Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Πανιώνιος-Νεα Καβάλα 1-2

Πανιώνιος-καβάλα

Οι "Αργοναύτες" πήραν σπουδαίο διπλό στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιώνιου ανατρέποντας το 1-0 σε 1-2

Σε μια από τις πιο ενδιαφέρουσες αναμέτρησεις του πρώτου γύρου, η Καβάλα πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Πανιώνιου με 2-1 μέσα στην Νέα Σμύρνη. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μπόσκο Μπάλαμπαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 59'.
Η ολική ανατροπή ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, αφού ο Ντιόγκο Ρινκόν έφερε το ματς στα ίσια στο 87ο λεπτό μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σουλτανίδης από τον Ματιάτη. Ο Βραζιλιάνος ήταν ο πρωταγωνιστής και στο νικητήριο γκολ, καθώς το πλασέ που έκανε απέκρουσε ο Ανδριόλας, δίνοντάς έτσι την ευκαιρία στον Ονουάτσι να κάνει το 1-2 με κοντινό πλασέ στο 92'.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Νέα Σμύρνης
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Κώτσιορος (Δυτ. Αττικής)
4ος: Χατζής (Δυτ. Αττικής)
Παρατηρητής: Δούρος (Κορινθίας)

Πανιώνιος(Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Καστελιόνε, Κοντοές, Τζαβέλλας, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης(53' Σκούφαλης), Νικολάου, Μπάλαμπαν, Ριέρα.

Νεα Καβάλα(Γούτης): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Ντουγκλάο, Θεοδωρέλλης, Ντομπρασίνοβιτς(Λεοντίου 79'), Ντικρόκ(Σιόντης 54'), Λάκης(Ρινκόν 62'), Σουλτανίδης, Ιωάννο.

Κίτρινες: Τζαβέλλας(Πανιώνιος 19'), Ντομπρασίνοβιτς(Καβάλα 63'), Ριέρα(Πανιώνιος 67'), Νικολάου(Πανιώνιος 84'), Μανιάτης (Πανιώνιος 85').
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Πανιώνιος και Καβάλα συναντήθηκαν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής με σκοπό ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους μετρούσαν έξι νίκες στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές, γεγονός της πολύ καλής κατάστασης που βρίσκονται.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους στα τελευταία τρία ματς δεν είχαν σκοράρει, ενώ προέρχονταν από το θετικό αποτέλεσμα με τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να είναι στο προσκήνιο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους και να δημιουργεί τις περισσότερες ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αμυντικούς προσανατολισμούς.

Δεκάλεπτο φωτιά

Στο διάστημα 13' - 23' ο Ιστορικός έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες για να ανοίξει τιο σκορ, με τον Γουνδουλάκη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός στο 13ο λεπτό βρέθηκε απέναντι από τον Κάλατς, με τον Αυστραλό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα μετά από σύγχυση μέσα στην μεγάλη περιοχή της Καβάλας, Ο Ριέρα βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21ο λεπτό ο Πανιώνιος έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία. Ο Ριέρα έβγαλε "μαγική" μπαλιά στον Γουνδουλάκη που βρέθηκε απέναντι από τον Κάλατς, με τον 37χρονο πορτιέρο να αντιδρά πολύ έξυπνα και να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 25', όταν ο Ονουάτσι αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έβγαλε ωραία μπαλιά από τα δεξιά, όμως τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Πανιώνιου έδιωξαν μακριά.

Γκολ από την άσπρη βούλα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό. Ο Πανιώνιος ήταν συνεχώς στο προσκήνιο με την Καβάλα να έχει περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο.

Η επιλογή του Εμίλιο Φερέρα να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Μανώλη Σκούφαλη τον δικαίωσε, αφού ο 30χρονος μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Οικονόμου στα δεξιά της μεγάλης περιοχής του Κάλατς.

Ο Μπόσκο Μπάλαμπαν ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυτεί στην δεξιά πλευρά του τέρματος του Κάλατς στο 59ο λεπτό.

