Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Πανθρακικός-Skoda Ξάνθη 1-1

Τζάγκι

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το "El Thrakiko" σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και για τις δυο ομάδες

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις και χορταστικό θέαμα Πανθρακικός και Ξάνθη έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε δεύτερο μέρος και πήραν δίκαια τον ένα βαθμό, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν στην αγωνιστική κυριαρχία των “κροκόδειλων”.
Η Ξάνθη προηγήθηκε στο σκορ στο 37ο λεπτό με σουτ του Στρμπά από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ το 1-1 έκανε ο Παπουλής στο 82' με πλασέ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Γήπεδο: Δ.Α.Κ Κομοτηνής
Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Καρσιώτης (Κορινθίας)
4ος: Κύρκος (Ηπείρου)
Παρατηρητής: Δούρος (Κορινθίας)

Πανθρακικός(Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Κάσαρ(Ιασωνίδης 51'), Ματεντζίδης, Λόπες, Φαγιάρδο(Παπουλής 63'), Άλβες, Ρομπέρ, Καζάκης(Αρσενίεβιτς 78'), Μπέλεκ.

Ξάνθη(Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου(Ριζογιάννης 74'), Σταθάκης, Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Κιντάνα(Μαρσελίνιο 88'), Πόι, Μπούνγκα(Σουάνης 80'), Στρμπά, Έλινγκτον.

Κίτρινες: Σακελλαρίου(11' Πανθρακικός), Μπελέκ(23' Πανθρακικός), Κωστούλας(35' Ξάνθη), Στρμπά(62' Ξάνθη).
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Το El Thrakiko του ελληνικού ποδοσφαίρου δεν έχει την αίγλη της περσινής σεζόν, τότε που και οι δυο ομάδες ήταν πολύ δυνατές, μιας και ο Πανθρακικός βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας έχοντας αποδεχθεί τον υποβιβασμό στην β' εθνική.

Βέβαια το ντέρμπι της Κομοτηνής πάντα συγκεντρώνει το ενδιαφέρον του κόσμου, με πάνω από 1500 άτομα να βρίσκονται στο Δ.Α.Κ, ενώ μερίδα αυτών είναι και φίλοι της Ξάνθης που ταξίδεψαν για να δουν την ομάδα τους.

Το πρώτο μέρος είχε πολλές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πόι και Κιντάνα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπελέκ ήταν συνέχεια ο μεγάλος πονοκέφαλος για τους Κωστούλα και Βάλλα.

Στο 4ο λεπτό ο Μπέλεκ έκανε καλό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Γκσπούρνινγκ να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα η Ξάνθη απάντησε, όταν ο Πόι μπήκε από τα αριστερά και έκανε το σουτ, με τον Ρόκα να διώχνει σε κόρνερ.

Διπλή ευκαιρία

Στο 27ο λεπτό η Ξάνθη έχασε μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Έλινγκτον βγήκε απέναντι από τον Ρόκα και έκανε το σουτ, με τον Ισπανό πορτιέρο να διώχνει. Στη συνέχεια της φάσης και με εξουδετερωμένο τον Ρόκα, ο Μπούνγκα πλάσαρε, με τους αμυντικούς του Πανθρακικού να διώχνουν πάνω στην γραμμή.

Πέντε λεπτά αργότερα οι "κροκόδειλοι" απάντησαν με τον Μπελέκ, όταν με προσωπική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε δυνατό σουτ, με τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει με δυσκολία.

Το γκορ τελικά άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Στρμπά στο 37ο λεπτό, όταν ο Κιντάνα έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, με τους αμυντικούς να μην αντιδρούν σωστά, και τον 32χρονο άσο να κάνει πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, γράφοντας το 0-1.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Ξάνθης εκτός έδρας στο πρωτάθλημα για την φετινή σεζόν! Τελευταία φάση του ημιχρόνου έγινε για τους γηπεδούχους, όταν ο Καζάκης έβγαλε τον Μπελέκ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, ο οποίος νίκησε τον νεαρό επιθετικό των "κροκόδειλων".

Ξεκίνημα με αλλαγή

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς ο Κασάρ τραυματίστηκε και στην θέση του πέρασε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Ιασωνίδης.

Νωρίτερα ο Φαγιάρδο με ατομική ενέργεια έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μπελέκ μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, με τον νεαρό φορ να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει με δυσκολία.

Ο Πανθρακικός στη συνέχεια πήρα τα ινία του αγώνα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα στο 67' ο Σακελλαρίου έβγαλε τον Μπελέκ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, όμως για ακόμα μια φορά ο Αυστριακός νίκησε τον νεαρό φορ του Πανθρακικού.

Η μεγαλύτερη φάση ωστόσο για τους γηπεδούχους ήρθε στο 71', όταν ο Παπουλής εκτέλεσε πολύ ωραίο φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ που απλά κοιτούσε την μπάλα.

Τρία λεπτά νωρίτερα οι "κροκόδειλοι" έχασαν καλή ευκαιρία για να κάνουν το 1-1, όταν ο Ρομπέρ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Παπουλή που έκανε το σουτ, με τον Παπαδημητρίου να διώχνει πάνω στην γραμμή. Στην συνέχεια της φάσης ο Καζάκης έκανε κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Κροκόδειλοι για φίλημα!

Ο επιθετικός μονόλογος του Πανθρακικού στο δεύτερο μέρος μετουσιώθηκε σε γκολ στο 82ο λεπτό, όταν ο πολύ καλός Μπελέκ μπήκε μέσα στην περιοχή της Ξάνθης και έκανε το σουτ, με τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει και τον Παπουλή από κοντά να φέρνει το ματς στα ίσια.

Η Ξάνθη έφτασε κοντά το 1-2, όταν ο Στραμπά βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το σουτ, με τον Ρόκα να πετάγεται στην γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Το ματς τελείωσε με τους "κροκόδειλους" να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς με πολλές φάσεις.
Συνέντευξη Τύπου
Δερμιτζάκης(Πανθρακικός): "Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών μου. Το αποτέλεσμα δικαίωσε εν μέρει την προσπάθειά μας. Στο πρώτο 45λεπτο έγινε ένα παιχνίδι μοιρασμένο απλώς η Ξάνθη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος ήταν θέμα ικανοτήτων και τύχης για να ζητήσουμε κάτι καλύτερο.

Για μας το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ένας μονόλογος. Δημιουργήσαμε οχτώ ευκαιρίες κι αυτό δείχνει την προσπάθεια όλων των ποδοσφαιριστών μου. Αν κάποιος αδικείται σήμερα είναι η ομάδα του Πανθρακικού".

Ξάνθη(Ματζουράκης): "Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, έγινε ένα παιχνίδι γεμάτο δύναμη και πάθος. Φεύγουμε από την Κομοτηνή με βαθμολογικές απώλειες, οι οποίες προήλθαν λόγω της νευρικότητάς μας. Είχαμε νεύρα και τα πληρώσαμε. Μας έλλειπε η τελική πάσα και δεν χειριστήκαμε σωστά την υπεροχή μας στο πρώτο ημίχρονο. Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος"
Όλα τα λεφτά...
Ο Παπουλής. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Πανθρακικού είχε εξαιρετική παρουσία στον αγώνα, αφού με το που μπήκε στην αναμέτρηση δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στην άμυνα της Ξάνθης. Κερασάκι στην τούρτα το γκολ της ισοφάρισης.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον πανηγυρισμό του Μπελέκ, που έκανε άσεμνη χειρονομία στους φίλους της Ξάνθης, λίγο μετά το 1-1.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Πανθρακικός(Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Κάσαρ, Ματεντζίδης, Λόπες, Φαγιάρδο, Άλβες, Ρομπέρ, Καζάκης, Μπελέκ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ξάνθη(Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Σταθάκης, Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Κιντάνα, Πόι, Μπούνγκα, Στρμπά, Έλινγκτον.
1' Έναρξη αγώνα
4' Ευκαιρία Πανθρακικός
Δυνατό σουτ του Μπελέκ μέσα από την περιοχή και από τα αριστερά, ο Γκσπούρνιγκ θα διώξει.
7' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Πόι θα κάνει δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ρόκα να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.
11' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Σακελλαρίου για μαρκάρισμα στον Κιντάνα.
15' Ευκαιρία Ξάνθη
Εκτέλεση φάουλ του Πόι, ο Ρόκα δεν υπολόγισε σωστά την μπάλα η οποία τελευταία στιγμή βγήκε κόρνερ.
23' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Μπελέκ για διαμαρτυρίες.
27' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Έλινγκτον θα μπει μέσα στην περιοχή και θα βρεθεί απέναντι στον Ρόκα, όμως το πλασέ του θα διώξει ο τερματοφύλακας των "κροκόδειλων".
Στην συνέχεια της φάσης ο Μπούνγκα θα πάρει το ριμπάουντ, όμως το σουτ του θα κοντράρει στα σώματα.
32' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Μπέλεκ από καλή θέση μέσα στην περιοχή θα κάνει το δυνατό σουτ, ο Γκσπούρνινγκ όμως θα διώξει με δυσκολία
34' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Πόι έφυγε απέναντι από τον Ρόκα, το σουτ του όμως θα μπλοκάρει ο Ισπανός τερματοφύλακας,
35' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Κωστούλα
37' Γκολ Ξάνθη 0-1
Ο Κιντάνα έκανε σέντρα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, οι αμυντικοί του Πανθρακικού δεν έδιωξαν και ο Στραμπά με πλασέ από την μικρή περιοχή έκανε το 0-1.
39' Σχόλιο
Η Ξάνθη πέτυχε το πρώτο της γκολ εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα!
43' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Καζάκης θα βγάλει τον Μπέλεκ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, το πλασέ του νεαρού όμως θα διώξει με δυσκολία ο Αυστριακός γκολκίπερ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Φαγιάρδο έβγαλε τον Μπελέκ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, με τον Αυστραικό πορτιέρο να διώχνει το σουτ του νεαρού επιθετικού.
51' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ιασωνίδης μέσα στην θέση του Κασάρ που τραυματίστηκε.
57' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Φαγιάρδο θα μπει μέσα στην περιοχή της Ξάνθης και θα φτάσει κοντά στον Γκσπούρνινγκ, όμως δεν θα κάνει την πάσα στον Καζάκη με αποτέλεσμα να χαθεί καλή ευκαιρία.
62' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Στρμπά
63' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Φαγιάρδο έξω στη θέση του ο Παπούλης
67' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Σακελλαρίου έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μπελέκ μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, το πλασέ του όμως πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
69' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Μπούνγκα έξω στη θέση του ο Σουάνης
71' Δοκάρι Πανθρακικός
Ο Παπουλής θα εκτελέσει φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Γκσπούρννιγκ.
74' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ριζογιάννης στη θέση του Παπαδημητρίου
79' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη
80' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Καζάκης έξω στη θέση του ο Αρσενίεβιτς
82' Γκολ Πανθρακικός 1-1
Ο Μπέλεκ με ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή της Ξάνθης και έκανε το σουτ, με τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει και τον Παπουλή από κοντά να κάνει το 1-1.
88' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Μαρσελίνιο μέσα στη θέση του Κιντάνα
89' Ευκαιρία Ξάνθη
Δυνατό σουτ του Στρμπά, ο Ρόκας θα διώξει σε κόρνερ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός