X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Πανιώνιος-Άρης 1-1

Τζόνσον-Άρης-Πανιώνιος INTIME SPORTS

Πανιώνιος και Άρης έμειναν στο 1-1 στη Νέα Σμύρνη με σκόρερς τους Τζόνσον (11') και Κούκετς (80')

Οι "κίτρινοι" του Έκτορ Ραούλ Κούπερ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη επικίνδυνή επίσκεψή τους στα αντίπαλα καρέ, με τον Τζόνσον να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Χαβίτο και να στέλνει με πλασέ πάνω στην κίνηση τη μπάλα στην αριστερή "κλειστή" γωνία του Μπέλιτς.
Οι "κυανέρυθροι" ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να φέρουν το ματς στα ίσια, ενώ στην επανάληψη μετά από πίεση στους Θεσσαλονικείς και αρκετές καλές στιγμές κατάφεραν να ισοφαρίσουν δέκα λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Ριέρα έδωσε τον Κουμορτζί που ήταν με πλάτη στην εστία στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός έστρωσε στον Κούκετς, και ο τελευταίος με συρτό αριστερό σουτ στη δεξιά γωνία του Πέσκοβιτς έγραψε το τελικό (και δίκαιο) 1-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως στα τελευταία 19 ματς μεταξύ των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας, μόνο μία φορά νίκησε η φιλοξενούμενη ομάδα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Γιώργος Παράσχος): Μπέλιτς, Μανιάτης, Μπαρόνι (63' Νικολάου), Ομο, Τζάβελλας, Κουμορτζί, Κούκετς (81' Κοντοές), Γουνδουλάκης (63' Σκούφαλης), Σιόβας, Τσότσαλιτς, Ριέρα

Αρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Κουλουχέρης, Νασούτι, Βανγκέλι, Ναφτί (81' Φερνάντεζ), Νάτσο Γκαρσία, Κάλβο, Χαβίτο (76' Μεριέμ), Τζόνσον, Κάμπορα (70' Αραβίδης)

Διαιτητής: Μ.Λαμπρόπουλος

Βοηθοί διαιτητή: Μ.Καρσιώτης (Κορινθίας), Δ.Μπιτσίδης (Θράκης)

Γκολ: Κούκετς (80') / Τζόνσον (11')

Κίτρινες κάρτες: Τζαβέλλας (7'), Τσότσαλιτς (32') / Νάτσο Γκαρσία (34'), Νέτο (75'), Νασούτι (90+4')

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Άρης κατέβηκε στη Νέα Σμύρνη με θετική ψυχολογία ύστερα από δύο συνεχόμενες νίκες στο "Κλεάνθης Βικελίδης", η μία στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ (2-0) και η άλλη στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου hellas on line με την Καβάλα (3-1) και κατάφερε να διατηρήσει αυτή την κατάσταση ευφορίας στις τάξεις του, καθώς ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε στο ματς.

Ήταν η φάση του 11', με τον Χαβίτο να βγάζει σέντρα από τη δεξιά πλευρά και τον Τζόνσον να πιάνει σουτ πάνω στην κίνηση μέσα από την περιοχή για να νικήσει τον Μπέλιτς και να γράψει από πολύ νωρίς το 0-1. Στα επόμενα πάντως λεπτά η άμυνα των "κιτρίνων" έζησε δύσκολες στιγμές, καθώς ο Πανιώνιος βρέθηκε δύο φορές φάτσα στο γκολ.

Στο 13' ο Γουνδουλάκης έπιασε την κοντινή κεφαλιά για να βρει τον Πέσκοβιτς σε ετοιμότητα, ενώ στο 15' μετά από σουτ του Κουμορτζί έξω από την περιοχή και απόκρουση του γκολκίπερ του Άρη, ο Γουνδουλάκης πήρε το "ριμπάουντ" και έστειλε τη μπάλα άουτ για να χαθεί δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση.

