Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΠΑΟ-Εργοτέλης 2-3

Εργοτέλης πανηγυρική

Σόου Κουτσιανικούλη στο ΟΑΚΑ και ΠΑΟ-Εργοτέλης 2-3! Οργή από οπαδούς, με αστυνομική συνοδεία αποχώρησαν οι πράσινοι. Τεν Κάτε:''Nτρέπομαι, δεν θα κοιμηθώ απόψε''

Ο διεθνής με την Εθνική Νέων, σκόραρε δυο φορές και δημιούργησε το τρίτο γκολ που πέτυχε ο Μπούντιμιρ και όταν αποχώρησε καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, που παρά την πίκρα τους, απέδωσαν τα εύσημα στον νεαρό άσο.
Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί μόλις στο 7΄με τον Γκάμπριελ, έχασε και πάλι τις ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς και δέχθηκε όπως στο ματς με τον Ηρακλή δυο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και τα θαλάσσωσε...

Αποδοκιμασίες για τους γηπεδούχους και χειροκρότημα για τους φιλοξενούμενους η εικόνα μετά το τέλος του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Εργοτέλη, με τους Κρητικούς να "χορεύουν" πεντοζάλη τους "πράσινους" και να επικρατούν με 2-3 μέσα στο ΟΑΚΑ. Η αποστολή του Παναθηναϊκού αποχώρησε αρκετή ώρα μετά τη λήξη του ματς, χρειάστηκε ισχυρή αστυνομική συνοδεία από κλούβες και περιπολικά, ενώ εκατό οπαδοί της ομάδας αποδοκίμαζαν προπονητή και παίκτες. Ο Θανάσης Γιαννακόπουλος, ήταν ο μόνος διοικητικός που έκανε δηλώσεις, τονίζοντας: "Ήταν ένα συνονθύλευμα, αυτό που είδαμε. Όσοι έχουν τα γένια και τα χτένια, να καθαρίσουν την ομάδα"

Ο Χενκ Τεν Κάτε δέχθηκε τα πυρά της κριτικής, μίλησε για όλα στη συνέντευξη Τύπου, ενώ μετά το ματς ξέσπασε στα αποδυτήρια κλωτσώντας ό,τι έβρισκε μπροστά του!

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Μελίσσης, Γκούμας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μάτος, Γκάμπριελ (58' Τζιόλης), Κλέιτον, Σαλπιγγίδης (66' Ρουκάβινα), Χριστοδουλόπουλος, Μάντζιος (46' Σόουζα).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου):Δασκαλάκης, Φερνάντες, Πλάσνεγκερ, Γιαλούσης, Κένεντι, Γραμμόζης, Ζούνιορ, Μάρτινς (66' Ρομάνο), Κουτσιανικούλης (84' Φραγκουλάκης) , Μπουντιμίρ (73' Βακουφτσής), Ορφανός

Κίτρινες: Μάτος, Γκούμας, Βύντρα, Καραγκούνης (Παναθηναϊκός)/ Μάρτινς, Ορφανός, Τζούνιορ, Δασκαλάκης (Εργοτέλης)

Διαιτητής: Καλόπουλος Δ. (Θεσ/κης)

Με μια ματιά

Με αρκετές αλλαγές στα πλάνα του εμφάνισε την ομάδα ο Χενκ Τεν Κάτε, μετά το ισόπαλο 2-2 με τον Ηρακλή. Γκούμας, Μελίσσης, Μάτος, Κλέιτον και Χριστοδουλόπουλος ήταν στις βασικές επιλογές του Ολλανδού προπονητή, ο οποίος κράτησε στον πάγκο τους Σίλβα και Καραγκούνη. Στην αποστολή επέστρεψε μετά από καιρό και ο Ροντρίγκο Σόουζα.

Σημαντικές απουσίες είχε η φιλοξενούμενη ομάδα του κ. Καραγεωργίου, αφού οι Ονγκουσότο, Κορδονούρης και Χίμπλινγκερ δεν ήταν εκτός πλάνων. Ετσι, ο τεχνικός του Εργοτέλη είχε παρατάξι την ομάδα του με ενισχυμένη την μεσαία του γραμμή και τους μοναδικό προωθημένο τον Μάριο Μπούντιμιρ.

