X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-3

Έντερ

O Αστέρας Τρίπολης δίχως να εντυπωσιάσει πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Πανιωνίου με 3-1

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ένταση, ρυθμό και πολλά γκολ ο Αστέρας Τρίπολης ευτύχησε να προηγηθεί με το "καλησπέρα" στην αναμέτρηση με κεφαλιά του Τσέζαρεκ στο 5'. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά λίγο η έλλειψη ψυχραιμίας στο τελείωμα των φάσεων και λίγο η ατυχία στέρησε το γκολ της ισοφάρισης.
Και σαν να μην έφτανε αυτό οι Αρκάδες μέσα σε 3' και δύο γκολ του Έντερ (39', 42') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με τον Αστέρα να προσπαθεί να διατηρήσει τα κεκτημένα και τον Πανιώνιο με τον Όμο στο 69' να μειώνει στο τελικό 3-1.
Οι συνθέσεις των ομάδων
(Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο (82' Λάτκα), Σκούφαλης (84' Κούκετς), Ριέρα, Μπάλαμπαν, Ρεκόμπα, Σιόβας, Αναστασόπουλος, Νικολάου, Τζαβέλλας (69' Μπαρόνι)

(Ρικάρντο Γκόμες): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρντόσο (31' Αργυρόπουλος), Καρέρα, Τσέζαρεκ, Έντερ (58' Ρίος), Βίλτσες (72' Ζεάν Κάρλος)

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)

Βοηθοί: Ν. Φαντόπουλος (Πειραιά), Δ. Μπιτσίδης (Θράκης)

Κίτρινες: Ριέρα, Σκούφαλης / Ουριμπάρι, Καρντόσο, Λαζαρίδης, Έντερ, Μπαστία

Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Πανιώνιος και Αστέρας Τρίπολης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ένα κρίσιμο παιχνίδι για τον Εμίλιο Φερέρα και τους "κυανέρυθρους" που ακόμα δεν είχαν καταφέρει να γευτούν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αν μάλιστα κάποιος αναλογιστεί ότι στη συνέχεια ο Πανιώνιος έχει να αντιμετωπίσει ΠΑΟΚ (το ματς της 1ης αγωνιστικής) και Ολυμπιακό τότε εύκολα καταλαβαίνει ότι περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες δεν υπήρχαν.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Αρκάδες δεν έχουν καλές αναμνήσεις από τις προηγούμενες δύο επισκέψεις τους στην "πλατεία" καθώς είχαν υποστεί βαριές ήττες. Μοναδική εξαίρεση το νικηφόρο πέρασμα με 1-0 στο κύπελλο hellas online. Ωστόσο με οδηγό το αήττητο μέχρι τώρα και την καλή αμυντική λειτουργία ο Αστέρας ευελπιστούσε σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Απόλυτος αιφνιδιασμός

Το ματς ξεκίνησε έχοντας καλό ρυθμό και ένα γκολ από τον μόνιμο σκόρερ του Αστέρα Τρίπολης, Ντάνιελ Τσέζαρεκ, μόλις στο 5ο λεπτό. Οι Αρκάδες πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό με τον σέντερ φορ τους να βάζει... πλάτη τον Όμο και με όμορφη κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπέλιτς που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Το τέρμα του Τσέζαρεκ σόκαρε προσωρινά τους ποδοσφαιριστές του Εμίλιο Φερέρα που λίγο έλειψε να βρεθούν με την πλάτη στον τοίχο από το 8'. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με 3 παίκτες εναντίον 1 όμως ο Βίλτσες άνοιξε το κοντρόλ με αποτέλεσμα να χάσει σπουδαία ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ισορρόπησε ο Πανιώνιος

Η ψυχρολουσία που έφερε το γκολ των φιλοξενούμενων είχε μπλοκάρει τους "νεοσμυρνιώτες" που χρειάστηκαν μερικά λεπτά έως ότου καταφέρουν να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Ωστόσο από το 10' και μετά ανέλαβαν πρωτοβουλία αλλάζοντας άρδην την εικόνα τους, δημιουργώντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Ντεγκρά.

Στο 13' ο Μπάλαμπαν απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος αλλά ο Ντεγκρά με φοβερή επέμβαση απομάκρυνε προσωρινά προτού ο Λαζαρίδης απομακρύνει σε κόρνερ προ του έτοιμου να πυροβολήσει από κοντά Σκούφαλη. Στο 16' ο Ριέρα προσπάθησε με προβολή να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Και όμως... χάνονται

Η πίεση στα καρέ του Ντεγκρά ανέβαινε σταδιακά με την πάροδο του χρόνου με τους παίκτες του Ιστορικού να απειλούν με κάθε τρόπο.Ένα σουτ του Σκούφαλη από τα δεξιά στο 22' δεν είχε ευτυχή κατάληξη προσκρούοντας σε σώματα αμυντικών, με τον Πανιώνιο να ψάχνει τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των Αρκάδων.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρεκόμπα με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ντεγκρά και τους παίκτες του Αστέρα να ξεφυσούν ανακουφισμένοι από την εξέλιξη της φάσης. Στο 36' ο Σίτο Ριέρα δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον τερματοφύλακα των Αρκάδων, ξοδεύοντας μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να ισοφαρίσει το τέρμα τουΤσέζαρεκ.

Ο... νόμος του ποδοσφαίρου

Ο "άγραφος" νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για ακόμα μία φορά καθώς μετά τις κλασικές ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες για τον Πανιώνιο, ο Αστέρας Τρίπολης μέσα σε 3 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, παίρνοντας ένα εξαιρετικά σημαντικό προβάδισμα για το διπλό.

Στη δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο ματς ο Έντερ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Πανιωνίου και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπέλιτς γράφοντας στο 39' το 2-0. Και πριν καλά καλά συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι τι συνέβη, ο Έντερ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, πιάνοντας στον... ύπνο την "κυανέρυθρη" άμυνα, σημείωσε στο 42' το 3-0.

Συντήρηση...

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές επέλεξαν να μην προχωρήσουν σε αλλαγές παρατάσσοντας τις ομάδες όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ρικάρντο Γκόμες ήταν εκείνοι που έκαναν αρχικά αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Μπέλιτς με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος, Ντάνιελ Τσέζαρεκ, να εξαπολύει δυνατο σουτ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Λίγα λεπτά πιο μετά και συγκεριμένα στο 51' ο Σίτο Ριέρα απάντησε στην προηγούμενη φάση με καλό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντεγκρά.

Στενέψανε τα όρια

Ο Αστέρας δεν άλλαζε τη φιλοσοφία στο παιχνίδι του, δίνοντας χώρο στον Πανιώνιο τον οποίο όμως οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύονταν. Ο χρόνος όμως είναι αδυσώπητος και με τα περιθώρια να στενεύουν επικίνδυνα εις βάρος του η ανατροπή φάνταζε σχεδόν αδύνατη.

Ωστόσο ο Όμο έδωσε κάποιες - αμυδρές - ελπίδες στην ομάδα του όταν στο 69' με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντεγκρά μειώνοντας σε 3-1. Το γκολ έδωσε κάποιο κίνητρο στους παίκτες του Φερέρα και στο τέταρτο που απέμενε για τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι γηπεδούχοι έψαξαν τον τρόπο να προκειμένου να ανοίξουν την πολυπρόσωπη άμυνα της οπισθοχωρημένης Τρίπολης.

Τίποτα όμως δεν άλλαξε στη συνέχεια με τον Αστέρα να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη και ένα πολύτιμο τρίποντο, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο σε 4 αγωνιστικές και τον Πανιώνιο πλέον να καλείται να βρει λύση προκειμένου να βγει το συντομότερο δυνατό από το αγωνιστικό αδέξοδο.

Συνέντευξη Τύπου
Εμίλιο Φερέρα (τεχνικός Πανιωνίου): "Παρόλο που δε θέλω να μιλήσω μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι για τύχη, εντούτοις οφείλω να ομολογήσω ότι η μπάλα δε μας έκανε τα χατίρια σήμερα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στον έλεγχο της μπάλας. Βέβαια όταν χάνεις με τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο δε μπορείς να πεις και πολλά, όμως ο Αστέρας σκόραρε τρεις φορές χωρίς να κάνει κάποια επικίνδυνη φάση.

Στα παιχνίδια που παίζουμε δημιουργούμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δε σκοράρουμε. Οι φίλαθλοί μας είναι δυσαρεστημένοι και τους καταλαβαίνω απόλυτα.

Έχουμε βελτιωθεί στη δουλειά που κάνουμε, όμως σήμερα φάγαμε δύο γκολ από δικά μας λάθη. Δεν ξέρω πότε θα φανούν τα αποτελέσματα της δουλειάς μας, όμως σίγουρα δεν πρέπει να βγαίνουν συμπεράσματα από τρία μόνο παιχνίδια".

Μάριο Γκόμες (τεχνικός Αστέρα Τρίπολης): "Παίξαμε στην έδρα μιας μεγάλης ομάδας και καταφέραμε να πάρουμε μια σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη. Το έργο μας έγινε πιο εύκολο με το γρήγορο γκολ που πετύχαμε.

Ο Πανιώνιος βγήκε όλος μπροστά και εμείς βρήκαμε χώρους στην αντεπίθεση, αφού έμεναν πίσω μόνο τα στόπερ τους. Έχω καλούς παίκτες στην ομάδα και δουλεύω με αυτούς, χωρίς να ασχολούμαι για το τι λένε ή γράφουν για μένα".

* Αναταραχή προκλήθηκε στη συνέντευξη Τύπου του προπονητή του Πανιωνίου, Εμίλιο Φερέρα, καθώς κάποιοι οπαδοί των "κυανέρυθρων" δημιούργησαν τεταταμένη ατμόσφαιρα, προκαλώντας ολιγόλεπτη διακοπή.

Όλα τα λεφτά...
Ο Αστέρας Τρίπολης που μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή ωστόσο με όπλο την τακτική και τις αντεπιθέσεις πήρε ένα σπουδαίο εκτός έδρας αποτέλεσμα
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αδυναμία του Πανιωνίου να ανταποκριθεί στις αντεπιθέσεις του Αστέρα Τρίπολης και φυσικά τα άσχημα τελειώματα των φάσεων που "κόστισαν" στην ομάδα του Εμίλιο Φερέρα
To Live του αγώνα... Από τον Βαγγέλη Σταματόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αστέρας Τρίπολης
(Γκόμες): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρντόσο, Καρέρα, Τσέζαρεκ, Έντερ, Βίλτσες
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο, Σκούφαλης, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Ρεκόμπα, Σιόβας, Αναστασόπουλος, Νικολάου, Τζαβέλλας
1' Έναρξη αγώνα
2' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ριέρα
6' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
1-0 ο Αστέρας Τρίπολής! Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά από τον Ουριμπάρι, ο Τσέζαρεκ πήρε εντυπωσιακά κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπέλιτς. Αυτό ήταν το 3ο γκολ του Κροάτη φορστο πρωτάθλημα και το 21ο του συνολικά με την ομάδα της Τρίπολης.
8' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Αστέρας Τρίπολης έβγαλε αντεπίθεση έχοντας τρεις παίκτες έναντι ενός του Πανιωνίου, όμως ο Βίλτσες άνοιξε το κοντρόλ από θέση δεξιά μέσα από την περιοχή και χάθηκε η ευκαιρία.
10' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σκούφαλης
11' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ουριμπάρι
13' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Εκτέλεση φάουλ από τον Μπάλαμπαν, η μπάλα βρίσκει στον Τσέζαρεκ που βρισκόταν στο τείχος και ο Ντεγκρά πέφτει στην αριστερή του γωνία και πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.
16' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Εκτέλεση φάουλ του Ρεκόμπα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ριέρα έκανε την προβολή με αυτοθυσία για να στείλει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Ντεγκρά.
19' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
22' Σουτ Πανιώνιος Σκούφαλης
Σουτ από τον Σκούφαλη από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού του Αστέρα Τρίπολης και έφυγε κόρνερ.
27' Δοκάρι Πανιώνιος Ρεκόμπα
Εκπληκτικό σουτ του Αλβάρο Ρεκόμπα έξω από την περιοχή με το φαρμακερό αριστερό του πόδι, η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι του Ντεγκρά και απομακρύνεται.
31' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Πρώτη (αναγκαστική) αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Καρντόσο να αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του να παίρνει ο Αργυρόπουλος.
33' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
35' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Εκτέλεση φάουλ του Ρεκόμπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στον Λαζαρίδη και απομακρύνεται.
36' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από Ρεκόμπα και αδυναμία των αμυντικών να διώξουν, η μπάλα έφτασε στον Ριέρα, όμως το σουτ του από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
38' Κεφαλιά Πανιώνιος Όμο
Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Όμο έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
39' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Έντερ
2-0 για τον Αστέρα Τρίπολης στη δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία του στο ματς. Ο Έντερ βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και αφού δεν βγήκε κάποιος αμυντικός του Πανιωνίου πάνω του έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπέλιτς.
39' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Έντερ
42' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Έντερ
3-0 για τον Αστέρα Τρίπολης! Υποδειγματική αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους που έπιασαν στον... ύπνο την "κυανέρυθρη" άμυνα, ο Τσέζαρεκ δέχτηκε την κάθετη πάσα και βγήκε μόνος απέναντι στον Μπέλιτς, την κατάλληλη στιγμή έδωσε τη μπάλα στον Έντερ που ακολουθούσε από αριστερά, και έτσι η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε και σε τρίτο γκολ.
45' Σχόλιο
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Ο Τσέζαρεκ μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή του Πανιωνίου και εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το δεξί, με τον Μπέλιτς να εκτινάσεται θεαματικά και να παραχωρεί κόρνερ.
51' Σουτ Πανιώνιος Ριέρα
Εκπληκτική ντρίμπλα από τον Ριέρα έξω από την περιοχή, με το σουτ του στη συνέχεια να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντεγκρά.
58' Σχόλιο
Ο Αστέρας Τρίπολης έχει δώσει χώρο στον Πανιώνιο, όμως οι γηπεδούχοι δεν έχουν απειλήσει ιδιαίτερα, με τον χρόνο να στενεύει επικίνδυνα εις βάρος τους.
58' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο σκόρερ του δεύτερου και τρίτου τέρματος, Έντερ, αποχωρεί, δίνοντας τη θέση του στον Ρίος.
64' Σχόλιο
Ο Πανιώνιος προσπαθεί ανορθόδοξα να φτάσει σε ένα γκολ, γεγονός που δεν αρέσει καθόλου στην εξέδρα των γηπεδούχων.
69' Γκολ Πανιώνιος Όμο
Μειώνει το σκορ ο Πανιώνιος σε 1-3 με τον Όμο! Ο Ρεκόμπα "έσκαψε" τη μπάλα για τον Σκούφαλη, αυτός ττην έδωσε στον Σιόβα, το σουτ του δεν ήταν καλό όμως η μπάλα έφτασε στον Όμο που με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Ντεγκρά.
69' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Αλλαγή για τον Πανιώνιο με τον Ουέλινγκτον να παίρνει τη θέση του Τζαβέλλα.
72' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Αστέρας Τρίπολης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ζεάν Κάρλος να παίρνει τη θέση του Βίλτσες.
74' Ευκαιρία Πανιώνιος Σκούφαλης
Ευκαιρία για τον Πανιώνιο να μειώσει και άλλο το σκορ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Σκούφαλης πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στον Λαζαρίδη και κατέληξε στον Ντεγκρά.
81' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
82' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Λάτκα να παίρνει τη θέση του Όμο.
84' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Κούκετς να αντικαθιστά τον Σκούφαλη.
85' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Εκτέλεση φάουλ από τον Ρεκόμπα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντεγκρά.
90' Σχόλιο
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Λήξη αγώνα
Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Αστέρα Τρίπολης να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με 3-1 στη Νέα Σμύρνη, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν έχοντας ως στόχο τον προπονητή Εμίλιο Φερέρα.