Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 3-0

Πανιώνιος-πανηγυρικό-ξάνθη

Mε τρία γκολ από ισάριθμες κεφαλιές, ο Πανιώνιος νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Skoda Ξάνθη και έκανε τεράστιο άλμα παραμονής

Οι "κυανέρυθροι" ήταν καταφανώς ανώτεροι των αντιπάλων τους καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, "έκλεισαν" το πρώτο μέρος προηγούμενοι με το "καθαρό" 2-0 χάρη στα τέρματα των Κουμορτζί και Λάτκα, ενώ στο 61' μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης χάρη στον Μπάλαμπαν.
Το εντυπωσιακό είναι πως και τα τρία γκολ για τους γηπεδούχους σημειώθηκαν με κεφαλιές, με τον Τζαβέλλα να μην βρίσκει δίχτυα αλλά να έχει ανάλογο μερίδιο επιτυχία με τους σκόρερς καθώς ήταν ο δημιουργός και των τριών τερμάτων.

Αυτή μάλιστα μόλις η δεύτερη επιτυχία για τον Πανιώνιο στους 12 τελευταίους αγώνες και η πρώτη εντός έδρας μετά τις 6 Δεκεμβρίου (3-1 επί της ΑΕΚ).

Στον αντίποδα, η Skoda Ξάνθη βούλιαξε στη μετριότητα σε ένα ακόμα ματς, με τους Ακρίτες να παρουσιάζονται απογοητευτικοί μακριά από τα "Πηγάδια" όπου και έχουν πάρει μόνο 3 από τους 25 συνολικά βαθμούς που έχουν στο ενεργητικό τους, και να βρίσκονται πλέον σε δειθνή βαθμολογική θέση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Γιώργος Παράσχος): Μπέλιτς, Λάτκα, Όμο, Ριέρα (87' Σάμαρης), Μπάλαμπαν, Κουμορτζί, Κούκετς (72' Μπαρόνι), Γουνδουλάκης (80' Σκούφαλης), Κοντοές, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Σταθάκης, Φλίσκας, Σουάνης (55' Μπούγκα), Στίνγκα (46' Στρμπα), Ζίεντσουκ, Πόι, Μαρσελίνιο (67' Μάριτς)

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής: Γ.Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Βοηθοί διαιτητή: Σ.Τρύφωνας (Κέρκυρας), Ν.Γεωργαράκος (Αθηνών)

Γκολ: Κουμορτζί (21'), Λάτκα (39'), Μπάλαμπαν (61')

Κίτρινες κάρτες: Τσότσαλιτς (37'), Κουμορτζί (64'), Τζαβέλλας (79') / Φλίσκας (27'), Μαρσελίνιο (53'), Σταθάκης (70'), Ζίεντσουκ (73')
Με μια ματιά
Με στόχο την δεύτερη μόλις νίκη του στις 12 τελευταίες αγωνιστικές που θα τον απάλλασε σε μεγάλο βαθμό από το άγχος του υποβιβασμού, ο Πανιώνιος μπήκε με μεγαλύτερη επιθετική διάθεση στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε να επιδείξει τη φάση του 6', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα από αριστερά ο Τσότσαλιτς έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ.

Στο 12' ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων, με τον Μαρσελίνιο να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή (από πάσα του Ζίεντσουκ) και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλιτς, ωστόσο η φάση αυτή μία παρένθεση για τους Ακρίτες καθώς οι παίκτες του Παράσχου ήταν εκείνοι που είχαν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.

Έτσι, μετά από ένα σουτ του Κοντοέ στο 16' που δεν βρήκε στόχο και μία συνεργασία Ριέρα-Μπάλαμπαν που σταμάτησε στο 19' από έγκαιρη έξοδο του Γκσπούρνινγκ, η υπεροχή του Πανιωνίου καρποφόρησε στο 21' μέσα από στημένη φάση. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, ο Λάτκα κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Κουμορτζί με δεύτερη καρφωτή κεφαλιά από κοντά την έστειλε στα δίχτυα της Ξάνθης για το 1-0.

Η αντίδραση της Ξάνθης εκδηλώθηκε μέσα στο πεντάλεπτο 30'-35' χωρίς όμως ουσιαστικά αντίκρυσμα: με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Σταθάκης έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέλιτς έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά αποκρούοντας με δυσκολία σε κόρνερ σουτ του Ζίεντσουκ από το ύψος της περιοχής.

Από τη στιγμή μάλιστα που οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να φέρουν το ματς στα ίσα στο δικό τους (σύντομο) καλό διάστημα, λίγο αργότερα βρέθηκαν σε ακόμα πιο δεινή θέση και πάλι από στημένη φάση. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε κόρνερ και ο δημιουργός του πρώτου γκολ Λάτκα ντύθηκε... εκτελεστής, αφού με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο 39' δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκσπούρνινγκ.

Στα τελευταία λέπτά του πρώτου μέρους, ο Πανιώνιος άφησε περισσότερο χώρο στην Ξάνθη και γύρισε λίγο πίσω, με τον Πόι να μην καταφέρνει στο 42' να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Μαρσελίνιο και έτσι το 2-0 υπέρ του Πανιωνίου να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο πρώτο 45άλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν και πάλι ο Πανιώνιος που απέκτησε τον έλεγχο με το... καλημέρα, και ήταν εξαιρετικά άτυχος που δεν έφτασε άμεσα και σε ένα τρίτο τέρμα για να "κλειδώσει" οριστικά την υπόθεση νίκη.

Στο 49' ο αρχηγός του Πανιωνίου (λόγω της τιμωρίας του Μανιάτη) Γουνδουλάκης είχε δυνατό σουτ που νίκησε τον Γκσπούρνινγκ αλλά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 51' ο Μπάλαμπαν "τρύπησε" την άμυνα της Ξάνθης από τα αριστερά για να δει το σουτ του να αποκρούεται σε κόρνερ από τον σωστά τοποθετημένο αντίπαλο γκολκίπερ.

Ό,τι δεν κατάφεραν όμως σε αυτές τις δύο ευκαιρίες για γκολ οι γηπεδούχοι το πέτυχαν στο 61' φτάνοντας στο τρίτο γκολ από ισάριθμη στημένη φάση και με τον ίδιο δημιουργό. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπάλαμαν νίκησε με κεφαλιά τον Γκσπούρνινγκ για να κάνει το 3-0 και να φτάσει τα 8 προσωπικά τέρματα στη Σούπερ Λίγκα.

Με το γκολ αυτό η πλάστιγγα έγειρε πλέον οριστικά υπέρ του Πανιωνίου, ο οποίος στο 65' είχε ακόμα ένα καλό σουτ από τον Γουνδουλάκη (μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ), με τον Νίκο Κεχαγιά να ολοκληρώνει τις αλλαγές του μέχρι το 67' αλλά να βλέπει την ομάδα του να αδυνατεί να αλλάξει τη μοίρα της στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Στο 79' η Ξάνθη απέτυχε να πετύχει το γκολ της τιμής καθώς η κεφαλιά του Στρμπα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέλιτς ενώ στο 85' ο Ριέρα έχασε τρομερή ευκαιρία να δώσεις διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Πανιωνίου, με το σουτ του από το ύψος του πέναλτι να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση στο ματς, με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά τις 6 Δεκεμβρίου 2009 και να φτάνει στους 31 βαθμούς, γεγονός που του εξασφαλίζει κατά μεγάλο ποσοστό την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.
Συνέντευξη Τύπου

Γιώργος Παράσχος(Πανιώνιος): "Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στα παιδιά παρά το βαθμολογικό άγχος που είχαν. Επιβάλαμε το ρυθμό μας από την αρχή του αγώνα. Η ομάδα είχε ξεκάθαρη σκέψη. Είχε μια πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, καλό πρέσινγκ και καλή οργάνωση. Αξιοποιήσαμε με τον καλύτερο τρόπο τα στημένα.

Καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού είχαμε ωραίους συνδυασμούς και θα μπορούσαμε να βάλουμε και άλλα γκολ. Απαλλαγμένοι από το άγχος θα μπορέσουμε να πάμε πιο ψηλά στην βαθμολογία"

.

Νίκος Κεχαγίας(Skoda Ξάνθη): "Δεν έχω να πω πολλά, όταν χάνουμε με 3-0 με κατεβασμένα τα χέρια, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Από την στιγμή που προηγήθηκε ο Πανιώνιος δεν υπήρχαμε στο παιχνίδι. Ξέραμε ότι ο Πανιώνιος έχει καλά στημένα, δουλέψαμε αλλά οι παίκτες μου δεν τους μάρκαραν στις φάσεις που δέχτηκαν τα γκολ.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι ορισμένοι παίκτες έχουν λάθος νοοτροπία. Πρέπει να παρθούν αυστηρά μέτρα. Είμαστε σε κρίσιμη καμπή. Το να χάσεις ένα παιχνίδι είναι θεμιτό, αλλά το να χάνεις χωρίς να υπάρχεις στον αγωνιστικό χώρο είναι άδικο για την ιστορία της ομάδας. Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για τη νίκη του"

Όλα τα λεφτά...
Ο Τζαβέλλας που ήταν μέσα σε όλα τα γκολ της ομάδας του βγάζοντας ισάριθμες ασίστ.

Το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Πανιωνίου, φτάνοντας στην πρώτη εντός έδρας νίκη τους μετά τις 6 Δεκεμβρίου (3-1 με την ΑΕΚ).
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την Ξάνθη που απογοήτευσε σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι της και δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, με δεδομένο πως δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμό. Μόλις τρεις βαθμοί από τους 25 συνολικά είναι η συγκομιδή της μακριά από τα "Πηγάδια" ενώ στα εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος έχει παραβιάσει μόνο τρεις φορές τις αντίπαλες εστίες.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Γιώργος Παράσχος): Μπέλιτς, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Κουμορτζί, Κούκετς, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Σταθάκης, Φλίσκας, Σουάνης, Στίνγκα, Ζίεντσουκ, Πόι, Μαρσελίνιο
1' Έναρξη αγώνα
6' Κεφαλιά Πανιώνιος Τσότσαλιτς
Κόρνερ Τζαβέλλα, ο Τσότσαλιτς από το σημείο του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά, με τον Γκσπούρνινγκ να μπλοκάρει τη μπάλα.
12' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Μαρσελίνιο
Ο Ζίεντσουκ βρίσκει με ωραία πάσα τον Μαρσελίνιο, όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλιτς.
19' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Kάθετη μπαλιά του Ριέρα προς τον Μπάλαμπαν, όμως ο Γκσπούρνινγκ "διαβάζει" τη φάση και βγαίνει έγκαιρα από την εστία του για να μπλοκάρει τη μπάλα.
21' Γκολ Πανιώνιος Κουμορτζί
1-0 ο Πανιώνιος! Φάουλ του Τζαβέλλα, ο Λάτκα παίρνει την πρώτη κεφαλιά από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή και ο Κουμορτζί με δεύτερη (καρφωτή) κεφαλιά σχεδόν πάνω στη γραμμή ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου.
27' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Φλίσκας
30' Κεφαλιά Skoda Ξάνθη Σταθάκης
Σέντρα του Πόι, ο Σταθάκης πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα περνάει άουτ.
35' Σουτ Skoda Ξάνθη Ζίεντσουκ
Σε αντεπίθεση που βγαίνει η Skoda Ξάνθη, ο Ζίεντσουκ επιχειρεί το δυνατό σουτ, με τον Μπέλιτς να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.
37' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τσότσαλιτς
39' Γκολ Πανιώνιος Λάτκα
2-0 ο Πανιώνιος! Εκτέλεση κόρνερ από Τζαβέλλα, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από Λάτκα, ο Γκσπούρνινγκ δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να αποτρέψει για δεύτερη φορά την παραβίαση της εστίας του.
42' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Πόι
Σέντρα από Μαρσελίνιο, ο Πόι δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή μέσα από την περιοχή και έτσι χάνεται η ευκαιρία.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Στρμπα στη θέση του Στίνγκα.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Δοκάρι Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Δυνατό σουτ του Γουνδουλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Ξάνθης.
51' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ωραία ενέργεια του Μπάλαμπαν ο οποίος μπαίνει από τα αριστερά, το σουτ του αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γκσπούρνινγκ που ήταν σωστά τοποθετημένος.
53' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Μαρσελίνιο
55' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Μπούγκα παίρνει τη θέση του Σουάνη.
61' Γκολ Πανιώνιος Μπάλαμπαν
3-0 ο Πανιώνιος! Ωραία εκτέλεση φάουλ από Τζαβέλλα, ο Μπάλαμπαν σηκώνεται και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.
64' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουμορτζί
67' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Νίκος Κεχαγιάς ολοκληρώνει τις αλλαγές του, με τον Μάριτς να περνάει στη θέση του Μαρσελίνιο.
70' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Σταθάκης
72' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Μπαρόνι να παίρνει τη θέση του Κούκετς.
73' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Ζίεντσουκ
79' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζαβέλλας
80' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης παίρνει τη θέση του Γουνδουλάκη.
85' Ευκαιρία Πανιώνιος Ριέρα
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με το σουτ του Ριέρα από το ύψος του πέναλτι (μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Μπάλαμπαν) να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
87' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Τελευταία αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον νεαρό Σάμαρη να περνάει στο ματς στη θέση του Ριέρα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.