Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Πανιώνιος-Άρης 1-0

κουμορτζι για γιωργο

Ο Πανιώνιος με σκόρερ τον Κουμορτζί επικράτησε του Άρη στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης με 1-0

Στη "Νέα Σμύρνη" άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League, με τον Πανιώνιο να υποδέχεται τον Άρη. Λίγες οι ελπίδες για τους δύο συλλόγους για διάκριση με τους "Νεοσμυρνιώτες" να θέλουν να αφήσουν πίσω τη βαριά ήττα από την ΑΕΚ και να σπάσουν το ρόδι στα πλέι οφ και τον Άρη να έχει κυρίως το μυαλό του στον τελικό του κυπέλλου hellas online κόντρα στον Ολυμπιακό. Νίκη κυρίως για το γόητρο λοιπόν κι όχι τόσο για τους βαθμούς...
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Ντιαβαρά, Κουτσόπουλος, Μάκος (62' Σκούφαλης), Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (78' Βάγκνερ), Φερνάντες, Νικολάου, Χετεμάι, Χούτος (68' Αραβίδης)

Αρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Καράμπελας, Κουλουχέρης, Α. Παπαδόπουλος, Γιάχιτς, Γκαρσία, Σιστόν (67' Νεμπεγλέρας), Χαβίτο, Τιάγκο Ζεντίλ (57' Ίβιτς), Αμορόζο (61' Κόκε)

Κίτρινες: Κουμορτζί, Κουτσόπουλος, Παπαδόπουλος, Σκούφαλης - Καράμπελας, Παπαδόπουλος

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Λιόλιος (Λάρισας), Αραμπόπουλος (Φθιώτιδας)
Με μια ματιά
Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά και την παύση για το Πάσχα, με το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον Άρη να αποτελεί το πρώτο πιάτο πριν το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Ο Έβαλντ Λίνεν παρέταξε την ομάδα του με τον Κρέσιτς στη θέση του τερματοφύλακα. Οι Ντιαβαρά και Μαϊστόροβιτς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τους Χετεμάι και Κουτσόπουλο να καλύπτουν την δεξιά και αριστερή πλευρά της άμυνας αντίστοιχα. Μάκος, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Φερνάντες και Νικολάου στη μεσαία γραμμή ενώ μοναδική επιθετική αιχμή της ομάδας της Νέας Σμύρνης αποτέλεσε ο Λάμπρος Χούτος.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε τον Κέλεμεν κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Νέτο, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης και Καράμπελας αποτελούσαν τους τέσσερις της αμυντικής γραμμής. Γιάχιτς, Γκαρσία, Σιστόν και Χαβίτο στη μεσαία γραμμή με τους Αμορόσο και Τιάγκο Ζεντίλ στην επίθεση.

Τα πρωτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης θα μπορούσαν εύκολα να χαρακτηριστούν ως αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο σουτ προς την εστία πραγματοποιήθηκε στο 17' μετά από προσπάθεια του Φερνάντες από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Κέλεμεν.

Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 20' ο Άρης απάντησε με μία σέντρα σουτ του Νέτο από τα δεξιά, ο Κρέσιτς ενστικτωδώς έδιωξε με τις γροθιές του. Ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και σε διάστημα πέντε λεπτών απείλησε δυο φορές την εστία του Κέλεμεν. Στο 23' ο Κουτσόπουλος με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Άρη ανάγκασε τον τερματοφύλακα των "κιτρινόμαυρων" να πέσει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 25' οι "κυανέρυθροι" έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κουτσόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με το Χούτο με "έξυπνη" κεφαλιά να βρίσκει τον Κουμορτζί, ο οποίος σούταρε δυνατά με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα όμως να προσκρούει στα σώματα των στόπερ του Άρη. Στην επαναφορά, ο Φερνάντεζ σούταρε εκ νέου, αλλά ο Κέλεμεν μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα στη έπεσε δραματικά, με τον όμως Άρη στο 36' να χάνει τη σπουδαιότερη ευκαιρία του στο παιχνίδι έως εκείνη τη στιγμή. Ο Χαβίτο, ύστερα από κάθετη μπαλιά του Τιάγκο Ζεντίλ, βρέθηκε απέναντι από τον Κρέσιτς, έκανε το πλασέ με το αριστερό, αλλά ο Μαϊστόροβιτς έβαλε την προβολή και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 37' ο Κουτσόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά προς την καρδιά της μεγάλης περιοχής του Άρη, ο Κέλεμεν προσπάθησε να μπλοκάρει τη μπάλα πάνω από τα κεφάλια των Χούτο και Παπαδόπουλο, όμως δεν τα κατάφερε, αλλά στο "ριμπάουντ ο Κουμορτζί, σε κενή εστία, δε σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 39' ο Τιάγκο Ζεντίλ απείλησε την εστία του Κρέσιτς που όμως απομάκρυνε με γροθιές τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χαβίτο έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν επεφύλαξαν συγκινήσεις, μέχρι όμως το ρολόι του γηπέδου της Νέας Σμύρνης να σημαδέψει το 55'. Ο Καράμπελας από τα αριστερά έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Χαβίτο στην κίνηση δοκίμασε το σουτ, η μπάλα όμως έφυγε παράλληλα της εστίας καταλήγοντας στον ελεύθερο Αμορόσο, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κρέσιτς δε σημάδεψε σωστά και την έστειλε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκαρι του τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

Στο 66' οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντάριο Φερνάντες εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ βρίσκοντας το Νικολάου, με το δεύτερο να μπαίνει από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, να κάνει τη ψηλή σέντρα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων και ο Κουμορτζί, μόνος του, να πραγματοποιεί την κεφαλιά με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο όμως να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο Χετεμάι που έκανε την προβολή χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 79' ο Σκούφαλης εξαπέλυσε ένα κεραυνό από το ύψος της αριστερής γωνίας της μεγάλης περιοχής του Άρη αναγκάζοντας τον Κέλεμεν σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό όμως αργότερα κι ενώ η απόδοση του Άρη είχε πέσει δραματικά ο Κουμορτζί άνοιξε το σκορ. Ο Ντιαβαρά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, Νέτο και Αραβίδης διεκδίκησαν τη μπάλα, με αυτή τελικά να καταλήγει στον Κουμορτζί, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με ξερό δεξί σουτ "νίκησε" τον Κέλεμεν.

Από μία ευκαιρία μοιράστηκαν οι δύο ομάδες μέχρι τη λήξη του αγώνα. Στο 84' ο Σκούφαλης επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου στο επόμενο λεπτό.

Συνέντευξη Τύπου
Έβαλντ Λίνεν (προπονητής Πανιώνιος) "Έγινε ένα καλό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή αμυντική λειτουργία ενώ έκαναν πολύ καλό παιχνίδι οι ακραίοι των δύο ομάδων, Κουτσόπουλος και Καράμπελας. Μας βοήθησαν οι αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κουμορτζί το κυνήγησε πολύ το γκολ, είχε ευκαιρίες και άξιζε να το πετύχει. Μετά το γκολ δεν πιεστήκαμε, είχαμε τον έλεγχο και κερδίσαμε δίκαια."
Ντούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής Άρης) "Και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να παίξουν καλύτερα και ιδιαίτερα εμείς που είχαμε κάποιες ευκαιρίες να σημειώσουμε γκολ. Ο Πανιώνιος έπαιξε δυνατά και κατάφερε να πετύχει το γκολ και να φτάσει στη νίκη. Αυτά τα παιχνίδια είναι κάπως περίεργα για μας γιατί το μυαλό μας είναι στον τελικό του Κυπέλλου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαστε αδιάφοροι.

Δυστυχώς όμως σήμερα διαπίστωσα ότι κάποιοι παίκτες μου είναι ήδη σε διακοπές. Τα ματς αυτά μου δίνουν την δυνατότητα να έχω εικόνα για όλη την ομάδα και με βοηθάνε να σχηματίσω μία ολοκληρωμένη άποψη στο τέλος της σεζόν. Χρειάζεται μεγαλύτερη σοβαρότητα με το μυαλό μας να είναι στον τελικό αλλά δεν μπορούμε να αντιμετωπίζουμε έτσι τα ματς."

Όλα τα λεφτά...
Ο Κουμορτζί ήταν αυτός που ξεχώρισε στην αναμέτρηση όχι τόσο γιατί έδωσε τη λύση στην επιθετική δυστοκία του Πανιωνίου πετυχαίνοντας το χρυσό γκολ, αλλά και διότι εμφανίστηκε ιδιαίτερα ορεξάτος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το όχι και τόσο καλό θέαμα που προσέφεραν οι δύο σύλλογοι...
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα Πανιώνιος
Ο Πανιώνιος στη σέντρα.
5' Σχόλιο
Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά.
10' Οφσάιντ Πανιώνιος
Ο Χούτος υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ κι ενώ έβγαινε τετ α τετ με τον Κέλεμεν.
11' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουμορτζί
17' Σουτ Πανιώνιος
Πρώτο σουτ στον αγώνα. Χλιαρό, όμως, από τον Φερνάντεζ, που δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κέλεμεν μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
20' Σουτ Άρης
Σέντρα-σουτ του Νέτο από τα δεξιά, ο Κρέσιτς έδιωξε δύσκολα με τις γροθιές.
23' Σουτ Πανιώνιος
Διαγώνιο σουτ του Κουτσόπουλου με το αριστερό, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Κέλεμεν.
25' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Κουτσόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Χούτος έκανε κεφαλιά-πάσα στον Κουμορτζί, ο οποίος σούταρε δυνατά με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των στόπερ του Άρη. Στην επαναφορά, ο Φερνάντεζ σούταρε εκ νέου, αλλά ο Κέλεμεν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
27' Κίτρινη κάρτα Άρης Καράμπελας
36' Ευκαιρία Άρης
Ο Χαβίτο βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς, έκανε το αριστερό σουτ, αλλά ο Μαϊστόροβιτς έβαλε την προβολή και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
38' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουτσόπουλος
39' Σουτ Άρης
Εκτέλεση φάουλ του Ζεντίλ, ο Κρέσιτς έδιωξε με γροθιές. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Χαβίτο σούταρε με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Άρης
Ο Άρης στη σέντρα.
53' Σχόλιο
Οι δύο ομάδες... ψάχνονται ακόμα στον αγωνιστικό χώρο, στα πρώτα οκτώ λεπτά της επανάληψης.
55' Ευκαιρία Άρης
Ο Καράμπελας έβγαλε σέντρα από τα αριστερά για τον Χαβίτο, που από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον αμαρκάριστο Αμορόζο, ο οποίος σε κενή εστία... κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ με αριστερό πλασέ.
58' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Ίβιτς στη θέση του Ζεντίλ.
61' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κόκε αντί του Αμορόζο.
62' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης στη θέση του Μάκου.
66' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Φερνάντεζ εκτέλεσε έξυπνα φάουλ, πασάροντας στον Νικολάου μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Κύπριος έβγαλε τη σέντρα, ο Κουμορτζί έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Η μπάλα, στη συνέχεια της φάσης, κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Κέλεμεν.
67' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Νεμπεγλέρας αντί του Σιστόν.
68' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Αραβίδης στη θέση του Χούτου.
74' Κίτρινη κάρτα Άρης Παπαδόπουλος
78' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Βάγκνερ στην θέση του Γουνδουλάκη.
79' Ευκαιρία Πανιώνιος Σκούφαλης
Δυνατό σουτ του Σκούφαλη από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, όμως ο Κέλεμεν σώζει με τις γροθιές.
80' Γκολ Πανιώνιος Κουμορτζί
Ύστερα από σέντρα του Ντιαβαρά ο Αραβίδης προσπαθεί να κοντρολάρει, η μπάλα καταλήγει στον Κουμορτζί που με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.
84' Σουτ Πανιώνιος Σκούφαλης
Ωραία προσπάθεια από τον Σκούφαλη που κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.
85' Σουτ Άρης Παπαδόπουλος
Ο Παπαδόπουλος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κρέσιτς με ένα δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
90' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σκούφαλης
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά