Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πανθρακικός-Ολυμπιακός 0-2

Λούα Λούα

Ο "λαβωμένος" ΟΣΦΠ με τέρματα των Τοροσίδη και Μήτρογλου επικράτησε του Πανθρακικού με 2-0

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο και παρά τις αποχωρήσεις των Νικλητσιώτη (στην προθέρμανση) και Ντάρμπισιρ (λόγω τραυματισμού) ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα νίκης από το πρώτο ημίχρονο χάρις στα τέρματα τον Τοροσίδη και στο 11' και Μήτρογλου στο 29'.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός διατήρησε σχετικά άνετα το προβάδισμα, είχε ένα δοκάρι με τον Τοροσίδη στο 60' και τελικά έφτασε στη νίκη επικρατώντας των γηπεδούχων με 2-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νεαρός Βαλεριάνος πήρε το βάπτισμα του πυρός μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ντομί.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης (83' Μπαχαρίδης), Ιασωνίδης, Λόπεζ, Πιθαρούλης (74' Κανωτίδης), Παπουλής, Μπερτράν (85' Στόικος), Καζάκης, Μπέλεκ.

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ντομί (86' Βαλεριάνος), Ζεβλάκοφ, Κ. Παπαδόπουλος, Όσκαρ, Γ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Λούα Λούα (72' Λούα Λούα), Μήτρογλου, Ντάρμπισιρ (23' Ντιόγκο).

Γήπεδο: "ΔΑΚ Κομοτηνής"
Διαιτητής: Ν. Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Βοηθοί: Π. Τρύφων (Δράμας), Δ. Γούκος (Ηπείρου)
Κίτρινες: Πιθαρούλης / Μήτρογλου, Νικοπολίδης, Τοροσίδης
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Παιχνίδι "ειδικών συνθηκών" θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση μεταξύ Πανθρακικού και Ολυμπιακού για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Και αν για τον γηπεδούχο Πανθρακικό η "ειδική συνθήκη" ήταν η τελευταία-αποχαιρετιστήρια "παράσταση" μπροστά στο κοινό του στη μεγάλη κατηγορία (σ.σ. από την επόμενη θα αγωνίζεται στη Β' Εθνική), για τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό ήταν η τελευταία του... επίσκεψη στην επαρχία, οσον αφορά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Μία "επίσκεψη" όμως όπου οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν, για ακόμα μία φορά μέσα στη χρονιά, αποδεκατισμένοι. Μάλιστα, ο "πονοκέφαλος" του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς ήταν ισχυρότερος από κάθε άλλη φορά, καθώς δεν μπόρεσε να συμπληρώσει καν 18άδα (σ.σ. η αποστολή ήταν 17μελής).

Μέλμπεργκ, Ντουντού, Γκαλέτι, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μαρέσκα, Στολτίδης, Ραούλ Μπράβο, Ζαϊρί, Λεντέσμα, Πάντος, Πάρντο και Ντάτολο! Αυτές ήταν οι απουσίες (σ.σ. για διάφορους λόγους) που μετρούσε ο Ολυμπιακός ενόψει τη αναμέτρησης με τον Πανθρακικό και οι οποίες "ανάγκασαν" τον προπονητή των ερυθρολεύκων να... επιστρατεύσει τον τιμωρημένο Λούα Λούα και τους Νέους.

Στο αγωνιστικό και συγκεκριμένα στο βαθμολογικό κομμάτι, ο αδιάφορος Πανθρακικός ήθελε να πει "αντίο" στον κόσμο του με ένα θετικό αποτέλεσμα - αυτό ζήτησε εξάλλου και ο Παύλος Δερμιτζάκης - ενώ ο Ολυμπιακός στόχευε αποκλειστικά στη νίκη ενόψει των πλέι οφ.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι σκάουτερ κορυφαίων ευρωπαϊκών συλλόγων (σ.σ. Ρεάλ Μαδρίτης, Λίβερπουλ, Γιουβέντους, Μπλάκμπερν) είχαν ενημερώσει με φαξ ότι θα έδιναν το "παρών" στο γήπεδο της Κομοτηνής, όπως και "κατάσκοποι" από γαλλικές και γερμανικές ομάδες.

