ΞΑΝΘΗ

Πανθρακικός-Ξάνθη 0-0

Ξάνθη

Στο μηδέν έμειναν Ξάνθη και Πανθρακικός με αποτέλεσμα να μοιραστούν τους βαθμούς

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά μαζί μετά από 25 ολόκληρα χρόνια στο πλαίσιο της Α' εθνικής αυτή την φορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει ισόπαλο και οι δυο τους να τα πουν στο ματς του δεύτερου γύρου στα Πηγάδια.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανθρακικός: Βρονταράς, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Ζαμπρόπουλος, Κανωτίδης, Πόνσε , Λόπες, Ολίσε, Ενρίκες ( Αργυρίου 90'), Ριέρα, Μπεβάκουα ( Ντιαλό25') .

Σκόντα Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Τζιωρτζόπουλος, Βάλλας, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Ταϊντέρ, Ριζογιάννης ( Αβεντάνο 79'), Ντοριβάλ, Παππάς (Σουάνης 84'), Πόι, Αγκάλι.

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Βοηθοί: Καρσιώτης ( Κορίνθου), Μπαλτάς (Αχαΐας)

Κίτρινες: Γκσπούρνινγκ ( 19' Ξάνθη), Λόπες ( 15' Πανθρακικός), Ντιαλό ( 28' Παν/κος), Παππάς (26' Ξάνθη), Ζαπρόπουλος ( 32' Ξάνθη), Κωστούλας ( 78' Ξάνθη)

Κόκκινες:

-
Με μια ματιά
Ο Εμίλιο Φερέρα ξεκίνησε την ομάδα του με το αγαπημένο του 4-4-2 με τον Βρονταρά κάτω από τα δοκάρια και τους Βελάσκο, Ρομπίνιο, Ζαμπρόπουλο και Καωτίδη στην άμυνα, τους Ενρίκρες, Ολίσε, Λόπες, Πόνσε στην μεσαία γραμμή, και μπροστά με τους Ριέρα και Μπεβάκουα.

Ο Γιώργος Παράσχος ξεκίνησε με τον Γκσπούρνινγκ κάτω από τα δοκάρια και τους Παπαδημητρίου, Βάλλας, Κωστούλας, Τζιωτζόπουλος στην άμυνα, και τους Ντοριβάλ, Ταϊντέρ, Ριζογιάννης στο κέντρο, ενώ στην επίθεση βρέθηκαν οι Παππάς, Αγκάλι, και Πόι.

Το τοπικό ντέρμπι ξεκίνησε με την Σκόντα να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και να κάνει την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 7', όταν ο Χάρης Παππάς μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Βρονταρά όμως το σουτ που επιχείρησε πήγε ψηλά άουτ.

Ο Πανθρακικός βγήκε μπροστά με σκοπό να απαντήσει στην μεγάλη ευκαιρία της Ξάνθης με τον Ριέρα να κάνει 2 σουτ μπροστά από την εστία του Γκσπούρνινγκ στο 12' και στο 14'. Όμως η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 21' όταν ο Μπεβάκουα μπήκε στην μεγάλη περιοχή με τον Γκσπούρνινγκ να πέφτει επάνω του και να κάνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ολίσε ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα που την απέκρουσε εύκολα.

Η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά μετά από ώρα με φάουλ του ταϊντέρ στο 28' με την μπάλα όμως να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βρονταρά. Την ίδια τύχη είχε και χτύπημα φάουλ του Ριζογιάννη στο 32'.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τις δυο ομάδες να βγαίνουν γρήγορα μπροστά από τις δυο εστίες, κάνοντας κάποιες μικρο ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει καμία από τις δυο να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άλμπερτ Ριέρα του Πανθρακικού να κάνει σουτ στο 46' και την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ, ενώ μέχρι το 62' δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο εκτός απόμια χλιαρή πίεση του Πανθρακικού.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό όταν ο Πόνσε μπήκε στην περιοχή στο 67'και ενώ δίπλα του ήταν μόνος του ο Ριέρα, αυτός προτίμησε να σουτάρει με τον Τζιωρτζόπουλο όμως να παρεμβάλλεται και να απομακρύνει την μπάλα, ενώ στο 69' δυνατό σουτ του Πόνσε και του Βελάσκο σε δυο συνεχόμενες φάσεις, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκσπούρνινγκ.

Στο 81' απίστευτο τετ-α-τετ του του Γκρζέλακ μετά από πάσα του Αγκάλι, με τον Βρονταρά όμως να πέφτει σωστά επάνω του και να απομακρύνει την μπάλα.Η απάντηση για την Ξάνθη ήρθε στο 85' όταν από φάουλ του Ταϊντέρ ο Σουάνης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής σφύριξε φάουλ πάνω στον Βρονταρά.

Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Ο Χάρης Παππάς, μπορεί η Ξάνθη να μην κέρδισε όμως με την απόδοση του έδωσε άλλη ώθηση στην ομάδα του, ενώ στο 52' έκανε μια εκπληκτική ντρίπλα πάνω σε έναν αντίπαλο τον οποίο ξεπέρασε με τακουνάκι.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τους επιθετικούς και των δυο ομάδων καθώς σε όσες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν μπροστά από τις δυο εστίες, οι επιλογές τους ήταν άστοχες με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 0-0.

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Ο Παππάς βρέθηκε απέναντι στον Βρονταρά και έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω απ'το δοκάρι
12' Σχόλιο
Πιο επιθετική η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
15' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Λόπες
20' Πέναλτι Πανθρακικός Μπεβάκουα
Ανατροπή του Μπεβάκουα από τον Γκσπούρνινγκ
20' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Γκσπούρνινγκ
22' Σχόλιο
Ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ολίσε
26' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παππάς
27' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ντιαλό
28' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ντιαλό στη θέση του Μπεβάκουα που δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού
29' Φάουλ Ξάνθη Ντοριβάλ
Εκτέλεση Φάουλ από τον Ντοριβάλ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
32' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ζαπρόπουλος
44' Σουτ Ξάνθη Πόι
Αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή, ο Βρονταράς δεν ανησυχεί.
45' Σχόλιο
2 λεπτά οι καθυστερήσεις
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σχόλιο
Ο διαιτητής Σταυρίδης, απέβαλε από τον πάγκο τον Γιώργο Κασναφέρη και τον προπονητή τερματοφυλάκων της Ξάνθης
47' Ευκαιρία Πανθρακικός Ριέρα
Μονοκόματο σουτ του Ριέρα, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
55' Σχόλιο
Πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Πάνω-κάτω η μπάλα, δυνατό παιχνίδι, αλλά χωρίς ουσία και από τις δύο ομάδες.
65' Φάουλ Ξάνθη Ταιντέρ
Εκτέλεση φάουλ από τον Ταιντέρ, η μπάλα κατέληξε άουτ
69' Σουτ Πανθρακικός Ολίσε
Δυνατό σουτ του Ολίσε έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ
70' Ευκαιρία Πανθρακικός Βελάσκο
Σουτ μέσα στην περιοχή από τον Βελάσκο, αποκρούει με γροθιές ο Γκσπούρνινγκ
71' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Γκρζέλακ περνάει στη θέση του Ντοριβάλ
75' Σχόλιο
Έχει ανεβάσει ρυθμούς ο Πανθρακικός, ο οποίος πιέζει συνεχώς την άμυνα της Ξάνθης
78' Ευκαιρία Πανθρακικός Ντιαλό
Ο Ντιαλό βρέθηκε τετ α τετ με τον Βρονταρά, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
79' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
80' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Ο Πόι προσπάθησε με έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ έγω από την περιοχή να κρεμάσει τον Βρονταρά,΄αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
82' Ευκαιρία Ξάνθη Γκρζέλακ
Πρόσωπο με το τέρμα βρέθηκε ο Γκρζέλακ, όμως άργησε να κάνει το σουτ ο παίκτης της Ξάνθης, με αποτέλεσμα ο Βροντάρας να πέσει στα πόδια του και να απομακρύνει
85' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σουάνης περνάει στη θέση του Παππά
86' Ευκαιρία Ξάνθη Σουάνης
Η κεφαλιά που έκανε ο Σουάνης και κατέληξε στα δίχτυα δεν είχε νόημα, καθώς ο Ταιντέρ έπεσε πάνω στον Βρονταρά με αποτέλεσμα ο διαιτητής Σταυρίδης, να σφυρίξει φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα του Πανθρακικού
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Σχόλιο
4 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
95' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός