Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΟ-Ηρακλής 1-1

απογοητευση

Αποδοκιμασίες στο τελικό 1-1 του ΠΑΟ με τον Ηρακλή, με τους "πράσινους" να χάνουν έδαφος για τον τίτλο

Φονσέκα (12') και Γκούμας (17') τα γκολ με τους φιλοξενούμενους δίκαια να διαμαρτύρονται για ένα ακυρωθέν γκολ στο 34' με τον Ριμπέιρο.
Η ισοπαλία αυτή ανέτρεψε τα δεδομένα στην πορεία του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα που μόνο αν αυτοκτονήσει θα το χάσει ο Ολυμπιακός...

Οι συνθέσεις των ομάδων
Διαιτητής: Χαραλαμπίδης Ν. (Καβάλας)
Βοηθοί διαιτητή: Κωτσιαντής Σ. (Ημαθίας), Σταματόγλου Ι. (Καβάλας)
Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντινέας Π. (Μεσσηνίας)
Κίτρινες: Σαριέγκι, Νίλσον / Ραγκουέλ, Κατσαμπής, Φονσέκα, Ααρόν, Ριμπέιρο, Γκαρσία, Παπαζαχαρίας, Μπρούνο Λέιτε
Κόκκινη: -

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ, Νίλσον (86' Σιμάο), Σαριέγκι, Γκούμας, Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης (74' Ρομέρο), Καραγκούνης, Ιβανσιτς, Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος (63' Ποστίγκα).

Ηρακλής (Ανχελ Πεντράθα): Πάρντο, Κατσαμπής, Μαλαγκένιο, Παπαστεργιανός, Γιαννούλης, Φονσέκα, Ραγκουέλ, Σ. Γκαρσία (89' Παπαζαχαρίας), Ααρόν (81' Μ. Γκαρσία), Εντίνιο, Ριμπέιρο (75' Πουρσανίδης).
Με μια ματιά
Με τέσσερις αλλαγές σε συνάρτιση από το ματς της Ξάνθης παρέταξε την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο. Στο γνώριμο 4-4-2, ο Πορτογάλος τεχνικός επανέφερε κάτω από τα δοκάρια τον Μάλαρτζ ενώ προτίμησε τον Παπαδόπουλο αντί του Ποστίγκα στη "γραμμή κρούσης".

Νίλσον, Σπυρόπουλος επανήλθαν στα άκρα και Γκούμας με τον Σαριέγκι αμυντικό "δίδυμο" λόγω της τιμωρίας του Μόρις με τους Τζιόλη, Μάτος, Ιβανσιτς και Καραγκούνη στην μεσαία γραμμή.

Στην αντίπερα όχθη, ο κ. Πεντράθα προτίμησε το σύστημα 4-3-2-1 δείχνοντας ότι είχε πρόθεση να "παίξει ο "Γηραιός" ελεύθερα και ανοικτά έχοντας τους ταχύτατους Φονσέκα, Ααρον και Ριμπέιρο, στην επίθεση.

Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς όταν μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Ηρακλή, το αρχικό σουτ του Τζιόλη από το ύψος της περιοχής βρήκε το σώμα του Πάρντο ενώ το αριστερό σουτ του Σπυρόπουλου στη συνέχεια έφυγε άουτ.

Σε αντίθεση με τους "πράσινους", οι παίκτες του Ηρακλή στην πρώτη τους καλή στιγμή κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ηταν το 12' όταν ο Φονσέκα από πλάγια θέση δεξιά ξεγέλασε τον Μάλαρτζ, που είχε πάρει θέση για να υποδεχτεί σέντρα (φέρει ευθύνη ο Πολωνός) με την μπάλα όμως να καταλήγει στα δίχτυα του τερματοφύλακα του "τριφυλλιού".

Τα πανηγύρια των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν ωστόσο πολύ αφού με ψυχραιμία οι παίκτες του Πεσέιρο κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Μετά την σέντρα του Καραγκούνη από αριστερά, και την προβολή του Σαριέγκι, η μπάλα βρήκε το σώμα του Σαλπιγγίδη, ο Παπαδόπουλος την άφησε έξυπνα για τον Γκούμα, που με εκπληκτική κίνηση σέντερ φορ, απέφυγε έναν αμυντικό και ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε μέσα σε πανηγύρια για το "τριφύλλι".

Οι γηπεδούχοι με καλύτερη ψυχολογία και με τον κόσμο να τους "σπρώχνει" με τις ιαχές του, προσπάθησαν γρήγορα να ανατρέψουν το σκορ αλλά παρά την πίεση τους δεν τα κατάφεραν με σουτ κυρίως. Λίγο πριν το ημίωρο (28') μετά από ατομική προσπάθεια του Καραγκούνη, που σούταρε δυνατά, έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο

Οι φιλοξενούμενοι παρά την καλή αμυντική λειτουργία βγήκαν σε μια ξαφνική αντεπίθεση και ο Ριμπέιρο από καλή θέση μέσα στην περιοχή, γύρισε το σώμα του σούταρε δυνατά, ο Μάλαρτζ απέκρουσε με αστάθεια και από κοντά ο Φονσέκα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Με υπόδειξη όμως του βοηθού ο κ. Χαραλαμπίδης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του λατίνου επιθετικού καθώς ο παίκτης του Ηρακλή καλυπτόταν όπως έδειξε και ο τηλεοπτικός φακός.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους έγινε στο 37' για τους γηπεδούχους, όταν μετά από νέα εξαιρετική προσπάθεια του Γκούμα, που σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα όμως βρήκε το σώμα του Μαλαγκουένιο και κατέληξε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Πεσέιρο προσπάθησαν από την αρχή να πετύχουν ένα γκολ αλλά η πίεση που ασκόύσαν δεν είχε αποτελέσματα. Δύο σουτ του Ιβανσιτς και ένα του Καραγκούνη δεν είχαν ευτυχή κατάληξη στο πρώτο 15λεπτο.

Στο 64΄και το 65' δύο διαδοχικά σουτ του Ποστίγκα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Παπαδόπουλου δεν είχε τύχη και πέρασε μόλις άουτ.

Η πίεση αυξάνονταν οι "πράσινοι" δεν είχαν καθαρό μυαλό και ο Πεσείρο δεν είχε την τύχη με το μέρο του στις επιλογές του από τον πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή αλλά μόνο αυτό... χωρίς να έχει σωστές επιλογές στην τελευταίες του κινήσεις προς την αντίπαλη εστία δεν μπορούσε να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Ποστίγκα, Σιμάο και Σαριέγκι και Μάτος στην εκπνοή δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Πάρντο και το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έναν "χρυσό" πόντο στην Λεωφόρο.

Συνέντευξη Τύπου
Ζοσέ Πεσέιρο

"Ξέραμε οτι είναι πολύ επικίνδυνος αγώνας, λόγω άγχους και πίεσης που είχαμε απο το ανεπιτυχές αποτέλεσμα με την Ξάνθη. Αυτό φάνηκε στην αρχή του αγώνα. Η πίεση ήταν φανερή στην τελική προσπάθεια όπου δεν ήταν αυτές που έπρεπε στις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Δεχθήκαμε γρήγορα γκολ, όμως καταφέραμε να ισοφάρισουμε νωρίς. Δεν συνηθίζω να δικαιολογώ τις ισοπαλίες με βάση τις χαμένες ευκαιρίες, όμως απόψε είχαμε 26-6 τελικές προσπάθειες και θα μπορούσαμε να νικήσουμε.

Δεν είχαμε και τύχη, τα δώσαμε όλα, δεν τα παρατήσαμε, αλλά η μπάλα δεν ήθελε να μπει και αυτό μας πλήγωσε όπως και στην Ξάνθη. Αξίζαμε τη νίκη αλλά δεν είχαμε αποτελεσματικότητα και τύχη. Θα μπορούσαμε να παίζουμε άλλες δυο ώρες και να μην σημειώσουμε γκολ.

Όσο περισσότερους παίκτες έχει ο αντίπαλος κοντά στην περιοχή του, τόσο δυσκολεύει η δουλειά των επιθετικών μας, όμως έτσι δημιουργούνται περισσότερες ευκαιρίες για τους παίκτες που έρχονται απο πίσω. Δοκιμάσαμε τα πάντα, όμως δεν τα καταφέραμε.

Τον αμυντικό μέσο τον έβγαλα απο τον αγώνα όταν έκρινα οτι χρειάζεται. Είχαμε τον έλεγχο και ρισκάραμε γιατί θέλαμε να φέρουμε παίκτες κοντά στην εστία. Αν δεν είχαμε έλεγχο και ρισκάραμε, το πιθανότερο ήταν να δεχθούμε και άλλο γκολ.

Αναλαμβάνω τις ευθύνες που μου αναλογούν, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Εμείς ξέρουμε οτι η θέση μας οφείλεται στην καλή αμυντική λειτουργία που έχουμε δείξει στο πρωτάθλημα, όμως στους δυο τελευταίους αγώνες δεν είμασταν τόσο καλοί σε αυτόν τον τομέα. Απο την άλλη όμως και οι αντίπαλοι μας έχουν απίστευτη τύχη, καθώς με λίγα σουτ σημειώνουν γκολ, εμείς δεν μπορούμε να σκοράρουμε με τις τριπλάσιες ευκαιρίες. Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου, αλλά έχουμε και έλλειψη τύχης.

Υπάρχει το ενδεχόμενο η ισοπαλία να ενεργήσει αρνητικά στην ψυχολογία των παικτών. Τώρα όμως πρέπει να δουλέψουμε μέχρι την Κυριακή, βέβαια ξέρουμε οτι έχουμε και τις Εθνικές ομάδες, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Δεν τα παρατάμε, θα κυνηγήσουμε το πρωτάθλημα.

Ως προπονητής του Παναθηναϊκού περιμένω γκέλες απο τον Ολυμπιακό και δεν θέλω να κερδίσει σε όλα τα ματς, αυτό είναι φυσιολογικό. Θέλω ο Ολυμπιακός να χάσει παιχνίδια και αυτό δεν πρέπει να παραξενεύει κανέναν, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Θέλουμε την στήριξη του κόσμου, την βοήθεια και την κατανόηση τους. Είδαν τι έγινε στον αγώνα, κυνηγήσαμε με αποφασιστικότητα τη νίκη. Είναι ενοχλημένοι και θυμωμένοι όπως και εμείς, όμως πρέπει να αξιλογήσουμε την τεράστια προσπάθεια".

Άνχελ Πεντράθα
"Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνετε την χαρά που έχουμε απο αυτό το αποτέλεσμα. Όλη την εβδομάδα συζητάγαμε για θετικό αποτέλεσμα και τα καταφέραμε, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι τελευταία έχουμε ένα θετικό σερί αποτελεσμάτων. Ξέραμε οτι ο Παναθηναϊκός θα είχε πείσμα, γιατί ήθελε να κερδίσει οτι δεν κατάφερε με την Ξάνθη. Θέλαμε και οι δυο τη νίκη, όμως αυτό το αποτέλεσμα πονάει περισσότερο την γηπεδούχο.

Προηγηθήκαμε, δεν καταφέραμε όμως να το κρατήσουμε. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, σημειώσαμε ένα ακόμη γκολ και απ' οτι μας είπαν στα αποδυτήρια ήταν κανονικό. Μετά το 15' δεχθήκαμε πίεση μέχρι το τέλος του αγώνα. Είμαι πολύ χαρούμενος και θέλω να συνεχίσουμε την προσπάθεια, μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος".

Γιώργος Καραγκούνης

"Δεν παίξαμε όπως θέλαμε και όπως σχεδιάζαμε. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αλλά ισοφαρίσαμε γρήγορα και κάναμε πολλά σουτ και ευκαιρίες για να πάρουμε τη νίκη που δεν ήρθε. Θα συνεχίσουμε, μπορούν και οι άλλες ομάδες να χάσουν βαθμούς, όπως χάσαμε εμείς τέσσερις βαθμούς σε δυο συνεχόμενους αγώνες. Υπάρχουν ακόμη τέσσερις αγωνιστικές και αυτοί είναι πλύ βαθμοί, την άλλη Κυριακή δεν ξέρεις, τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά. Μας έπιασε το άγχος που δεν έπρεπε, έτσι είναι το ποδόσφαιρο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Όπως και ο κόσμος και εμείς είμαστε απογοητευμένοι, δυσκόλεψαν τα πράγματα. Κάθε ματς το κοιτάμε ξεχωριστά και όπως είμασταν τόσο καιρό πρωτοί, μπορεί στο τέλος να ξαναείμαστε. Όπως και άλλες ομάδες έτσι και ο Ηρακλής έπαιξε με 11 παίκτες στην άμυνα, κάνοντας λίγα σουτ και ευκαιρίες".

Τάσος Κατσαμπής

"Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη γιατί μας ακύρωσαν ένα γκολ. Ο διαιτητής μας έκλεισε στα καρέ. Ηταν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για τη συνέχεια. Αυτό που γίνεται φέτος με τον κόσμο είναι φοβερό. Μας στηρίζουν και εμείς θέλουμε να τους δικαιώσουμε".

Φλάβιο Ριμπέϊρο

"Ήταν ένας πολύ σημαντικός βαθμός. Παίξαμε καλά και είχαμε 2-3 ευκαιρίες για να πάρουμε τη νίκη. Μας ακύρωσαν ένα κανονικό γκολ και εκμεταλλευθήκαμε με τον καλύτερο τρόπο το άγχος του Παναθηναϊκού".

Βασίλης Χατζηπαναγής (στην βράβευσή του από την ΠΑΕ Παναθηναϊκός)

"Ευχαριστώ την ΠΑΕ Παναθηναϊκός για την τιμή. Είναι μεγάλη τιμή να σε βραβεύει ένα μεγάλο σωματείο. Εύχομαι καλές επιτυχίες και στις δύο ομάδες που γιορτάζουν τα 100 χρόνια ζωής."

Γιώργος Βαρδινογιάννης (στην βράβευση του Βασίλη Χατζηπαναγή)

"Νιώθω μεγάλη συγκίνηση γιατί με έκανε να σηκωθώ και να χειροκροτήσω το πρώτο από τα 6 γκολ που μας είχε βάλει όταν ο Ηρακλής μας κέρδισε 6-0. Λυπάμαι που δεν μπόρεσα ποτέ να τον έχω στα παιδιά μου, αλλά τον έχω στην καρδιά μου. Ο Χατζηπαναγής γεννήθηκε σε λάθος εποχή".
Όλα τα λεφτά...
Η εξέδρα των φιλοξενούμενων που πραγματικά στήριξαν με το παραπάνω την προσπάθεια της ομάδας του "Γηραιού". Ακόμα το πάθος του Γιάννη Γκούμα που εκτός από το γκολ της ισοφάρισης έδεινε συνεχώς οδηγίες στους συμπαίκτες του. Τέλος η βράβευση του "Νουρέγιεφ" του ελληνικού ποδοσφαίρου κ. Χατζηπαναγή από την ΠΑΕ Παναθηναϊκός.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή εικόνα του Αρκάντιους Μάλαρτζ που έδειχνε να είναι χαμένος... από τον παραγκωνισμό του τόσο καιρό και την παράλληλα κακή "φόρμα" στην οποιά βρίκσεται ο κ. Πεσέιρο. Ακόμα την διαιτησία του κ. Χαραλαμπίδη και των συνεργατών του οι οποίοι ακύρωσαν κανονικό γκολ των φιλοξενούμενων.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
6' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Σαριέγκι
9' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να αναζητούν αντεπιθέσεις για να απειλήσουν
10' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Σπυρόπουλος
Σέντρα του Ίβανσιτς από τα δεξιά, ο Πάρδο διώχνει σωτήρια πριν πάρει την κεφαλιά ο Παπαδόπουλος, η μπάλα φτάνει στον Τζιόλη, το σουτ του κοντράρει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, η μπάλα καταλήγει στον Σπυρόπουλο, ο οποίος με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, την "στέλνει" άουτ
13' Γκολ Ηρακλής : Φονσέκα
Διαγώνιο σουτ του Φονσέκα έξω από την περιοχή, ο Μάλαρζ αιφνιδιάζεται και γίνεται το 0-1 για τον Ηρακλή
14' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Νίλσον
17' Γκολ Παναθηναϊκός : Γκούμας
Σέντρα του Καραγκούνη από τα αριστερά, σύγχυση στην περιοχή του Ηρακλή, η μπάλα καταλήγει στον Γκούμα, ο οποίος με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει
21' Σουτ Ηρακλής : Φονσέκα
Εκτέλεση φάουλ του Φονσέκα από μακρινή απόσταση, η μπάλα φεύγει ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Μάλαρζ
27' Σουτ Παναθηναϊκός : Καραγκούνης
Ωραία ενέργεια του Καραγκούνη από τα αριστερά, που συγκλίνει προς το κέντρο και επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Πάρδο μπλοκάρει εύκολα
28' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Ααρόν
32' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Ραγκουέλ
34' Οφσάιντ Ηρακλής : Ριμπέιρο
Σουτ του Φονσέκα μέσα από την περιοχή, ο Μάλαρζ αποκρούει και ο επερχόμενος Ριμπέιρο "στέλνει" την μπάλα στα δίχτυα.Το γκολ του όμως ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ
35' Σουτ Παναθηναϊκός : Παπαδόπουλος
Σουτ του Παπαδόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι
37' Σουτ Παναθηναϊκός : Γκούμας
Ωραία κίνηση του Γκούμα από τα αριστερά, δοκιμάζει σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κατσαμπής διώχνει με το κεφάλι
41' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Κατσαμπής
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Ο Ίβανσιτς σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πάρδο
53' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Φονσέκα
54' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Ριμπέιρο
54' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάτος
Φάουλ "βολίδα" του Μάτος, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάρδο
58' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Καραγκούνης
Ωραία ενέργεια του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, στο σουτ που επιχειρεί η μπάλα κοντράρει σε παίκτη του Ηρακλή και φεύγει κόρνερ
62' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάτος
Εκτέλεση φάουλ του Μάτος, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
63' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ποστίγκα στη θέση του Παπαδόπουλου
64' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Ποστίγκα
Σουτ του Ποστίγκα από διαγώνια θέση έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει μόλις άουτ
65' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάτος
Σουτ του Μάτος έξω από την περιοχή η μπάλα αρκετά άουτ
66' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Ωραία κίνηση του Ίβανσιτς από τα δεξιά, το σουτ του στην αγκαλιά του Πάρδο
68' Σουτ Παναθηναϊκός : Ίβανσιτς
Εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς από μακρινή απόσταση, η μπάλα καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Πάρδο
69' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Γκαρσία
74' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρομέρο στη θέση του Τζιόλη
75' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Πουρσανίδης στη θέση του Ριμπέιρο
76' Σουτ Ηρακλής : Παπαστεργιανός
Σουτ του Παπαστεργιανού έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
82' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μπρούνο Λέιτε στη θέση του Ααρόν
85' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σιμάο στη θέση του Νίλσον
89' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Παπαζαχαρίας στη θέση του Γκαρσία
90' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Παπαζαχαρίας
92' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής : Μπρούνο Λέιτε
94' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάτος
Εκτέλεση φάουλ του Μάτος, εντυπωσιακή απόκρουση του Πάρδο, που διώχνει σωτήρια σε κόρνερ