέληξε πάνω από την εστία.

Ο Γκερέιρο στο 68' απάντησε με "φωτοβολίδα" από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η χαμένη ευκαιρία του Μπλάνκο στο 75' ήταν η πιο σημαντική μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Ο Αργεντινός βρέθηκε στην περιοχή, στόπαρε την μπάλα αλλά το σουτ του ήταν απλά... απογοητευτικό.

Ο Πανιώνιος στο τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε να ανεβάζει ακόμα περισσότερες στροφές και αν αρχικά η κεφαλιά του Ριέρα στο 78' σπό το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε στόχο, η προσπάθειά του ένα λεπτό αργότερα έβαλε μπροστά στο σκορ τους "κυανέρυθρους". Ο Ισπανός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αναγκάστηκε να βγει αριστερά και παράλληλα με την εστία του Σάχα, όμως με έξοχο πλασέ έκανε το 2-1.

"Κλείδωσε" με Μπάλαμπαν

Στα λεπτά που ακολούθησαν η ΑΕΚ προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά βρήκε μπροστά της τον Μπεθέρα ο οποίος στην πιο επικίνδυνη στιγμή, στην κεφαλιά του Μαντούκα που προήλθε από σέντρα του Μπλάνκο, δήλωσε "παρών" πραγματοποιώντας σωτήρια επέμβαση.

O Πανιώνιος όμως ήταν εκείνος που "μίλησε" τελευταίος, "κλειδώνοντας" το τρίποντο στο 89' με τον Μπάλαμπαν. Ο Κροάτης στράικερ βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα και με ψύχραιμο πλασέ σφράγισε τη νίκη πετυχαίνοντας το τελικό 3-1.
Συνέντευξη Τύπου

Ντούσαν Μπάγεβιτς (ΑΕΚ): " Δεν ξεκινήσαμε καλά, αντίθετα με τον Πανιώνιο που έκανε δυο φάσεις στις οποίες θα μπορούσε να σκοράρει. Δεχθήκαμε γκολ από μια στημένη φάση και στη συνέχεια ανεβήκαμε. Ισοφαρίσαμε και χάσαμε ευκαιρίες για να πετύχουμε και άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλά και χάσαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε, ενώ ο Πανιώνιος μέχρι τη φάση του 2-1 δεν μας απείλησε καθόλου. Κάναμε ένα λάθος και δεχτήκαμε γκολ.. Στο τέλος ανοιχτήκαμε για να πετύχουμε ένα τέρμα και σε μια αντεπίθεση έγινε το 3-1.

Αυτή η ΑΕΚ ακόμη και έτσι μπορεί να παίξει καλύτερα. Τώρα όμως είναι μια δύσκολη περίοδος για εμάς. Με αυτά τα νεύρα που δείχνουμε δεν μπορούμε να κερδίσουμε. Θα περιμένουμε"

Εμίλιο Φερέρα (Πανιώνιος): " Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό το αποτέλεσμα. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες είχαμε δύσκολες στιγμές από την ΑΕΚ ειδικά από στημένες φάσεις. Το περίεργο είναι πως εμείς σκοράραμε από στημένη φάση και όχι η ΑΕΚ.

Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Ειδικά για ό,τι προηγήθηκε της σέντρας. Όλη την εβδομάδα ακούγαμε ότι υπάρχουν πολλά προβλήματα για την ΑΕΚ. Ευτυχώς, δεν πέσαμε στην παγίδα. Το μόνο που προσέξαμε είναι πως η ΑΕΚ είχε δώσει παιχνίδι μέσα στην εβδομάδα για την Ευρώπη

".
Όλα τα λεφτά...