Η μάχη των πάγκων

Με τους Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδη, Ιασωνίδη, Λόπεζ, Πυθαρούλη, Παπουλή, Μπερτράντ, Καζάκη και Μπέλεκ παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του "ΔΑΚ" ο Έλληνας τεχνικός των γηπεδούχων Παύλος Δερμιτζάκης.

Στον πάγκο οι: Βρονταράς, Παπαδόπουλος, Δραγανίδης, Μπαχαρίδης, Στόικος, Κανωτίδης και Πέντσας.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς ξεκίνησε με τον Νικοπολίδη στην εστία και τους Γκαλίτσιο, Ντομί, Ζεβλάκοφ και Κυριάκο Παπαδόπουλο στην άμυνα. Τοροσίδης, Όσκαρ, Γιάννης Παπαδόπουλος και Λούα Λούα στα χαφ με τους Μήτρογλου και Ντάρμπισιρ να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο.

Στον πάγκο οι: Κόβατς, Ντιόγκο, Νικλητσιώτης, Βαλεριάνος, Φετφατζίδης και Λεονάρντο.

Κακοδαιμονία είπατε;

Η κακοδαιμονία στον Ολυμπιακό τη φετινή σεζόν δεν λέει να σταματήσει! Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός μέσα σε ένα 20λεπτο έχασε ακόμα δύο παίκτες λόγω... τραυματισμού. Και αν ο Ντάρμπισιρ αποχώρησε υποβασταζόμενος (σ.σ. κάκωση στην ποδοκνημική) από το ιατρικό τιμ στο 20' (αντικαταστάθηκε στο 23' από τον Ντιόγκο), ο Νικλητσιώτης δεν πρόλαβε καν να παίξει καθώς στην προθέρμανση αισθάνθηκε ενοχλήσεις με αποτέλεσμα ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς να τον αντικασταστήσει στην ενδεκάδα με τον Λούα Λούα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4' ο Όσκαρ απείλησε με δυνατό σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Ρόκα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ένα σουτ στην κίνηση από τον Καζάκη, έπειτα από σέντρα του Σακελλαρίου, ωστόσο με παρέμβαση του Ζεβλάκοφ κατέληξε κόρνερ.

Η υπεροχή όμως των ερυθρολεύκων ήταν εμφανής και το γκολ αποτελούσε θέμα χρόνου. Στο 11' έπειτα από απομάκρυνση του Ρόκα με τις γροθιές η μπάλα "προσγειώθηκε" στα πόδια του Τοροσίδη που με ψύχραιμο πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Καθαρό παιχνίδι και... 0-2

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε διατηρώντας καλό "τέμπο", χωρίς όμως ιδιαίτερα σημαντικές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Η είσοδος του Ντιόγκο στη θέση του Ντάρμπισιρ, προκάλεσε αναστάτωση στην άμυνα του Πανθρακικού, με τον Βραζιλιάνο στο 27' να παίρνει την κάθετη πάσα του Γιάννη Παπαδόπουλου αλλά από δύσκολη γωνία να μην νικάει το Ρόκα

Δύο λεπτά όμως αργότερα, ο εξαιρετικός Γιάννης Παπαδόπουλος έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έβγαλε χωρίς δεύτερη σκέψη στην αντεπίθεση τον Τοροσίδη, με τον Έλληνα άσο απέναντι από τον Ρόκα να κάνει το σωστό γυρίζοντας παράλληλα την μπάλα στο Μήτρογλου που σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο τέταρτο που απέμενε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός απείλησε ακόμα δύο φορές την εστία των γηπεδούχων ωστόσο, τόσο η προσπάθεια του Όσκαρ (σ.σ. κεφαλιά στο 43') όσο και το μακρινό σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου κατέληξαν στην αγκαλιά του Ρόκα.

Κατέβασε... ταχύτητα

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν επεφύλλασσαν σπουδαίες συγκινήσεις με τον Ολυμπιακό να κάθεται... αναπαυτικά στο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και τον Πανθρακικό να κερδίζει μέτρα μεν, ανούσια δε, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει τον... θεατή μέχρι εκείνη τη στιγμή, Αντώνη Νικοπολίδη.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε τρεις επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, ένα σουτ και ένα δοκάρι με τον Τοροσίδη και μία καλή στιγμή με τον Γιάννη Παπαδόπουλο. Στο 49' ο Τοροσίδης επιχείρησε σουτ-κεραυνό με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Γιάννη Παπαδόπουλου μερικά λεπτά αργότερα. Όμως στο 60' ο πολυσύνθετος άσος των φιλοξενούμενων, επιχείρησε με τεχνικό σουτ να κρεμάσει τον Ρόκα, ο οποίος με ανακούφιση είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Ψήγματα αντίδρασης από τον Πανθρακικό

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Πανθρακικός πλησίασε δις με αξιώσεις την εστία του Ολυμπιακού. Στο 63' η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καζάκη από το ύψος του πέναλτι, κατέληξε στα ασφαλή χέρια του Αντώνη Νικοπολίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καζάκης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή έπειτα από σέντρα του Αργυρίου και οι ερυθρόλευκοι απομάκρυναν σε κόρνερ.

Η ομάδα του Πειραιά, με το χρόνο να κυλάει υπέρ της, δε δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, ενώ απείλησε με σουτ του Ντιόγκο, το οποίο όμως κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα. Ίδια τύχη είχε και εκείνο του Κώστα Μήτρογλου λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Το τελευταίο σφύριγμα δεν άργησε από τον "άρχοντα" της αναμέτρησης, Ν. Χαραλαμπίδη, με τον Ολυμπιακό να κατακτά μία δίκαιη και σχετικά άνετη νίκη εις βάρος του Πανθρακικού, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Υπογραμμίζεται επίσης ότι στο 86' ο νεαρός Βαλεριάνος πήρε το βάπτισμα του πυρός περνώντας στη θέση του Ντομί.
Συνέντευξη Τύπου

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς (Ολυμπιακός): " Είχαμε πολλές απουσίες, αλλά κάναμε ένα καλό παιχνίδι, στο οποίο είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο δεύτερο μέρος πέσαμε κάπως, αλλά έγινε ένα καλό παιχνίδι".

Για τους νέους της ομάδας, τόνισε: "Αυτά τα παιδιά έχουν μέλλον και είναι το μέλλον του Ολυμπιακού. Εμείς τους πιστεύουμε, αλλά φυσικά δεν κρίνονται από ένα παιχνίδι. Πρέπει να δείξουν στο γήπεδο αυτά που πιστεύουμε εμείς γι' αυτούς".

Για τους Νικλητσιώτη και Ντάρμπισιρ είπε: " Ο Νικλητσιώτης είχε στομαχικές διαταραχές και γι αυτό δεν ξεκίνησε στην βασική 11άδα, ενώ σχετικά με τον Ντάρμπισιρ του γύρισε ο αστράγαλος και θα δούμε μετά τις εξετάσεις αν και για πόσο θα απουσιάσει".

Παύλος Δερμιτζάκης (Πανθρακικός): Το σημερινό ματς ήταν μία γιορτή για εμάς. Θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας για την πολύτιμη βοήθειά του. Παίξαμε χωρίς σκοπιμότητες. Εξαιτίας των τελευταίων ανεπιτυχών αποτελεσμάτων του Ολυμπιακού επιζητούσαμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε αλλά δεν μπορέσαμε να το πάρουμε".
Όλα τα λεφτά...

Ο Βασίλης Τοροσίδης με ένα τέρμα και μία ασίστ σίγουρα έβαλε τα θεμέλια για την εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Κυριάκο και Γιάννη Παπαδόπουλο. Θετική η παρουσία του Ντιόγκο στο διάστημα που αγωνίστηκε.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την κακοδαιμονία στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού. Νικλητσιώτης και Ντάρμπισιρ τα νέα θύματα. Κάκωση στην αριστερή ποδοκνημική η αρχική εκτίμηση του ιατρικού τιμ των "ερυθρόλευκων" για τον τραυματισμό του Άγγλου. Ένα... ευχέλαιο ίσως;
To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ντομί, Ζεβλάκοφ, Κ. Παπαδόπουλος, Όσκαρ, Γ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Λούα Λούα, Μήτρογλου, Ντάρμπισιρ
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανθρακικός
(Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης, Ιασωνίδης, Λόπεζ, Πιθαρούλης, Παπουλής, Μπερτράντ, Καζάκης, Μπέλεκ
1' Έναρξη αγώνα
Ο Λούα Λούα ξεκινάει βασικός, καθώς ο Νικλητσιώτης αισθάνθηκε ενοχλήσεις
4' Σουτ Ολυμπιακός Όσκαρ
Σουτ του Όσκαρ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Όσκαρ
8' Σουτ Πανθρακικός Καζάκης
Σέντρα του Σακελλαρίου από τα αριστερά, ο Καζάκης κάνει το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κοντράρει στον Ζεβλάκοφ και καταλήγει κόρνερ
11' Γκολ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Ο Ρόκα απομακρύνει την μπάλα με τις γροθιές του, ο Τοροσίδης επωφελείται και με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
20' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Πιθαρούλης
21' Σχόλιο
Άσχημο πέσιμο από τον Ντάρμπισιρ με τον Άγγλο να αποχωρεί υποσβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντιόγκο σηκώθηκε για ζέσταμα
23' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντιόγκο στη θέση του Ντάρμπισιρ
25' Σχόλιο
Κάκωση στην ποδοκνημική η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τιμ του Ολυμπιακού για τον Ματ Ντάρμπισιρ
27' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Γιάννης Παπαδόπουλος πέρασε την κάθετη πάσα για τον Ντιόγκο, ο Βραζιλιάνος από πλάγια θέση επιχείρησε να πλασάρει τον Ρόκα, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος επιχείρησε λόμπα αλλά οι αμυντικοί του Πανθρακικού απομάκρυναν σε κόρνερ
29' Γκολ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Γιάννης Παπαδόπουλος κλέβει την μπάλα στο κέντρο, βγάζει στην αντεπίθεση τον Τοροσίδη και ο Έλληνας άσος σέρβιρε στον Μήτρογλου που σε κενή εστία έκανε το 2-0
40' Σχόλιο
Καλός ρυθμός, όχι όμως πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες
43' Κεφαλιά Ολυμπιακός Όσκαρ
Σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, κεφαλιά του Όσκαρ λίγο πριν τη μικρή περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρόκα
45' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μήτρογλου
Κίτρινη κάρτα ο Μήτρογλου
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Σουτ Ολυμπιακός Γιάννης Παπαδόπουλος
Μακρινό σουτ από τον Γιάννη Παπαδόπουλο, μπλοκάρει ο Ρόκα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Σουτ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Σουτ "κεραυνός" από τον Βασίλη Τοροσίδη, η μπάλα καταλήγει άουτ
54' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γιάννης Παπαδόπουλος
Εξαιρετικό σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρόκα
60' Δοκάρι Ολυμπιακός Τοροσίδης
Σκαφτό σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ρόκα και άουτ
63' Κεφαλιά Πανθρακικός
Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καζάκη από το ύψος του πέναλτι, ο Αντώνης Νικοπολίδης μπλοκάρει
64' Ευκαιρία Πανθρακικός Καζάκης
Σέντρα του Αργυρίου, η μπάλα περνάει από Μπέλεκ και Ζεβλάκοφ, αλλά ο Καζάκης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή και καταλήγει κόρνερ
72' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Λεονάρντο στη θέση του Λούα Λούα
73' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Μήτρογλου στρώνει στον Ντιόγκο, ο Βραζιλάνος κάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα
74' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Κανωτίδης στη θέση του Πιθαρούλη
83' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Μπαχαρίδης στη θέση του Ματεντζίδη
84' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Νικοπολίδης
Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη
84' Κεφαλιά Πανθρακικός Μπέλεκ
Κεφαλιά του Μπέλεκ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
85' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Στόικος στη θέση του Μπερτράν
86' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Βαλεριάνος στη θέση του Ντομί
87' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τοροσίδης
Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά