Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0

κουμορτζί

Αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ο Πανιώνιος κέρδισε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και έπιασε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ΑΕΚ και Ξάνθη

Το παραγωγικότερο παιχνίδι του στη Νέα Σμύρνη έκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης και έπιασε ΑΕΚ και Ξάνθη στην 5η θέση της βαθμολογίας. Αν και μπήκε μουδιασμένα, ο γηπεδούχος Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί με τον Κουμορτζί στο 28ο λεπτό, ενώ με την έναρξη κιόλας της επανάληψης, μόλις στο 50ό λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μαϊστόροβιτς.
Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μίχαελ Ντελούρα, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος, διαμόρφωσε το τελικό 3-0, για τον Πανιώνιο. Ο Αστέρας Τρίπολης αναγκάστηκε από το 67' και έπειτα να αγωνιστεί με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Νταμόντε χτύπησε εκτός φάσης τον Μάκο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Μανιάτης, Σκούφαλης (72΄ Γουνδουλάκης), Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί (80΄ Τζαβέλας), Εστογιανόφ, Ντελούρα (82΄ Γκονσάγκα), Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Νικολάου

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου):Αμπάρης, Εστέβες (46΄ Ερέρος), Ψωμάς, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Μπαστία (46΄ Νταμόντε), Καρντόσο, Φιλομένο, Ζαϊρί (57΄ Ντουαλά), Σέζαρεκ
Με μια ματιά
Με μοναδική αλλαγή αυτή του Νικολάου στη θέση του Γουνδουλάκη και με σύστημα 4-3-3, παρατάχθηκε απέναντι από τον Αστέρα Τρίπολης, ο Πανιώνιος. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Ντάριο Κρέσιτς, στο δεξί άκρο της άμυνας, ο αρχηγός Γιάννης Μανιάτης, ενώ στο αριστερό ο Βαγγέλης Κουτσόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούταν από τους Κοντοέ και Μαϊστόροβιτς.

Στη μεσαία γραμμή και τον άξονα, βρέθηκαν οι Μάκος και Κουμορτζί με τον Νικολάου πίσω τους σε ρόλο αμυντικού χαφ. Στα δεξιά ως εξτρέμ ξεκίνησε ο Σκούφαλης, ενώ στην ίδια θέση από αριστερά βρέθηκε ο Εστογιανόφ, με πιό ελεύθερο ρόλο για τον Ουρουγουανό. Μοναδικός προωθημένος βρέθηκε ο Μίχαελ Ντελούρα.

Η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση, με τον Σέζαρεκ μόλις στο δεύτερο λεπτό προσπάθησε να νικήσει τον Κρέσιτς όμως το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ. Ο Πανιώνιος σταδιακά ανέβασε τον ρυθμό του και στο 13ο λεπτό... πάτησε περιοχή, με τον Μάκο να σουτάρει όμως πολύ δυνατά και άουτ.

Χωρίς πολλές φάσεις μέχρι το 20ό λεπτό, ο Πανιώνιος είχε ανακτήσει πλέον την υπεροχή και πίεζε τους φιλοξενούμενους, κερδίζοντας συνεχώς μέτρα στο γήπεδο. Στο 25ο λεπτό, ο Εστογιανόφ εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ έξω από την περιοχή. Αποδέκτης της μπάλας, ο Βαγγέλης Κουτσόπουλος, ο οποίος σέντραρε με το δεξί (!), ο Μανώλης Σκούφαλης βρήκε με πολύ όμορφη κεφαλιά-πάσα, τον Κουμορτζί μόνο του απέναντι από τον Αμπάρη, με τον Γκανέζο να μη δυσκολεύεται και με σουτ, να γράφει το 1-0.

Το 5ο γκολ του Κουμορτζί στη φετινή σεζόν, το οποίο τον διατηρεί στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ του Πανιωνίου, έδωσε στην ομάδα της Νέας Σμύρνης άλλο... αέρα. Με ανάπτυξη κυρίως από τα πλάγια, η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου, δεν σήκωνε τη μπάλα στον αέρα, παρά έπαιζε όμορφο, στρωτό ποδόσφαιρο.

Παρόλα αυτά, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν εκείνος που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 29ο λεπτό, όταν ο Σέζαρεκ εκτέλεσε με δυνατό σουτ ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε στο τείχος, άλλαξε πορεία, με τον Κρέσιτς να καταφέρνει με υπερπροσπάθεια να αποκρούσει και στη συνέχεια τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, πριν ο διαιτητής καταλογίσει φάουλ υπερ του Κοντοέ, μετά από σπρώξιμο πάνω στον τελευταίο.

Στο 31ο λεπτό, μια ακόμα συστημένη σέντρα του Εστογιανόφ κατέληξε στο κεφάλι του Ντελούρα, το τελείωμα του οποίου, δεν ήταν το καλύτερο δυνατό καθώς η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κατακόρυφα, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 45ο λεπτό όταν ο Φιλομένο βρέθηκε μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ο Νίκος Κωστένογλου, έδειξε από νωρίς την πρόθεσή του να τα παίξει όλα για όλα, περνώντας στην αναμέτρηση τους Νταμόντε και Ερέρος, στη θέση των Μπαστιά και Εστεβές. Το ρίσκο όμως δεν "βγήκε" στον Έλληνα τεχνικό, ο οποίος είδε την ομάδα του μόλις στο 50ό λεπτό να δέχεται και δεύτερο τέρμα.

Ήταν όταν ο Φαμπιάν Εστογιανόφ εκτέλεσε ένα ακόμα φάουλ, αυτή τη φορά από δεξιά και αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή του Αμπάρη, η σέντρα του, ήταν... διαβήτης και αφού ο Έλληνας κήπερ του Αστέρα δεν κατάφερε να την μπλοκάρει στην έξοδό του, ο Μαϊστόροβιτς με εναέριο βολέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0.

Οκτώ λεπτά αργότερα και σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις του Πανιωνίου, που η μπάλα βρέθηκε από αριστερά, ο Βαγγέλης Κουτσόπουλος με μια ακόμα εξαιρετικής ακρίβειας σέντρα, βρήκε στην πλάτη της άμυνας της ομάδας της Τρίπολης, τον Ντελούρα, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Αμπάρη, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να την σπρώξει έπειτα στην ανυπεράσπιστη εστία, γράφοντας έτσι το 3-0.

Στο 67ο λεπτό, ο Νταμόντε, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα, μόλις με την έναρξη του δευτέρου μέρους, χτύπησε στον κεφάλι και εκτός φάσης τον Μάκο, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα για αυτή του την ενέργεια, αρνούμενος έτσι και την τελευταία ελπίδα στην ομάδα του, ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στα λεπτά που μεσολάβησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος πίεσε για ένα ακόμα τέρμα, κάτι όμως που δεν στάθηκε δυνατό. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου, έφτασε τους 21 βαθμούς, πιάνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τόσο την Ξάνθη, η οποία ηττήθηκε από τον Ηρακλή το Σάββατο, όσο και την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώτης Σταματόπουλος (Πανιώνιος): " Στα πρώτα είκοσι λεπτά δεν μπήκαμε στο παιχνίδι έτσι όπως θέλαμε. Ξέραμε ότι ο Αστέρας θα τα δώσει όλα για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Μετά το χρονικό σημείο αυτό, κερδίσαμε το κέντρο, βρήκαμε τον ρυθμό μας, ελέγξαμε το παιχνίδι και πετύχαμε το γκολ με το οποίο πήγαμε στα αποδυτήρια. Με τους παίκτες συζητήσαμε και είπαμε να μπούμε στο δεύτερο μέρος δυνατά από το ξεκίνημα γιατί ξέραμε ότι ο Αστέρας θα «μεγάλωνε» την πίεσή του. Μπήκαμε πολύ αποφασισμένοι και την κατάλληλη στιγμή σκοράραμε δύο όμορφα γκολ.

Είχαμε ένα μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο που συνδυάστηκε από εξαιρετική απόδοση. Να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους ούτε μετά το 3-0 αλλά και την αποβολή του αντιπάλου. Τα παιδιά που μπήκαν και σήμερα έδωσαν βοήθειες. Όπως ο Γιώργος Τζαβέλλας που μπήκε στη θέση του Κουμορτζί. Με την πρώτη αλλαγή, στην θέση του Σκούφαλη που έκανε πολύ καλό παιχνίδι, μπήκε ο Γουνδουλάκης και έδωσε ανάσες στην ομάδα. Στην τρίτη αλλαγή, μπήκε ο Άντερσον για να ξεκουράσει την ομάδα στην επίθεση και τον Ντελούρα που έκανε πολλά χιλιόμετρα και βοήθησε και ανασταλτικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κινδυνέψαμε και είναι δίκαια η νίκη. Να σταθώ και στον Βαγγέλη Κουτσόπουλο που είχε μία καλή στιγμή στο τέλος, αλλά αντέδρασε σωστά ο Αμπάρης. Είναι πολύ συγκινητικές οι στιγμές με τους παίκτες. Δείχνουμε ότι είμαστε ενωμένοι και θέλουμε να τα δίνουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο. Τέλος, να ευχηθώ στον κόσμο καλά Χριστούγεννα και ένα ευτυχισμένο έτος με αγάπη και υγεία πάνω από όλα

".