Με πολύ καλή ψυχολογία και με αρκετή όρεξη μπήκαν οι παίκτες του Τεν Κάτε στο παιχνίδι θέλοντας από νωρίς να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Στο 5' ένα πολύ δυνατό σουτ του Σπυρόπουλου πέρασε μόλις άουτ αλλά τρία λεπτά αργότερα, πέτυχαν το σκοπό τους οι γηπεδούχοι. Ο Μάντζιος έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και στην συνέχεια (αφού του έγινε φάουλ) η μπάλα κατέληξε στον Γκάμπριελ, που μπήκε μέσα στην περιοχή και πέρασε και τον Δασκαλάκη, πλασάροντας εύστοχα και ανοίγοντας στο σκορ για τους "πράσινους".

Στο 14' και 18' ο Μάντζιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη από πλεονεκτική θέση και ενώ οι παίκτες του Τεν Κάτε είχαν την εδαφική υπεροχή. Αυτό που είχε ζητήσει όμως ο Ολλανδός δεν είχε αντίκτυπο αφού οι παίκτες του στην συνέχεια έδειχναν να μην μπορούν να φανούν απειλητικοί.

Στο 34' ο σκόρερ των "πράσινων"¨στα τελευταία ματς, Μάντζιος δεν έδειξε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια και σε ένα τετ α τετ αντί να "σερβίρει" στον μόνο Σαλπιγγίδη, πλάσαρε άστοχα τον πορτιέρο των Κρητικών, αναγκάζοντας τον Ολλανδό τεχνικό να σηκωθεί να του διαμαρτυρηθεί. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους που για πρώτη φορά απείλησαν όταν στο 42' ο Ροτζέριο σούταρε από μακρυά και είδε την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τζόρβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τεχνικός του "τριφυλλιού" προτίμησε να βάλει στην "γραμμή κρούσης" τον Ροντρίγκο Σόουζα αντί του Μάντζιου, και ο Βραζιλιάνος επιθετικός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, κάτι που δεν μπόρεσε και σε θέση τετ α τετ και ο Κλέιτον.

Στην αντεπίθεση του Εργοτέλη στο 51' ο Κουτσιανικούλης βγήκε από αριστερά, έφτασε απέναντι στον Τζόρβα και με ωραίο πλασέ, ισοαφάρισε. Στο ίδιο έργο.. όπως με τον Ηρακλή, η άμυνα και η μεσαία γραμμή των "πράσινων" δεν υπήρχε στο γήπεδο και τρία λεπτά αργότερα, ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός των Κρητικών με προσωπική ενέργεια και σουτ στο "γάμα" έδωσε προβάδισμα στον Εργοτέλη, παγώντας το ΟΑΚΑ και προκαλώντας τις αποδοκιμασίες των φίλων του "τριφυλλιού" προς τους παίκτες της ομάδας τους.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν 'άμεση... αφού στο 54' μετά από ωραία ενέργεια του Κλέιτον από δεξιά, ο Βραζιλιάνος γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Χριστοδουλόπουλος με δυνατό σουτ ισοφάρισε άμεσα για τους γηπεδούχους. Απαντες θεώρησαν ότι το γρήγορο γκολ αυτό θα άλλαζε την ροή του ματς αλλά αυτό δεν έγινε.

Στο 62' μετά την κάθετη πάσα του Γραμμόζη στον μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς, Κουτσιανικούλη, που απέφύγε τον Τζόρβα, πάσαρε στον ελεύθερο Μπούντιμιρ, που έκανε το 3-2, υπέρ του Εργοτέλη.

Ο Χενκ Τεν Κάτε απέσυρε εν συνεχεία τους Γκάμπριελ και Σαλπιγγίδη (βάζοντας τους Τζιόλη και Ρουκάβινα) γεγονός που δεν άρεσε στον κόσμο και σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Καραγεωργίου είχαν άγριες διαθέσεις.

Η πίεση και το άγχος ήταν μεγάλο για τους γηπεδούχους που αναζητούσαν την γρήγορη ισοφάριση στα επόμενα 25 λεπτά, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν ένα ένα δοκάρι στο 75' σε μια προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος απέφυγε και τον Δασκαλάκη, αλλά δεν πλάσαρε σωστά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

" Πετάξτε τις φανέλες και φύγετε από εδώ" ήταν το σύνθημα που ακούγονταν στα τελευταία λεπτά από τους πικραμένους 15000 οπαδούς του "τριφυλλιού".

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φίλους του Παναθηναϊκού, να αποδοκιμάζουν τους παίκτες του Χενκ Τεν Κάτε αλλά και τον ίδιο τον Ολλανδό για την ήττα σοκ στο ΟΑΚΑ και παράλληλα να πηγαίνουν για λαϊκά δικαστήρια έξω από τα αποδυτήρια.
Συνέντευξη Τύπου

Χενκ Τεν Κάτε: " Ντρέπομαι γι' αυτό που έγινε σήμερα εδώ. Κάτι που δεν άξιζε στον Παναθηναϊκό και κάτι για το οποίο παίρνω αποκλειστικά την ευθύνη.

( μπορεί να αλλάξει αυτή η εικόνα ντροπής...) Τα πάντα μπορούν να αντιστραφούν. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται ομάδική προσπαθεια. Εγώ δεν μπορώ να μπω μέσα και να τελειώνω τις φάσεις. Χάσαμε 2-3 ευκαιρίες μετά το 1-1 και στο πρώτο μέρος χάσαμε 3-4 φάσεις να τελειώσουμε το ματς. Στην φάση που ο Μάντζιος δεν έκανε πάσα ήξερε ότι δεν θα το δεχόμουνα ξανά και γι' αυτό έγινε αλλαγή. Δεν έδωσε πάσα στο Σαλπιγγίδη, κάτι που είχε κάνει και ο Σαλπιγγίδης στο ματς με τον Ηρακλή.

( εχετε σκεφτεί να παραιτηθείτε) Παίρνω την ευθύνη. Ολο το εύρος και συνεπώς με όλες τις συνέπειες που συνεπάγονται.

( ποιες οι σκέψεις για αισιοδοξία πλέον) Οταν το ίδιο συμβαίνει δύο φορές σε τρεις μέρες κάμπτεται η αισιοδοξία. Αναλαμβάνω την ευθύνη.

( μήνυμα για κόσμο...) Είναι λογικό οι οπαδοί να αντιδρούν έτσι. Μέσα σε 3 μέρες δύο φορές το ίδιο πράγμα. Απόλυτα φυσιολογικό. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Ντρέπομαι για εμφάνιση και αποτέλεσμα.

( που οφείλεται στην επανάληψη, η κακή αμυντική λειτουργία...) Η ομάδα ήταν ευάλωτη μετά τον αγώνα της Κυριακής, σε θέμα νοοτροπίας. Κάναμε 3 ευκαιρίες πριν δεχθούμε την ισοφάριση. Οπως και την Κυριακή. Με το ελάχιστο της πίεσης των αντιπάλων, δεχόμαστε το μέγιστο σε ουσία. Δεν μπορεί έυκολα να διορθωθεί αυτό.

Τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι το τίμημα να παίζεις επιθετικό ποδόσφαιρο και γι' αυτό είναι ευάλωτο να παίζεις άμυνα. Ας είμαστε ειλικρινείς δεν γίνεται να χάνεις τόσες ευκαιρίες. Ο αντίπαλος κάνες τέσσερις ευκαιρίες και βάζει τρία γκολ. Αυτό είναι το αρνητικό στην ψυχολογία των παικτών. Είναι στα χέρια τους να αλλάξει η αυτοπεποίθησή τους και η νοοτροπία τους.

( τι πρέπει να κάνετε πλέον γι' αυτό...) Πρέπει να βελτιώσουμε την αμυντική μας λειτουργία. Ομως δεν μπορούμε να γκρεμίσουμε ταυτόχρονα την επιθετική μας δημιουργικότητα. Αν δεν κάνεις τις ευκαιρίες γκολ έχεις πρόβλημα. Εμείς κάναμε ευκαιρίες αλλά δεν κάναμε γκολ. Αν βάλεις τις μισές ευκαιρίες γκολ, όλα θα ήταν αλλιώς. Αν βάζαμε 3,4 ή και 5 γκολ δεν θα πείραζε τόσο να δεχόμασταν ένα ή δύο γκολ. Εμείς ακόμα και χωρίς να φυλάει κανείς το τέρμα πετύχαμε το δοκάρι.

Μερικές από τις ευκαιρίες που χάσαμε σήμερα, ήταν πιο δύσκολο να τις χάσεις παρά τις βάλεις. Φοβούνταν οι παίκτες μου όταν το σκορ ήταν 1-0 μήπως κάνουν λάθος και δεχτούν γκολ και έρθει η σκληρή κριτική. Ακόμα και εσεις τονίζεται τα πράγματα για την άμυνα και τα λάθη που γίνονται. Γι' αυτό και οι υπόλοιποι πρέπει να βοηθήσουν με το να βάζουν γκολ, την νοοτροπία της άμυνας. Δεν παίζουμε άσχημα αλλά αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και αυτά δεν ήταν καλά.

( τι γίνεται στην συνέχεια...) Δεν είναι μόνο δικό μου ζήτημα. Είναι συλλογική δουλειά. Ολοι μαζί πρέπει να παλέψουμε να αλλάξουμε τα πράγματα. πρέπει να τελειώνουμε τις φάσεις. Είναι θέμα νοοτροπίας. Πρεπει να αλλάξουμε τρόπο σκέψης. Πιστεύουν ότι αν χαθεί μια ευκαιρία θα έρθει άλλη κάτι που δεν πιστεύουν οι αντίπαλοι. Ισως στο κομμάτι αυτό πρέπει να αλλάξουμε και να δουλέψουμε. Δεν είναι λύση η ριζική αλλαγή του συστήματος.

( τι φταίει και δεν μπαίνουν τα γκολ) Δεν πιστεύω ότι υπάρχει φαύλος κύκλος. Οταν έχεις πέντε τετ α τετ πρέπει να κάνεις γκολ. Οταν δεν έχεις τερματοφύλακα πρεπει να το βάζεις. Ισως να είναι έλλειψη αποφασιστηκότητας. Να είναι λιγότερο ατομιστές και περισσότερο αποφασιστικοί.

( πολλές αλλαγές πάλι.. άλλη ομάδα και την Κυριακή) Τρία παιχνίδια σε δέκα μερες είναι πολλά. Το παιχνίδι της Κυριακής με το σημερινό ήταν τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με την ενδεκάδα. Το ίδιο ισχύει και για άμυνα ίδια κριτική είναι. Μπορεί να μην διαβάζω αλλά γνωρίζω τι γράφετε. Ο καθένας έχει την άποψή του. Εγω δουλέυω κάθε μέρα με τους παίκτες και διαλέγω τους καλύτερους παίκτες για την ενδεκάδα. Κάποιοι παίκτες έπρεπε να ξεκουραστούν.

Γι'αυτό ήταν εκτός. Μην νομίζετε ότι οι άλλοι παίκτες δεν έκαναν κάτι. Εκαναν ευκαιρίες και τις έχασαν. Δουλεύω με αυτούς τους παίκτες κάθε μέρα. Δεν μπορώ να χάνω. Πέραν ότι ντρέπομαι αισθάνομαι άσχημα που χάσαμε. Δεν θα κοιμηθώ και αν οι παίκτες μου έχουν την ίδια νοοτροπία θα πρέπει να κάνουν το ίδιο

"

Νίκος Καραγεωργίου: " Για τον Εργοτέλη είναι μια πολύ μεγάλη μέρα, μια μέρα που έρχεται να καλύψει και να σκεπάσει μια ήττα από τον Πανιώνιο στο γήπεδο μας. Πήραμε 3 βαθμούς, πήγαμε στους 12 και φύγαμε από τους γρουσούζικους 9, που είχαμε πέρσι για πολύ καιρό. Το παιχνίδι θα μπορούσαμε να το είχαμε χάσει από το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός ευτυχώς έχασε δύο-τρεις ευκαιρίες να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στην συνέχεια εμείς αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας στο δεύτερο ημίχρονο και πήραμε μια νίκη σπουδαία. Τίποτα περισσότερο. Ηταν μια νίκη. Συνεχίζουμε. Από την αρχή της χρονιάς, φαίνεται και πιστεύω ότι καταλαβένεται πως δεν είναι ο Εργοτέλης της ταλαιπωρίας. Είναι λίγο καλύτερος. Θέλουμε να φύγουμε από την περσινή διαδικασία. Θα είναι καλύτερα τα πράγματα μετά αν συγκεντρώσουμε και άλλους βαθμούς. Ο Κορδουνούρης και ο Χίλντλιγκερ έλειψαν αλλά και οι άλλοι που αγωνίστηκαν είναι σπουδαίοι παίκτες.

Μας βγήκαν οι φάσεις. Μας βγήκε η γρήγορη κόντρα που μπορούμε και παίζουμε. Θα μπορούσε και ο Παναθηναϊκός πιο μπροστά να είχε σκοράρει και να πάρει το ματς

".

Θανάσης Γιαννακόπουλος: " Αυτό δεν ήταν θέαμα... αυτό δεν είναι ομάδα, είναι συνονθύλευμα. Τι να κάνουμε εμείς; Όσοι έχουν τα γένια, έχουν και τα χτένια και πρέπει να καθαρίσουν την ομάδα...".

Αλέξανδρος Τζόρβας: " Ηταν μεγάλη απογοήτευση τόσο για εμάς όσο και για τους οπαδούς μας. Είναι το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά τον Ηρακλή που συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στην συνέχεια. Είμαστε αδικαιολόγητοι. Τίποτα δεν κρίνεται από την έβδομη αγωνιστική, ωστόσο. Πρέπει να βελτιωθούμε και να δούμε την συνέχεια"

Βασίλης Κουτσιανικούλης: " Δεν αφήσαμε πολλά περιθώρια στον Παναθηναϊκό και παίξαμε αρκετά έξυπνα. Είμαι χαρούμενος που σημείωσα δύο γκολ. Ελπίζω να κάνουμε το ίδιο παιχνίδι και στο στάδιο Καραϊσκάκη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό".

Ιωσήφ Δασκαλάκης: " Είμαστε πολύ καλή ομάδα και το αποδείξαμε, σήμερα. Ο Παναθηναϊκός είναι καλή ομάδα επίσης αλλά φάνηκε ότι έχει άγχος λόγω της πίεσης που υπάρχει από τα Μ.Μ.Ε. και τους οπαδούς".

Όλα τα λεφτά...
Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης... που κυριολεκτικά έδειξε στοιχεία μεγάλου παίκτη και μια ελπίδα φωτός για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την άμυνα του Παναθηναϊκού... και τις επιλογές του Χενκ Τεν Κάτε πριν και στην διάρκεια του ματς. Ακόμα την επιπολαιότητα μερικών παικτών των γηπεδούχων.
Τα βίντεο του αγώνα
---------------
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Παναθηναϊκός (Τεν Κάτε): Τζόρβας, Μελίσσης, Γκούμας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μάτος, Γκάμπριελ, Κλέιτον, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Μάντζιος

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Φερνάντες, Πλάσνεγκερ, Γιαλούσης, Κένεντι, Γραμμόζης, Ζούνιορ, Μάρτινς, Κουτσιανικούλης, Μπούντιμιρ, Ορφανός

1' Έναρξη αγώνα
4' Ευκαιρία Εργοτέλης : Κουτσιανικούλης
Ωραία ενέργεια του Κουτσιανικούλη από αριστερά, ο Μελίσσης προλαβαίνει λίγο πριν η μπάλα φτάσει στον Μάρτινς
5' Σουτ Παναθηναϊκός : Σπυρόπουλος
Δυνατό αριστερό σουτ του Σπυρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη
7' Γκολ Παναθηναϊκός : Γκάμπριελ
Ο Γκάμπριελ μπαίνει μέσα στην περιοχή, αποφεύγει δύο αμυντικούς και τον Δασκαλάκη και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0
18' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Σέντρα του Σπυρόπουλου από αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον Μάντζιο που πλασάρει με τη μία, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη
21' Σουτ Εργοτέλης : Ζούνιορ
Πρώτο σουτ για τον Εργοτέλη, με τον Ζούνιορ να δοκιμάζει από πολύ μακριά, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Τζόρβα, καθώς η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία του
34' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Ο Μάντζιος κερδίζει την μπάλα από αριστερά, αποφεύγει έναν αντίπαλο, αλλά απέναντι στον Δασκαλάκη, πλασάρει δίπλα από το αριστερό δοκάρι
36' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Ορφανός
37' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Γκούμας
42' Σουτ Εργοτέλης : Μάρτινς
Σουτ του Μάρτινς εκτός περιοχής, ο Τζόρβας δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει
43' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μάτος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σόουζα
Ο Σόουζα απέναντι στον Δασκαλάκη, στέλνει την μπάλα στο σώμα του τερματοφύλακα του Εργοτέλη
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σόουζα στη θέση του Μάντζιου
47' Γκολ Εργοτέλης : Κουτσιανικούλης
Αντεπίθεση του Εργοτέλη με τον Κουτσιανικούλη να βγαίνει από αριστερά, να φτάνει απέναντι στον Τζόρβα και να ισοφαρίζει με ωραίο πλασέ
50' Ευκαιρία Εργοτέλης : Κουτσιανικούλης
Σουτ του Κουτσιανικούλη από το ύψος του πέναλτι, ο Τζόρβας διώχνει στη δεξιά του γωνία
50' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Μάρτινς
51' Γκολ Εργοτέλης : Κουτσιανικούλης
Παρόμοια φάση με τον Κουτσιανικούλη να πλασάρει και πάλι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά αυτή τη φορά να δίνει το προβάδισμα στον Εργοτέλη
53' Γκολ Παναθηναϊκός : Χριστοδουλόπουλος
Ωραία ενέργεια του Κλέιτον από δεξιά, γυρνά την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Χριστοδουλόπουλος με δυνατό σουτ ισοφαρίζει άμεσα για τον Παναθηναϊκό
57' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Τζιόλης στη θέση του Γκάμπριελ
60' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Σόουζα
Εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από δεξιά, ο Σόουζα παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια
62' Γκολ Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Κάθετη του Γραμμόζη στον Κουτσιανικούλη, που αποφεύγει τον Τζόρβα, πασάρει στον ελεύθερο Μπούντιμιρ, που πλασάρει για το 3-2
65' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Ζούνιορ
65' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Βύντρα
66' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Ρομάνο στη θέση του Μάρτινς
66' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Σαλπιγγίδη
73' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Βακουφτσής στη θέση του Μπούντιμιρ
74' Σουτ Παναθηναϊκός : Χριστοδουλόπουλος
Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης μπλοκάρει εύκολα
75' Δοκάρι Παναθηναϊκός : Χριστοδουλόπουλος
Ο Ρουκάβινα στρώνει στον Χριστοδουλόπουλο, που αποφεύγει τον Δασκαλάκη, αλλά το σουτ που επιχειρεί, χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι
83' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Κουτσιανικούλη
85' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Κένεντι
85' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Καραγκούνης
Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη, που κάθεται στον πάγκο
87' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Χριστοδουλόπουλος
Σέντρα του Κλέιτον από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος με την κοιλιά βρίσκει την μπάλα, αλλά ο Δασκαλάκης μπλοκάρει
89' Ευκαιρία Εργοτέλης : Φραγκουλάκης
Ο Ρομάνο βρίσκει με σέντρα από δεξιά τον Φραγκουλάκη, που δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
91' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Γκούμας
Σέντρα του Κλέιτον από δεξιά, η κεφαλιά του Γκούμα καταλήγει άουτ
92' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Δασκαλάκης