Το "σφυροκόπημα" των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο 19', με το δυνατό σουτ του Κούκετς έξω από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς μπόρεσαν να διορθώσουν τις αδυναμίες και να καταφέρνουν να αναχαιτίζουν με μεγαλύτερη ευκολία τους αντιπάλους.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος για τον Πανιώνιο καταγράφηκε στο 26' με το σουτ του Τσότσαλιτς εκτός περιοχής που πέρασε άουτ, ενώ ο Άρης από την πλευρά του είχε να αντιπαρατάξει μέχρι το τέλος του 45άλεπτου μία καλή στιγμή: πρωταγωνιστής ήταν ο Ναφτί που επιχείρησε μακρινό σουτ στο 34', με τον Μπέλιτς όμως να μπλοκάρει σταθερά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Πανιώνιο να είναι η ομάδα που προσπαθούσε να πιέσει για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 53' με μακρινό φάουλ του Τζαβέλλα που κατέληξε στην αγκαλιά του Πέσκοβιτς, ενώ στο 54' οι "κυανέρυθροι" έχασαν κλασική ευκαιρία για γκολ.

Ο Κουμορτζί πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του με ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Ριέρα, το σουτ όμως που έκανε ο δεύτερος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Στο 60' ο Τσότσαλιτς αύξησε τις χαμένες ευκαιρίες του Πανιωνίου, με την κεφαλιά του μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα να περνά πάνω από το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Κούκετς από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στα επόμενα είκοσι λεπτά δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο πέρα από δύο αλλαγές που έκαναν αμφότερες οι ομάδες, με τους γηπεδούχους να "λυτρώνονται" τελικά στο 81' πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κουμορτζί άφησε με έξυπνο τρόπο τη μπάλα για τον Κούκετς και αυτός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Πέσκοβιτς και έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Η τελευταία φάση στο ματς καταγράφηκε στο 85' με το σουτ του Ριέρα να περνά άουτ, με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Λαμπρόπουλου να βρίσκει τις δυό ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος (τεχνικός Πανιωνίου): "Ήταν μια καλή εμφάνιση με μεγάλη διάρκεια. Τα παιδιά έκαναν τεράστια προσπάθεια. Από μία φάση που έκανε ο Άρης δεχτήκαμε γκολ και κυνηγούσαμε το σκορ. Εξασκήσαμε μεγάλη πίεση στον αντίπαλο.

Κάναμε καλές και οργανωμένες επιθέσεις. Δεν πρέπει να μένουμε στην τύχη. Δεν έχουμε το εύκολο γκολ. Θα σταθούμε στην καλή εμφάνιση και μακάρι στα 3 παιχνίδια που απομένουν να έχουμε τον σημερινό ρυθμό. Ελπίζουμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και στη συνέχεια του πρωταθλήματος".

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (τεχνικός Άρη): "Έγινε ένα περίπλοκο παιχνίδι γιατί μέσα σε λίγες μέρες είχαμε να αντιμετωπίσουμε σημαντικούς στόχους της χρονιάς. Ο αντίπαλος μας ήταν ανώτερος και η δική μου ομάδα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η ομάδα μου δεν είχε τις δυνάμεις για να παίξει το παιχνίδι, παρουσιάστηκαν 2-3 αντεπιθέσεις. Φτάναμε αργά στη μπάλα, μέναμε πίσω της, γι’ αυτό ο αντίπαλος έφτανε στην περιοχή και κάθε φορά είχε καλές στιγμές και επικίνδυνες. Γνωρίζαμε πολύ καλά ότι αν κερδίζαμε θα κλειδώναμε τη θέση στα πλέι οφ.

Ο αντίπαλος είχε καλή ταχύτητα και καλή ομάδα με καλές αλλαγές παιχνιδιού. Εμείς δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε το αγωνιστικό πρόσωπο που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. Παρόλα αυτά είναι θετικό το αποτέλεσμα.

Δεν θα πως είμαι εκνευρισμένος αλλά ότι πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα. Βρισκόμαστε σε μία κρίσιμη καμπή και ξέρουμε πόσο σημαντικά είναι αυτά τα παιχνίδια που έρχονται".

Για τα σημάδια κόπωσης που παρουσίασε η ομάδα του, ο Αργεντινός τεχνικός επεσήμανε: "Σε αυτό το παιχνίδι έπρεπε να κάνουμε αλλαγές και να πάρουν χρόνο παίκτες που δεν έχουν τόσες πολλές συμμετοχές. Έχουμε και το σημαντικό παιχνίδι την Πέμπτη (δεύτερος ημιτελικός Κυπέλλου με Καβάλα).

