Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

Πανιώνιος-ΑΕΛ 0-3

New Image

Η ΑΕΛ πέρασε μετά από 22 χρόνια από τη Νέα Σμύρνη με 3-0 εξαφαλίζοντας μαθηματικά την παραμονή της

Η εξίσωση στο αγώνα της Νέας Σμύρνης δεν ήταν για δυνατούς λύτες. Από την μία πλευρά μια αδιάφορη ομάδα με πολλές απουσίες και από την άλλη μια ομάδα που παλεύει για την επιβίωσή της. Αποτέλεσμα της εξίσωσης; Σχεδόν πάντα ο αδιάφορος «υποκύπτει» στις ορέξεις του αντιπάλου του.
Κάπως έτσι η ΑΕΛ με μια εμφατική εμφάνιση καθάρισε την υπόθεση παραμονή από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας με τους Μετίν (27') και Τουάμα (38'). Ο Πανιώνιος προσπάθησε στο ξεκίνημα της επανάληψης να αντιδράσει αλλά οι «βυσσινί» δεν είχαν σκοπό να αυτοκτονήσουν.

Ο MVP του αγώνα Τουμέρ Μετίν έκλεψε την μπάλα στο 60' την έστρωσε στον Κουζέν και ο επιθετικός από τη Γκαμπόν έγραψε το 0-3 στέλνοντας τους συμπαίχτες του για πρόωρες διακοπές, εκεί που το μυαλό τους είχαν ήδη από την περασμένη αγωνιστική οι Νεοσμυρνιώτες.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Παράσχος): Μπέλιτς, Γιόνσον (63' Αναστασόπουλος), Ομο, Κουμορτζί, Κούκετς (46' Μπαρόνι), Γουνδουλάκης, Μπουβάλ (46' Λουκίνας), Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας

AEΛ (Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Κυριακίδης, Κουζέν (73' Ζέσους), Τουάμα (80' Μπουκουβάλας), Μετίν, Φλάβιο, Ρομέου, Τριποτσέρης, Πούρι (85' Σίμιτς), Μελίσσης

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Γκολ: 27' Μετίν (σουτ), 38' Τουάμα (φάουλ), 60' Κουζέν (σουτ)

Κίτρινες κάρτες: 49' Τσότσαλιτς / 34' Πούρι

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε την ΑΕΛ έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία μετά την ισοπαλία που απέσπασε την περασμένη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έφτασε στην πολυπόθητη σωτηρία μετρώντας μόλις μια ήττα στους τελευταίους 7 αγώνες από τον Παναθηναϊκό.

Από τη μεριά της η ΑΕΛ με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και κατέβηκε στην Αθήνα αναζητώντας τον ένα βαθμό που θα της σφράγιζε οριστικά την παρουσία της στην επόμενη Σούπερ Λίγκ. Ένα βαθμό που φέτος δεν είχε καταφέρει να πανηγυρίσει στις προηγούμενες 4 επισκέψεις της στο Λεκανοπέδιο.

Στη μεταξύ τους προϊστορία, στα τελευταία 22 χρόνια για την Α' Εθνική δεν είχε σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου. Το τελευταίο "διπλό" ήταν της ΑΕΛ στις 13/3/88 με 1-0 χάρη σε γκολ του Ζιώγα, ενώ ο Πανιώνιος αγνοεί τη νίκη στο Αλκαζάρ εδώ και 27 χρόνια. Όσον αφορά τις πρόσφατες αναμετρήσεις τους, ισόπαλα έχουν έλθει και τα τρία τελευταία παιχνίδια, όλα με διαφορετικά σκορ.

Πάρτι παραμονής από το α’ ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ένα ξεκάθαρο στόχο: Να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν εξασφαλίζοντας τον πολυπόθητο βαθμό και από εκεί πέρα αν μπορούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Και από τη στιγμή που δεν αιφνιδιαστικέ από τον Πανιώνιο στο ξεκίνημα της αναμετρήσεις στο σουτ του Κούκετς, το έργο της έγινε πιο εύκολο.

Σοβαρή και καλά στημένη η ομάδα του Παπακώστα δεν είχε πρόβλημα να αναχαιτίσει τις όποιες επιθετικές προσπάθειες των «κυανέρυθρων». Σε αυτό βοήθησαν και τα προβλήματα ομοιογένειας που είχε να αντιμετωπίσει το συγκρότημα του Παράσχου καθώς οι πολλές απουσίες τον οδήγησαν σε μια «πειραματική» ενδεκάδα.

Έχοντας λοιπόν λύσει τον γρίφο της άμυνας οι «βυσσινί» ευτύχησαν να πάρουν και το προβάδισμα με μια όμορφη ατομική ενέργεια του Μετίν στο 27’. Ο Τούρκος σκόραρε για τρίτη φορά φέτος απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες καθώς είχε πετύχει και τα 2 τέρματα της ΑΕΛ στο 2-2 του Αλκαζάρ στον πρώτο γύρο.

Και λίγο αργότερα ο Παπακώστας είδε τον Τουάμα να δοκιμάζει την τύχη του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή με απόλυτη επιτυχία! Ο Ισραηλινός έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπέλιτς και η ΑΕΛ εύκολα και απλά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Σόου Μετίν στην επανάληψη

Ο Γιώργος Παράσχος βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους προέβη στο ημίχρονο σε δύο αλλαγές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν κοντά στην μείωση του σκορ με τον Κουμορτζί στο 46’.

Ωστόσο ο Τουμέρ Μετίν ανέλαβε να τους κόψει τις βλέψεις για οποιαδήποτε ανατροπή με ένα προσωπικό σόου μέσα σε ένα 5 λέπτο. Ο Τούρκος στο 58’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των «κυανέρυθρων» χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 0-3. Δυο λεπτά αργότερα όμως έκλεψε την μπάλα από τον Σιόβα και την έστειλε στον Κουζέν που δεν αστόχησε απέναντι από τον Μπέλιτς.

Ακολούθησε στο 63’ άλλη μια ατομική έξυπνη ενέργεια του Μετίν που τον έβγαλε απέναντι από τον πορτιέρο του Πανιωνίου, με το οριζόντιο δοκάρι να του αποτρέπει το δεύτερο προσωπικό γκολ. Ήταν πια φανερό πως ο Τούρκος είχε μεγάλα κέφια και δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσει αυτό το παιχνίδι να γλιστρήσει από τα χέρια της ομάδας του.

Οπερ και εγένετο καθώς τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τους «βυσσινί» να κρατάνε άνετα το ευρύ τους προβάδισμα και με την... Θεσσαλία να υπερηφανεύεται ότι του χρόνου θα εκπροσωπείται από δύο ομάδες στην μεγάλη κατηγορία καθώς ο άσπονδος «εχθρός» της ΑΕΛ (σ.σ. Ολυμπιακός Βόλου) είναι αγκαλιά με την άνοδό του.
Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Παπακώστας: " Για μας είναι μια σημαντική επιτυχία, αφού και μαθηματικά αυτή τη στιγμή έχει τελειώσει η υπόθεση παραμονή. Θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές για την τεράστια προσπάθεια που έκαναν και στις προπονήσεις και στους αγώνες και για τις εμφανίσεις τους, γιατί έπαιξαν και καλό ποδόσφαιρο.

Απέναντι στον Πανιώνιο, σε καλό αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΛ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και δίκαια κέρδισε. Μετράει η παραμονή και ακόμη περισσότερο μετράει μια ομάδα όπως η ΑΕΛ να μην ξαναμπεί σε τέτοια περιπέτεια. Πρέπει επίσης να ευχαριστήσουμε κάποιους που δεν ήταν σήμερα μαζί μας, αλλά μας έδωσαν μεγάλη ώθηση όλο αυτό το διάστημα. Τον κόσμο

".

Γιώργος Παράσχος: " Δυστυχώς για εμάς το αποτέλεσμα αυτό ήταν ντροπή. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα και ντρέπομαι για αυτό το πολύ μεγάλο σκορ. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη. Χαλάσαμε όλες τις εντυπώσεις που είχαμε κερδίσει τον τελευταίο καιρό. Τι να κάνουμε, όμως, η ζωή συνεχίζεται.
Όλα τα λεφτά...
O Τουμέρ Μετίν που πήρε από το χέρι την ΑΕΛ και την οδήγησε στην παραμονή. Ο Τούρκος άνοιξε το σκορ με μια όμορφη ατομική ενέργεια, είχε δοκάρι, δημιούργησε το τρίτο γκολ και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Πανιωνίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μετίν αγωνίστηκε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση καθώς το Σάββατο πέθανε ο πεθερός του. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης τόνισε χαρακτηριστικά: " Ήταν δύσκολο για μένα σήμερα να παίξω ποδόσφαιρο. Όμως υποσχέθηκα στη γυναίκα μου ότι θα πετύχω ένα γκολ για αυτόν. Είμαι ευτυχής που το πέτυχα και του το αφιέρωσα. Έτσι είναι η ζωή… έτσι είναι το ποδόσφαιρο".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση του Πανιωνίου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν ξέφυγε από τον κανόνα που θέλει τις αδιάφορες ομάδες να παίζουν στις τελευταίες αγωνιστικές με το μυαλό στις διακοπές.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Παράσχος): Μπέλιτς, Γιόνσον, Ομο, Κουμορτζί, Κούκετς, Γουνδουλάκης, Μπουβάλ, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΛ
(Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Κυριακίδης, Κουζέν, Τουάμα, Μετίν, Φλάβιο, Ρομέου, Τριποτσέρης, Πούρι, Μελίσσης
1' Έναρξη αγώνα
Το παιχνίδι ξεκινά και ανάμεσα στους φιλάθλους είναι και παιδιά με ειδικές ανάγκες από σχολεία του Πειραιά προσκεκλημένα του Πανιωνίου. Σίγουρα μια αξιέπαινη πρωτοβουλία από την ομάδα της Νέας Σμύρνης
1' Σουτ Πανιώνιος Κούκετς
Στην πρώτη επίθεση του αγώνα ο Κούκετς βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής αλλά σούταρε άουτ
10' Σχόλιο
Χωρίς κάτι αξιόλογο πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο πέρα από το σουτ του Κούκετς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης
20' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό και φάσεις το πρώτο εικοσάλεπτο με την ΑΕΛ να έχει το μυαλό της στην άμυνα για να κρατήσει τον Πανιώνιο στο μηδέν που θα της φέρει τον πολυπόθητο βαθμό
27' Γκολ ΑΕΛ Μετίν 0-1
Ατομική ενέργεια του Μετίν που βρίσκει το διάδρομο για να φτάσει ανενόχλητος έξω από την περιοχή και με αριστερό συρτό δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπέλιτς, 0-1 η ΑΕΛ στην πρώτη της ευκαιρία!
34' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Πούρι
Πρώτη κάρτα στον αγώνα που θα την δει ο Πούρι για μαρκάρισμα πάνω στον Τζαβέλλα
35' Σχόλιο
Η ΑΕΛ κρατάει εύκολα έξω από την περιοχή της τον αδιάφορο βαθμολογικά Πανιώνιο και χάρη σε μια όμορφη προσπάθεια του Μετίν προηγείται στο σκορ
36' Σουτ Πανιώνιος Ρομέου
Ο Ρομέου σουτάρει δυο μέτρα έξω από την περιοχή με τον Μπέλιτς να πέφτει και να μπλοκάρει σταθερά
38' Γκολ ΑΕΛ Τουάμα 0-2
Καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουάμα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπέλιτς... 0-2!
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1'
45' Λήξη ημιχρόνου
Αγκαλιά με την παραμονή της η ΑΕΛ που προηγείται με 2-0 την ώρα που της αρκεί η ισοπαλία για να σωθεί και μαθηματικά
45' Σχόλιο Στατιστικά Α' ημιχρόνου
Σουτ: 3-5, Κεφαλιές: 0-0, Φάουλ: 9-7, Κόρνερ: 0-1
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Το δεύτερο 45λεπτο αρχίζει με τον Παράσχο να έχει κάνει δύο αλλαγές
46' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Μπαρόνι
Ο Μπαρόνι θα πάρει τη θέση του Κούκετς
46' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Λουκίνας
Ο Λουκίνας θα αντικαταστήσει τον Μπουβάλ
47' Κεφαλιά Πανιώνιος Κουμορτζί
Ωραία ενέργεια του Τζαβέλλα που σεντράρει από αριστερά με τον Κουμορτζί να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ
49' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τσότσαλιτς
Πρώτη κίτρινη για τον Πανιώνιο που θα την δει ο Τσότσαλιτς για φάουλ πάνω στον Ρομέου
58' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Η ΑΕΛ αγγίζει ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Μετίν υπό την πίεση του Ομο θα στείλει την μπάλα άουτ από το σημείο του πέναλτι
60' Γκολ ΑΕΛ Κουζέν 0-3
Ο Μέτιν κλέβει από τον Σιόβα, πετάει την μπάλα στον Κουζέν και αυτός αφού προσποιήθηκε στον Ομο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το αριστερό... 0-3!
63' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Αναστασόπουλος
Ο Γιόνσον αποχωρεί τραυματίας και στη θέση του περνάει ο Αναστασόπουλος
63' Δοκάρι ΑΕΛ Μετίν
Ο Τουμέρ Μετίν τρυπώνει στην άμυνα του Πανιωνίου και με δυνατό σουτ τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλιτς
72' Σχόλιο
Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά με την ΑΕΛ να κρατάει εύκολα το αποτέλεσμα που της σφραγίζει και μαθηματικά την παραμονή
73' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Ζέσους
Ο Ζέσους στη θέση του Κουζέν
75' Σουτ ΑΕΛ Βενετίδης
Δυνατό σουτ του Βενετίδη έξω από την περιοχή διώχνει δύσκολα με τις γροθιές ο Μπέλιτς
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Μπουκουβάλας
Ο Μπουκουβάλας στη θέση του Τουάμα
85' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Σίμιτς
Ο Σίμιτς στη θέση του Πούρι
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+2'
90' Λήξη αγώνα
Η ΑΕΛ με μια εμφατική εμφάνιση σφραγίζει στη Νέα Σμύρνη την παραμονή της
90' Σχόλιο Στατιστικά αγώνα
Σουτ: 8-11, Κεφαλιές: 2-0, Φάουλ: 15-15, Κόρνερ: 3-2