Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 0-1

Λέτο, γκολ, Ρόκα

Το απόλυτο (3Χ3) πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Κομοτηνή (1-0) επί του Πανθρακικού, με γκολ του "λυτρωτή" Λέτο (79')

Χωρίς να αποδώσει ποιοτικό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος και με άκαρπη κυρίως επιθετική πρωτοβουλία στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα τελικά και από την Κομοτηνή (1-0) χάρη στο γκολ του Λέτο στο 79'. Αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα για περίπου ένα ημίχρονο (αποβολή Κανωτίδη στο 55') οι παίκτες του Τεν Κάτε δεν είχαν "καθαρό μυαλό" και έφτασαν στο γκολ μετά από μια αδράνεια των Μπαχαρίδη και Ρόκα ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς.
Οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα του Καρτιέ στο πάγκο τους αναλώθηκαν στο να παίζουν κυρίως άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν πολύ δυνατά (εώς και αντιαθλητικά) και προσπαθούσαν να κρατούν κυρίως το μηδέν ενώ απείλησαν δύο-τρεις φορές με τον ταλαντούχο Καζάκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανθρακικός (Αλμέρ Καρτιέ): Ρόκα, Κανωτίδης, Μπαχαρίδης, Τζόκιτς, Κλεμάν, Καπετάνος (63' Ντιαλό), Όρακ, Ολίσε (67' Αργυρίου), Φαγιάρδο, Μπουβάλ (57' Ενγκαμπί), Καζάκης.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Καραγκούνης (81' Ζιλμπέρτο Σίλβα), Σαλπιγγίδης (77' Πετρόπουλος), Λέτο, Νίνης (69' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.

Γήπεδο: Κομοτηνής
Διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσ/κης)
Βοηθοί: Δ. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Μπουβάλ, Κανωτίδης (2), Μπαχαρίδης, Ντιαλό, Ενγκαμπί / Μαρίνος, Σαλπιγγίδης, Καραγκούνης
Κόκκινες: Κανωτίδης

Με μια ματιά

Επιθετικό πνεύμα, εκτός ο Σίλβα

Με 4-4-2 και τους Καζάκη, Μπουβάλ παρέταξε στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Πανθρακικού ο Αλμέρ Καρτιέ την ομάδα του. Ο σύλλογος της Θράκης μετά τις δύο ήττες ήθελε ένα καλό αποτέλεσμα ωστόσο ο Γάλλος τεχνικός γνωρίζοντας την δυναμικότητα του αντιπάλο του, παράτεξε την ομάδα του ενισχυμένη σε άμυνα και μεσαία γραμμή.

Με τέσσερα νέα πρόσωπα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, παράτεξα την ομάδα του ο Χενκ Τεν Κάτε. Ο νεοαποκτηθής Μαρίνος και οι Σπυρόπουλος, Νίνης και Καραγκούνης (επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του) συμπλήρωσαν το παζλ της ενδεκάδας μαζί με τους Γκαλίνοβιτς, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης, Λέτο και Σισέ.

Με κέφια Λέτο, Νίνης

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα αναλώθηκαν από τις δύο ομάδες σε αναγνωριστικό ποδόσφαιρο και με τους φιλοξενούμενους να έχουν την άκαρπη κατοχή. Το συγκρότημα του Χεκν Τεν Κάτε προσπαθούσε με προσωπικές ενέργεις του Λέτο και του Νίνη που έδειχναν να έχουν κέφια να βοηθήσουν στην επίθεση του Τζιμπρίλ Σισέ.

Στην πλευρά των γηπεδούχων αρχικά είχαν δώσει χώρο και με συμπαγή άμυνα και μεσαία γραμμή προσπαθούσαν να προσέχουν τα μετόπισθεν και μετά να εκμεταλευθούν χώρους στην επίθεση.

Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με δύο σημαντικές στιγμές για τους "πράσινους". Αρχικά στο 16' ο Καραγκούνης τροφοδότησε έξοχα τον Σισέ, εκείνος από δεξιά σούταρε αμέσως από πλάγια θέση αλλά ο Ρόκα μπλόκαρε την μπάλα στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς. Τρία λεπτά αργότερα (19') μετά την σέντρα του Λέτο από αριστερά, την κεφαλιά του Σισέ από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε σταθερά και πάλι ο Ισπανός τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Ημίωρο, από ένα σουτ και μετά πίεση

Οι παίκτες του Καρτιέ απείλησαν την αντίπαλη εστία λίγο πριν το ημίωρο για πρώτη φορά, όταν στο 26' ο Καζάκης βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ που επειχείρησε μπλόκαρε ο Γκαλίνοβιτς που ήταν σε σωστή θέση.

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του δραστήριου και πάλι Λέτο να σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά και πάλι ο Ρόκα ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε.

Ο Χενκ Τεν Κάτε εκνευρισμένος από το παιχνίδι των παικτών έδινε συνεχώς οδηγίες όρθιος ενώ σαν εντολή όπως φαίνονταν ο Σαλπιγγίδης και ο Σισέ άλλαζαν συνεχώς θέσης στο δεξί άκρο της επίθεσης και την θέση στο κέντρο της "γραμμής κρούσης". Στο 31' ο Μαρίνος έκανε μια σέντρα και ο Σαλπιγγίδης έκανε μια κακή σε εκτίμηση κεφαλιά που έστειλε την μπάλα άουτ.

Ενα σουτ του Κατσουράνη (34') και ένα του Λέτο (37') δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον πορτιέρο του Πανθρακικού, ο οποίος νωρίτερα και με τον Καζάκη και πάλι πρωταγωνιστή (έκανε την κεφαλιά) απείλησε την εστία του "τριφυλλιού" χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ο Κροάτης γκολκίπερ.

Φινάλε με ευκαιρία αλλά και 0-0

Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους επεφύλασε και την σπουδαιότερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ηταν το 42', όταν ο Κατσουράνης "έσκαψε" εξαιρετικά την μπάλα προς την περιοχή για τον Νίνη, που κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος ωστόσο το σουτ απευθειας απέναντι στον Ρόκα απομακρύνθηκε με τα πόδια από τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Σισέ στο 45', το οποίο ήταν αβίαστο αλλά και πολύ άστοχο δείχνοντας πως ο Γάλλος επιθετικός ήταν εκτός παιχνιδιού και μια ακόμα λανθασμένη υπόδειξη του δεύτερου επόπτη που έκοψε ως οφ σάιντ τον Σαλπιγγίδη που έβγαινε σε θέση τετ α τετ.

Ξεκίνημα με νεύρα, κάρτες και ευκαιρίες

Με περισσότερη πίεση και εμφανώς εντολή να αναζητήσουν ένα γρήγορο γκολ οι παίκτες του Παναθηναϊκού εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με την επανάληψη. Στο 49' μετά από κόρνερ του Λέτο από δεξιά, την κεφαλιά του Σαριέγκι, σταμάτησε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ρόκα. Στην συνέχεια της φάσης και πάλι ο εξαιρετικός πορτιέρο του Πανθρακικού σταμάτησε με το ένα χέρι την καρφωτή κεφαλιά του Κατσουράνη από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον διεθνή μέσο ούτε με "ψαλιδάκι" να μην μπορεί να σκοράρει.

Στα πρώτα αυτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η "κλωτσιά" έπεφτε σύννεφο... και ο κ. Καλόπουλος έδειχνε συνεχώς κίτρινες και στα δύο στρατόπεδα, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Κανωτίδης με χτύπημα στον Νίνη αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνεπώς την κόκκινη αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Απειλές... με σουτ εκατέρωθεν

Στο 61' αν και με παίκτη λιγότερο, ο Πανθρακικός λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν το ξαφνικό σουτ του Καζάκη έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα (63') ήταν η σειρά του Νίνη με το αριστερό να απείλήσει από το ύψος της περιοχής, αλλά μπλόκαρε και πάλι ο σταθερός Ρόκα.

Οι φιλοξενούνενοι αύξησαν την πίεση τους, ο Καρτιέ έδινε με αλλαγές ανάσες στην ομάδα του και ο Τεν Κάτε από την άλλη πλευρά έβαλε τον Χριστοδουλόπουλο στο ματς αντί του κουρασμένου Νίνη.

Λύση... με Λέτο

Τελικά ότι δεν μπορούσαν να πετύχουν με οργανωμένες επιθέσεις οι παίκτες του Παναθηναϊκού, είτε με πίεση από τους φιλοξενούμενους το σημείωσαν με ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Ηταν τον 79' όταν μετά την συρτή σέντρα του Σισέ από δεξιά, ο Ρόκα αδράνησε νομίζοντας πως ο Μπαχαρίδης θα απομάκρυνε και άφησε την μπάλα να περάσει από μπροστά του με τον Λέτο από θέση βολής με σουτ από πλάγια θέση αριστερά και πεσμένος στο έδαφος, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ισπανού πορτιέρο, λυτρώνοντας την ομάδα του.

Το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, αφού και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το διατηρήσουν με το παιχνίδι τους (ο Τεν Κάτε έβαλε και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα) ενώ οι γηπεδούχοί έδειχναν να μην έχουν δυνάμεις να εξαντλήσουν οποίο περιθώριο να αντιστρέψουν το σκορ και να φτάσουν στην ισοφάριση.

Συνέντευξη Τύπου

Αλμέρ Καρτιέ (Πανθρακικός): "Η ομάδα μου βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Παίξαμε όπως σχεδιάσαμε, αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες. Είμαστε μια νέα ομάδα. Σίγουρα χρειάζεται αρκετή δουλειά, κυρίως στην ομοιογένεια και τους απαιτούμενους αυτοματισμούς. Στο σημερινό παιχνίδι κέρδισε το ποδόσφαιρο".

Χενκ Τεν Κάτε (Παναθηναϊκός):"- για την διαφορά των πέντε βαθμών από Ολυμπιακό: " Έχει πολύ δρόμο ακόμη το πρωτάθλημα"

"Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Ήταν ένα δύσκολο ματς. Ωστόσο κρατάμε τους τρεις βαθμούς σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του Μαρίνου και του Μπιάρσμιρ

".

- για τη μεταγραφή του Σεϊταρίδη: " Ο Μουν πέρασε μια δύσκολη προσωπική κατάσταση, κάτι που τον επηρέασε. Ο Μαρίνος είναι ένα σπουδαίο ταλέντο και ήδη έδειξε κάποια στοιχεία του. Ο Σεϊταρίδης είναι ένας παίκτης γνωστός και θα χρειαστεί μέσα στη χρονιά".

- για τον Σισέ και ήταν κατηγορηματικός: " Δεν είναι συνηθισμένος να παίζει μαζί με άλλον επιθετικό, ωστόσο παλεύει σκληρά και θα τα πάει καλύτερα. Ήδη, έχει μαζί μας ένα γκολ, δυο ασίστ και χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί"

Στέργος Μαρίνος:" Είμαι πολύ χαρούμενος για το ντεμπούτο μου σε συνδυασμό με τη νίκη της ομάδας μου. Την κάναμε δύσκολη όμως ήμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το ματς νωρίτερα. Ωστόσο, μας έλειψε το γκολ που θα μας έλυνε τα πόδια. Τελικά ήρθε όπως και οι τρεις βαθμοί. Το πιο σημαντικό είναι η νίκη που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια. Δεν μας επηρέασε η διακοπή, αφού δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες τις οποίες δεν εκμεταλλευθήκαμε τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο."

Σεμπαστιάν Λέτο:" Η ομάδα κερδίζει και αυτό είναι το καλό, ότι ξεκινήσαμε καλά. Φυσικά είναι και προσωπική ικανοποίηση ότι σκοράρω και βοηθάω. Ήταν δύσκολο το ματς και καμιά φορά αρκεί ένα γκολ για να πάρεις τους τρεις βαθμούς."

- για την προσωπική του απόδοση: " Νιώθω πολύ άνετα στον Παναθηναϊκό. Κάθε μέρα προσαρμόζομαι όλο και περισσότερο. Με έχουν αγκαλιάσει οι συμπαίκτες μου και μπορώ να βελτιωθώ κι άλλο".

- για το ματς με την Γαλατάσαραϊ: " Τελείως διαφορετικό ματς και κρίσιμο, με έναν δυνατό αντίπαλο. Αλλά ο Παναθηναϊκός έχει την εμπειρία για να ανταπεξέλθει. Είμαι αισιόδοξος και εγώ και οι συμπαίκτες μου."

Ζιλμπέρτο Σίλβα:" Κάναμε τη δουλειά μας. Είναι σημαντικό ότι δεν έχουμε δεχτεί γκολ.Πλέον έχουμε ένα πολύ σημαντικό ματς με τη Γαλατά, ειδικά επειδή παίζουμε στην έδρα μας. Θέλουμε να κάνουμε μια καλή αρχή. Πετύχαμε το στόχο μας εδώ, είμαι πολύ κουρασμένος, αλλά και χαρούμενος επειδή κερδίσαμε το ματς. Τα πόδια μου είναι λίγο κουρασμένα. Βοήθησαν πολύ ο Σισέ, ο Σαλπιγγίδης και οι επιθετικοί μάρκαραν. Είναι σημαντικό για την ψυχολογία ότι νικήσαμε και μείναμε στην κορυφή. Είναι νωρίς ακόμη πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι."

Νίκος Σπυρόπουλος:" Πετύχαμε μια πολύ καλή και δύσκολη νίκη εκτός έδρας. Ο Πανθρακικός ήταν πολύ καλύτερος από προηγούμενα παιχνίδια. Θεωρώ ότι δεν παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, αλλά αυτό που μετράει είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί και αυτό κάναμε. Στη συνέχεια πιστεύω ότι θα βρούμε τα πατήματά μας και θα παίξουμε και καλύτερα."

Όλα τα λεφτά...

Η παρουσία των οπαδών και των δύο ομάδων που γέμισαν το πολύ "γραφικό" γήπεδο της Κομοτηνής. Η αγωνιστική εικόνα δύο παικτών με ταλέντο εκατέρωθεν για κάθε ομάδα. Του Σωτήρη Νίνη και του Βλάσιου Καζάκη. Τέλος η εξαιρετική εμφάνιση του Ισπανού τερματοφύλακα, Ρόκα.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τις πολλές λανθασμένες υποδείξεις του δεύτερου βοηθού του Καλόπουλου, κ. Γουργιώτη. Ακόμα το άναρχο παιχνίδι των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος. Το χτύπημα εκτός φάσης του Ενγκαμπί αμέσως μετά την είσοδο του στο ματς που ήταν απευθείας κόκκινη και δεν του δόθηκε.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: ΔΑΚ Κομοτηνής
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Καρτιέ: Ρόκα, Κανωτίδης, Κλεμάν, Μπαχαρίδης, Τζόκιτς, Όρακ, Ολίσε, Καπετάνος, Φαγιάρδο, Καζάκης, Μπουβάλ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Τεν Κάτε: Γκαλίνοβιτς, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Μπιέρσμιρ, Σαριέγκι, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης, Λέτο, Νίνης, Σισέ.
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού
3' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Μπουβάλ για χτύπημα στον Γκαλίνοβιτς.
6' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για την ομάδα του Παναθηναϊκού.
10' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο για σκληρό μαρκάρισμα.
16' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ο Λέτο πέρασε πέντε αντιπάλους και μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Πανθρακικού, όμως η σέντρα του ήταν κακή και εξουδετερώθηκε.
19' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα του Λέτο από τα αριστερά στον Σισέ, ο Γάλλος πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε στην αγκαλιά του Ρόκα.
26' Ευκαιρία Πανθρακικός
Δυνατό σουτ του Καζάκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει.
33' Σχόλιο
Φλύαρος ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να διασπάσει την άμυνα του Πανθρακικού με σέντρες.
38' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα σουτ του Λέτο από τα αριστερά, ο Ρόκα με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.
43' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ωραία μπαλιά του Κατσουράνη στο Νίνη μέσα στην περιοχή του Πανθρακικού, ο Ρόκα με αυτοθυσία αποσόβησε τον κίνδυνο.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Κανωτίδη για τράβηγμα της φανέλας του Λέτο.
49' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Εκτέλεση κόρνερ από τον Λέτο ο Σαριέγκι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ρόκα έδιωξε δύσκολα.
50' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Συνέχεια της προηγούμενης φάσης. Εκτέλεση του κόρνερ με τον Κατσουράνη να βρίσκεται μόνος και να κάνει την κεφαλιά, και πάλι ο Ρόκα εξουδετέρωσε.
52' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη για φάουλ πάνω στο Ρόκα.
54' Ευκαιρία Πανθρακικός
Δυνατό σουτ του Καπετάνου, ο Γκαλίνοβτς μπλόκαρε.
56' Κόκκινη κάρτα Πανθρακικός
Δεύτερη κίτρινη στον Κανωτίδη και κόκκινη, για δυνατό μαρκάρισμα στο Νίνη.
57' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Μπουβάλ έξω στη θέση του ο Νγκαμπί
58' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Μπαχαρίδη για τράβηγμα στον Σαλπιγγίδη.
61' Ευκαιρία Πανθρακικός
Φοβερό σουτ του Καζάκη, με την μπάλα να περνά μόλις λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
62' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Ντιαλό
63' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Δυνατό σουτ του Νίνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρόκα.
63' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ντιαλό μέσα στη θέση του Καπετάνου
66' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ολίσε έξω στη θέση του ο Αργυρίου
69' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Νίνης έξω στη θέση του ο Χριστοδουλόπουλος
72' Ευκαιρία Πανθρακικός
Δυνατό σουτ του Ντιαλό έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, με την μπάλα να βγαίνει μόλις άουτ.
77' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για μαρκάρισμα στον Κλεμάν.
78' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Σαλπιγγίδης έξω στην θέση του ο Πετρόπουλος
79' Γκολ Παναθηναϊκός
Άσχημη σέντρα του Σισέ από τα δεξιά, όμως κανείς παίκτης του Πανθρακικού δεν την έδιωξε, με αποτέλεσμα ο Λέτο με πλασέ από κοντά να σκοράρει.
80' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Καραγκούνης έξω στη θέση του ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.
82' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίντρινη κάρτα στον Νγκαμπί για σκληρό μαρκάρισμα στον Λέτο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στον αγώνα.