Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 0-4

Ρουκάβινα, Παναθηναϊκός, Πανθρακικός

Νίκη-πρόκριση στους "8" με τεσσάρα στην Κομοτηνή και πανό με νόημα. Νταβίντ... προ των πυλών (vds)

Για δεύτερη φορά οι παίκτες του Τεν Κάτε νίκησαν και μάλιστα ακόμα πιο εντυπωσιακά μέσα στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό, μετά το παιχνίδι της Σούπερ Λίγκα το Σάββατο.
Οι "πράσινοι" έκαναν πράξη την επιθυμία του Ολλανδού προπονητή τους και νικώντας πήραν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπελλου Ελλάδος, ένα στόχο που θέλουν πολύ στον Παναθηναϊκό.

Δεν μπόρεσαν να ακουλουθήσουν τους "πράσινους" οι παίκτες του Φερέρα ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βέλγο να δείχνει στην επανάληψη να "προφυλάσει" παίκτες και ενόψει του ματς πρωταθλήματος στην Τούμπα.

Αλλαγές σε μεγάλο ποσοστό και οι δύο

Με το γνώριμο 4-4-2 οι γηπεδούχοι όπως συνηθίζουν στα παιχνίδια τους, είχαν έξι αλλαγές από το ματς πρωταθλήματος κόντρα στο "τριφύλλι". Οι τρεις παίκτες που είχαν μπει στο ματς (Ενρίκες, Κανωτίδης, Ματέις) ως αλλαγή ήταν βασικές επιλογές του Εμίλιο Φερέρα που είχε "ρίξει" στο ματς και έναν πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, τον Γήτα αλλά και τους Αγγελόπουλο, Κωνσταντινίδη.

Στην πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Χενκ Τεν Κάτε προτίμησε επίσης για σύστημα το 4-4-2 ενώ είχε και πολλά νέα πρόσωπα αναγκαστικά. Ο Ολλανδός τεχνικός είχε αλλάξει τους επτά από τους έντεκα "πράσινους" που είχε βάλει στην Κομοτηνή στο ματς πρωταθλήματος το προηγούμενο Σάββατο, με το "τριφύλλι" να περνάει νικηφόρα.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Τζόρβας έχοντας "αναλοίωτο" το κεντρικό αμυντικό "δίδυμο" με τους Βύντρα και Σαριέγκι ενώ δεξιά ο Νίλσον και αριστερά βρέθηκε ο Μουν. Στην μεσαία γραμμή, ο Ολλανδός προπονητής παρέταξε τους Μελλίση, Σιμάο, Γκάμπριελ (δεξιά) και Κλέιτον (αριστερά) ενώ μπροστά τους άλλαζαν συνεχώς θέσεις οι Ρουκάβινα και Σαλπιγγίδης.

Τσουλήθρες... και λασπομαχίες

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα αναλώθηκαν ουσιαστικά από τους 22 ποδοσφαιριστές στον τρόπο που αρχικά θα ισορροπούσαν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο που είχε πολλές εστίες νερού και παράλληλα στο "διάβασμα" του αντιπάλου για να βρεθούν κενά σε κάθε άμυνα εκατέρωθεν.

Για τους δύο αυτούς λόγους, οι Φερέρα και Τεν Κάτε ήταν "όρθιοι" για να δίνουν οδηγίες με τον Ολλανδό κυρίως να λέει στους παίκτες του να μην κρατόύν πολύ ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Την ίδια ώρα την δική τους "μάχη" έδιναν οι οπαδοί των δύοσ συλλόγων με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς πιο δυνατοί σε φωνή... και συνθήματα.

Πάρτο... βάλτο "Ρούκα"

Η πρώτη καλή ευκαιρία δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους ποδοσφαιριστές του Χενκ Τεν Κάτε, οι οποίοι φέρεται να έχουν το "φάρμακο" για τον θεσμό του Κυπέλλου. Ο Αντε Ρουκάβινα στο 18', δέχθηκε την εξαιρετική ασίστ του Σίλβα Κλέιτον (κάθετη έξω από την περιοχή) προχώρησε με την μπάλα και πλάσαρε πάνω από τον εξερχόμενο Ρόκα, για να ανοίξει το σκορ υπέρ του Παναθηναϊκού και συνάμα να βάλει "φωτιά" στην εξέδρα των οπαδών του "τριφυλλιού" με τον Κροάτη επιθετικό να κάνει "κωλοτούμπα" στον πανηγυρισμό του.

Το γκολ αυτό λειτούργησε θετικά για τους "πράσινους" αφού ουσιαστικά ευστόχησαν στην πρώτη τους ευκαιρία κάτι που ήθελε πολύ και ο 55χρονος προπονητής τους, ο οποίος πιο άνετος κάθησε στον πάγκο του. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού, έδειχναν πιο σίγουροι πλέον στα "πατήματά τους σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Πλησίασε αλλά δεν μπορούσε

Οι παίκτες του Πανθρακικού μετά το γκολ που δέχθηκαν αναγκαστικά πλέον και αφού προσπάθησαν μάταια να "κρατήσουν" τους αντιπάλους μακρυά από την εστία του Ρόκα, ισορόπησαν τον ρυθμό και ανέλαβαν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες.|

Στόχος συνεχώς ήταν ο Ριέρα αλλά έδειχνε αρκετά αποκομμένος από τους υπόλοιπους παίκτες του Φερέρα. Παρόλο αυτά, οι παίκτες του Βέλγου τεχνικού δημιούργησαν την πρώτη (και μοναδική ουσιαστικά στο πρώτο μέρος) ευκαιρία τους στο 29' λεπτό.

Ο Ρομπίνιο από αριστερά απέφυγε τον Νίλσον έκανε την σέντρα και ο προωθημένος Κωνσταντινίδης έπιασε την κεφαλιά, η οποία ωστόσο πέρασε δίπλα από την εστία του Τζόρβα που έδειχνε να ελέγχει την πορεία της.

Δεν αιφνιδίασε ο Βραζιλιάνος...

Οι "πράσινοι" παρά το προβάδισμα σταδιακά ήθελαν να αιφνιδιάσουν με κάποια ξαφνική αντεπίθεση τους αντιπάλους, ωστόσο δεν τα κατάφερναν αφού ο βαρύς αγωνιστικός χώρος αποτελούσε τροχοπέδη στην κούραση για όλους τους παίκτες.

Ετσι, μοναδική καλή και απειλητική στιγμή μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Δαλούκα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Γκάμπριελ στο 39' από πολύ μακριά (σχεδόν από κέντρο) το οποίο είχε πολύ δύναμη αλλά πέρασε λίγο πάνω από την εστία του αντίπαλου πορτιέρο.

Μήνυμα για γήπεδο από οπαδούς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς καμία αλλαγή στα πλάνα των δύο προπονητών αλλά με δύο σημαντικά στοιχεία πέραν του αγωνιστικού. Το πρώτο ήταν η δυνατή βροχή που σίγουρα θα έκανε πιο δύσκολη την προσπάθεια των 22 ποδοσφαιριστών και το άλλο το μήνυμα των οπαδών του Παναθηναϊκού.

" Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑ..ΣτΕ" ανέφερε το πανό που σήκωσαν οι οργανωμένοι φίλοι του "τριφυλλιού" απευθυνόμενοι σε όσους είναι υπεύθυνοι για αυτά που "ακούγονται" γύρω από το θέμα του Βοτανικού.

Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι σκόραραν οι φιλοξενούμενοι

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και με την βροχή συνεχή είχε άλλη εικόνα από το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 53' μετά από κόρνερ ο Ριέρα "έστρωσε" μέσα στην περιοχή στον Ολίσε αλλά πριν σουτάρει ο Ρουκάβινα με τάκλιν απομάκρυνε σωτήρια.

Δύο λεπτά αργότερα, οι "πράσινοι" στην πρώτη τους φάση απείλησαν με τον Κλέιτον που πήρε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Γκάμπριελ, ωστόσο ο Ρόκα παρόλο που δεν μπλόκαρε σταθερά είδε τον συμπαίκτη του Αγγελόπουλο να απομακρύνει πριν ο Σαλπιγγίδης απειλήσει.

Ο Εμίλιο Φερέρα βλέποντας "κουρασμένο" τον Ριέρα τον αντικατέστησε με τον Ντιαλό, ωστόσο ούτε αυτή η κίνηση δεν λειτούργησε άμεσα και θετικά. Οι παίκτες του "τριφυλλιού" στο 57' ουσιαστικά "τελειώσαν" το ματς, όταν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Μετά την σέντρα του Κλέιτον, ο Γκάμπριελ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και πλάγια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε προς την εστία και στην πορεία της μπάλας παρενέβη ο Ριέρα που άλλαξε χωρίς να το θέλει λίγο την πορεία της, ξεγελώντας έτσι τον Ρόκα που είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ της ομάδας τους.

Εψαχνε το γκολ... και το βρήκε

Με άλλη πλέον νοοτροπία και αέρα στο ματς, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αρνητική εικόνα των πιο κουρασμένων... γηπεδούχων στο ματς έδειχναν πως ήθελαν και άλλο γκολ. Και τα κατάφεραν με έναν παίκτη που λίγο νωτίτερα το είχε "ψάξει" σχεδόν σε μια ίδια φάση.

Ρουκάβινα (60') και Κωνσταντινίδης (61') απώλεσαν εκατέρωθεν δύο ευκαιρίες με τον Σίλβα Κλέιτον ωστόσο να μην κάνει το ίδιο στο 73'. Ο Χριστοδουλόπουλος που είχε περάσει στην θέση του Ρουκάβινα έκανε την σέντρα και ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός με το νέο λουκ του... έκανε την "γυριστή" κέφαλιά νικώντας για τρίτη φορά τον εκνευρισμένο (με τον εαυτό του) τερματοφύλακα του Πανθρακικού.

Λάζαρος... 0-4 και "τσουλήθρα"

Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, (Χριστοδουλόπουλος) στο 76' σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κατέληξε άουτ. Ομως ο διεθνής άσος πήρε την ρεβάνς στο επόμενο λεπτό (77') αφού μετά την πάσα του Γκάμπριελ, έφυγε στον "αιφνιδιασμό" και πραγματοποίησε με πλασέ το 0-4 για τους "πράσινους" που έδειχναν να κάνουν θριαμβευτικό πέρασμα από την Κομοτηνή και τον σκόρερ να απολαμβάνει την "βουτιά" (τσουλήθρα) στο βρεγμένο χορτάρι ως πανηγυρισμό.

Οι γηπεδούχοι έχασαν στο 79' μια ακόμα ευκαιρία για το γκολ της τιμής σε μια διπλή προσπάθεια, αφού ο Κωνσταντινίδης νικήθηκε από τον Τζόρβα που έδιωξε σε κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης ο Ντιαλό με κεφαλιά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από τηνν εστία του αντίπαλου πορτιέρο στην καλύτερη φάση μέχρι το τέλος.

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Βελάσκο (70' Αργυρίου), Κανωτίδης, Αγγελόπουλος, Ρομπίνιο (75' Τροϊζί), Ολίσε, Γήτας, Κωνσταντινίδης, Ενρίκες, Ματέις, Ριέρα (61' Ντιαλό).

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Γκάμπριελ, Μελίσσης Νίλσον, Σαριέγκι, Βύντρα, Σιμάο, Κλέιτον, Μούν, Ρουκάβινα (68' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (75' Ιβανσιτς).

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Σταματόγλου Ι. (Καβάλας)-Αναστόπουλος Δ. (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Κανωτίδης (Πανθρακικός) / Σαριέγκι, Κλέιτον (Παναθηναϊκός)

Οι δηλώσεις των προπονητών και των πρωταγωνιστών

Εμίλιο Φερέρα:
" Με τέτοιο αποτέλεσμα, ούτε ο προπονητής ούτε κι η ομάδα είναι ευχαριστημένοι. Θα δουλέψουμε στις αδυναμίες μας. Σε παλαιότερα ματς κάναμε ευκαιρίες, αλλά δεν δεχόμαστε γκολ. Σήμερα παρότι οι συνθήκες ήταν άσχημες, το λογικό ήταν να μην πιεστούμε, γι’ αυτό το 4-0 είναι αρνητικό".

Χενκ Τεν Κάτε: " Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο. Είμαι ευχαριστημένος από το σκορ, αλλά και από τον Μελίσση που ήταν ο καλύτερος παίκτης μας. Αλλάξαμε την τακτική μας λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Δεν παίξαμε με την μπάλα κάτω, αλλά με μακρινές μπαλιές".

Χρήστος Μελίσσης: " Σημασία δεν έχει σε ποια θέση παίζω, αλλά να κερδίζει η ομάδα. Τα πήγαμε πολύ καλά. Θέλουμε το Κύπελλο αλλά και το πρωτάθλημα".

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: " Πανηγύρισα λίγο παραπάνω απ’ όσο έπρεπε το γκολ, αλλά το ήθελα πολύ".