Πιθανόν όταν κάποιος προέρχεται από μεγάλη απραξία να μην έχει την ένταση που έχουν παίκτες με πολλά αγωνιστικά λεπτά. Όταν συμβαίνουν αυτά τα γεγονότα ο προπονητής θέλει να αντεπεξέλθουν στον ρόλο που θα έχουν στο γήπεδο. Δεν έφταιγαν οι αλλαγές αλλά η γενική εικόνα.

Ήταν αργή η ομάδα, στην αμυντική της λειτουργία, στις αντεπιθέσεις, στο πως πίεζε τον αντίπαλο. Αυτό ήταν το πρόσωπο που δημιούργησε πρόβλημα".

Όλα τα λεφτά...
Τα δύο όμορφα γκολ στον αγώνα, με τους Τζόνσον και Κούκετς να σημαδεύουν με εξαιρετικό τρόπο και τους Πέσκοβιτς και Μπέλιτς να αναγκάζονται παρά την προσπάθειά τους να μαζέψουν ο καθένας από μία φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, που παρότι δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ παρουσιάστηκαν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, με εξαίρεση τη φάση του Κούκετς στο 80' που ήρθε για αυτούς η εξιλέωση.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Γιώργος Παράσχος): Μπέλιτς, Μανιάτης, Μπαρόνι, Όμο, Ριέρα, Κουμορτζί, Κούκετς, Γουνδουλάκης, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Τζόνσον, Νασούτι, Κάμπορα, Χαβίτο, Βανγκέλι
1' Έναρξη αγώνα
7' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζαβέλλας
8' Σχόλιο
Δεν έχει σημειωθεί κάτι αξιόλογο στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα.
11' Γκολ Άρης Τζόνσον
1-0 ο Άρης με σκόρερ τον Τζόνσον! Ο Χαβίτο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τζόνσον έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση μέσα στην περιοχή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
13' Κεφαλιά Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Μεγάλη ευκαιριά για τον Πανιώνιο να ισοφαρίσει, με τον Πέσκοβιτς να αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του Γουνδουλάκη.
15' Ευκαιρία Πανιώνιος Κουμορτζί
Νέα μεγάλη ευκαιριά για τον Πανιώνιο. Σουτ του Κουμορτζί έξω από την περιοχή που αποκρούεται από τον Πέσκοβιτς, ο Γουνδουλάκης παίρνει το "ριμπάουντ" αλλά από πλεονεκτική θέση στέλνει τη μπάλα άουτ.
19' Σουτ Πανιώνιος Κούκετς
Σουτ του Κούκετς έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πέσκοβιτς.
26' Σουτ Πανιώνιος Τσότσαλιτς
Ο Τσότσαλιτς επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα περνάει άουτ.
32' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τσότσαλιτς
34' Σουτ Άρης Ναφτί
Ο Μπέλιτς μπλοκάρει σταθερά μακρινό σουτ του Ναφτί.
34' Κίτρινη κάρτα Άρης Νάτσο Γκαρσία
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
53' Σουτ Πανιώνιος Τζαβέλλας
Μακρινό φάουλ του Τζαβέλλα, μπλοκάρει σταθερά ο Πέσκοβιτς.
56' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Ωραία ατομική ενέργεια του Κουμορτζί που περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Ριέρα, ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα άουτ.
60' Κεφαλιά Άρης Τσότσαλιτς
Εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα από τα αριστερά, ο Τσότσαλιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
61' Σουτ Πανιώνιος Κούκετς
Σουτ του Κούκετς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
63' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Σκούφαλης και Νικολάου παίρνουν τις θέσεις των Τσότσαλιτς και Γουνδουλάκη.
70' Αλλαγή παίκτη Άρης
Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, με τον Αραβίδη να παίρνει τη θέση του Κάμπορα.
75' Κίτρινη κάρτα Άρης Νέτο
76' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Μεριέμ στη θέση του Χαβίτο.
80' Γκολ Πανιώνιος Κούκετς
Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Πανιώνιος με δυνατό σουτ του Κούκετς έξω από την περιοχή.
80' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κούκετς
81' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Φερνάντεζ παίρνει τη θέση του Ναφτί.
81' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κοντοές παίρνει τη θέση του Κούκετς.
90' Κίτρινη κάρτα Νασούτι