Νίκος Κωστένογλου (Αστέρας Τρίπολης): " Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο, και ο Πανιώνιος χωρίς ευκαιρία, από μία στημένη φάση κατάφερε να προηγηθεί. Στην επανάληψη κάναμε δύο αλλαγές κι εκεί που είχαμε αποκτήσει ξανά τον έλεγχο, από μία νέα στημένη φάση έγινε το 2-0. Κάπου εκεί χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα και ήρθε και η κόκκινη. Δεν είχαμε τη δύναμη, ψυχική και σωματική, να κάνουμε φάσεις. Πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας, η ομάδα μας χρειάζεται ηρεμία".
Όλα τα λεφτά...
Οι 1-2 καταπληκτικές αποκρούσεις του Κρέσιτς, ενθουσίασαν τον κόσμο του Πανιωνίου, ο οποίος είδε στο γήπεδο και τον πρώην παίκτη της ομάδας και έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες της πρόσφατης ιστορίας του, Γιάροσλαβ Ντρόμπνι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ενέργεια του Νταμόντε να χτυπήσει εκτός φάσης τον Μάκο και να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης...

To Live του αγώνα... του Γιώργου Μαρκόπουλου
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αστέρας Τρίπολης
(Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες, Ψωμάς, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Μπαστιά, Καρντόσο, Φιλομένο, Ζαϊρί, Σέζαρεκ
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Μανιάτης, Σκούφαλης, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί, Εστογιανόφ, Ντελούρα, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Νικολάου
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Σουτ στην κίνηση από τον Σέζαρεκ, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς
10' Σχόλιο
Τίποτα το αξιοσημείωτο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης
13' Σουτ Πανιώνιος Μάκος
Ο Μάκος επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, εντός της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
20' Σχόλιο
Ο Πανιώνιος μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα στην αναμέτρσηςη έχει ανεβάσει αισθητά την απόδοσή του
25' Γκολ Πανιώνιος Κουμορτζί
Ο Κουτσόπουλος έκανε την μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης, ο Σκούφαλης βρήκε με κεφαλιά τον Κουμορτζί ο οποίος από πλεονεκτική θέση δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη
29' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα να απαντήσει στο γκολ του Κουμορτζί. Ο Σέζαρεκ εκτελέσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και άλλαξε πορεία, ωστόσο ο Κρέσιτς με εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε την μπάλα να προσκορούσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο διαιτητής Ντάκος σφύριξε φάουλ πάνω στον Κοντοέ
31' Ευκαιρία Πανιώνιος Ντελούρα
Ο Εστογιανόφ σημάδεψε το κεφάλι του Ντελούρα, με το Γερμανό από πλεονεκτική θέση να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη
33' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Καλό σουτ του Φιλομένο μέσα από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα πέρασε άουτ
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 Λεπτό
45' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Φιλομένο, χωρίς προσωπικό αντίπαλο, πήρε την κεφαλιά περίπου από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Κρέσιτς στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ερέρος στη θέση του Εστέβες
Ο Νταμόντε στη θέση του Μπαστία
47' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Εστογιανόφ
49' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
50' Γκολ Πανιώνιος Μαϊστόροβιτς
Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Εστογιανόφ, που βρήκε τον αμαρκάριστο Μαϊστόροβιτς στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με τον Αμπάρη εξουδετερωμένο μετά την άστοχη έξοδο του, έστειλε με το δεξί την μπάλα στα δίχτυα
52' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Κουτσόπουλος
Σέντρα του Σκούφαλη από τα δεξιά, ο Κουτσόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στο σώμα του Αμπάρη
57' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ντουαλά στη θέση του Ζαϊρί
58' Γκολ Πανιώνιος Ντελούρα
Πολύ ωραία σέντρα του Κουτσόπουλου από τα αριστερά, ο Ντελούρα πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε την έξοδο του Αμπάρη, πήρε την πρώτη κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά δε δυσκολεύτηκε να τη σπρώξει με το κεφάλι στο βάθος της κενής εστίας των φιλοξενούμενων
67' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Νταμόντε
Σωστή η απόφαση του διαιτητή να δείξει την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ενήργησε αντιαθλητικά πάνω στον Γρηγόρη Μάκο
69' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Καλό σουτ του Φιλομένο, ο Κρέσιτς σε ετοιμότητα απομάκρυνε σε κόρνερ
72' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Σκούφαλη
73' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Κεφαλιά του Φιλομένο (σ.σ. από ελεγχόμενη θέση), σταθερά μπλόκαρε την μπάλα ο Κρέσιτς
80' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Τζαβέλας στη θέση του Κουμορτζί
81' Σουτ Πανιώνιος Τζαβέλας
Ο νεοεισελθόντας στο παιχνίδι Τζαβέλας έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ύστερα από μπαλιά του Γουνδουλάκη από τα δεξιά, ωστόσο αυτό ήταν αδύναμο και ο Αμπάρης μάζεψε με άνεση την μπάλα
82' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γκονσάγκα στη θέση του Ντελούρα
86' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κοντοές
86' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
87' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Σέζαρεκ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς
88' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ερέρος
Κεραυνός του Ερέρος με το αριστερό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου με εντυπωσιακή επέμβαση αποσόβησε το γκολ
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά