Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-3

Μικρή καινούργια

Η Λάρισα έκανε τη μεγάλη ανατροπή στην Τούμπα και με τρία γκολ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1

Η Λάρισα παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Κόζλεϊ στο 2', έκανε τη μεγάλη ανατροπή λοιπόν στην Τούμπα, με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φωτάκης ισοφάρισε στο 49' ενώ ο Φέρστερ έκανε το 1-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο... σκόρερ του ΠΑΟΚ Κόζλεϊ.
Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του ΠΑΟΚ στο 64' όταν το σκορ ήταν 2-1, ενώ και η ΑΕΛ διαμαρτύρεται για μία φάση στο πρώτο ημίχρονο που την έκοψε ο επόπτης άδικα με οφσάιντ.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Γιώργος Παράσχος): Φερνάντες, Ιντιο (63' Γκονζάλες), Μπαρκαουάν, Αραμπατζής, Μελίσσης, Βαγγελής, Μπαλάφας (77' αθανασιάδης), Ηλιάδης (26' Μουμίν), Γεωργιάδης, Μίετσελ, Τόργκελε

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Φωτάκης, Φέρστερ, Καλαντζής (84' Βάλλας), Βενέτης (27' Μπαχράμης, 74' Αλεξάνδρου)), Μπασιλά, Αλωνεύτης, Διγκόζης, Κόζλεϊ
td> Με μια ματιά
Η Λάρισα παίζοντας με αντεπιθέσεις κατάφερε να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ και να εκμεταλλευτεί την κακή αμυντική λειτουργία της άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Γιώργος Παράσχος ανεξήγητο γιατί, ενώ έβαλε βασικό τον Ίντιο, τον τοποθέτησε στο αριστερό άκρο της άμυνα του ΠΑΟΚ , ενώ ο Βραζιλιάνος είναι δεξί μπακ (!).

Το λάθος του Βραζιλιάνου στο γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΛ όπου σηματοδότησε και την αντεπίθεση των Λαρισαίων ήταν το τραγικό αποκορύφωμα αυτής της λάθος κίνησης του Έλληνα προπονητή.

O τραυματισμός του Ηλιάδη και η αναγκαστική του αλλαγή αποδυνάμωσε το κέντρο της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Αδύναμος κρίκος για τον ΠΑΟΚ και η εμφάνιση του Μπαλάφα που έκανε πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Επίσης ο Δικέφαλος που ήταν και άτυχος δεν έπαιξε με πάθος και εκτός του Γεωργιάδη λίγοι έδειξαν την ανάλογη διάθεση.

Αυτό το έχει φέτος ο ΠΑΟΚ: Στα μεγάλα ματς οι ποδοσφαιριστές του παίζουν με περισσότερη δύναμη απ΄ότι στις θεωρητικά πιο εύκολες αναμετρήσεις.

Αυτό το πρόβλημα είναι ψυχολογικό και αν μιλήσουμε για ανάγκη ... ψυχολόγου στην ομάδα, μάλλον μιλάμε για... ψιλά γράμματα στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Η ΑΕΛ με τους Αλωνεύτη και Κόζλεϊ να λειτουργούν εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις, σε κάθε της επίθεση ήταν δηλητηριώδης και πήρε μία σπουδαία νίκη, που μπορεί την βάζει πλέον για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης.

Σημαντικό μερίδιο στην νίκη είχε και ο Κοτσόλης που έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις αλλά και ο Σαντόρ Τόργκελε (!), που σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (στο 50' και ενώ το σκορ ήταν 1-1) έχασε ένα γκολ από αυτά που δεν χάνονται!
td> Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος: "Ήταν ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα για εμάς. Κάθε φορά που βρίσκουμε ρυθμό και πάμε να παίξουμε καλά τέτοιες ήττες μας γυρνάνε πίσω. Όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο να μιλάμε μετά από τέτοια ματς, αλλά πρέπει να βρούμε το κουράγιο να συνεχίσουμε παρότι στα επτά ματς που μένουν αυξάνονται οι τραυματίες και οι τιμωρημένοι και δεν έχουμε πολλές εναλλακτικές. Μου κάνει εντύπωση ότι δεχθήκαμε και τα 3 γκολ από δικά μας λάθη. Υπάρχει αιτία για την κακή ψυχολογία, αλλά δεν θα πω το γιατί, αφού θα μειώσει πολύ κάποια παιδιά".

Γιώργος Δώνης: "Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη γιατί λίγες ομάδες καταφέρνουν να περάσουν από την Τούμπα. Με αυτή τη νίκη αποκτήσαμε άνεση στη βαθμολογία και κάναμε πιο εφικτό το στόχο της παραμονής, αφού χρειαζόμαστε πλέον λίγους βαθμούς για να την εξασφαλίσουμε. Μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο είχαμε πει ότι με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να παίξουμε και στην Τούμπα, δηλαδή να παίξουν οι παίκτες με την ίδια φιλοσοφία. Για αυτό για να έχει αξία αυτή η νίκη πρέπει να έχουμε καλή συγκομιδή βαθμών εντός έδρας με ΟΦΗ και ΑΕΚ. Αν είναι να βγούμε Ευρώπη θα το κάνουμε μέσω του Κυπέλλου, αφού στο πρωτάθλημα οι θέσεις μεταξύ Ευρώπης και ανόδου θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία στιγμή".
td> Όλα τα λεφτά...
Όλα τα λεφτά η παρουσία του Στέφανου Κοτσόλη που με εντυπωσιακές αποκρούσεις έσωσε πολλές φορές την ομάδα του.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την μη έλευση του κόσμου του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος προερχόταν από νίκη στο τοπικό ντέρμπι ενώ είναι γνωστό ότι ο σύλλογος χρειάζεται την οικονομική και ταυτόχρονα οι νεαροί παίκτες του ΠΑΟΚ την ηθική στήριξη. Οι φίλαθλοι του Δικεφάλου “λειτουργώντας” ως φίλαθλοι μικρής ομάδας γεμίζουν τα τελευταία χρόνια την Τούμπα μόνο στα ντέρμπι.... Η ατμόσφαιρα στην Τούμπα σήμερα ήταν λές και ο αγώνας ήταν φιλικός.
td> To Live του αγώνα...
Σουτ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ο Γεωργιάδης, μπαίνει από δεξιά στην περιοχή της Λάρισας, φέρνει την μπάλα στο αριστερό, σουτάρει όμως η μπάλα λίγο άουτ.
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Ηλιάδης, Μπαλάφας, Μπαρκαουάν, Βαγγελής, Τόργκελε, Αραμπατζής, Γεωργιάδης, Μελίσσης, Μίετσελ, Ίντιο

Λάρισα: Κοτσόλης, Νταμπίζας, Βενετής, Διγκόζης, Βενετίδης, Φωτάκης, Φέρστερ, Μπασιλά, Καλάντζης, Αλωνεύτης, Κόζλεϊ

1' Έναρξη αγώνα
2' Γκολ ΠΑΟΚ Κόζλεϊ αυτ.
Ο Γεωργιάδης από αριστερά εκτελεί φάουλ, η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή, Τόργκελε και Κόζλεϊ παλεύουν για την κεφαλιά με τον δεύτερο να κερδίζει την μονομαχία να στέλνει την μπάλα όμως στα δίχτυα της ομάδας του
9' Σχόλιο
Πολύ καλύτερος μέχρι στιγμής, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο δεύτερο λεπτό, όμως από τότε δεν έχει ξαναμπεί με αξιώσεις στην περιοχή της Λάρισας.
15' Σουτ ΠΑΟΚ Τόργκελε
Ο Τόργκελε, μπαίνει από δεξιά στην περιοχή της Λάρισας, σουτάρει όμως η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.
22' Σουτ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ο Μπαλάφας, βρίσκει με καταπληκτική μπαλιά τον Γεωργιάδη, ο οποίος σουτάρει δυνατά, όμως ο Νταμπίζας τον προλαβαίνει και τον κοντράρει.
23' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μουμίν παίρνει την θέση του Ηλιάδη
24' Αλλαγή παίκτη
Εκτός αγώνα ο Βενέτης. Την θέση του παίρνει ο Μπαχράμης
27' Ακυρωθέν γκολ Λάρισα Καλαντζής
Ο επιθετικός της Λάρισας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός έχει υποδείξει στην αρχή της φάσης και εντελώς αδικαιολόγητα οφ σάιντ τον Κόζλεϊ.
30' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Βενετίδης
37' Σουτ Λάρισα Αλωνεύτης
Η Λάρισα στην αντεπίθεση, ο Αλωνεύτης σουτάρει, όμως ο Φερνάντεζ μπλοκάρει χωρίς καν να ανησυχήσει.
43' Κεφαλιά Λάρισα Κόζλεϊ
Ο Αλωνεύτης σεντράρει από αριστερά ο Κόζλεϊ την κεφαλιά στα χέρια του Φερνάντεζ
44' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Διγκόζης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Γκολ Λάρισα Φωτάκης
Ο Βενετίδης από αριστερά φέρνει την μπάλα στο δεξί και σεντράρει, ο Ίντιο κάνει τραγικό λάθος και ο Φωτάκης με κεφαλιά στέλνει την στα δίχτυα.
50' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Τόργκελε
Μίετσελ και Τόργκελε, βγαίνουν μόνοι τους απέναντι από τον Κοτσόλη, ο Πολωνός πασάρει στον Ούγγρο, ο οποίος προ κενής εστίας αδυνατεί με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
52' Γκολ Λάρισα Φέρστερ
Ο Φωτάκης από δεξιά και αρκετά μακριά από την εστία του Φερνάντεζ εκτελεί το φάουλ, η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάνεται και πάλι στον ύπνο και ο Φέρστερ με προβολή γράφει το 2-1.
53' Σουτ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ο Γιώργος Γεωργιάδης σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή του Κοτσόλη, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
53' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κόζλεϊ
63' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γκονζάλες παίρνει την θέση του Ίντιο
64' Ακυρωθέν γκολ ΠΑΟΚ Τόργκελε
Ο Βαγγελής από δεξιά σεντράρει ο Τόργκελε, με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ, μετά από λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού πως η μπάλα είχε βγει.
65' Σουτ Λάρισα Κόζλεϊ
Ο Αλωνεύτης μπαίνει μέσα στην περιοχή πασάρει στον Κόζλεϊ, αυτός αφού γυρίζει με πρόσωπο στο τέρμα σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
68' Γκολ Λάρισα Κόζλεϊ
Ο Αλωνεύτης παίρνει μετά από βαθιά μπαλιά την μπάλα, μπαίνει μέσα στην περιοχή από δεξιά περνάει παράλληλη προς το τέρμα μπαλιά και ο Κόζλεϊ σε κενό τέρμα, δεν έχει πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
69' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαλάφας
71' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Μπασιλά
74' Σουτ ΠΑΟΚ Μουμίν
Ο Μουμίν σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, όμως ο Κοτσόλης στέλνει την μπάλα κόρνερ.
76' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας περνά εκτός αγώνα, ο νεαρός επιθετικός Αθανασιάδης παίρνει την θέση του
79' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Αλεξάνδρου παίρνει την θέση του Μπαχράμη
80' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Τόργκελε
Ο Γκονζάλεζ από δεξιά, εκτελεί φάουλ, βρίσκει τον Τόργκελε, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω στον Κοτσόλη
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Εκτός αγώνας ο Καλαντζής, την θέση του παίρνει ο Βάλλας
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βαγγελής