Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Πανιώνιος-Πανθρακικός 3-1

Γουνδουλάκης

Νίκη του Πανιώνιου με 3-1 επί του Πανθρακικού τα γκολ οι Εστογιανόφ στο 2', Ρομπέρ 60', Όμο στο 84', Ριέρα 94'

Ο Πανιώνιος κατέκτησε την πέμπτη νίκη του σε έξι αγώνες, αφού κέρδισε τον Πανθρακικό με 3-1 στην Νέα Σμύρνη. Το σκορ άνοιξε νωρίς για τους γηπεδούχους ο Εστογιανόφ με εκτέλεση πέναλτι.
Το παιχνίδι έφερε στο 1-1 ο Ρομπέρ με σουτ "δυναμίτη" έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπέλιτς, όμως ο Όμο στο 84' έκανε το 2-1 με κοντινό πλασέ, και ο Ριέρα στο 93' "σκότωσε" τα όνειρα των φιλοξενούμενων, με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης
Διατητής: Βοσκάκης(Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Νικολακόπουλος(Αθηνών), Λαζάρου(Μακεδονίας)
4ος: Αρετόπουλος(Τρικάλων)
Παρατηρητής: Μαζαράκης(Κεφ/νιας)

Εμίλιο Φερέρα: Μπέλιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ(Σκούφαλης 88'), Κουμορτζί, Γουνδουλάκης(Καστελιόνε 68'), Κοντοές, Νικολάου

Αλμπέρτ Καρτιέ: Ρόκα(Ρουνιέ 72'), Τζόκιτς, Άλβες, Αρεσνίγιεβιτς, Μπουβάλ, Κανωτίδης(Κλεμάν 45'), Μπέρτραντ, Φαγιάρδο, Ενγκαμπί, Βελάσκο(Αργυρίου 53'), Καζάκης

Κίτρινες: Φαγιάρδο (37' Πανθρακικός), Αρεσνίγιεβιτς (63' Πανθρακικός), Εστογιανόφ (79' Πανιώνιος), Τζόκιτς(92' Πανθρακικός).
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Ο Πανιώνιος που δεν είχε κάνει νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, στα τελευταία πέντε ματς έχει τέσσερις νίκες και έψαχνε άλλη μια εναντίον του Πανθρακικού.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι σε δέκα παιχνίδια έχουν μόλις ένα βαθμό, και αυτόν στις 3 Οκτωβρίου εναντίον του Άρη στην Κομοτηνή.

Ξεκίνημα με πέναλτι

Μετά από... 35 ολόκληρα δευτερόλεπτα ο Ενγκαμπί ανέτρεψε τον Μπάλαμπαν μέσα στη μεγάλη περιοχή του Μπέλιτς, μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Ριέρα, με τον "Λόλο" να εκτελεί τον Ρόκα και να γράφει το 1-0 στο δεύτερο λεπτό.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να πιέζει και στο 6' ο Μανιάτης ανέβηκε από τα δεξιά. Την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την σέντρα στον ξεμαρκάριστο μέσα στην περιοχή Γουνδουλάκη που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα.

Η άμυνα του Πανθρακικού στα δέκα πρώτα λεπτά θύμιζε ομάδα από σχολικό πρωτάθλημα, αφού οι παίκτες του Πανιώνιου έμπαιναν μέσα στην περιοχή του Ρόκα, όπως και όποτε ήθελαν.

Ισορρόπησε ο Πανθρακικός

Στο 15ο λεπτό ο Πανθρακικός έκανε την πρώτη του επιθετική ενέργεια, με τον Ρομπέρ να εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπέλιτς, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κροάτη τερματοφύλακα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αρεσνίγιεβιτς έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά στον Μπουβάλ, που βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπέλιτς, όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Στο 26ο λεπτό ο Πανθρακικός έφτασε πολύ κοντά στο να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ο Μπουβάλ με ατομική ενέργεια "χόρεψε" τους αμυντικούς του Πανιώνιου και έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αρεσνίγιεβιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει απογοητευτικό πλασέ και αν στέλνει την μπάλα άουτ.

Παρολίγον... 2-0

Στο 32' ο Πανιώνιος έκανε δυο τα τέρματα του. O βοηθός της αναμέτρησης ωστόσο σφύριξε επιθετικό φάουλ του Γουνδουλάκη πάνω στον Τζόκιτς, την ώρα που ο Ριέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες των γηπεδούχων, που πήγαν κατευθείαν πάνω στον βοηθό.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με το Πανιώνιο να προηγείται στο σκορ χάρη στο πέναλτι του Εστογιανόφ στο δεύτερο λεπτό.

Η πρώτη φάση στο δεύτερος μέρος έγινε από την πλευρά του Πανθρακικού. Ο Μπουβάλ πάσαρε πολύ έξυπνα στον Καζάκη μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου, με τον τελευταίο να κάνει κακό πλασέ αν και ήταν μόνος, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Μπέλιτς.

Γ-Κ-Ο-Λ-Α-Ρ-Α ΚΑΙ 1-1

Ο Πανθρακικός έφερε το ματς στο 1-1 στο 60ο λεπτό, με ένα ασύλληπτο γκολ του Ρομπέρ. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων ανέβηκε από το κέντρο προς την μεγάλη περιοχή του Μπέλιτς και με ένα "κεραυνό" νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αρεσνίγιεβιτς παραλίγο να κάνει την ανατροπή στον αγώνα, όμως το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλιτς.

Ο Πανιώνιος έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν ο Κουμορτζί έβγαλε εκτός θέσης τον Ρόκα και πάσαρε στον Ριέρα, όμως το πλασέ του Ισπανού έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Αργυρίου.

Στη συνέχεια η μπάλα πήγε πάνω στον Μπάλαμπαν που έκανε το σουτ, όμως ο Αργυρίου με αυτοθυσία έδιωξε και πάλι πάνω στη γραμμή.

Στη συγκεκριμένη φάση ο Ρόκα τραυματίστηκε με αποτέλεσμα ο Αλμπέρτ Καρτιέ να τον αντικαταστήσει με τον Ρουνιέ.

Καθάρισε με... Όμο

Στο 84ο λεπτό ο Όμο καθάρισε για τον Πανιώνιο κάνοντας το 2-1. Συγκεκριμένα ο Ριέρα έκανε καταπληκτικό γύρισμα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Ρουνιέ, με τον Όμο να πετάγεται και με κοντινό πλασέ να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πανιώνιος ισοφάρισε... τις αναγκαστικές αλλαγές, με τον Κοντοέ να βγαίνει έξω και τον Μπαρτολίνι να μπαίνει στη θέση του.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Πανιώνιο να κάνει τρία τα τέρματα του. Ο Ριέρα με προσωπική ενέργεια και καταπληκτικό πλασέ "κρέμασε" τον Ρουνιέ στο 93', κάνοντας το 3-1.

Συνέντευξη Τύπου

Καρτιέ (Πανθρακικός): " Ο Πανθρακικός αξίζει να παίζει στη Super League. Κάναμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε πάνω από ένα γκολ. Θεωρώ αστείο το πρώτο, ενώ το τρίτο είναι στη ροή του αγώνα τη στιγμή που προσπαθούσαμε για το 2-2. Με αυτά που είδατε σήμερα, ο Πανθρακικός δεν αξίζει να παίζει στην Super League;"

Φερέρα (Πανιώνιος):" "Είδα κοινά στοιχεία με το ματς της Ξάνθης. Ξεκινήσαμε καλά, προηγηθήκαμε νωρίς, είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αν κάποιος έλεγε ότι το σκορ στο ημίχρονο είναι 2-0 υπέρ του Πανιωνίου δεν θα είχε άδικο

Στο δεύτερο μέρος, δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, όπως και στην Ξάνθη, και δεχτήκαμε γκολ όπως στο προηγούμενο ματς. Μετά την είσοδο του Καστελιόνε βρήκαμε μεγαλύτερη ισορροπία, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και πήραμε το έλεγχο. Πετύχαμε τα γκολ και δείξαμε ότι έχουμε καλή ψυχολογία. Ο Πανθρακικός δεν είναι τόσο εύκολη ομάδα όσο έλεγαν κάποιοι

.

Όλα τα λεφτά...

Ο Σίτο Ριέρα. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ισπανό μεσοεπιθετικό του Πανιώνιου που ήταν ο νούμερο ένα κίνδυνος για την άμυνα του Πανθρακικού. Κερασάκι στην τούρτα το πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, όταν και “κρέμασε” τον Ρουνιέ.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την άμυνα του Πανθρακικού. Αν ήταν σε σχολικό πρωτάθλημα, θα μπορούσαμε να πούμε πως έκαναν καλή προσπάθεια. Όταν όμως παίζεις στην Σούπερ Λιγκ, τέτοια λάθη όπως τα σημερινά είναι το λιγότερο αστεία.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανθρακικός
Ρόκα, Τζόκιτς, Άλβες, Αρεσνίγιεβιτς, Μπουβάλ, Κανωτίδης, Μπέρτραντ, Φαγιάρδο, Ενγκαμπί, Βελάσκο, Καζάκης
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
Μπέλιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Νικολάου
1' Έναρξη αγώνα
1' Πέναλτι Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Στο 35ο δευτερόλεπτο ο Ενγκαμπί ανέτρεψε τον Μπάλαμπαν μέσα στην περιοχή.
2' Γκολ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Όμορφη εκτέλεση από τον Εστογιανόφ στην πάνω δεξιά γωνία του Ρόκα.
6' Ευκαιρία Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Μανιάτης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά για το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Γουνδουλάκης έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων.
10' Ευκαιρία Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Γουνδουλάκης εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή στην άμυνα του Πανθρακικού αλλά το γύρισμά του κατέληξε στα χέρια του Ρόκα.
17' Φάουλ Πανθρακικός Ρομπέρ
Ο Ρομπέρ εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή του Μπέλιτς αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
19' Σουτ Πανθρακικός Μπουβάλ
Ο Μπουβάλ δέχθηκε την πάσα από τον Αρσενίδη αλλά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.
24' Σουτ Πανθρακικός Μπουβάλ
Νέο σουτ από τον Μπουβάλ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από τα δοκάρια.
37' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Φαγιάρδο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Κανωτίδης έδωσε τη θέση του στον Κλεμέντ
53' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Βελάσκο έδσε τη θέση του στον Αργυρίου.
54' Ευκαιρία Πανθρακικός Καζάκης
Ο Καζάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπέλιτς μπλόκαρε την μπάλα.
60' Γκολ Πανθρακικός Ρεμπέρ
Με ένα σουτ κεραυνό ο Ρομπέρ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μπέλιτς για το 1-1
62' Ακυρωθέν γκολ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ο Μπάλαμπαν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ήταν σε θέση οφ σάιντ όταν δέχθηκε την πάσα από τον Εστογιανόφ.
63' Ευκαιρία Πανθρακικός Αρεσνίγιεβιτς
Ο Αρεσνίγιεβιτς έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλιτς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
64' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Αρεσνίγιεβιτς
66' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Καστελιόνε στη θέση ου Γουνδουλάκη
70' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Ο Ριέρα έκανε το σουτ με τον Ρόκα εκτός εστίας αλλά ο Αργυρίου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Ο Μπάλαμπαν πήρε το... ριμπάουντ αλλά ο Αργυρίου έδιωξε και πάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
72' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ρόκα έδωσε τη θέση του στον Ρουνγέ.
73' Κεφαλιά Πανιώνιος Κουμορτζί
Ο Κουμορτζί έκανε την κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας του Πανθρακικού αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.
79' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Εστογιανόφ
84' Γκολ Πανιώνιος Όμο
Ο Ριέρα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Όμο με προβολή έκανε το 2-1.
88' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης πήρε τη θέση του Εστογιανόφ
90' Γκολ Πανιώνιος Ριέρα
Πανέμορφο πλασέ από τον Ριέρα για το 3-1.