Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 3-1

σπυρόπουλος

Ο Πανιώνιος, ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ με 3-1 (Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Μάκος-Γιασεμάκης) και είναι πολύ κοντά στην ευρωπαϊκή έξοδο

Ο Πανιώνιος, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 2-0, μετά τα τέρματα των Γουνδουλάκη και Σπυρόπουλου, ενώ στο δεύτερο οι δύο ομάδες με επιμέρους σκορ 1-1 (Μάκος, Γιασεμάκης), διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, που φέρνει τον Πανιώνιο, πολύ κοντά στην ευρωπαϊκή έξοδο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Έβαλντ Λίνεν) Κένινγκ, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Ενσαλίβα, Μάκος, Τσκιτισβίλι, Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Τζιμπούρ, Λουρένσο

ΠΑΟΚ (Γιώργος Παράσχος): Φερνάντες, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Γεωργιάδης, Μελίσσης, Μουμίν, Τόργκελε, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Μίετσελ
Με μια ματιά
Το κλίμα στην εξέδρα, πλην ενός άτυχου περιστατικού, έδειχναν από την αρχή, πως όσοι βρέθηκαν στην Νέα Σμύρνη, θα αποζημιώνονταν για το χρηματικό αντίτιμο του εισιτηρίου και αυτό ακριβώς έγινε.

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον «δικέφαλο» να πάρει ανάσα και κατάφερει στην ανάπαυλα να προηγείται με 2-0, παίρνοντας το προβάδισμα για την μεγάλη νίκη.

Οι ποδοσφαιριστές του Έβαντ Λίνεν, είχαν από την αρχή τους αντιπάλους τους κλεισμένους στα καρέ τους, με τον Μάκο μόλις στο 4ο λεπτό, να μην καταφέρνει να νικήσει τον Φερνάντες. Οι δύο ομάδες παρά του ότι δεν κατάφερναν να φανούν η μία προς την άλλη, είχαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Πανιώνιο να φτάνει για δεύτερη φορά κοντά στο τέρμα, όταν στο 12’ το σουτ του Τσκιτισβίλι λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πορτογάλου τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Η συνέχεια, ανήκε και πάλι αποκλειστικά στον Πανιώνιο, με τον Γουνδουλάκη να καταφέρνει τεικώς να βάλει μπροστά την ομάδα του με την αρωγή και του διαιτητή του αγώνα.

Ο διαιτητής βέβαια, δεν είχε ενεργό ρόλο στο τέρμα της γηπεδούχου ομάδας, όμως απέτρεψε το λάθος του βοηθού του, ο οποίος υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Γουνδουλάκη, που είχε πάρει όμως την μπάλα από λάθος γύρισμα του Μουμίν, πλασάροντας στην συνέχεια εύστοχα τον Φερνάντες για το 1-0.

Στο 30’ οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ μπήκαν ίσως για πρώτη φορά στην περιοχή του Κένινγκ, με τον Μίετσελ να πέφτει από μαρκάρισμα του Ενσαλίβα, χωρίς όμως να υπάρχει κάτι το μεμπτό.

Οι γηπεδούχοι, όπως ήταν φυσικό έκαναν μια «κοιλιά» στην απόδοσή τους, χωρίς όμως να απειληθούν από τους αντιπάλους, κερδίζοντας το να διευρύνουν το σκορ, όταν… ξαναξύπνησαν. Ήταν στο 41ο λεπτό, όταν ο Τσκιτισβίλι στην αντεπίθεση πάσαρε στον Σπυρόπουλο. Ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου είδε τον Φερνάντες εκτό θέσης και με μια λόμπα από μεγάλη απόσταση τον άφησε άναυδο για το 2-0.

Οι «κυανέρυθροι» όμως δεν φαίνονταν ικανοποιημένοι, ούτε μετά το δεύτερο τέρμα τους. Με την σέντρα κιόλας των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Τζιμπούρ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Φερνάντες, με τον Πορτογάλο, όμως να παίρνει την μάχη, αποκρούοντας το σουτ του Γαλλοαλγερινού. Μετά το κόρνερ του Τσκιτισβίλι και την λανθασμένη απομακρυνση από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, ο Γουνδουλάκης σούταρε πάνω στα σώματα, χάνοντας άλλη μια ευκαιρία.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Παράσχος ξεκίνησε με αλλαγμένη ενδεκάδα, καθώς στην θέση του Μουμίν, πέρασε ο Γκονζάλες. Το σκηνικό όμως δεν άλλαξε. Εκτός από μια καταπληκτική ενέργεια (ψαλίδι) του Μίετσελ, ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι αυτός που έπρεπε να αμυνθεί. Οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο μέρος, χάνοντας μάλιστα τεράστιες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.

Τόσο στο 52ο όσο και στο 59ο ο Πανιώνιος βγήκε σε αντεπιθέσεις, στην πρώτη περίπτωση με τον Μανιάτη να σουτάρει συρτά ελάχιστα άουτ, ενώ στην δεύτερη το σουτ του Λουρένσο έφυγε και αυτό άουτ.

Η αστοχία των ποδοσφαιριστών του Πανιωνίου, θα μπορούσε να βάλει και πάλι στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, όμως το σουτ του Τόργκελε λίγο έξω από την περιοχή στο 66’ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κένινγκ.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, παρότι αυτό δεν είχε γκολ, ήταν ίσως καλύτερος και από τον πρώτο, καθώς ο ΠΑΟΚ αναγκαζόταν να βγει στην αντεπίθεση για να διεκδικήσει τις πιθανότητές του στο καλό αποτέλεσμα, ενώ και ο Πανιώνιος, δεν έλεγε να κλειστεί πίσω.

Οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου, όμως ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ενώ από την άλλη, αυτοί του ΠΑΟΚ, ελάχιστες φορές έφτασαν κοντά στην περιοχή του Κένινγκ.

Στο 90ο λεπτό, ο Πανιώνιος, ολοκλήρωσε τον θριαμβό του, με τον Μάκο να γράφει με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, το 3-0. Στις καθυστερήσεις το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ, ήταν σε μια αντεπίθεση να μειώσει με ωραίο σουτ του Γιασεμάκη σε 3-1.

Έτσι με το σφύριγμα της λήξης, οι γηπεδούχοι, πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο, που τους έφερε ακόμα πιο κοντά στην Ευρώπη.

• Απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στους γονείς του εκλιπόντος ποδοσφαιριστή του Πανιωνίου, Δημήτρη Παναγιώτου.

• Η ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Δημήτρη Παναγιώτου, έσπασε από κάποιους θερμόαιμους οπαδούς του ΠΑΟΚ, κάτι που πήγε να διαταράξει το μέχρι εκείνη την στιγμή καλό κλίμα ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων.

• Αν η μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος, έκανε καλό σε κάτι, αυτό ήταν η κατάσταση του γηπέδου της Νέας Σμύρνης, η οποία βελτιώθηκε φανερά.

• Στο ημίχρονο του αγώνα, ξετυλίχθηκε εντός του αγωνιστικού χώρου πανώ που ανέγραφε «117 χρόνια υποκλίνονται! Ευχαριστούμε...» μαζί με τα ονόματα των αθλητριών του τμήματος του Πανιωνίου που κατέκτησε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ και οι οποίες τιμήθηκαν από την ΠΑΕ. Μαζί τους τιμήθηκαν και οι παίκτριες της ομάδας στο βόλεϊ, οι οποίες κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Α2.

• Ναι στους οργανωμένους, όχι στους μισθοφόρους υπαλλήλους» έγραφε το πανό που σηκώθηκε από τους οπαδούς του Πανιωνίου.
Συνέντευξη Τύπου

Έβαλντ Λίνεν: "Νομίζω ότι είδαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο σήμερα. Πιστεύω πως αξίζαμε τη νίκη και πρέπει να είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από τη σημερινή μας παρουσία. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν και πιο μεγάλο και θεωρώ πως το 1ο ημίχρονο ήταν το καλύτερο που παίξαμε τη φετινή χρονιά.

Είχαμε τον απόλυτο έλεγχο και δεν επιτρέψαμε σχεδόν καμία ευκαιρία στον ΠΑΟΚ, σκοράραμε 2 υπέροχα γκολ απο τον Φανούρη Γουνδουλάκη και τον Νίκο Σπυρόπουλο, είχαν πολύ καλή διάθεση και χαιρόμουν να τους βλέπω να παίζουν τέτοια μπάλα. Φυσικά περίμενα ότι ο αντίπαλος θα έμπαινε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και μας δημιούργησε αρκετά προβλήματα.

Υπήρχε νευρικότητα στον πάγκο γιατί δεν κλειδώσαμε τον αγώνα πιο νωρίς, στο τέλος όμως το καταφέραμε. Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μας δυσκόλεψε αρκετά και είδαμε γιατί βρίσκεται στη 4η θέση, δεν μπορώ όμως να πω κάτι αρνητικό για τους παίκτες μας γιατί είναι πολύ δύσκολο να ξανά παίξεις ημίχρονο σαν το 1ο.

Στο τέλος δεχτήκαμε γκολ που δεν χρειαζόταν , είμαι όμως πολύ ευχαριστημένος από την παρουσία μας. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που ήταν δίπλα μας , που μας συμπαραστάθηκε και εύχομαι να συνεχίζουν να γεμίζουν έτσι το γήπεδο, γιατί εμψυχώνουν και βοηθούν την ομάδα και κάνουν τους παίκτες να δώσουν το κάτι παραπάνω."

Γιώργος Παράσχος: "Αρκετά άσχημο ήταν το πρώτο ημίχρονο για εμάς, σε καμία περίπτωση δεν περίμενα τόσα προβλήματα στο κέντρο. Θεωρώ πως ήταν καθοριστική η φάση του 2-0 για το παιχνίδι, βρεθήκαμε αντιμέτωποι με μια ομάδα πολύ δυνατή, που είναι σε ανοδική περίοδο και παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Στο 2ο ημίχρονο πιέσαμε όσο μπορούσαμε για να πετύχουμε το γκολ, είχαμε όμως πολύ ανοιχτή άμυνα. Το πιο δυσάρεστο είναι ότι όλα τα σημερινά αποτελέσματα είναι εναντίον μας. Θα κάνουμε ο,τι μπορούμε για να βγάλουμε τον Π.Α.Ο.Κ. στην Ευρώπη. Δυστυχώς σήμερα οι λύσεις μας ήταν περιορισμένες και οι απουσίες μας στοίχησαν.

Γιάννης Μανιάτης: "Ήταν δύσκολο το ματς, το θέλαμε πολύ και το δείξαμε στο γήπεδο. Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ είναι κοντά, θέλουμε να βγούμε στην Ευρώπη και θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να τα καταφέρουμε. Ο κόσμος ήταν απίστευτος, και ελπίζω να είναι σε κάθε παιχνίδι έτσι. Δώσαμε χαρά στον κόσμο. Τώρα θέλουμε τη νίκη στα 2 ματς για να βγούμε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Νίκος Αραμπατζής: "Δεν περιμέναμε να πέσουμε αμαχητί. Ήρθαμε για τη νίκη, αλλά η εφμάνισή μας στο α' ημίχρονο ήταν άσχημη. Στην επανάληψη, προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον κόσμο. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στα επόμενα ματς για να βγούμε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Τα πράγματα έχουν γίνει δύσκολα για εμάς, και χρειαζόμαστε οπωσδήποτε νίκη στον επόμενο αγώνα. Εγώ κάνω τη δουλειά μου, και είναι ότι καλύτερο να σε παρακολουθεί ο ομοσπονδιακός προπονητής. Εγώ θα δίνω τον καλύτερό μου εαυτό."

Όλα τα λεφτά
To γκολ του Σπυρόπουλου!
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις αποδοκιμασιες μεμονομένων οπαδών του ΠΑΟΚ στην ενός λεπτού σιγή.
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των γηπεδούχων
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Γεωργιάδης, Μελίσσης, Μουμίν, Τόργκελε, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Μίετσελ
1' Έναρξη αγώνα
Ο αγώνας αρχίζει με την σέντρα για τον
3' Σουτ Πανιώνιος Μάκος
Πολύ καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Ενσαλίβα, από βρήκε τον Μάκο μέσα στην περιοχή, ο οποίος προσπάθησε να πιάσει το γυριστό σουτ, όμως ο Φερνάντες, πέφτονας στην δεξιά του γωνία, μπλόκαρε σταθερά.
7' Σχόλιο
Καλό ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής από τις δύο ομάδες, με τον Πανιώνιο να έχει όμως την υπεροχή και να πιέζει περισσότερο.
12' Σουτ Πανιώνιος
Άλλη μια καλή ευκαιρία. Ο Τζιμπούρ στην αντεπίθεση βρήκε τον Τσκιτισβίλι, ο οποίος όντας λίγο έξω από την περιοχή δεν δίστασε, σούταρε δυνατά όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Ο Πανιώνιος πιέζει ξανά, δυνατά.
15' Σχόλιο
O φιλοξενούμενοι, δεν μπορούν να απαντήσουν στις ευκαιρίες του Πανιωνίου, ενώ από την άλλη οι "κυανέρυθροι" είναι μέχρι στιγμής εξαιρετικοί.
25' Γκολ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Φανούρης Γουνδουλάκης, πετυχαίνει το 7ο γκολ του φέτος και ανοίγει το σκορ στην Νέα Σμύρνη. Ο Τζιμπουρ στην προσπάθειά του να κοντρολάρει έχασε την μπάλα, με τον Ηλιάδη, άθελά του να την στέλνει στον αμαρκάριστο Γουνδουλάκη, ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή, πλάσαρε τον Φερνάντεζ για το 1-0. Ο επόπτης είχε υποδείξει λανθασμένα οφσάιντ, όμως ο διαιτητής πήρε την φάση πάνω του.
27' Σχόλιο
Παρά το τέρμα που πέτυχε η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν, δεν έχει χάσει καθόλου, ούτε από την φρεσκάδα του, ούτε από την όρεξή του και συνεχίζει να πιέζει τον ΠΑΟΚ.
29' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Τόργκελε
30' Σχόλιο
Μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον ΠΑΟΚ και κεφαλιά απομάκρυνση από τον Μπερτέ, η μπάλα φτάνει στον Μάρτσιν Μίετσελ, ο οποίος στην προσπάθειά του να ντριμπλάρει τον Ενσαλίβα, πέφτει μέσα στην περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ζητούν πέναλτι, όμως ο Πολωνός φάνηκε να πέφτει απά θεαματικά.
33' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ πάντως, έχει ανεβάσει ρυθμό και πιέζει τους γηπεδούχους, οι οποίοι μοιάζουν κάπως κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια του πρώτου ημιώρου.
35' Ευκαιρία Πανιώνιος Μάκος
Ο Μάκος παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, κάνει κάτι σαν σέντρα σουτ, όμως ο Μπαρκαουάν, παίρνει την... μπουκιά από το στόμα του Τζιμπούρ, πετώντας την μπάλα κόρνερ.
41' Γκολ Πανιώνιος Σπυρόπουλος
Απίστευτο γκολ από το αριστερό μπακ του Πανιωνίου. Ο Τσκιτισβίλι ανοίγει την μπάλα στον Σπυρόπουλο και αυτός βλέποντας τον Φερνάντες εκτός εστίας επιχειρεί λόμπα, με την οποία αφήνει εμβρόντητο τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ για το 2-0.
42' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Πανιώνιος δεν μένει στα δύο γκολ. Ο Λουρένσο βγήκε στην αντεπίθεση πέρασε την μπάλα στον Τζιμπούρ, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Φερνάντεζ, στην αμέσως επόμενη φάση μετά από απομάκρυνση της μπάλας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, ο Γουνδουλάκης έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε μακριά.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γκονζάλες παίρνει την θέση του Μουμίν.
48' Σουτ ΠΑΟΚ Μίετσελ
Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης σέντραρε από δεξιά, ο Μίετσελ έπιασε ένα εξαιρετικό ψαλίδι, όμως ο Κένινγκ απέκρουσε ενστικτωδώς.
52' Σουτ Πανιώνιος Μανιάτης
Ο Μανιάτης σε εξαιρετική αντεπίθεση του Πανιωνίου, σουτάρει ελάχιστα άουτ.
59' Σουτ Πανιώνιος Λουρένσο
Και πάλι στην αντεπίθεση ο Λουρένσο, το σουτ του όμως θα φύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φερνάντες
65' Σουτ ΠΑΟΚ Μίετσελ
Πάνω από τα δοκάρια του Κένινγκ
66' Δοκάρι ΠΑΟΚ Τόργκελε
Το αριστερό δοκάρι του Κένινγκ, σταματάει το σουτ του Τόργκελε λίγο έξω από την περιοχή.
68' Σουτ Πανιώνιος Λουρένσο
Παρά λίγο να την πατήσει και δεύτερη φορά ο Φερνάντες, όμως η λόμπα του Λουρένσο λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε ελάχιστα άουτ.
69' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μπρέσκα παίρνει την θέση του Μανιάτη
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Την θέση του Γεωργιάδη, παίρνει ο Χριστοδουλόπουλος
80' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Στην θέση του Γουνδουλάκη, ο Άλμπι Κόντι.
84' Ευκαιρία Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ σε ένα ακόμα τετ-α-τετ με τον Φερνάντες χάνει την μάχη.
86' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Στην θέση του Κωνσταντινίδη ο Γιασεμάκης
86' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Στην θέση του Λουρένσο ο Φερνάντες
90' Γκολ Πανιώνιος Μάκος
Ο Μάκος σε μία ακόμη επίθεση του Πανιωνίου, σουτάρει δυνατά και γράφει το 3-0
94' Γκολ ΠΑΟΚ Γιασεμάκης
Ο Γιασεμάκης στις καθυστερήσεις, μπαίνει στην περιοχή του Πανιωνίου και με ωραίο σουτ, μειώνει σε 3-1.