ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-0

καρνειρο

Ο Πανιώνιος με το πρώτο γκολ του Καρνέιρο στην Ελλάδα νίκησε τον ΟΦΗ που αγωνιζόταν από το 77' με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής Κουνενάκη

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Σπυρόπουλος, Μπερτέ, Πλετς, Μάκος, Ενσαλίβα, Γουνδουλάκης, Ζωγραφάκης, Τσκιτισβίλι, Καρνέιρο

ΟΦΗ: Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Πίτσος, Ντρούλιτς, Νουαφόρ, Οφορίκουε, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Δέντσας, Κουνενάκης

Β. Αργυρόπουλος (Καστοριάς)

Π. Μαυρόπουλος (Θεσ/νίκης)

Λ. Βασιλειάδης (Θεσ/νίκης)
td> Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί τις ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως οι "κυανέρυθροι" ήταν κατώτεροι του αναμενομένου στην τελική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι στο δεκάλεπτο 8'-17' έχασαν δυο κλασσικές ευκαιρίες με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Γουνδουλάκη να μην μπορεί να κάνει τα τέρματά του τέσσερα. Στην πρώτη ευκαιρία ο μέσος του Πανιωνίου, έβγαλε με εξαιρετική μπαλιά, μόνο του τον Ζωγραφάκη, ο οποίος όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να χάσει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μανιάτης σέντραρε ο Ισά σέρβιρε την μπάλα στον Γουνδουλάκη, ο οποίος όμως την έστειλε ελάχιστα άουτ, από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σηφάκη.

Αν εξαιρέσει κανείς το σουτ του Τσκιτισβίλι στο 32' το οποίο εύκολα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, το πρώτο ημίχρονο, αν και είχε ρυθμό δεν είχε άλλες ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες και χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, καθώς ο Πανιώνιος είχε την κατοχή της μπάλας, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι όμως το γκολ δεν ερχόταν ακόμα και όταν ο Μιχάλης Σηφάκης το έκανε "δώρο" (α λα Τοχούρογλου)πραγματοποιώντας εντελώς άστοχη έξοδο στο 61ο λεπτό με τον Μάκο όμως να μην μπορεί να το εκμεταλλευθεί.

Ο Έβαλντ Λίνεν στην συνέχεια επιχείρησε να ρίξει δυο "φρέσκα" ζευγάρια πόδια στο γήπεδο περνώντας στην θέση των Τσκιτισβίλι (απογοητευτικός) και Ζωγραφάκη τους Αραβίδη και Κόντι.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο τέρμα με τον Καρνέιρο να μην βρίσκει το στόχο καθώς μετά από σέντρα του Μάκου η κεφαλιά του Πορτογάλου, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι "κυανέρυθροι" έμοιαζαν να οδεύουν προς μία ακόμα ισοπαλία με τις οποίες θα έφταναν τις 8 περισσότερες από οποιαδήποτε (πλην Άρη) ομάδα φέτος . Όμως ο Καρνέιρο είχε διαφορετική άποψη. Ο Γουνδουλάκης ένα λεπτό πριν είχε χάσει μοναδική ευκαιρία μετά από κεφαλιά πάσα του Πορτογάλου, όμως όταν οι ρόλοι άλλαξαν και ο Γουνδουλάκης σέντραρε, ο Καρνέιρο δεν έκανε λάθος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, φέρνοντας τον Πανιώνιο πιο κοντά στην τρίτη του νίκη.

Λίγα λεπτά πριν ο ΟΦΗ είχε μείνει με παίκτη λιγότερο, όταν ο διαιτητής Αργυρόπουλος απέβαλε τον Κουνενάκη, με υπερβολική δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι καθώς ο ΟΦΗ δεν απείλησε σε κανένα σημείο, ενώ οι "κυανέρυθροι" φρόντισαν να κρατήσουν στην άμυνα φεύγοντας έτσι για δεύτερη φορά με το τρίποντο από την Νέα Σμύρνη, φέτος.
td> Συνέντευξη Τύπου
td> Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Καρνέιρο. Είναι το πρώτο του Πορτογάλου στην χώρα μας και δίνει ελπίδες στους φίλους του Πανιωνίου, για ανάλογη συνέχεια στην απόδοση του επιθετικού της ομάδας.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Αργυρόπουλου στον Κουνενάκη. Από υπερβολική εως... ανύπαρκτη.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
Η αναμέτρηση ξεκινά με τον Πανιώνιο στην σέντρα.
2' Κεφαλιά Πανιώνιος Πλετς
Ο Γουνδουλάκης εκτελεί φάουλ, ο Πλετς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Σηφάκης διώχνει σε κόρνερ
5' Σουτ ΟΦΗ Ρουμπάκης
Μακρινό σουτ του Ρουμπάκη, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ
8' Ευκαιρία Πανιώνιος Ζωγραφάκης
Ο Γουνδουλάκης βγάζει τον Ζωγραφάκη μόνο του απέναντι από τον Σηφάκη, όμως ο μέσος του Πανιωνίου καθυστερεί χαρακτηριστικά μέχρι που κλείνεται και χάνει την μπαλα
11' Σουτ ΟΦΗ Ουέλινγκτον
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουέλινγκτον βρίσκεται αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι σουτάρει όμως η μπάλα καταλήγει άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς
14' Σουτ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Μανιάτης σεντράρει από δεξιά, ο Ισα προσπαθεί να διώξει όμως στέλνει την μπάλα πάνω στον Γουνδουλάκη ο οποίος σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει όμως λίγο άουτ
15' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ρουμπάκης
16' Σουτ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Σπυρόπουλος εκτελεί το πλάγιο, ο Καρνέιρο πατάει πανέξυπνα για τον Γουνδουλάκη, ο τελευταίος εντός περιοχής σουτάρει, όμως η μπάλα καταλήγει πολύ ψηλά άουτ
20' Σχόλιο
Πολύ καλύτερος μέχρι στιγμής ο Πανιώνιος. Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν καταφέρει να κλείσουν τον ΟΦΗ στα καρέ του. Ικανοποιητικός και ο ρυθμός του παιχνιδιού.
23' Οφσάιντ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
25' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μπερτέ
29' Σχόλιο
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει, ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν πλέον πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου.
32' Σουτ Πανιώνιος Τσκιτισβίλι
Ο Καρνέιρο σεντράρει από δεξιά, ο Τσκιτισβίλι πιάνει το σουτ στην κίνηση, ο Σηφάκης, όμως μπλοκάρει εύκολα.
33' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κουνενάκης
43' Σχόλιο
Ούτε υποψία φάσης για κάποια από τις δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σουτ Πανιώνιος
Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο καθώς μετά από σέντρα του Μάκου, ο Τσκιτισβίλι σουτάρει στην κίνηση όμως ο Σηφάκης μπλοκάρει εύκολα
60' Σχόλιο
Χωρίς την μεγάλη φάση συνεχίζεται το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο
61' Ευκαιρία Πανιώνιος Μάκος
Μετά από βαθιά μπαλιά του Πλετς, ο Σηφάκης κάνει τραγική έξοδο δεν μπορεί να διώξει ο Μάκος βγαίνει μόνος του με το τέρμα, όμως ο Ουέλινγκτον προλαβαίνει να διώξει
64' Σουτ ΟΦΗ Ρουμπάκης
Ο Ρουμπάκης σουτάρει από αριστερά και μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ.
68' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ζωγραφάκης και Τσκιτισβίλι περνούν εκτός αγώνα στην θέση τους οι Κόντι και Αραβίδης
73' Κεφαλιά Πανιώνιος Καρνέιρο
Ο Μάκος σεντράρει από δεξιά, ο Καρνέιρο με κεφαλιά ψαράκι από απόσταση "αναπνοής" στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ
74' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Οφορίκουε
77' Κόκκινη κάρτα ΟΦΗ Κουνενάκης
Ο διαιτητής Αργυρόπουλος, αποβάλει με υπερβολική δεύτερη κίτρινη τον Κουνενάκη
79' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Οφορίκουε περνά εκτός αγώνα στην θέση του ο Αρβανίτης
80' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Αρβανίτης
81' Σουτ ΟΦΗ Νουαφόρ
Ο Νουαφόρ προσπαθεί να πλασάρει τον Κρέσιτς όμως ο Κροάτης τερματοφύλακας μπλοκάρει με ευκολία
84' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μιχελακάκης παίρνει την θέση του Ρουμπάκη
87' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γκασπάρ παίρνει την θέση του Μάκου
89' Γκολ Πανιώνιος Καρνέιρο
Ο Γουνδουλάκης από αριστερά σεντράρει ο Καρνέιρο πετάγεται στην πορεία της μπάλας και από απόσταση βολής γράφει με κεφαλιά του 1-0!
90' Έναρξη καθυστερήσεων