ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΠΑΟ-Εργοτέλης 0-1

εργοτελης πανηγυρικο

Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Νατσέφσκι υπέστη ήττα-σοκ απο τον Εργοτέλη με 1-0

Οι «πράσινοι» έχοντας το μυαλό τους πιθανώς στην εκτός έδρας επιτυχία στο Καραϊσκάκη δεν έπεισαν απογοητεύοντας τους περίπου 10.000 οπαδούς τους και χάνοντας το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 2ης θέσης κόντρα στην ΑΕΚ, που είναι και πάλι με ένα βαθμό παραπάνω (μετά το «διπλό» στην Λάρισα).
Οι Κρητικοί με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο (αποβολή 44’ του Ογκνιενοβιτς) χόρεψαν… πεντοζάλη τους «πράσινους» και πήραν μια παλικαρίσια νίκη στο ΟΑΚΑ, με το «χρυσό» γκολ να το πετυχαίνει ο Νατσέφσκι στο 19’ (o Ιαστσουκ ήταν σε θέση οφ-σάιντ μετά την απόκρουση του Εμπεντε και πριν γυρίσει την μπάλα στον σκόρερ) και δίκαια την πανηγύρισαν έξαλλα στο τελικό σφύριγμα της λήξης.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπέντε, Νίλσον (79’ Βύντρα), Λεοντίου, Μόρις, Γκούμας, Μπόβιο (46’ Μάντζιος), Τζιόλης, Ιβανσιτς, Νίνης (80’ Ρομέρο), Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος.

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ίαστσουκ (90’ Κεφαλούκος), Νατσέφσκι (70' Μπουντιμίρ), Ζούνιορ, Μλαντίν, Κένεντι, Χατζί (58’ Φραγκουλάκης), Ογκνιένοβιτς, Τάσιτς.

Διαιτητής: Καρατζάς Χ. (Εύβοιας)
Βοηθοί Διαιτητή: Νικολακόπουλος Α., Μπιτσίδης Δ.
Κίτρινες: Μάντζιος, Ιβανσιτς / Ογκνιένοβιτς (2), Χατζί
Κόκκινες: Ογκνιένοβιτς
td> Με μια ματιά
Με ενδεκάδα… αλλά Καραϊσκάκη προτίμησε να παρατάξει την ομάδα του στο παιχνίδι με τους Κρητικούς, ο Βίκτορ Μουνιόθ. Ο Ισπανός τεχνικός δεν είχε κάποια προβλήματα να αντιμετωπίσει ενώ δεν ήθελε να χαλάσει και την «χημεία» και την ψυχολογίας της ομάδας από το «διπλό» κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Με σύστημα 4-4-2 και τους Ογκνιένοβιτς, Νατσέφσκι στην επίθεση, ο Νίκος Καραγεωργίου έδειξε να υπολογίζει περισσότερο στην μεσαία του γραμμή που ήταν ενισχυμένη με τους Ζούνιορ, Τάσιτς στο κέντρο και στα άκρα τους Χατζί (αριστερά), Ιαστσουκ (δεξιά).

Παπαδόπουλος (7’ σε τετ α τετ), Ιβανσιτς (8’ από φάουλ) και Σαλπιγγίδης (10’ σουτ από ύψος μεγάλης περιοχής) έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στην πίεση στο πρώτο δεκάλεπτο προκειμένου να δώσουν ένα γρήγορο προβάδισμα στη ομάδα του Παναθηναϊκού.

Οι Κρητικοί όμως ισορρόπησαν τον ρυθμό και άρχισαν να δείχνουν πιο επιθετικό πνέυμα. Ετσι στο 12’ μετά από σέντρα του Χατζί από κοντά ο Ιαστσουκ με σουτ δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Από παραλίγο εκτελεστής ο 30χρονος έγινε δημιουργός και εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Εμπεντε στο δυνατό σουτ του Κένεντι, ο Ιαστσουκ έκανε την παράλληλη σέντρα (από εμφανή θέση οφ-σάιντ μετά την απόκρουση του Καμερουνέζου γκολκίπερ) προς την κενή εστία και ο Νατσέφσκι από κοντά δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 0-1, παγώνοντας ακόμα περισσότερο την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ.

Για ένα διάστημα δέκα λεπτών μέχρι και την συμπλήρωση του ημίωρου, ο Βίκτορ Μουνιόθ έδειχνε πιο κινητικός από τους ποδοσφαιριστές του στον αγωνιστικό χώρο, αφού προσπαθούσε με οδηγίες και εμφανώς δυσαρεστημένος από την συμπεριφορά τους εντός γηπέδου να τους αφυπνίσει για να αλλάξουν εικόνα.

Από την άλλη πλευρά οι «κιτρινόμαυροι» του Νίκου Καραγεωργίου κατάφεραν να αποσπάσουν πολλά σφυρίγματα από την εξέδρα πέφτοντας κάθε λίγο στο έδαφος κερδίζοντας συνάμα τον απαραίτητο χρόνο, που κυλούσε υπέρ τους.

Το πρώτο ημίχρονο αναλώθηκε στα υπόλοιπα 15 λεπτά στην κακή απόδοση των «πράσινων» που δεν δημιούργησαν καμία ευκαιρία προς την εστία του Πόζα, τα νεύρα των 22 ποδοσφαιριστών αλλά και τις αποδοκιμασίες του κόσμου για τις αποφάσεις του κ. Καρατζά, ο οποίος στο 44’ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Ογκνιένοβιτς (γεγονός που έκανε τον Καραγεωργίου να «εκραγεί» σε ότι αφορά τον παίκτη του γι’ αυτό και του έκανε έντοντες παρατηρήσεις καθώς πήγαινε στα αποδυτήρια).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισπανός προπονητής των γηπεδούχων έριξε στο ματς τον Βαγγέλη Μάντζιο αντικαθιστώντας τον Μπόβιο, ενισχύοντας την επιθετική του γραμμή που δεν λειτούργησε σωστά στα πρώτα 45 λεπτά. Στο κενό που άφησε ο Βραζιλιάνος μέσος και παρτενέρ του Τζιόλη πήγε ο Ιβανσιτς με τον Παπαδόπουλο να πηγαίνει πιο αριστερά.

Οι «πράσινοι» με τα περιθώρια του χρόνου να πιέζουν ήθελαν και πίεσαν εξ’ αρχής και στο 50’, έγινε μια σπουδαία φάση που θα μπορούσε ωστόσο να «στοίχιζε» στους γηπεδούχους. Ο Μάντζιος βρέθηκε σε θέση βολής και πλάγια σούταρε και ο Πόζα με τα πόδια απομάκρυνε. Στην αντεπίθεση ο Τάσιτς βρήκε στην πλάτη των «πράσινων» τον Νατσέγφκσι, ο οποίος πιεζόμενος από τον Γκούμα πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 52’ ο Μόρις βρήκε τον Μάντζιο στο ύψος του ημικύκλιου αλλά το πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο Πόζα. Ο Ούγγρος γκολκίπερ των φιλοξενούμενων διατήρησε το μηδέν για την εστία του όταν στο 60’, ο Νίλσον βρήκε τον Μάντζιο στην περιοχή εκείνος με το κεφάλι την έσπρωξε πίσω του στον Σαλπιγγίδη αλλά ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» νικήθηκε από κοντά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι γηπεδούχοι είχαν αυξήσει τον ρυθμό τους στο ματς, είχαν πάρει την κατοχή της μπάλας, είχαν κλείσει τους αντίπαλούς τους στα καρέ τους αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Από την άλλη, οι παίκτες του Καραγεωργίου με σωστή τακτική στην αμυντική τους λειτουργία έδειχναν ανεπηρέαστοι από το αριθμητικό μειονέκτημα ενώ ήταν απειλητικοί σε κάθε τους επίθεση (όταν περνούσαν το κέντρο του γηπέδου). Παράλληλα είχαν ενισχυθεί στους ήδη υπάρχοντες δέκα με τους Φραγκιαδάκη και Μπουντιμίρ, επιλογές του προπονητή τους.

Ο χρόνος κυλούσε το άγχος μεγάλωνε και βάρυνε τις προσπάθειες των γηπεδούχων οι οποίοι προσπάθησαν αλλά στάθηκαν και άτυχοι σε δύο απειλητικές προσπάθειές τους από τον αέρα. Στο 72’, μετά την σέντρα του Νίλσον ο Σαλπιγγίδης είδε την κεφάλια του να περνάει μόλις άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα (75’) ο Ιβανσιτς έκανε το φάουλ ο Γκούμας πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους αλλά την κεφαλιά σταμάτησε εντυπωσιακά ο Πόζα.

Βύντρα και Ρομέρο πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπορούσαν να βοηθήσουν τους συμπαίκτες τους να φτάσουν στην επίτευξη ενός γκολ για να φέρουν το ματς στα ίσα προκαλώντας τον εκνευρισμό του Βίκτορ Μουνιόθ.

Το τελικό 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια νίκη-παραμονής στην κατηγορία ενώ για τους «πράσινους» η νέα απώλεια στην έδρα τους (μετά τις ήττες με Ιωνικό και ΑΕΚ) δεν αποκλείεται να τους στοιχήσει στο τέλος του πρωταθλήματος την δεύτερη θέση.
td> Συνέντευξη Τύπου
Βίκτορ Μουνιόθ
''Αυτό το παιχνίδι ήταν για μας μεγάλη απογοήτευση καθώς δεν καταφέραμε να νικήσουμε μια καλά οργανωμένη ομάδα, ενώ δεχθήκαμε νωρίς το γκολ. Μετά αντιμετωπίσαμε μεγάλες δυσκολίες γιατί οι αντίπαλοι θεωρούσαν οτι μπορούν να νικήσουν. Δεν συγχρονίσαμε το παιχνίδι μας, είχαμε λίγες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και πήγαμε στα αποδυτήρια γνωρίζοντας οτι το δεύτερο ημίχρονο θα είναι δύσκολο.

Βάλαμε στον αγώνα τον Μάντζιο και προσπαθήσαμε να συντονίσουμε τις κινήσεις των επιθετικών, είχαμε ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν είχαμε διαύγεια στην τελική προσπάθεια και ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη είχε πολύ καλή παρουσία.

Όσο πέρναγε ο χρόνος οι δυσκολίες ήταν περισσότερες, προσπαθήσαμε να βρούμε λύσεις και τα τελευταία δέκα λεπτά κάναμε σουτ απο τον κεντρικό άξονα με την παρουσία και του Γκούμα σαν προωθημένου που προσπαθούσε να βοήθησει τους συμπαίκτες του. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να φθάσουμε στο γκολ.

Μου είπαν οτι το γκολ του Εργοτέλη είναι οφσάιντ, ωστόσο ήρθε αυτό το απογοητευτικό αποτέλεσμα. Δεν υποτιμήσαμε τον Εργοτέλη, ωστόσο μας έλειπε η διαύγεια χωρίς να γνωρίζω τον λόγο. Δεν είναι δικαιολογία, αλλά πάντοτε μετά απο μεγάλη νίκη μπορεί να έρθει ένα άτυχο αποτέλεσμα, ωστόσο ήμασταν συγκεντρωμένοι και γνωρίζαμε τις δυσκολίες του αγώνα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα οτι έπρεπε να νικήσουμε και τους έξι αγώνες, την επόμενη Κυριακή μακάρι να μπορέσουμε να προσφέρουμε μια νίκη και κατόπιν να παίξουμε τους υπόλοιπους αγώνες σαν να είναι τελικοί. Λογικά αυτό θα κάνουμε. Δεν μας επηρέασε οτι γνωρίζαμε τα αποτελέσματα της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού.

Θα είχαμε οξύ πρόβλημα αν δεν δημιουργούσαμε ευκαιρίες για γκολ και σήμερα είχαμε ευκαιρίες ωστόσο δεν τελειώναμε σωστά τις φάσεις. Δουλεύουμε ώστε η μεσαία γραμμή να έχει τις ευκαιρίες να κάνει σουτ. Σήμερα είπαμε οτι έπρεπε να πιέσουμε απο την μεσαία γραμμή και να σουτάρουμε, το μεγάλο πρόβλημα το είχαμε απο την ώρα που δεχθήκαμε γκολ και επιπλέον όταν τοποθετήθηκαν πολλοί παίκτες στην άμυνα του Εργοτέλη, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ελεύθερους χώρους''.

Νίκος Καραγεωργίου
''Μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας που μας δίνει την ελπίδα να μείνουμε στην κατηγορία. Οι ποδοσφαιριστές έδωσαν μεγάλη μάχη και μέχρι την αποβολή ήμασταν καλύτεροι απο τον Παναθηναϊκό. Μετά την αποβολή ήταν θέμα τυχής να μην δεχθούμε γκολ, καθώς ο Παναθηναϊκός πίεζε και θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα. Παρόλα αυτά καταφέραμε με υπερπροσπάθεια να πάρουμε την πολύτιμη νίκη.

Δεν μπορούσαμε μετά την αποβολή να κάνουμε το παιχνίδι που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο, αναλωθήκαμε να κάνουμε άμυνα, δεν ξέρω για ποιον τρόπο έπαιξε έτσι ο Παναθηναϊκός, πάντως καταφέραμε να μην δεχθούμε γκολ''.

Δημήτρης Παπαδόπουλος
''Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας από μόνοι μας και να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι. Συνεχίζουμε στα επόμενα παιχνίδια για να πετύχουμε τον στόχο μας. Ο κόσμος πρέπει να είναι κοντά στην ομάδα, αυτό ήταν μόνο ένα παιχνίδι''.

Νίκος Τζώρτζογλου (προέδρος ΠΑΕ Εργοτέλη)
''Είναι μια μεγάλη στιγμή να κερδίζεις τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Είμαι ευχαριστημένος απο τα παιδιά και τον προπονητή για ότι πέτυχαν. Ήταν μια απο τις σπουδαιότερες νίκες που έχω ζήσει ως παράγοντας, πλεόν ανεβαίνει ο πήχης αναφορικά με τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή. Δεν ξέρω αν οι παίκτες θα πάρουν πριμ αλλά θα ήθελα να τους ευχαριστήσω που τίμησαν την φανέλα του Εργοτέλη''.

Σταύρος Λαμπράκης (γενικός αρχηγός Εργοτέλη)
''Ήταν μια απο τις ιστορικότερες στιγμές του Εργοτέλη, είναι μια μεγάλη νίκη που απέκτησε μεγαλύτερη αξία απο την στιγμή που παίξαμε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο. Αποδείξαμε οτι είμαστε μια καλή ομάδα και δίκαια είμαστε εκεί που είμαστε. Στόχος μας είναι η παραμονή και η ομάδα θέλει να βάλει τις βάσεις για μια καλύτερη πορεία του χρόνου. Θέλουμε όλοι να κάνουμε μεγαλύτερο τον Εργοτελή. Το μυστικό μας είναι οτι ήμαστε μια οικογένεια και έχουμε θετική ενέργεια στ' αποδυτήρια''.

Πέριτσα Ογκνιένοβιτς
'''Ηταν ένα δύσκολο ματς αφού ο Παναθηναϊκος κυνηγάει την δεύτερη θέση, ήταν μια μεγάλη νίκη. Κάθε παιχνίδι παίζουμε καλύτερα και αποδεικνύουμε οτι δύσκολα χάνουμε. Στόχος μας είναι να παραμείνουμε στην κατηγορία, αλλά δεν θα πούμε οχι αν έρθει και το ΟΥΕΦΑ. Πρώτα όμως κοιτάμε την παραμονή. Όσο για την κόκκινη, στην πρώτη φάση δεν έπρεπε να δεχθώ κάρτα και στην δεύτερη δεν είδαν αν χτύπησε η μπάλα στο χέρι μου''.

Ιβάν Τάσιτς
''Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες και μετά την αποβολή του συμπαίκτη μου. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα. Απομένουν πέντε παιχνίδια και θα κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα του Εργοτέλη''.
td> Όλα τα λεφτά...
Το μήνυμα των «πράσινων» οπαδών προς τον κ. Μουνιόθ με το πανό που αναρτήθηκε στην Θύρα 7 με την είσοδο των δύο ομάδων. «Μείνε, μαζί μας σε χρειαζόμαστε…» ανέφερε (στα ισπανικά) δείχνοντας εκ νέου την θέληση του κόσμου να μείνει προπονητής του συλλόγου και την νέα περίοδο.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απουσία του κόσμου που παρά την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού δεν βρέθηκε στο ΟΑΚΑ προκειμένου να χειροκροτήσει τους «πράσινους».
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
4' Σουτ Εργοτέλης : Ίαστσουκ
O Ίαστσουκ προωθήθηκε απο τα δεξιά και έκανε έξυπνη σέντρα-σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Εμπέντε βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.
5' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Παπαδόπουλος
Εξαιρετική πάσα του Νίνη για τον Παπαδόπουλο στην περιοχή, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε σουτ αλλά ο Πόζα απομάκρυνε την μπάλα.
8' Φάουλ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς απο τα δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Πόζα.
10' Σουτ Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σαλπιγγίδη, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού έκανε μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
12' Άουτ Εργοτέλης : Ίαστσουκ
Σέντρα απο τ' αριστερά για την απέναντι πλευρά όπου ο Ίαστσουκ έκανε σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του Εμπέντε.
14' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Ωραία προσπάθεια του Νίνη απο τα δεξιά, προσπάθησε να βρει στην περιοχή τον Σαλπιγγίδη, αλλά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
19' Γκολ Παναθηναϊκός : Νατσέφσκι
Μακρινό σουτ του Ζούνιορ, ο Εμπέντε απομάκρυνε με δυσκολία και δεν κατάφερε να μπλοκάρει με αποτέλεσμα η μπάλα να γυρίσει απο τον Ίαστσουκ στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Νατσέφσκι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
25' Σχόλιο
Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και πλέον οι ''πράσινοι'' καλούνται να φέρουν τα πάνω-κάτω...
30' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός έχει σοβαρό πρόβλημα καθώς οι παίκτες του δεν μπορούν να περάσουν κάθετες πάσες, ενώ δεν έχουν αξιοποιηθεί και οι Ίβανσιτς, Νίνης.
38' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
42' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Χατζί
44' Κόκκινη κάρτα Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
Ο Εργοτέλης μένει με δέκα παίκτες, καθώς ο Ογκνιένοβιτς αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έξαλλος ο Καραγεωργίου με την αντίδραση του παίκτη του που χρεώθηκε δυο κάρτες σε σύντομο χρονικό διάστημα.
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 2'
45' Οφσάιντ Εργοτέλης : Νατσέφσκι
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος στην θέση του Μπόβιο.
48' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Μάντζιος
''Τυφλή'' κεφαλιά του Μάντζιου στην περιοχή του Εργοτέλη, άουτ η μπάλα.
49' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Πάσα του Νίνη για τον Μάντζιο στο ύψος της περιοχής, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού γύρισε και έκανε σουτ, η μπάλα πάνω απο την εστία του Πόζα.
51' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Σέντρα του Νίλσον στην περιοχή, οι παίκτες του Εργοτέλη μπερδεύτηκαν με αποτέλεσμα ο Μάντζιος να βρεθεί απέναντι απο τον Πόζα αλλά το σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
51' Ευκαιρία Εργοτέλης : Νατσέφσκι
Ο Εργοτέλης βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τάσιτς που έδωσε στον Νατσέφσκι εκείνος έκανε πλασέ απο τ' αριστερά της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε απο την εστία του Εμπέντε και κατέληξε άουτ.
54' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μάντζιος
57' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Οι παίκτες του Εργοτέλη δεν μπόρεσαν ν' απομακρύνουν την μπάλα απο την περιοχή τους, με αποτέλεσμα ο Μάντζιος να βρεθεί στο ύψος της περιοχής και να κάνει ένα αδύναμο σουτ που μπλόκαρε ο Πόζα.
59' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στην θέση του Χατζί.
60' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Σέντρα του Νίλσον απο τα δεξιά, ο Μάντζιος έκανε κεφαλιά και ο Σαλπιγγίδης κατέβασε και σούταρε απο το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Πόζα απομάκρυνε την μπάλα.
65' Σχόλιο
Όλος ο Παναθηναϊκός έχει βγει μπροστά με τους παίκτες του Εργοτέλη να είναι πίσω απο την μεσαία γραμμή.
70' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπούντιμιρ στην θέση του Νατσέφσκι.
71' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
72' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Σαλπιγγίδης
Σέντρα του Νίλσον απο τα δεξιά, κεφαλιά του Σαλπιγγίδη, έξω απο την εστία του Πόζα η μπάλα.
74' Σουτ Παναθηναϊκός : Τζιόλης
Ο Νίλσον εκτέλεσε το πλάγιο, οι παίκτες του Εργοτέλη απομάκρυναν, με τον Τζιόλη να κάνει σουτ απο το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα.
76' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Γκούμας
Εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς απο τ' αριστερά, κεφαλιά του Γκούμα, ο Πόζα εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.
80' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Βύντρα στην θέση του Νίλσον.
81' Ευκαιρία Εργοτέλης : Ίαστσουκ
Ο Ίαστσουκ πήρε τα ''μέτρα'' του Λεοντίου και μπήκε στην περιοχή, έκανε προσποίηση και σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
82' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρομέρο στην θέση του Νίνη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 4'
91' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κεφαλούκος στην θέση του Ίαστσουκ.
93' Σουτ Παναθηναϊκός : Λεοντίου
Μακρινό σουτ του Λεοντίου, μπλοκάρει ο Πόζα.