Το πλούσιο πρώτο ημίχρονο και το καταιγιστικό τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Επίσης τις εξαιρετικές ατομικές προσπάθειες από τους Λεονάρντο και Ριέρα στα τέρματα που σημείωσαν
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το... κάκιστο δεύτερο ημίχρονο
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γρηγόρη Μπάτη

Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Εμίλιο Φερέρα): Μπεθέρα, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ, Καστελιόνε, Κουμόρτζι, Νικολάου, Τζαβέλλας.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χέρσι, Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Λεονάρντο, Μαντούκα, Καράμπελας, Γκερέιρο, Μπλάνκο, Γκέντσογλου.
1' Έναρξη αγώνα
3' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Ωραία ατομική ενέργεια του Ριέρα που μπαίνει στην μεγάλη περιοχή κάνει το σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
8' Σχόλιο
Πολύ καλός και γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
8' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Άλλη μια καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά, ο Κουμορτζί από την μικρή περιοχή δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Εστογιανόφ δεν είναι καλό και καταλήγει άουτ.
12' Κεφαλιά Πανιώνιος Μανιάτης
Ο Μανιάτης κερδίζει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Σάχα δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει.
21' Γκολ Πανιώνιος Μανιάτης
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα, ο Μανιάτης πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα.
22' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Εστογιανόφ να κάνει το σουτ από δεξιά πλάγια θέση, όμως η μπάλα αρκετά μέτρα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.
28' Γκολ ΑΕΚ Λεονάρντο
Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Λεονάρντο που αποφεύγει με την ταχύτητα του τον Όμο και με άψογο πλασέ κάνει το 1-1.
32' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Καλό σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή, ο Μπεθέρα μπλοκάρει την μπάλα.
33' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Σέντρα του Νικολάου από τα δεξιά, ο Μπάλαμπαν κάνει σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
36' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, ο Μπλάνκο πετάγεται στην μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά ψαράκι προσπαθεί να στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα, όμως ο Μπεθέρα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
39' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γκέντσογλου
39' Σουτ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Εστογιανόφ, ο Μπάλαμπαν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή κάνει με τη μια το σουτ αλλά η μπάλα περνάει αρκετά άουτ.
43' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαϊστόροβιτς
Εκτέλεση κόρνερ από τον Λεονάρντο, ο Μαϊστόροβιτς έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Καστελιόνε
54' Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Καμία ευκαιρία, πολλά νεύρα και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.
61' Σουτ ΑΕΚ Λεονάρντο
Δυνατό δεξί σουτ του Λεονάρντο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.
63' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Εστογιανόφ που από τα δεξιά μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, πασάρει για τον Κουμορτζί, εκείνος κάνει το σουτ όμως η μπάλα κοντράρει σε σώματα, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Ριέρα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.
67' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ζεράλντο στη θέση του Λεονάρντο.
68' Σουτ ΑΕΚ Γκερέιρο
Ωραίο αριστερό σουτ του Γκερέιρο αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
71' Σουτ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Μπάλαμπαν, η μπάλα στην αγκαλιά του Σάχα.
73' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Αραούχο
75' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Σέντρα του Αραούχο από τα δεξιά, ο Μπλάνκο κοντά στο σημείο του πέναλτι, στοπάρει και κάνει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει αρκετά άουτ.
77' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μαντούκα
78' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Σέντρα από τα δεξιά του Νικολάου, ο Ριέρα ανενόχλητος κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.
79' Γκολ Πανιώνιος Ριέρα
Στην αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, ο Ριέρα βγήκε μόνος του μπροστά από τον Σάχα που αρχικά έσωσε την εστία του, όμως στην συνέχεια ο Ισπανός από αριστερή πλάγια θέση στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
81' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ταχτσίδης στη θέση του Γκερέιρο.
84' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Σέντρα του Μπλάνκο από τα δεξιά, ο Μαντούκα πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Μπεθέρα πέφτει στην δεξιά του γωνία και σώζει την εστία του.
86' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Εστογιανόφ.
87' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Τελευταία αλλαγή για τον Μπάγεβιτς. Ο Παυλής στη θέση του Χέρσι.
89' Γκολ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ο Μπάλαμπαν κλειδώνει τη νίκη για τον Πανιώνιο. Ο Κουμορτζί στην αντεπίθεση πασάρει για τον Νικολάου εκείνος απευθείας για τον Μπάλαμπαν που ανενόχλητος με άψογο πλασέ κερδίζει τον Σάχα και κάνει το 3-1.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Τελευταία αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Ο Σκούφαλης στη θέση του Μπάλαμπαν.