Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 1-2

Μπαλάφας

Πέρασε από την Ν. Σμύρνη ο ΠΑΟΚ με 2-1 επί του Πανιωνίου τα γκολ έβαλαν οι Μπακαγιόκο (75', 94') και Λουρένσο (58')

Μέχρι πρόσφατα ήταν το μαύρο πρόβατο στην ομάδα του ΠΑΟΚ, όμως μετά το σημερινό ματς είναι ο ήρωας της αγωνιστικής για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης. Ο λόγος για τον Ιμπραϊμ Μπακαγιόκο που με δυο τέρματα χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.
Αξίζει να σημειωθεί ότι μπήκε ως αλλαγή στην θέση του Χούτου και ισοφάρισε το γκολ του Λουρένσο ένα λεπτό μετά την είσοδο του. Συγκεκριμένα στο 75' με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή του Κρέσιτς έκανε το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα σε μια φάση διαρκείας εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα του Πανιωνίου, γράφοντας με νεο σουτ το 2-1.

Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης το σκορ είχε ανοίξει ο πολύ καλός Λουρένσο στο 58' με σουτ, ο οποίος δάκρυσε καθώς είχε να αγωνιστεί πολύ καιρό εξαιτίας ενός σοβαρού τραυματισμού.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Δάρλας (Κωνσταντινίδης 33'), Κονσεϊσάο, Βερόν, Μπαλάφας (Βιεϊρίνια 62'), Σορλέν, Χούτος (Μπακαγιόκο 69'), Μουσλίμοβιτς.

Γιώτης Σταματόπουλος: Κρέσιτς, Κουτσόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Κουμορτζί, Εστογιάνοφ, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Γουνδουλάκης (Ντελούρα 78'), Κοντοές, Λουρένσο (Νικολάου 71').

Κίτρινες: Αραμπατζής (41' ΠΑΟΚ), Μάκος (45' Πανιώνιος), Μάκος (84' Πανιώνιος),
Κόκκινες: Μάκος (84' Πανιώνιος)
Με μια ματιά
Ο Φερνάντο Σάντος ξεκίνησε το ματς χρησιμοποιώντας δυο καθαρούς επιθετικούς ( Χούτο και Μουσλίμοβιτς), κάτι που δεν συνήθιζε στα προηγούμενα ματς του Δικεφάλου.

Από την πλευρά του ο Γιώτης Σταματόπουλος εμπιστεύεται μια θέση στην ενδεκάδα στον Λουρένσο, που φαίνεται πως ξεπέρασε τα προβλήματα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

Πρόσωπο του αγώνα είναι σίγουρα ο Λάμπρος Χούτος που επιστρέφει στην Νέα Σμύρνη ως αντίπαλος αυτή την φορά. Ενώ στις κερκίδες του γηπέδου βρίσκεται ο Ραφίκ Τζιμπούρ που πήγε για να δει τους πρώην συμπαίκτες του.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν στα πρώτα λεπτά την άμυνα του ΠΑΟΚ και να κάνουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν Εστογιανόφ και Ρεκόμπα συνδυάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή του Χαλκιά, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουρένσο να συνδυαστεί με τον Εστογιανόφ, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Ουρουγουανό άσο, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Χαλκία που απομάκρυνε την μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ έχει πολλά προβλήματα στα πρώτα 15 λεπτά στην ανάπτυξη του καθώς Σορλέν και Βερόν δεν μπορούν να περάσουν μπαλιές στους δυο προωθημένους επιθετικούς, με αποτέλεσμα η ομάδα να μοιάζει αποκομμένη.

Στο 17' ο Μουσλίμοβιτς έκανε την πρώτη σοβαρή ευκαιρία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με προσωπική ενέργεια μπήκε από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή του Κρέσιτς, και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε ένα ωραίο πλασέ, στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πανιωνίου.

Άτυχη στιγμή για την ομάδα του ΠΑΟΚ καθώς στο 32' ο Δάρλας τραυματίστηκε σε μια μονομαχία στον χώρο του κέντρου και έγινε αλλαγή. Στην θέση του μπήκε ο Κωνσταντινίδης που στο επόμενο λεπτό συνδυάστηκε με τον Μουσλίμοβιτς, που σούταρε δυνατά, όμως ο Κρέσιτς απέκρουσε.

Στο 34' έγινε μια φάση που θα συζητηθεί αρκετά. Ο Κουμουρτζί στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μακριά έκανε τάκλιν μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Μπαλάφα, όμως ο Παπασταμάτης δεν σφύριξε τίποτε, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πέναλτι.

Ο Ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος του πρώτου μερόυς δεν δημιουργήθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία. Τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριάρχησαν στο διάστημα 35' – 45', κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει από μια κίτρινη κάρτα σε κάθε ομάδα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς καμία αλλαγή από τους δυο προπονητές, με τον Πανιώνιο να είναι στην σέντρα και να προσπαθεί με γέμισμα στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ να κάνει την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι δυο ομάδες παίζουν πολύ ανοικτά με αποτέλεσμα οι επιθετικοί να φτάνουν εύκολα κοντά στην περιοχή τόσο του Χαλκά όσο και του Κρέσιτς, χωρίς ωστόσο να έχουν δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι και το 56ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Πανιωνίου ο Λουρένσο στο 58', μετά από συνδυασμό των Ρεκόμπα – Κουτσόπουλο και Γουνδουλάκη. Συγκεκριμένα ο Ρεκόμπα έκανε μαγική μπαλιά στον Κουτσόπουλο από τα αριστερά, ο οποίος γύρισε πολύ έξυπνα στον Γουνδουλάκη που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ του ήταν κακό και χτύπησε πάνω στον Λουρένσο που γύρισε το σώμα του και σούταρε αμέσως κάνοντας έτσι το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει την απόδοση του μετά το γκολ που δέχθηκε και δημιούργησε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ στο 63' με τον Μουσλίμοβιτς και στο 67' με τον Χούτο.

Στην πρώτη περίπτωση ο Βόσνιος επιθετικός πήρε μπαλιά από τον Βερόν στην περιοχή του Κρέσιτς, γύρισε το σώμα του και σούταρε, όμως ο Κρέσιτς έδιωσε τον κίνδυνο. Στο 67' ο Αραμπατζής έκανε την σέντρα στην περιοχή του Πανιωνίου με τον Χούτο να παίρνει την κεφαλιά μόνος, όμως ο Κρέσιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Ιμπραϊμ Μπακαγιόκο αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ καθώς λίγο μετά την είσοδο του στον αγώνα στην θέση του Χούτου, έκανε το 1-1. Συγκεκριμένα ο Κονσεϊσάο έκανε την κούρσα από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Μπακαγιόκο πήρε την μπάλα και γύρισε στο σώμα του εξαπολύοντας έναν "κεραυνό" που πήγε μέσα στην εστία του Κρέσιτς, γράφοντας το 1-1 στο 75'.

Η ισοφάριση δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα για τον Πανιώνιο που από το 84' θα υποχρεωθεί να παίξει με δέκα ποδοσφαιριστές, μετά την αποβολή του Μάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Βερόν στον χώρο του κέντρου.

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά με τις δυο ομάδες να φαίνεται ότι βολεύονται με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, αφού καμία από τις δυο δεν κυνηγάει το σκορ. Οι μόνες φάσεις είναι από στημένες μπάλες, αλλά οι δυο γκολκίπερ καθαρίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιμπραϊμ Μπακαγιόκο να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να κάνει το 2-1 στο 93'. Σέντρα μέσα στην περιοχή του Κρέσιτς με τον Μουσλίμοβιτς να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Ο Μπακαγιόκο πήρε το ριμπάουντ και με γυριστό σουτ έκανε το 1-2.

Το ματς τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να είναι ο μεγάλος νικητής, αφού κατόρθωσε να γυρίσει το παιχνίδι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπακαγιόκο που πέτυχε δυο τέρματα.
Συνέντευξη Τύπου
Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ):

"Νομίζω ότι έχω πει ότι δεν μου αρέσει να σχολιάζω αποφάσεις διαιτητών γιατί δεν έχω δει τις φάσεις. Μου είπαν για παράδειγμα ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν μας δόθηκε πέναλτι.

Δεν θα ήθελα να το σχολιάσω όπως και την τελευταία φάση. Δεν θέλω να μιλήσω για την διαιτησία.Και ο ίδιος ο Μπακαγιόκο καταλαβαίνει ότι τρέφω τον ίδιο σεβασμό προς όλους τους ποδοσφαιριστές και ότι ο πανηγυρισμός του δείχνει το καλό κλίμα που υπάρχει.

Δεν προστατέψαμε κάποιον ποδοσφαιριστή εν όψει του παιχνιδιού που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό π.χ. τον Λίνο. Βάλαμε ους καλύτερους για να κερδίσουμε. Όποιος δουλεύει καλά έχει και καλή ψυχολογία. Τα αποτελέσματα εννοείται ότι βοηθάνε. Αλλά το πιο σημαντικό είναι ο κάθε ποδοσφαιριστής να νιώθει δυνατός από μέσα του.

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είναι εντελώς διαφορετικό. Είναι ένα παιχνίδι όπου θα παιχθεί μία πρόκριση με μας να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να περάσουμε στην επόμενη φάση.Καταφέραμε σήμερα να βάλουμε τα γκολ που θέλαμε. Το ποδόσφαιρο δεν είναι κάποια επιστήμη"

.
Όλα τα λεφτά...
Ο Ιμπραϊμ Μπακαγιόκο. Τι άλλο να κάνει δηλαδή για να βγει ο άνθρωπος του αγώνα; Ήρθε από τον πάγκο και με δυο τέρματα χάρισε την νίκη στην ομάδα του με δυο πανέμορφα τέρματα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Πανιώνιο. Όταν προηγείσαι στο σκορ και μάλιστα παίζεις καλύτερα από τον αντίπαλο σου στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά στο τέλος χάνεις, τότε σίγουρα κάτι δεν δουλεύει σωστά στην ομάδα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Βερόν, Μπαλάφας, Σορλέν, Χούτος, Μουσλίμοβιτς.
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
Γιώτης Σταματόπουλος: Κρέσιτς, Κουτσόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Εστογιανόφ, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Λουρένσο.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Στάδιο Πανιωνίου Διαιτητής: Κ.Παπασταμάτης (Αθηνών) Βοηθοί: Κ.Δάλλας (Ηπείρου), Μ.Καρσιώτης (Κορίνθου)
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
4' Σουτ Πανιώνιος Σκούφαλης
Πρώτο κακό σουτ του αγώνα από τον Σκούφαλη.
5' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ο Εστογιανόφ έβγαλε ωραία πάσα στην περιοχή, αλλά ο Ρεκόμπα από καλή θέση έστειλε την μπάλα μακριά άουτ.
6' Κόρνερ ΠΑΟΚ
6' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Ο Ουρουγουανός βρέθηκε τετ α τετ με τον Χαλκιά, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ νίκησε τον Εστοφιανόφ.
10' Σχόλιο
Ο Πανιώνιος έχει ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα, με τον Εστογιανόφ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ.
13' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κρέσιτς.
17' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Βόσνιος πέρασε τον Κοντοέ, βρέθηκε απέναντι από τον Κρέσιτς όμως το πλασέ από πλάγια θέση πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.
20' Σχόλιο
Ισορροπημένο παιχνίδι. Έχει ανεβάσει ρυθμό και ο ΠΑΟΚ.
22' Κόρνερ Πανιώνιος
26' Κόρνερ Πανιώνιος
27' Κόρνερ Πανιώνιος
Δεύτερο συνεχόμενο.
32' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κωσταντινίδης στη θέση του Δάρλα που τραυματίστηκε.
33' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ωραίο σου του Βόσνιου, αλλά ο Κρέσιτς έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.
34' Κόρνερ ΠΑΟΚ
34' Σουτ ΠΑΟΚ Σορλέν
Ψηλά άουτ η μπάλα.
34' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μαλεζάς
Ωραία κεφαλιά του Μαλεζά, όμως αποκρούει ο Κρέσιτς.
34' Σχόλιο
Ο Κουμορτζί ανέτρεψε τον Μπαλάφα μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Παπασταμάτης, άφησε το ματς να εξελιχθεί κανονικά.
37' Κόρνερ Πανιώνιος
38' Κόρνερ Πανιώνιος
38' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Άσχημη σέντρα-σουτ του Ρεκόμπα, η μπάλα περασε άουτ.
41' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Για σκληρό φάουλ πάνω στον Λουρένσο.
45' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
Σταμάτησε αντικανονικά τον Μουσλίμοβιτς.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1 λεπτό.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Οι γηπεδούχοι στη σέντρα.
54' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Κακό σουτ από τον Ουρουγουανό.
55' Σχόλιο
Τίποτα ιδιαίτερο και από τις δύο ομάδες.
58' Γκολ Πανιώνιος Λουρένσο
Κακό σουτ από τον Γουνδουλάκη, όμως η μπάλα έφτασε στον Λουρέντσο που ήταν πλάτη με το τέρμα, όμως γύρισε και με δυνατό σουτ από πολύ κοντά, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαλκιά.
61' Σουτ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Κακό σουτ, η μπάλα άουτ.
62' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια στη θέση του Μπαλάφα.
63' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ωραία πάσα από τον Κονσεϊσάο για τον Μουσλίμοβιτς, ο Βόσνιος αν και στενά μαρκαρισμένος γύρισε έκανε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Κρέσιτς.
67' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Χούτος
Καταπληκτική κεφαλιά του Χούτου, όμως ο εξαιρετικός Κρέσιτς έπεσε χαμηλά και απομάκρυνε με δυσκολία.
69' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Χούτου.
70' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Δεν ήταν κακή υπόδειξη.
72' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Νικολάου του σκόρερ Λουρένσο.
75' Γκολ ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο βρέθηκε μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με τον Κρέσιτς να μην μπορεί να αντιδράσει.
78' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Κακό σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.
79' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Ντελούρα στη θέση του Γουνδουλάκη.
80' Κόρνερ ΠΑΟΚ
82' Κόρνερ Πανιώνιος
85' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
Με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται ο Μάκος για σκληρό φάουλ στον Βερόν.
86' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
90' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Μουσλίμοβιτς και ο Κοντρέρας δεν μπορούν να κάνουν την προβολή και ο Κρέσιτς μπλοκάρει.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+3 λεπτά.
92' Ευκαιρία Πανιώνιος Εστογιανόφ
Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Εστογιανόφ, όμως πέφτει χαμηλά και μπλοκάρει ο Χαλκιάς.
93' Γκολ ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Η "χρυσή" αλλαγή του Φερνάντο Σάντος. Ο Μουσλίμοβιτς στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο Μπακαγιόκο με το δεύτερο προσωπικό τέρμα δίνει τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.