Αλλαγή σκυτάλης

Η ομάδα της Καβάλας μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε την απόδοση της, με αποτέλεσμα να αναλάβει τα ινία της αναμέτρησης. Πρώτη καλή ευκαιρία έγινε στο 73ο λεπτό, όταν σε ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή του Ανδριόλα, ο Σουλτανίδης έκανε "ψαλιδάκι", με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Έλληνα τερματοφύλακα.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ονουάτσι με ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο του Πανιώνιο, όμως το πλασέ του εξουδετερώθηκε.

Ολική ανατροπή και 1-2

Η επιθετική νοοτροπία της Καβάλας μετατράπηκε σε γκολ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το δέχθηκε. Σε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου, ο Μανιάτης τράβηξε από την φανέλα τον Σουλτανίδη με τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει πέναλτι.

Ο αμυντικός του Ιστορικού διαμαρτυρήθηκε έντονα, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα. Ο Ντιόγκο Ρινκόν ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα, φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 87ο λεπτό.

Η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Παβίσεβιτς έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Ανδριόλα να διώχνει την μπάλα πάνω στον Ρινκόν που έκανε το σουτ. Μετά από κόντρες ο Ονουάτσι βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και με δεύτερη προσπάθεια έγραψε το 1-2.

Το παιχνίδι τελείωσε με τους "Αργοναύτες" να παίρνουν σπουδαίο διπλό, κάνοντας την ολική ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά.

Συνέντευξη Τύπου

Εμίλιο Φεράρα (προπονητής Πανιωνίου): "Είναι δύσκολο να χάνεις έτσι στο τέλος. Έχουμε ξαναχάσει με τον ίδιο τρόπο βαθμούς, όπως στην Λάρισα την προηγούμενη εβδομάδα. Η δουλειά μου είναι να αναλύσω γιατί κάνουμε αυτά τα λάθη. Όταν αυτό συμβαίνει δύο φορές σε επτά μέρες, υπάρχουν λόγοι που γίνεται. Δεν κάνουμε κάθε φορά την σωστή επιλογή, σε τομείς όπως η πάσα, η κόντρα ένας με έναν, η επιλογή θέσεων στον αγωνιστικό χώρο. Αυτού του είδους τα λάθη γίνονται στα τελευταία 15 λεπτά κάθε φορά.

Δεν είχαμε πρόβλημα πριν από αυτά τα 15 λεπτά, παίξαμε ένα καλό παιχνίδι. Όπως και με την Λάρισα, δεν «σκοτώσαμε» τον αντίπαλο, δεν τελειώσαμε το ματς. Την προηγούμενη εβδομάδα υπήρχε χώρος και χρόνος να βάλουμε γκολ, αλλά δεν το κάναμε. Σήμερα έγινε το ίδιο, αφού δεν μπορέσαμε να βάλουμε το δεύτερο γκολ που θα μας εξασφάλιζε. Είναι ώρα, όμως, να συνέρθουμε, να επιστρέψουμε 100 % έτοιμοι και να είμαστε έτοιμοι να μην κάνουμε τα λάθη στα επόμενα παιχνίδια"

.

Βαγγέλης Γούτης (προπονητής Καβάλας): "Είχαμε κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο και κάναμε πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει ευκαιρίες και προϋποθέσεις για το γκολ. Μετά το γκολ, ισορροπήσαμε και σε συνδυασμό με τις αλλαγές, κάναμε κάποιες ευκαιρίες.

Στο ποδόσφαιρο πρέπει να είσαι και τύχερος, να έχεις αυτοπεποίθηση και να το δείχνεις μέχρι το τέλος. Εμείς δεν κατεβαίνουμε σε κανένα παιχνίδι για να χάσουμε και σήμερα καταφέραμε μια σημαντική νίκη, απέναντι σε μία πολύ καλή και δουλεμένη ομάδα, όπως είναι ο Πανιώνιος".

Όλα τα λεφτά...

Το ξέσπασμα της Καβάλας στα τελευταία τριάντα λεπτά της αναμέτρησης. Με πρωταγωνιστή τον ψυχωμένο Ντιόγκο Ρινκόν, οι “Αργοναύτες” ανέτρεψαν το σκορ και από 1-0, έφυγαν από την Νέα Σμύρνη με το 1-2 και τους τρεις βαθμούς.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την νοοτροπία του Πανιώνιου στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Εμίλιο Φερέρα ήταν σαν να ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια, δίνοντας την ευκαιρία στην Κάβαλα να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάρει την νίκη.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
Στοιχεία Αγώνα

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Νεα Καβάλα
Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Ντουγκλάο, Θεοδωρέλλης, Ντομπρασίνοβιτς, Ντικρόκ, Λάκης, Σουλτανίδης, Ιωάννου
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Καστελιόνε, Κοντοές, Τζαβέλλας, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Νικολάου, Μπάλαμπαν, Ριέρα
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Οι δύο ομάδες προσπαθούν να δημιουργήσουν αλλά μέχρι στιγμής αυτό δεν είναι εφικτό.
13' Ευκαιρία Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Μανιάτης πάσαρε στον Γουνδουλάκη αλλά ο Κάλατς έδιωξε σ κόρνερ το σουτ του επιετικού του Πανιωνίου.
15' Σουτ Πανιώνιος Ριέρα
Ο Ριέρα έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλλη πριοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
18' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζαβέλλας
20' Ευκαιρία Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Ριέρα βρήκε τον Γουνδουλάκης στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας αλλά ο Κάλατς βγήκε και πάλι νικητής στο τετ α τετ.
34' Σουτ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Μακρινό άστοχο σουτ του Μπάλαμπαν.
40' Σουτ Νεα Καβάλα Ονουάτσι
Ο Ονουάτσι έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από την συμβολή των δοκαριών του Ανδριόλα.
42' Κίτρινη κάρτα Νεα Καβάλα Κάλατς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σχόλιο
Στο μισό γήπεδο παίζει ο Πανιώνιος την Καβάλα και πιέζει για το γκολ.
53' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης στη θέση του Γουνδουλάκη.
54' Αλλαγή παίκτη Νεα Καβάλα
Ο Σιόντης στη θέση του Ντικρόκ.
55' Κίτρινη κάρτα Νεα Καβάλα Ψωμάς
57' Πέναλτι Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.
59' Γκολ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Εύστοχος ο Μπάλαμπαν
62' Αλλαγή παίκτη Νεα Καβάλα
Ο Ρινκόν στη θεση του Λάκη.
63' Κίτρινη κάρτα Νεα Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
68' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ριέρα
74' Ευκαιρία Νεα Καβάλα Σουλτανίδης
Ο Σουλτανίδης προσπάθησε να σκοράρει με εντυπωσιακό γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ανδριόλας μπλόκαρε στη γωνία του.
75' Ευκαιρία Νεα Καβάλα Ονουάτσι
Εξαιρετική μπαλιά από τον Ντομπρασίνοβιτς στην πλάτη της άμυνα του Πανιωνίου αλλά το πλασέ του Ονουάτσι υπό πίεση απέκρουσε ο Ανδριόλας.
79' Αλλαγή παίκτη Νεα Καβάλα
Ο Λεοντίου στη θέση του Ντομπρασίνοβιτς.
86' Πέναλτι Νεα Καβάλα
Ο Μανιάτης κράτησε τον Σουλτανίδη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.
87' Γκολ Νεα Καβάλα Ρινκόν
Εύστοχος ο Ρινκόν από την άσπρη βούλα.
90' Γκολ Νεα Καβάλα Ονουάτσι
Ο Παβίσεβιτς έκανε τη σέντρα ο Ανδριόλας απομάκρυνε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ρινκόν. Ο τελευταίος έκανε το πλασέ αλλά σημάδεψε το δοκάρι με τον Ονουάτσι να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-1 από κοντινή απόσταση.