Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0

ΠΑΟΚ-πανηγυρικό-Λάρισα MOTIONTEAM

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίβιτς στο 4' ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα με 1-0 της ΑΕΛ και στρογγυλοκάθισε στην 3η θέση

Με τον Ίβιτς να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι, ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, συμπλήρωσε έξι νίκες στις 8 τελευταίες αγωνιστικές και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.
Η φάση που έκρινε το ματς σημειώθηκε μόλις στο 4', με τον Βιερίνια να "κερδίζει" το πέναλτι από τον Μάλαρτζ (ο τηλεοπτικός φακός έδειξε πως ο Πολωνός γκολκίπερ δεν τον ανέτρεψε), ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε φάσεις και θέαμα, απογοητεύοντας τον πολύ κόσμο που συνέρρευσε για μία ακόμα φορά σε εντός έδρας ματς της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Στο 55' οι "βυσσινί" έμειναν με 10 παίκτες, με τον διαιτητή Παπασταμάτη να εξαντλείει την αυστηρότητά του και να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κάσας για φάουλ εκτός φάσης στον Χαλκιά, ενώ στο 90' την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε και ο Μουσλίμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά την όχι και τόσο καλή απόδοση, οι Θεσσαλονικείς πήραν ένα πολύτιμο "τρίποντο" (έκτη εντός έδρας νίκη σε 7 ματς) και εξακολουθούν να έχουν αέρα από τους διώκτες τους για την 3η θέση, ενώ στον αντίποδα η ΑΕΛ έχει στο ενεργητικό της ότι δεν παράτησε το παιχνίδι αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, και στα μείον της ότι έχει μόλις 1 νίκη σε 7 ματς μακριά από το "Αλκαζάρ".
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Λίνο, Βιτόλο, Φωτάκης (66' Παπάζογλου), Ίβιτς, Κουτσιανικούλης (82' Μουν), Βιερίνια (90+ Σαβίνι) Μουσλίμοβιτς

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Μελίσσης, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Κυριακίδης (64' Μετίν), Ιγκλέσιας, Τουάμα (77' Βενετίδης), Γιαννακόπουλος (63' Ρομέου), Κάσας, Αμπουχατζίρα

Διαιτητής: Παπασταμάτης(Αθηνών)

Βοηθοί διαιτητές: Τρύφων(Δράμας), Καρατζίκας(Αθηνών)

Γκολ: Ίβιτς (4' πεν.)

Κίτρινες κάρτες: Κοντρέρας (25'), Τσιρίλο (53'), Μουσλίμοβιτς (62') / Μάλαρτζ (3'), Ιγκλέσιας (53'), Νταμπίζας (86')

Κόκκινες κάρτες: Μουσλίμοβιτς (90', δύο κίτρινες) / Κάσας (54')
Με μια ματιά
Με το αγαπημένο του σύστημα 4-3-3 παρέταξε ο Φερνάντο Σάντος τον ΠΑΟΚ. Κάτω από την εστία ο Χαλκιάς, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται -από αριστερά προς τα δεξιά- από τους Αραμπατζή, Τσιρίλο, Κοντρέρας και Λίνο. Οι δύο "κόφτες" στη μεσαία γραμμή ήταν οι Φωτάκης και Βιτόλο, με τον Ίβιτς μπροστά τους, ενώ ο Μουσλίμοβιτς πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης έχοντας στηρίγματα στα άκρα τους Βιερίνια και Κουτσιανικούλη.

Στον αντίποδα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης κατέβασε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2. Ο Μάλαρτζ υπερασπίστηκε την εστία της ΑΕΛ, οι Νταμπίζας και Μελίσσης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τους Μπουκουβάλα και Κατσιαρό να καλύπτουν το δεξί και αριστερό άκρο της οπισθοφυλακής αντίστοιχα. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Κυριακίδης και Ιγκλέσιας, στα άκρα της μεσαίας γραμμής οι Τουάμα (αριστερά) και Γιαννακόπουλος (δεξιά), ενώ Κάσας και Αμπουχατζίρα επωμίστηκαν το επιθετικό βάρος.

Έχοντας ώθηση από τον κόσμο του, που έδωσε δυναμικό "παρών" στο γήπεδο της Τούμπας παρά την ήττα την περασμένη αγωνιστική από την ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και κατάφερε στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή του στα καρέ της Λάρισας να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Δράστης ο θετικός πρωταγωνιστής της εβδομάδας στον "Δικέφαλο", Βιερίνια (συμφώνησε προφορικά με τη διοίκηση για επέκταση του συμβολαίου του μέχρι το 2013 με τη ρήτρα να μπαίνει στα 12.000.000 ευρώ), ο οποίος αφού ξέφυγε με ωραία ατομική ενέργεια από τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων επιχείρησε με ντρίμπλα να περάσει τον εξερχόμενο Μάλαρτζ, για να βρεθεί ξαπλωμένος στη μεγάλη περιοχή.

Ο διαιτητής Παπασταμάτης δεν είχε τον παραμικρό ενδοιασμό να υποδείξει το σημείο του πέναλτι, με τον Βλάνταν Ίβιτς να βρίσκει το στόχο από τα 11 βήματα (είχε ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα και στο πρόσφατο ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα) αλλά τον τηλεοπτικό φακό να μη δικαιώνει τον διαιτητή, καθώς έδειξε ότι ο Βιερίνια "κέρδισε" το πέναλτι και ότι δεν υπάρχει ανατροπή από τον Μάλαρτζ.

Το 10λεπτο έκλεισε με τον "Δικέφαλο του Βορρά" να έχει ένα αξιόλογο σουτ του Αραμπατζή που έφυγε άουτ, ενώ η Λάρισα είχε το πρώτο της σουτ στο 11' από τον Γιαννακόπουλο που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Η συνέχεια πάντως του αγώνα δεν ήταν καθόλου ικανοποιητική για τον κόσμο, αφού το ματς δεν είχε σχεδόν καθόλου ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει να επαναπαύεται στο μαξιλαράκι του 1-0 και τους "βυσσινί" σιγά σιγά να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, αλλά οι όποιες καλές προθέσεις τους σταματούσαν έξω από τα καρέ του Χαλκιά.

Χαρακτηριστικό της ελάχιστης δουλειάς των δύο γκολκίπερ είναι το γεγονός ότι η επόμενη σπουδαία φάση σημειώθηκε με τη συμπλήρωση του ημιώρου: ο Τουάμα εκτέλεσε φάουλ από το χώρο του κέντρου, ο προωθημένος Νταμπίζας κέρδισε την κεφαλιά αλλά ο Κάσας που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας δεν μπόρεσε να τη βρει και έτσι η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους παίκτες του Ουζουνίδη.

Η Λάρισα προσπάθησε να απειλήσει στη συνέχεια με σουτ έξω από την περιοχή χωρίς πάντως αυτά να έχουν επιτυχία (στο 35' ο Τουάμα μπλόκαρε το μακρινό φάουλ του Τουάμα ενώ στο 40' δεν βρήκε στόχο το σουτ του Αμπουχατζίρα), ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ με τον κινητικό Βιερίνια, που βρήκε ελεύθερο πεδίο έξω από την περιοχή για να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρτζ.

Όσο για την τελευταία φάση του -κάκιστου ποιοτικά- πρώτου μέρους αυτή άνηκε στους Θεσσαλούς, με τον Τουάμα να βρίσκει τον Αμπουχατζίρα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου να περνάει άουτ.

Όπως και στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Μουσλίμοβιτς να απειλεί τον Μάλαρτζ στο 50: ο Βόσνιος φορ κινήθηκε έξω από την περιοχή της Λάρισας και την κατάλληλη στιγμή έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Η Λάρισα δεν είχε εγκαταλείψει την προσπάθειά της για την ισοφάριση, όμως στο 55' το έργο αυτό έγινε ακόμα πιο δύσκολο καθώς έμεινε με 10 παίκτες σε μία εντελώς ανύποπτη φάση: οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει πλάγιο κοντά στην περιοχή, όμως ο Κουκουλάκης έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κάσας για χτύπημα εκτός φάσης στον Χαλκιά.

Το τηλεοπτικό ριπλέι έδειξε πάντως ότι ο Μεξικανός φορ παρεμπόδισε μεν τον Έλληνα γκολκίπερ με αποτέλεσμα εκείνος να πέσει κάτω, όμως το μαρκάρισμα δεν ήταν τόσο σκληρό ώστε να δικαιολογήσει την απευθείας αποβολή του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουτσιανικούλης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Λάρισας, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ, ενώ στο 65' ο Χαλκιάς έκανε την απόκρουση του αγώνα αφού απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Τουάμα και κράτησε το πολύτιμο 1-0 για την ομάδα του.

Στο 66' ο Μουσλίμοβιτς έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία να "κλειδώσει" το ματς, με το σουτ του μέσα από την περιοχή να φεύγει πάνω από το δοκάρι του Μάλαρτζ, αλλά στο 69' ήταν η σειρά της Λάρισας να απειλήσει, με τον Νταμπίζα να πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και να υποχρεώνει τον Χαλκιά να παραχωρήσει με δυσκολία το κόρνερ.

Όσο το ματς κυλούσε προς το τέλος αμφότερες οι ομάδες έψαχναν το γκολ, με τον Παπάζογλου να έχει την ευκαιρία στο 79' να κάνει το 2-0, αλλά το σουτ του να φεύγει ψηλά άουτ. Ο Μετίν σπατάλησε τη δική του ευκαιρία στο 83' με το σουτ του να φεύγει άουτ, ενώ στο 90' ο Μουσλίμοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90' επειδή συνέχισε μία φάση ενώ είχε υποδειχθεί (λανθασμένα) οφσάιντ.

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την 6η νίκη τους στις 8 τελευταίες αγωνιστικές καθώς και την 6η του επιτυχία στην Τούμπα στα επτά εντός έδρας ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής στη φετινή Σούπερ Λίγκα.
Συνέντευξη Τύπου
Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ήταν ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες θέλανε να ευχαριστήσουνε τους θεατές. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς μπήκαμε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Στα πρώτα 15'-20' πιέσαμε ψηλά και να κάνει λάθη παίζοντας με ψηλές μπαλιές που δεν το συνηθίζει αν και ήταν γρήγορη στις αντεπιθέσεις της.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι ισορρόπησε με μας να επιτρέψαμε στην Λάρισα να έχει χώρο για να παίξει. Δυστυχώς κάναμε βεβιασμένες ατομικές ενέργειες και ανορθόδοξη ανάπτυξη.

Το παιχνίδι έμεινε ισορροπημένο ως την ανάπαυλα του. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε για να γίνουμε εμείς οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Και η Λάρισα είχε τις απαντήσεις σε αυτό αφού είναι μία καλά οργανωμένη ομάδα.

Μετά την αποβολή της Λάρισας, γιατί είχαμε τις φάσεις, θα έπρεπε να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Με παίκτη παραπάνω θα έπρεπε να ανοίξουμε το παιχνίδι για να κάνουμε τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ και χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω παίξαμε χειρότερα από πριν.

Αυτό επέτρεψε στην Λάρισα να βρει τα ψυχικά αποθέματα για να βάλει κάποιο γκολ χωρίς κάποια ευκαιρία παρά μόνο από τα πλάγια όπου δημιούργησε κινδύνους. Εμείς χωρίς να παίξουμε καλά δημιουργήσαμε προϋποθέσεις όπου με περισσότερη ηρεμία θα μπορούσαμε να τις τελειώσουμε πιο γρήγορα.

Οπότε σε κάθε περίπτωση σίγουρα η νίκη μας ήταν δίκαιη και είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μετά από ένα άσχημο αποτέλεσμα (σ.σ. την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 1-0) απέναντι σε μια ομάδα που ξέρει τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο".

Σε ερώτηση για την εμφάνιση της ομάδας του μετά την αποβολή του ποδοσφαιριστή της Λάρισας είπε: "Χάσαμε πολλές μπάλες και είχαμε και λάθος επιλογές. Και γενικότερα όχι μόνο στην τελική πάσα οι γραμμές μας δεν ήταν τοποθετημένες και είδαμε πρόβλημα στην ανάπτυξή μας.

Μια υπερβολική προσπάθεια αλλά και βεβιασμένες ενέργειες αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν δείχνουμε κάτι. Πόσο μάλλον από την στιγμή που η Λάρισα έμεινε με δέκα παίκτες αντί για να δημιουργήσουμε φάσεις το κάναμε πιο πολύπλοκο το παιχνίδι από πριν".

Για το αν ήταν πέναλτι αυτό που κέρδισε η ομάδα του είπε: "Ήταν πέναλτι. Όπως το είδα από την θέση μου από τον πάγκο ήταν πέναλτι".

Για την εμφάνιση του Λίνο σχολίασε: "Ο Λίνο θα μπορούσε να ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο αν δεν έχεις την κυκλοφορία της μπάλας τα πλάγια μπακ σου έχουνε την αμφιβολία μήπως γίνει κάτι. Μας λείπει η ομαδικότητα με τους τομείς που έχουμε στην άμυνα να πρέπει να τους μεταφέρουμε και στην επίθεσή μας".

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): "Οι δύο ομάδες θέλανε να παίξουνε ποδόσφαιρο αλλά ο διαιτητής δεν το ήθελε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου που δεν τους άξιζε αυτό που πήρανε σήμερα.

Οι ισορροπίες είναι λεπτές στο φετινό πρωτάθλημα και ένα σφύριγμα μπορεί να επηρεάσει κάποιες ομάδες. Ότι αμφισβητούμενο και λανθασμένο σήμερα ήταν εναντίον μας.

Είχαμε πολύ διάθεση στο παιχνίδι και δόθηκαν πολλές μάχες από τους ποδοσφαιριστές μας στο γήπεδο. Δυστυχώς όμως αυτό που έπρεπε να διευθύνει το παιχνίδι ήταν σε πολύ κακή μέρα. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την νίκη του και του εύχομαι καλή συνέχεια".

Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ που είχε δυναμική παρουσία για ακόμα φορά στην Τούμπα, και ο οποίος στήριξε την ομάδα παρά το όχι καλό θέαμα που προσέφερε.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις δύο κρίσιμες αποφάσεις που πήρε ο Παπασταμάτης στο ματς, με τον τηλεοπτικό φακό να αποδεικνύει ότι δεν είχε δίκιο. Η αποβολή του Κάσας ήταν υπέρ το δέον αυστηρή, ενώ ο Βιερίνια περισσότερο "κέρδισε" το πέναλτι στο 4' παρά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μάλαρτζ.

Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Τούμπα
Βοηθοί: Τρύφων(Δράμας), Καρατζίκας(Αθηνών)
4ος: Χαραλαμπίδης(Καβάλας)
Παρατηρητής: Μιντιούρης (Σερρών)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης, Βιτόλο, Ίβιτς, Βιεϊρίνια Κουτσιανικούλης, Μουσλίμοβιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ουζουνίδης: Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Μελίσσης, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Ιγκλέσιας, Τουάμα Γιαννακόπουλος, Κάσας, Αμπουχατζίρα
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΟΚ
3' Πέναλτι ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια θα κερδίσει πέναλτι από τον Μάλαρτζ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.
3' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα στον Μάλαρτζ
4' Γκολ ΠΑΟΚ
Ο Ίβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι θα κάνει το 1-0.
11' Ευκαιρία ΑΕΛ
Δυνατό σουτ του Γιαννακόπουλου, με την μπάλα να περνά άουτ.
22' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει πολύ δυνατές μονομαχίες χωρίς να έχουμε φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.
25' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας
30' Ευκαιρία ΑΕΛ
Ο Τουάμα θα εκτελέσει φάουλ και θα βρει τον Νταμπίζα μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο έμπειρος αμυντικός με κεφαλιά βρήκε τον Κάσας, ο οποίος αν και μόνος του δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος, στο οποίο είδαμε πολύ κακό θέαμα και από τις δυο ομάδες.
45' Ευκαιρία
Ο Αμπουχατζίρα μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ θα κάνει το γυριστό σουτ, όμως θα στείλει την μπάλα ψηλά αόυτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι παίκτες της ΑΕΛ
50' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Καλό σουτ από τον Μουσλίμοβιτς, με την μπάλα να περνά για λίγο άουτ.
53' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο
54' Κόκκινη κάρτα ΑΕΛ
Ο Κάσας θα αποβληθεί με κόκκινη για χτύπημα στον Χαλκιά, αν και από το ριπλέι της αναμέτρησης δεν φαίνεται κάποιο βίαιο χτύπημα.
60' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Κουτσιανικούλης θα πάρει την κεφαλιά μόνος του μέσα στην περιοχή του Μάλαρτζ, όμως θα την στείλει ψηλά άουτ.
61' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μουσλίμοβιτς.
62' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Γιαννακόπουλος έξω στη θέση του ο Ρομέου.
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Κυριακίδης έξω, στη θέση του ο Μετίν.
65' Στοιχεία Αγώνα ΑΕΛ
Δυνατό σουτ του Τουάμα, με δυσκολία ο Χαλκιάς θα απομακρύνει.
66' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Ίβιτς θα δώσει κάθετη μπαλιά στον Μουσλίμοβιτς, το πλασέ του τελευταίου όμως θα περάσει άουτ.
67' Τραυματισμός ΠΑΟΚ
Φωτάκης έξω στη θέση του ο Παπάζογλου.
69' Ευκαιρία ΑΕΛ
Εκτέλεση πλαγίου μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Νταμπίζας θα πάρει την κεφαλιά με τον Χαλκιά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Τουάμα έξω στη θέση του ο Βενετίδης
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μουν μέσα στη θέση του Κουτσιανικούλη
88' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα στον Νταμπίζα
89' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μουσλίμοβιτς
89' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κόκκινη κάρτα στον Μουσλίμοβτς (2η κίτρινη)
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βιεϊρίνια έξω στη θέση του ο Σαβίνι
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στον αγώνα.