Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός 0-1

Τοροσιδης-πανηγυρικό (για γρηγόρη)

O Τοροσίδης χάρισε τη νίκη στις Σέρρες. Επίθεση δέχθηκε το πούλμαν του ΟΣΦΠ. Ένταση στη Σ.Τ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και κατέκτησαν την τέταρτη εκτός έδρας νίκη τους.
Με κορυφαίο τον Λέτο που για άλλον έναν αγώνα έδειξε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία και ήταν η πηγή ενέργειας του Ολυμπιακού αλλά και τον Τοροσίδη να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και να κρίνει τον αγώνα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφυγαν από τις Σέρρες με το διπλό στις αποσκευές τους και έδωσαν αφορμή στους 2.500 οπαδούς τους να φωνάζουν: "Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά."

Πλέον οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε περιμένουν στραβοπάτημα των αντιπάλων τους προκειμένου να αυξήσουν την διαφορά και να πλησιάσουν ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του 12ου πρωταθλήματος τα τελευταία 13 χρόνια.

Από την άλλη πλευρά ο Πανσερραϊκός ήταν απογοητευτικός, αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να κοιτάξει τον Ολυμπιακό στα μάτια και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να γλιτώσει τον υποβιβασμό.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Καλλιμάνης, Καλί, Ζουντί (60΄ Μπαϊκαρά), Μάρκο Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης (69΄ Μπουλέ), Μούταβτζιτς, Αμπουμπακάρι, Μπανγκουρά.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (87΄ Τζόρτζεβιτς), Ντιόγκο, Άντζας, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (90΄+ Γκαλίτσιος), Μπελούτσι (89΄ Μενδρινός), Πάντος, Τοροσίδης.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Αμπουμπακάρι, Μπανγκουρά, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης - Α. Παπαδόπουλος, Πάντος, Πατσατζόγλου, Ντιόγκο.
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Ο Ούγκο Μπρος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κηπουρός, στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Καλλιμάνης και Μιλένκοβιτς, αριστερά ο Μουταβντζιτς, δεξιά ο Γαλανόπουλος, στα χαφ ήταν ο Καλί και ο Αμπουμπακαρί, δεξιά ο Ζουντί, αριστερό χαφ ο Μάρκο Αουρέλιο, σε ελεύθερο ρόλο ο Κωνσταντινίδης, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπανγκουρά.

Από την άλλη πλευρά ο Ερνέστο Βαλβέρδε για άλλον έναν αγώνα δεν άλλαξε τα πλάνα του και το πετυχημένο 4-4-1-1, ενώ στην θέση του αριστερού μπακ όπου έμεινε "ορφανή" καθώς ο Ντομί είναι τιμωρημένος αγωνίστηκε ο Τάσος Πάντος.

Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν οι Άντζας και Α. Παπαδόπουλος, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Τοροσίδης, αριστερά ο Πάντος, αμυντικά χαφ ήταν οι Ντουντού και Πατσατζόγλου, αριστερό χαφ ήταν ο Λέτο, δεξιά ο Γκαλέτι, σε ελεύθερο δημιουργικό ρόλο ο Μπελούτσι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντιόγκο.

Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των δύο ομάδων ήταν εξαιρετική δίχως και ο καιρός μεγάλος σύμμαχος των παικτών για να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο.

Ερυθρόλευκο ξεκίνημα

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και από τα πρώτα κιόλας λεπτά πήραν τα ηνία, χάνοντας μάλιστα μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξουν από νωρίς το σκορ.

Η πρώτη "προειδοποίηση" των νταμπλούχων Ελλάδας στα καρέ των γηπεδούχων έγινε στο 10ο λεπτό, όταν σε μια αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Μπελούτσι που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι Πειραιώτες ήταν ορεξάτοι και το έδειχναν συνεχώς, αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, χάνοντας μάλιστα μοναδική ευκαιρία για να κάνουν το 1-0 στο 14ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Πάντος έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Μπελούτσι που στην αντεπίθεση άνοιξε την μπάλα αριστερά για τον Λέτο που μετά από μια ωραία προσποίηση έκανε το σουτ, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε ξανά στον Μπελούτσι αλλά το σουτ τράνταξε το δοκάρι του Κηπουρού.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (15') οι παίκτες του Πανσερραϊκού προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Μπανγκούρα, όμως η σωστή αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων κράτησε τον Νικοπολίδη ήρεμο.

Έσπασε το "ρόδι" ο Τοροσίδης και... 1-0

Η υπεροχή των παικτών του Βαλβέρδε εξαργυρώθηκε τελικά στο 27ο λεπτό, χάρις στο πρώτο γκολ του Τοροσίδη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Έλληνας αμυντικός του Ολυμπιακού με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Παρά το γκολ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στο ίδιο καλό ρυθμό και πίεσαν προκειμένου να κλειδώσουν από νωρίς τη νίκη, την στιγμή που οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά αμυντικά προβλήματα και δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν τον Ολυμπιακό.

Στο 38' ο Λέτο απέδειξε πως δεν χαρακτηρίζεται τυχαία ως ο πιο φορμαρισμένος παίκτης των Πειραιωτών. Ο Αργεντινός άσος με μια μαγική ενέργεια απέφυγε 4 αντιπάλους του μπήκε στην μεγάλη περιοχή, πάσαρε για τον Μπελούτσι που έκανε απευθείας το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με εύθραυστο 1-0.

Ίδιο -ερυθρόλευκο- σκηνικό

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε να μπαίνουν φουριόζοι και να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες και στο 47' ο Πατσατζόγλου θα μπορούσε να κάνει το 2-0, όμως ο Κηπουρός του έκλεισε το οπτικό πεδίο και οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού εξουδετέρωσαν το σουτ, διώχνοντας σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα (53') ο Τοροσίδης έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά και της ομάδας του... Ο Έλληνας διεθνής με εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βγήκε απέναντι από τον Κηπουρό, όμως το σουτ του κατέληξε αρκετά άουτ.

Στο 64' μια διαμάχη ανάμεσα στον Νικοπολίδη και τον Κωνσταντινίδη λίγο έλειψε να τινάξει τον αγώνα στον αέρα. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε έντονο διάλογο με τον παίκτη των γηπεδούχων, ο οποίος έπεσε στο έδαφος προσπαθώντας να κερδίσει την αποβολή του έμπειρου πορτιέρο, όμως ο διαιτητής σωστά δεν τιμώρησε τον Νικοπολίδη.

Τα λεπτά κυλούσαν και οι παίκτες του Ούγκο Μπρος προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, ισορροπώντας το ματς, όμως δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην σκληροτράχηλη ερυθρόλευκη άμυνα.

Στο 77' ο Γκαλέτι εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από κοντινή θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κηπουρού.

Ο αγώνας πλησιάζε προς την λήξη και οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη μια ώρα αρχύτερα, όμως στο 89' ο Μπελούτσι στάθηκε άτυχος. Ο Αργεντινός άσος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κηπουρό, έκανε ωραίο πλασέ όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανσερραϊκού.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κου Δαλούκα και οι ερυθρόλευκοι έφυγαν από τις Σέρρες με το τρίποντο της νίκης.

* Επίθεση δέχτηκε το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του Ολυμπιακού, κατά την έξοδό του από τη Θεσσαλονίκη.
Συνέντευξη Τύπου
Eρνέστο Βαλβέρδε : " Ήταν κακός ο αγωνιστικός χώρος και δυσκόλεψε αρκετά και τις δυο ομάδες, έχει παίκτες ο Πανσεραικός στην επίθεση που είναι πολύ καλοί όπως οι Μαρκορά και Μπαγκουρά που μας δυσκόλεψαν. Δημιουργούμε φάσεις όμως δεν καταφέρνουμε να τις τελειώσουμε και αυτό είναι ένα πρόβλημα σε κάθε παιχνίδι για εμάς. Δεν σκέφτομαι ποιος θα έρθει στην ομάδα γιατί πολύ απλά δεν έχει έρθει κανείς ακόμα, και σκέφτομαι μόνο αυτούς που βρίσκονται εδώ.

Η αμυντική λειτουργία της ομάδας είναι το δυνατό μας σημείο αν και σήμερα αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου μπήκε δυνατά ο Πανσερραϊκός, όμως εμείς χάσαμε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες για τα 2-0. Δεν θέλω να σχολιάσω την φάση του Αντώνη Νικοπολίδη διότι πολύ απλά δεν την είδα, δεν είδα καν το δικό μας γκολ. Χωρίς να έχω δει την φάση όμως δεν πιστεύω ότι τον χτύπησε ο τερματοφύλακας μας.

Η κάρτα του Ντιόγκο δόθηκε λόγω της πίεσης που ασκήθηκε από τον κόσμο στον διαιτητή. Αυτό που έχω να πω είναι πως όπως οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές και οι προπονητές δεχόμαστε την πίεση του κόσμου, έτσι και ο διαιτητής θα πρέπει να την αντέξει. Έδωσε την κάρτα ο ρέφερι γιατί απλά ένιωσε πως έπρεπε να το κάνει λόγω της πίεσης του κόσμου και όχι γιατί έπρεπε, αυτό ήταν κάτι που με εκνεύρισε στο παιχνίδι."

Στη συνέντευξη Τύπου πήγε και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Πανσερραϊκός Δημήτρης Φιλίππου και είπε στον Ερνέστο Βαλβέρδε. " Θέλω να σε ρωτήσω αν έχει ξαναδεί τέτοια κουτουλιά στην ζωή σου στο Ισπανικό πρωτάθλημα".
Όλα τα λεφτά...
Ο Λέτο που αποδεικνύει πως είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Ολυμπιακού και δεν είναι τυχαίο πως οι Πειραιώτες επιθυμούν την παραμονή του και τη νέα σεζόν. Ο Αργεντινός ξέρει πολύ μπάλα και είναι από τους παίκτες που όταν έχει "κέφια" είναι ασταμάτητος....

Το πρώτο γκολ του Βασίλη Τοροσίδη στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Έλληνας αμυντικός παρουσιάζεται ανεβασμένος στα τελευταία παιχνίδια και το γκολ του είναι η τρανή απόδειξη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την φωτοβολίδα που έπεσε στα πόδια του Νικοπολίδη λίγο μετά το επεισόδιο του Έλληνα πορτιέρο με τον Κωνσταντινίδη. Κάποιοι προσπάθησαν να χαλάσουν την εξαιρετική ατμόσφαιρα που υπήρχε στις Σέρρες και λίγο έλειψε να τραυματίσουν έναν τερματοφύλακα που έχει προσφέρει πολλά στο ελληνικό πρωτάθλημα και ιδιαίτερα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας.

Την αμυντική λειτουργία του Πανσερραϊκού. Τα "λιοντάρια" απέδειξαν πως αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρό πρόβλημα στα μετόπισθεν και αν δεν το διορθώσουν δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Αντώνη Αναστασόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Ντιόγκο, Άντζας, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο, Μπελούτσι, Πάντος, Τοροσίδης
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανσερραϊκός
(Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Καλλιμάνης, Καλί, Ζουντί, Μάρκο Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Μουταβντζιτς, Αμπουμπακάρι, Μπανγκουρά
1' Έναρξη αγώνα
10' Σουτ
Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, η μπάλα φτάνει στον Μπελούτσι, ο οποίος σουτάρει με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
14' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Μπελούτσι στην αντεπίθεση, πασάρει στον ελεύθερο Λέτο, ο οποίος προς στιγμήν κλείνεται όμως αφού αποφεύγει το προσωπικό του μαρκάρισμα, σουτάρει με την μπάλα να κοντράρει και τον Μπελούτσι να μπαίνει στην φάση και με προβολή να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, πριν οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού απομακρύνουν.
16' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Αμπουμπακαρί
27' Γκολ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι από αριστερά, η μπάλα περνά από πολλά σώματα και φτάνει στον Τοροσίδη, ο οποίος πέφτοντας σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
38' Σουτ
Ωραία προσπάθεια του Λέτο από αριστερά, με τον Αργεντίνο να αποφεύγει διαδοχικά 4 αντιπάλους του και μέσα στην περιοχή να γυρνά στον Μπελούτσι, ο οποίος σούταρε με τη μία, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Ο Γκαλέτι από δεξιά βρίσκει με πολύ όμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τον Πατσατζόγλου, ο οποίος όμως βγαίνει πολύ πλάγια ώστε να ξεπεράσει τον Κηπουρό με αποτέλεσμα το σουτ του να χτυπήσει σε σώματα και να καταλήξει κόρνερ.
53' Σουτ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Ο Τοροσίδης κάνει καταπληκτική κούρσα, ξεπερνώντας τους αντιπάλους του και βρίσκεται μόνος του μπροστά από τον Κηπουρό όμως στέλνει την μπαλά, πολλά μέτρα άουτ.
54' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α. Παπαδόπουλος
54' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Μπανγκουρά
55' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
57' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Μιλένκοβιτς
58' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Μπαϊκαρά παίρνει τη θέση του Ζουντί
61' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντιόγκο
62' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Κωνσταντινίδης
65' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
68' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Μπουλέ παίρνει τη θέση του Κωνσταντινίδη
77' Φάουλ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι από τον άξονα και ελάχιστα έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κηπουρού.
87' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς παίρνει τη θέση του Γκαλέτι
89' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο Μπελούτσι μπαίνει στην περιοχή του Πανσερραϊκού Κηπουρού και σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.
90' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός