Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Πανθρακικός-Ηρακλής 1-0

ριερα ντιαλο πονσε πανηγυρικο

Με γκολ του Ριέρα και κορυφαίο τον Ματάις, ο Πανθρακικός νίκησε 1-0 τον Ηρακλή στην Κομοτηνή

Οι Θρακιώτες, που είχαν ως κορυφαίο τον νεοαποκτηθέντα Ματάις, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, ενώ υποχρέωσαν το "γηραιό" σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανθρακικός (Φερέρα): Ρόκα, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Τροΐζε, Κλεμάν, Ολίσε, Λόπες, Πόνσε (61' Κωνσταντινίδης), Ματάις (80' Κανωτίδης), Ντιαλό, Ριέρα (90' Λόπες)
Ηρακλής (Κατσαβάκης): Κοβαλέβσκι, Περπερίδης (46' Παπαστεργιανός), Γιαννούλης, Βούκοβιτς (46' Ιωαννίδης), Κατσιαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος (78' Ρατόν), Γκαρσία, Ντιέ, Αγρίτης

Κίτρινες κάρτες: Ρομπίνιο, Ντιαλό, Ολίσε - Ντιέ, Κατσιαμπής, Αγρίτης, Γιαννούλης, Ιωαννίδης

Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)
Βοηθοί: Βλάχος (Γρεβενών), Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
Με μια ματιά
Με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό. Η επιλογή του Εμίλιο Φερέρα να παρατάξει τρεις επιθετικούς στον αγωνιστικό χώρο απέδωσε άμεσα, με τον Ματάις να βρίσκει με ωραία πάσα τον Ριέρα, ο οποίος με κοντινό πλασέ "άνοιξε" το σκορ για τους Θρακιώτες.

Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής ισορρόπησε το παιχνίδι, με την πρώτη του καλή στιγμή μπροστά από την εστία του Ρόκα να έρχεται στο 30ό λεπτό, όταν ο Περπερίδης βρήκε με σέντρα τον Επστάιν, όμως η κεφαλιά του Γερμανού έφυγε μακριά από το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε σημαντικά την αντίπαλη εστία, με την πρώτη καλή ευκαιρία να παρουσιάζεται στο 71ο λεπτό, όταν ο Ματάις εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από αριστερά, αλλά ο Κοβαλέβσκι εκτινάχθηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαστεργιανός δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο Ρομπίνιο έδιωξε με το κεφάλι, προτού απειληθεί η εστία της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Πανθρακικού ήταν απροσπέλαστη, με αποτέλεσμα να μείνει το 1-0.
Συνέντευξη Τύπου
Εμίλιο Φερέρα: " Ηταν μια μεγάλη νίκη που ισοδυναμεί με σημαντικό βήμα για την παραμονή μας. Θεωρώ ότι η ομάδα μου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο. Έμεινα ικανοποιημένος από την αμυντική λειτουργία της ομάδας, όπου στους τελευταίους τρεις αγώνες είχαμε ξεκάθαρο πρόβλημα. Δεν ήταν τυχαίο το γεγονός ότι ο Ηρακλής ζήτημα να είχε μια ευκαιρία για να σκοράρει.

Δεν φοβήθηκα το παιχνίδι, ούτε ανησύχησα που παίξαμε μέχρι τέλους με τρεις επιθετικούς. Θα ανησυχούσα αν δεχόμασταν ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Δεν έχουμε εξασφαλίσει το στόχο μας που είναι η παραμονή στην κατηγορία, οπότε όλοι θα πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν γι' αυτόν το σκοπό. Πρέπει να συγκεντρώσουμε 32 βαθμούς για να τα καταφέρουμε

".

Μάκης Κατσαβάκης: " Η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου ήταν άσχημη και όσο εξελισσόταν το παιχνίδι, δυσκόλευε ακόμη περισσότερο. Η δική μου ομάδα ξεκίνησε υπνωτισμένη και θα έλεγα ότι η παρουσία μας ήταν αδικαιολόγητη. Μας ξύπνησε από το λήθαργο το γρήγορο γκολ που δεχθήκαμε και στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπώντας το παιχνίδι προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε. Στο ποδόσφαιρο μετράει το αποτέλεσμα και παρ' ότι δεν απειληθήκαμε καθόλου στο δεύτερο μέρος, χάσαμε ένα ακόμη παιχνίδι.

Πρέπει να δουλέψουμε για να επανέλθουμε στις επιτυχίες. Δεν θέλω να κάνω κριτική στη διαιτησία, αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί δύο κάρτες σε παίκτες του Πανθρακικού. Η κατάσταση που διαμορφώθηκε μας προκάλεσε -αδικαιολόγητη για μένα- νευρικότητα και θεωρώ ότι οι δικοί μου παίκτες δικαίως τιμωρήθηκαν με κάρτες. Tο πρόβλημα της ομάδας δεν είναι τόσο επιθετικό. Όταν δημιουργείς ευκαιρίες και δεν σκοράρεις αποτελεί πρόβλημα

".
Όλα τα λεφτά...
Η πολύ καλή παρουσία του δίδυμου Ματάις-Ριέρα, που αναστάτωσαν αρκετές φορές την άμυνα του Ηρακλή.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ανύπαρκτη επιθετική παρουσία του Ηρακλή στα πρώτα 70 (!) λεπτά του αγώνα.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
6' Γκολ Πανθρακικός Ριέρα
Πλασέ του Ριέρα μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ματάις και 1-0 για τον Πανθρακικό.
21' Σχόλιο
Ο Ηρακλής έχει ανεβάσει την απόδοσή του κι έχει ισορροπήσει το παιχνίδι
30' Κεφαλιά Ηρακλής Επστάιν
Σέντρα του Περπερίδη, ο Επστάιν παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει μακριά από το δεξί δοκάρι του Ρόκα
36' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ντιέ
38' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κατσιαμπής
41' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Αγρίτης
42' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ρομπίνιο
44' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Οι Παπαστεργιανός και Ιωαννίδης στη θέση των Περπερίδη και Βούκοβιτς
49' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ντιαλό
56' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ολίσε
61' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Πόνσε
70' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ιωαννίδης
71' Φάουλ Πανθρακικός Ματάις
Εκτέλεση φάουλ του Ματάις από αριστερά, ο Κοβαλέβσκι διώχνει σε κόρνερ
73' Σουτ Ηρακλής Παπαστεργιανός
Σουτ του Παπαστεργιανού, με τον Ρομπίνιο να διώχνει με το κεφάλι πριν η μπάλα φτάσει στην εστία του Πανθρακικού
78' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ρατόν στη θέση του Σαρακατσάνου
80' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Κανωτίδης στη θέση του Ματάις
90' Σουτ Ηρακλής Ρατόν
Σουτ του Ρατόν, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα
90' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός